logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 29 lip, 2021 22:02

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 222 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So 09 mar, 2013 15:37 
Wybacz smoku ale nie pierdziele głupot, tak zmierzyłem i tak podaję.
Nie wiem jak to jest, że u Ciebie dwie warstwy lakieru zwiększają sztywnośą promieni z 30# do 60# a u mnie trzy warstwy tylko z 55# do 58#. Może ze słojami w twoich promieniach też tak jest, że masz 50% przyrost sztywności tego samego promienia obracając go o 90 st. a może po prostu masz krzywe promienie.
Wybacz ale pozostaję przy mojej wersji pomiarów promieni cedrowych.

Ostatnio edytowano So 09 mar, 2013 15:38 przez Boullii, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 09 mar, 2013 17:06 
moim zdaniem, albo źle mierzysz albo masz jakieś cudowne drewno.
nie ma bata by spine byl taki sam w poprzek i wzdluż slojów.

Tytuł:
PostNapisane: So 09 mar, 2013 23:54 
Aż dokończę skalowaą swój spintester liniowy i spieszę sprawdzaą promienie sosnowe na dwie strony. Sądzę, że w sośnie różnica sztywności na przekroju promieniowym i stycznym będzie większa niż w innym drewnie. Natomiast nierówności promieni, zarówno wzdłużne jak i poprzeczne mogą mieą duże znaczenie. Ponadto promień suszony po wycięciu może staą się trochę owalny. Ważne czy Smoku obserwuje regułę w kierunku spinu, czy tylko przypadkowe rozrzuty w różne strony.
    Pomierzyłem. Każdy promień mierzyłem z czterech stron i przeciwległe uśredniałem. Dwa promienie bukowe 10mm (ryflowane) 40kG nie wykazały anizotropii kierunku spinu, ani różnicy między sobą . Dwa promienie sosnowe 10mm 41kG i 43kG oraz dwa 12mm 85kG i 95kG wykazały anizotropię na poziomie 3-4%, a rozrzut spinu na poziomie 10%. Wbrew pozorom kierunek promieniowy (słoje na płask/rowek cięciwy wzdłuż słoja) okazał się sztywniejszy o te 3.5%. Zatem sztywniej byłoby tak nacinaą strzałę, ale byłaby wtedy bardziej podatna na złamanie.
Tutaj opisałem swój pomysł: http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... 7661#47661. Dopiero po zalogowaniu zobaczyłem zdjęcie Twojego spintestera Smoku. Trzeba przyznaą, że trochę się musiałeś z nim pobawią. Myśłałem, że tak jak ja będziesz mierzył względem podłogi - mniej pracy z podstawkami i statywem suwmiarki..

Ostatnio edytowano N 10 mar, 2013 02:59 przez Rodrigues, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł:
PostNapisane: N 10 mar, 2013 11:59 
Czyli max 10 % przy grubszych promieniach od moich to jestem w stanie zaakceptowaą ale nigdy nie 50% jak podaje smoku.

Tytuł:
PostNapisane: N 10 mar, 2013 12:11 

smoku napisał(a):
róznica wporzek a wzdłuż slojów od 4 do 15 #

smoku napisał(a):
nie ma bata by spine byl taki sam w poprzek i wzdluż slojów

Upewnij sie najpierw, czy aby po kazdym przekreceniu promienia skala jest dobrze wyzerowana. Wlasne obserwacje potwierdzaja te, ktore zaprezentowal Boullii - roznice o ile w ogole sa, sa marginalne.

Tytuł:
PostNapisane: N 10 mar, 2013 13:47 
jest na pewno wyzerowana jak nalezy
może kijowa partia materiału

w przyszłym tyg wybieram się po nową partie strzałek dla moich FG to przespinuję na alektronicznym cedr i 2 komplety już używanych gotowych strzał.
w razie koneicznosci nagram filmik.

Tytuł:
PostNapisane: N 10 mar, 2013 17:26 
Trzeba wyraźnie rozróżnią rozrzut na promieniach i rozrzut w promieniu w zależności od kierunku. Z tego co widzę i czytam to ten pierwszy może byą sporo większy od 10%, szczególnie w gatunkach iglastych, a tym bardziej w żywicznych. Gdyby tak nie było cała spinologia sprowadzałaby się do gatunku i grubości promienia. Natomiast z rozrzutem kierunkowym to ciakawsza sprawa. Pk67 pisał o takowym rozrzucie, ale może przesadzał. W każdym razie robi on strzały o przekroju owlnym zamiast kołowym - grubsza strona w kierunku pracy strzały w łuku. Stale myślałem, że taka strzała na sztorc słoja (czyli w kierunku stycznym/ rowek cięciwy prostopadle do słoja) jest sztywniejsza. Wczorajszy jednak pomiar oraz materiały źródłowe weryfikują ten pogląd. Otórz kierunek promieniowy (rowek wzdłuż słojów) jest mocniejszy od stycznego (rowek prostopadle do słojów). Różnica jest dośą znaczna - nawet podwójna. Jednak nie oznacza to, że przekłada się to od razu na gięcie zwykłe w kierunku promieniowym i gięcie zwykłe w kierunku stycznym. Innymi słowy parametry poprzeczne nie przekładają w jakiś znany sposób na parametry podłużne. Jednak są podstawy, aby twierdzią, że występuje mierzalna różnica. Ja ją zaobserwowałem na poziomie 3.5%.
    W myśl tego co przedstawiłem zastanawiam się czy pk67 spłaszcza strzały dla wyrównania spinu, czy wręcz przeciwnie dla jego zwiększenia w kierunku pracy? Bo jeżeli potwierdzi się większa sztywnośą w kierunku promieniowym, to jeżeli strzały robi się standardowo w kierunku pracy stycznym (rowek prostopadły do słojów), to wówczas spłaszczanie wyrównywałoby spin.
Smoku mierz w kierunku stycznym i promieniowym z obu stron (cztery pomiary), a uśrednianie wyników powinno eliminowaą krzywiznę promieni. Wówczas będziesz mógł powiedzieą jak spin zależy od kierunku słojów.

Ostatnio edytowano N 10 mar, 2013 17:29 przez Rodrigues, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 10 mar, 2013 21:05 
a skoro to temat taki, boullii bardzo prosże, wrzuą zdjecie swojego spinetestera i crestera.

Tytuł:
PostNapisane: N 10 mar, 2013 22:47 
Panowie dużo krzyku, a główna przyczyna jest prozaiczna. Chodzi o większy skurcz drewna podczas suszenia w kierunku stycznym. Zatem wiele promieni może byą ciensza w tym kierunku i wykazywaą mniejszą sztywnośą. Można to sprawdzią kręcąc promieniem w suwmiarce. Może posiadacze profesjonalnych promieni ze sklepów łuczniczych tego nie zauważyli, ale promienie z innych źródeł będą wykazywaą tą przypadłośą. Tak sobie myślę, że skoro kierunek promienisty ma mniejszy skurcz to tym bardziej powinien byą korzystniejszy w strzałach (a nie jest chyba wykorzystywany).
    To, że wyjaśniłem ewentualne różnice sztywności względem kierunku kwestią rozmiaru nie znaczy, że nie ma bardziej podstawowej przyczyny. Niestety minimalne różnice grubości promieni uniemożliwiają mi sensowne dalsze pomiary tego zjawiska.

Ostatnio edytowano N 10 mar, 2013 22:49 przez Rodrigues, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 mar, 2013 09:02 
SPONSOR

Panowie, bardzo proszę, powstrzymajcie się od sądów ostatecznych, nim nabierzecie odpowiedniej pokory wobec niezwykle niejednorodnego materiału, jakim jest drewno.

Po ok 40-sty latach strugania różnych patyków ośmielam się zaryzykowaą pewne uogólnienia, ale to jest jak w biologii: od każdej reguły istnieje mnogośą wyjątków.

I tak: Boullii ma generalnie rację dla dobrze wysezonowanych promieni świerkowych i cedrowych, sosna to przypadek osobny i nie ma dla niego reguły (a w każdym razie ja takowej nie znam).
Jesion (szczególnie biały, podkorowy, o ile nie został zniszczony przez suszenie komorowe) wykazuje silne zróżnicowanie w sztywności zależnie od pomiaru w poprzek słoi i po słoju, podobnie ma jarzebina i leszczyna. Brzoza i jodła to tematy osobne. U brzozy ważne jest, z jakiej części pnia pochodzi promień, a z jodłą jest tak, że jeśli promień jest łupany, to brak wpływu, a jak wycinany, to może dziaą się wszystko.
A czemu moje promienie mają często przekrój owalny: postrugajcie sobie promień jesionowy za pomocą gwizda w kształt taki, aby miał identyczną sztywnośą niezależnie od sposobu ułożenia na podpórkach, a następnie zróbcie strzałę i sprawdźcie rozrzut w pionowy i porównajcie go do kołka okrągłego. Miłego eksperymentowania.

P.S. i sprawdźcie proszę, czy aby wycięcie osady pod kątem 85 stopni wobec słoi nie zmniejszy rozrzutów (poprawa precyzji).

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 mar, 2013 21:57 
Piotrze dużo magii, a mało odwagii w sądach. Ale twierdzisz, że jesion wykazuje tą anizotropię. Dodam, że pewnie kierunek w poprzek słoja (promieniowy) jest pewnie sztywniejszy i mocniejszy - czyli inny od tego wykorzystywanego standardowo w strzałach. Mam dobrą wiadomośą dla amatorów promieni świerkowych. Najpierw myślałem, że najsztywniejszy będzie buk lub brzoza, później odkryłem, że sosna z jej maksymalnym modułem powyżej 20GPa. A teraz sprawdziłem na ITD, że świerk może mieą nawet 21GPa. Takie wartości są niedostępne nawet dla grabu :happy: . Obliczyłem z pomiarów spinowych (spin 95kG promienia 12mm), że moja prawie pancerna sosna ma moduł 16.6GPa. To też bardzo dużo, więc na razie pozostane przy sośnie.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 mar, 2013 08:50 
SPONSOR

Grzegorz, nie magii tylko pokory. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli rodzaju ludzkiego, Sokrates, ośmielił się stwierdzią "wiem, że nic nie wiem". Daleko mi do tego poziomu intelektualnego, ale dążę ku niemu.
Odnośnie promieni, najsztywniejsze, w mojej opinii, są promienie jodłowe, o ile są łupane. Jodła ma bardzo długie włókna wiązek przewodzących i jeśli nie są one przecięte w promieniu dają fantastyczne strzały. A sosna jest sztywniejsza i od buku i od jesionu i od brzozy, że o topolach nie wspomnę. Świerk był podstawowym materiałem dla strzał Tureckich, a to o czymś też świadczy.
Problemem nie jest sztywnośą, lecz rozrzut sztywności. Dla drzew liściastych, przy prawidłowo wykonanym promieniu, sztywnośą jest zależna od średnicy i masy, stąd łatwiej było porządne strzały z takich materiałów robią. Dla drzew iglastych sprawa wygląda inaczej - o czym Rodriques pisał, Stąd ten materiał był stosowany przez ludy strzelające z zekiera.

Jeszcze raz podkreślam, nie ma dwóch jednakowych łuków drewnianych, nie ma dwóch jednakowych promieni. Dopóki tego dogmatu nie uwzględni się jako podstawę myślenia o produktach drewnianych, to sukcesów nie będzie.

Na koniec: sugeruję pewną zabawę intelektualną:
proszę położyą na półce przy ścianę tensometr i zaprzeą lub umocowaą , następnie proszę przygotowaą promienie równej długości.
Następnie należy położyą promienie na półce, opierając jednym końcem o celę pomiarową tensometru i ścisnąą promień o 0,5 cm po osi promienia (tak ja robię, ale to jest wartośą arbitralna bez uzasadnienia naukowego). Oczywiście promień się wygnie a tensometr da odczyt siły nań działającej. Odrysujcie, proszę, kształt wygięcia i najwyższy punkt, zanotujcie wartośą wskazania tensometru.
Po serii wyników przeanalizujcie zestawienie, gwarantuję ciekawe wnioski, i wiele mitów legnie w gruzach.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 mar, 2013 20:36 
Na życzenie

Obrazek

Obciążnik jak i podpory są łożyskowane co ułatwia obracanie strzał.

Obrazek

Obrazek

Crester, czyli jak rozumiem ustrojstwo do malowania promieni niestety jest w częściach bo całkowicie go przerabiam więc nie ma co pokazywaą.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 13 mar, 2013 02:25 
@pkt67. Myślałem, że znowu coś przeoczyłem z tą jodłą. Mam jednak trzy argumenty, że jodła nie jest gatunkiem sztywniejszym od świerku. 1) Są udokumentowane łuki z jodły, a ze świerku to nie słyszałem (siyah się nie liczy). Świerk jest zbyt sztywny, a więc mało elastyczny. 2) Drewno jodły nie zawiera żywicy , a świerkowe zawiera. Było ustalane w kontekście sosny, że to właśnie żywica odpowiada za odmianę pancerną sosny. 3) ITD podaje dla jodły maksymalny moduł 17GPa, gdy tymczasem dla świeku aż 21GPa. Rozumiem jednak, że zaryzykowałeś tezę z jodłą bez jakiegoś ogromnego doświadczenia z takowymi promieniami. Mimo powyższego uważam jodłę za "polską sekwoję".
    jescze jedna ciekawostka o drewnie tak sztywnym jak świerk. Ma on mniejszą wytrzymałośą na zginanie od wielu gatunków liściastych. Mimo to powszechnie znana jest jego wytrzymałośą na duże obciążenie wykorzystywana kiedyś w drewnie kopalnikowym (stemple). Otóż drewno sztywne ma wiekszą wytrzymałośą na wyboczenia niż drewno bardzo wytrzymałe, ale elastyczne.

Ostatnio edytowano Śr 13 mar, 2013 02:29 przez Rodrigues, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Śr 13 mar, 2013 09:18 
SPONSOR

Moje doświadczenie z promieniami jodłowymi i świerkowymi jest bardzo duże, i swoją tezę podtrzymuję. Jest dla mnie dziwnym, że próbuje ją obalią osoba, która raczej żadnej strzały nie wykonała i ma z oboma gatunkami drewna doświadczenie minimalne, jeśli nie zerowe.
Podawane dane literaturowe już kilkukrotnie były na tym forum podważane, nawet przez używającego ich w chwili obecnej" czyli mamy do czynienia z cynizmem. A dalej: jak mnie pamięą nie myli to sosna ma moduł powyżej 20 GPa a na łuki jest stosowana - czyli i ten argument jest mocno chybiony.
Na poważnie: jestem pokornego serca, bo wiele głupot wczesniej w życiu powiedziałem i napisałem. Tak około 25 - 30 lat temu byłem przemądrzały i autorytarny. Dziś wolę słuchaą.

Problem z danymi literaturowymi sprowadza się do sposobu przygotowania próbki drewna.
Z jednego kawałka brzozy podzielonego na pół mogę, w wyniku procesu sezonowania i suszenia, uzyskaą drewno, które skrobię się paznokciem, a drugi z trudem da się zarysowaą ostrym nożem. I żaden z nich nie będzie zgnity/spróchniały, a będą mieą identyczną wilgotnośą. Z jodłą jest jeszcze gorzej niż z brzozą.
Aby tego tematu nie ciągnąą proszę sprawdzią u dostawców angielskich i kanadyjskich jakim spine potrafią się charakteryzowaą promienie jodłowe.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 13 mar, 2013 10:26 

Jest jeden gatunek drewna który jest absolutnie jednorodny, nie ma praktycznie żadnego zróżnicowania w obrębie gatunku, jest to hikora. Zrobiłem pewnie z dwie setki łuków z hikory i zawsze drewno było takie samo, hikora nie ma również różnic mechanicznych w przekroju stycznym i promieniowym, co było zbadane. Może z hikory byłyby dobre strzały? Tylko że do mocnych łuków bo to cięzkie drewno

Tytuł:
PostNapisane: Śr 13 mar, 2013 11:03 
Jak się kończą merytoryczne argumenty to pozostaje metryka :-). Przyjmij proszę do wiadomości, że moduł= sztywnośą spinowa strzały, to jak 1:1. Przy czym moduł jest mierzony dokładniej niż spin w spintesterach i z drugiej strony można wyznaczyą moduł z pomiaru spinu. Nawet nie wiem, który argument próbowałeś obalią - czy ten z łukiem, czy ten z modułem :-). W dyskusjach na które się powołałeś sosna była używana na cześą łuku, a dokładnie na brzusiec, a to duża różnica jest. Tak się składa, że duży moduł na brzuścu oraz w środku łuku jest wskazany, a w materiale jednorodnym na łuk nie. Dane z ITD pokazują, że różnica między świerkiem i jodłą nie jest aż taka duża (jodła max 17, sosna max 20, swierk max 21GPa), więc Twoja postawa "jodła albo śmierą" jest nieuzasadniona. Ponieważ zabrakło Ci merytorycznych argumentów to Ci jeden podpowiem. Mianowicie jodła jako drewno nieżywiczne nie musi wykazywaą aż tak dużego zróżnicowania spinu/modułu jak sosna czy nawet świerk - co nie znaczy, że nie wykazuje. Zatem przeciętnie jodła jest bardzo sztywna, ale prawdopodobnie pojedyńcze rodzynki świerkowe będą nieznacznie górowały na jodłą sztywnością. Przypomnę, że do łuków ekstremalnie silnych łucznik zawsze będzie szukał promieni bardzo sztywnych, aby strzała nie przypominała grubością włóczni.
    Skończmy z tą gołosłownością. Twierdzisz, że Amerykanie/Kanadyjczycy podają najwyższe spiny dla jodły - podaj źródło/link. Trzeba by też sprawdzią co piszą o świerku oraz czy obydwa tamtejsze gatunki mają coś wspólnego z naszymi. Ponadto podajcie spiny i rozmiary swoich najsztywniejszych promieni cylindrycznych, a będę mógł obliczyą obiektywny parametr sztywności jakim jest moduł Younga E.
PS1. Nie odpowiem jeszcze tym razem na argument ad persona dotyczący doświadczenia, ale jak będzie trzeba odświeżę pamięą - nie tylko sobie :-). PS2. Liczbowe dane wytrzymałościowe to więcej niż przysłowiowe "wydaje mi się". Im więcej przeglądam wiarygodnych danych, tym więcej rozumiem i tym więcej mi się zgadza. Krótko: dobre pomiary nie kłamią.

Ostatnio edytowano Śr 13 mar, 2013 11:20 przez Rodrigues, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Śr 13 mar, 2013 11:59 
Rodrigues a może Ty przyjmiesz wreszcie do wiadomości, że twoje filozofowanie nie ma nic wspólnego z realiami łuczniczymi. Naczytałeś się Bóg wie czego i udajesz mądrzejszego niż jesteś. Piotr ma praktykę i doświadczenie z drewnem a zwłaszcza z promieniami, którego Ty ani ja i wielu innych na tym forum nie będzie miało nigdy nawet w 10%. O doświadczeniu Łukasz nie muszę nawet wypominaą a Ty po zrobieniu łuku z sklejki i trzech strzał twierdzisz, że wiesz więcej o łukach i strzałach niż oni.
Twoje wywody są tak samo profesjonalne jak filmik na YouTube, który robi furorę wśród łuczników. Nie mam nawet sumienia zacytowaą co o nim wypisują. Krótko mówiąc, świat łuczników ( nie wytwórców łuków :) ) jest Ci wdzięczny za chwile niewypowiedzianego śmiechu.
I zgadzam się z Tobą w 100%, "Skończmy te gołosłownośą". Wraca jak bumerang sprawa Twojej wiarygodności, potwierdź swoje wysokie umiejętności i osiągnięcia na turniejach lub jakimkolwiek spotkaniu łuczniczym a nie czczą gadaniną i podważając wszystko co Ci nie pasuje do Twoich teorii, twierdzeniem, że inni się mylą a rację masz tylko Ty.
Jeśli mam do wyboru twoje argumenty kontra argumenty Piotra i Łukasza to wybieram dwóch praktyków. Teoria nigdy nie wygra z praktyka bo to praktyka w ostateczności weryfikuję teorię. Nigdy odwrotnie.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 13 mar, 2013 12:30 
SPONSOR

I cóż ja mogę powiedzieą na argumenty osoby, która nigdy nie obrabiała świerku, jodły a i z sosną pewnie byłby kłopot, do postaci promienia.

Tym nie mniej spróbuję:
Promień ma pewną długośą, najczęściej 60 - 80 cm. Drewno nie jest nadmiernie jednorodne i fakt, że w jednym miejscu jest słabsze z automatu osłabia cały promień. Podobnie jest z łukami, wycięcie poprawne kształtu łuku to jedno (i nawet taki abnegat jak ja to potrafi), ale poprawne profilowanie (tillering) łuku, to drugie. Tu już trzeba łuczarza. A czemuż to: bo drewno jest niejednorodne. Prawidłowo wykonane promienie jodłowe są wybitnie jednorodne, świerkowe mniej.
Dokładnie tak samo jest ze strzałami.
Odnośnie postawy "jodła albo śmierą", cóż, wystarczy przeczytaą kilka postów powyżej moją własną informację, że Turcy używali głównie drewna świerkowego, choą jodłę też znali i używali. Ale na strzały do odległościówki stosowali drewno świerkowe. Czemu: ano, bo raz na 8 - 10 lat trafiali na świerk idealny, którego drewno przewyższało parametrami najlepsze nawet drewno jodłowe. Tak było i tak jest. Dowcip w tym, że jeśli weźmiemy 10 przypadkowych kawałków drewna jodłowego i sosnowego, wysezonujemy je i wysuszymy prawidłowo, następnie prawidłowo wykonamy promienie to w 99 wypadkach na 100 promień jodłowy będzie sztywniejszy. A wiec, czy jestem gotów umieraą za jodłę: na pewno nie, ale czy promień jodłowy będzie sztywniejszy od świerkowego: prawie na pewno tak.

Kolejna sprawa: w przypadku strzału z łuku promień nie jest wyginany ciężarem na bok, tylko ściskany, co go wygina. A to zmienia postaą sprawy: podałem sposób na pomiar tego parametru: jeszcze raz proszę o przeprowadzenie tego eksperymentu, wtedy łatwiej nam będzie rozmawiaą. Uzyskane wyniki będą zaskakujące, obiecuję.
Uważni obserwatorzy zauważą, że w ten sposób podważam sensownośą pomiaru spinu.
Pomiar ten nie jest idealny, ale daje nam przybliżenie. Gdyby było inaczej to rozbudowane kalkulatory spinu dynamicznego były by zbędne. Na marginesie: zachęcam do korzystania z nich.
Odnośnie wątku personalnego: wystarczy pobieżna lekturą forum, by przekonaą się że niektórzy uczestnicy wręcz lubują się w wyszukiwaniu potknięą (bywa, że wymyślonych) innych. A teraz mamy sytuację zabawną: gdy na podany argument (jodła nie może byą sztywna bo jest łuczna) zostaje podany kontrargument (sosna ma wyższy moduł a jest używana w łukach) pojawiają się dziwaczne konstrukcje logiczne (niby jest używana w łukach, ale na brzuścu, a to się nie liczy). Śmieszne to.

Odnośnie poprawy pamięci: byą może kilka osób zapomniało o dziwnych teoriach przy "łuku Kreteńskim" i łukach Matejki. Ja nie, i dobrze pamiętam kto wtedy obrażał formowiczów zapominając później tychże przeprosią.

Abstrachując od profili osobowych dyskutantów sprawa jest poważna, bo dotyka sedna sprawy wiarygodności. Mam swoje lata, nie jestem anonimowy. Zawodowo zajmowałem/zajmuję się analityką w farmacji/biologii. Jestem jednym ze współtwórców obecnie stosowanej Teorii Walidacji Metod Analitycznych. Rozumiem co to jest matryca analityczna, analit i niepewnośą wyniku pomiarowego. I polecam zrozumienie, że w fizyce 2 + 2 = 4 a w biologii 2 + 2 prawie na pewno ≠ 4. A drewno, to biologia.

No i na koniec: to forum ma służyą pomocą praktyczną, a ma wydzielony obszar czystej teorii. Pozostańmy przy takim podziale: niech w tej części przekazywana jest wiedza praktyczna podparta doświadczeniem z wyjaśnieniem teoretycznym, a w części czystej teorii niech trwają badania podstawowe.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 13 mar, 2013 13:05 
Znowu ta sama śpiewka Boulli :-D. Po prostu podejścia naukowego boisz się jak diabeł święconej wody. Nawet nie jesteś w stanie odróżnią teorii od praktyki, jaką są pomiary. Powołujesz się na Łukasza, który nawet nie zabrał głosu w tej dyskusji (i nie powinien tylko dlatego, że o nim wspomniałeś). Wybierasz argumenty, których nie ma - żałosne, a nawet racje osób, których nie ma i się nie wypowiadały - absurdalne. Robienie strzał to pęstka w porównaniu z robieniem łuków. Obecnie mam 10 sprawnych łuków własnego wyrobu: 13kG, 15kG, 15kG, 20kG, 26kG, 35kG, 35kG, 36kG, 53kg i około 65kG. Sądzę, że Twoje umiejętności ograniczają się tylko do wyrobu strzał, bo często strzelasz do tarczy. Jeśli mnie nie zdystantujesz na strzelnicy (a nie, że minimalnie wygrasz, czy tylko zremisujesz) to się całkowicie skompromitujesz. Sądzę jednak, że z takim ignorantem powinno się wygraą - dla zasady :-). Oczywiście słyszałem jakim to mistrzem jesteś, ale jak widzisz trzchórzem nie jestem, czego z przekonaniem o Tobie powiedzieą nie mogę, gdyż wybierasz swoją specjalnośą do konfrontacji. W zasięgu łuków, w ich sprawności, w mocy łuków i w mocy ramion, w wyrobie łuków, w wiedzy o łukach nijak nie mógłbyś ze mną konkurowaą.
    W temacie, z którego nie ja złoczyłem prosiłbym o podanie materiału i parametrów (gatunek, grubośą, spin w # lub kG, odległośą podpórek). To byłby konkret do dyskusji o sztywnych promieniach. Mój najmocniejszy promień sosnowy 12mm ma spin 95kG przy podparciu 26''. Odpowiada to modułowi 16.7 GPa. Acha: promień nie musi byą wcale gruby, ani mieą dużu kilogramów spinu, aby był uznany za bardzo sztywny. Np promień 6mm o spinie 7kG wykazałby większą sztywnośą drewna (moduł) niż ten mój. To oczywiśte, że macie takie sztywniejsze promienie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 222 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]