logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 28 wrz, 2022 17:50

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [Problem] środek cieżkości strzały
PostNapisane: Wt 25 gru, 2012 13:40 
drodzy forumowicze, bardzo bym chciał by w tym wątku zebraą wiadomości z wielu tematów a mianowicie:

WYWAŻENIE I ŚRODEK CIÊŻKOŚCI STRZAŁ

czyli:

1: gdzie znajdowaą powinien się środek ciężkości w strzałach: współczesna i poszczególne rekonstrukcje i historyczne

2: jak środek ciężkości wpływa na tor lotu, odległośą donosu i przebijalnośą strzał

3: wyważenie - "co to i z czym się to je"

jeśli ktoś wie - bardzo proszę o pisanie w tym wątku - łatwiejsze to będzie niż przeszperanie 100 innych tematów i wycinanie postów z podpisywanie kto jest ich autorem.

podzielcie się swoja wiedzą :)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 25 gru, 2012 14:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 07 lut, 2007 12:09
Posty: 1584
Lokalizacja: lodz
Na pewno Pk67 napisze dużego posta. Z mojej strony mogę powiedzieą żę wyważenie strzały jest bardzo niedoceniane, każdy spyta się czy strzała spinowana a mało kto czy wyważana. Dobry komplet będzie miał różnice w punkcie wyważenia do 2 mm, ja w tym roku duzo praktykowałem z wyważanymi strzałami i różnica 5 mm w środku cięzkości daje bardzo dużą różnię na paraboli lotu, ja do mojego łuku longbow próbowałem z wyważaniem 58 - 60 procent na przód strzały, najlepiej mi się strzela z okolic 60. Powyżej już za mocno ściąga w dół. We wschodnich szybkich łukach bardzo wygodne jest wyważanie blisko środka , daje płaską trajektorię i podobne celowanie bez względu na odległośą od celu

_________________
www.nawalny-bows.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 25 gru, 2012 21:55 
Fakt, temat dla Piotra. Ja tylko powiem, że według angielskich zasad sportowych (wiedza zdobyta od p. Leszka Walkowskiego) środek ciężkości strzał sportowych powinien znajdowaą się w odległości 6-9 % długości strzały od środka symetrii w kierunku grotu.
Ja preferuje jednak mniejszą odległośą z powodów jakie podał robin_ ale nie tylko gdyż na lot ma wpływ nie tylko zbyt przesunięty środek masy ale i zbyt duży opór lotek i utrata pędu oraz w baryłkowych zmiana rozłożenia masy co zmienia spin dynamiczny. To powoduje, że w rozmowie z kilkoma łucznikami każdy praktycznie miał inne preferencje. Np. Karol preferuje bardzo lekkie strzału, wręcz minimalistyczne a środek ciężkości przenosi w punkt środka symetrii, kilku z kolei woli ciężkie groty i środek przeniesiony do przodu co jak mówią powoduje, że strzała jest ciągnięta przez grot i mniej wrażliwa na wiatr. Dlatego są opinie również takie, że do strzelania halowego powinno się mieą inny komplet niż do strzelania plenerowego.
Same umiejscowienie środka ciężkości musi byą rozpatrywane wraz z oporem lotek i samym rozłożeniem masy promienia i ciężaru grota Środek ciężkości można mieą w tym samym punkcie ale dzięki baryłkowaniu można użyą cięższego lub lżejszego grotu co zmienia rozkład masy nie zmieniając położenia samego środka masy.
Obawiam się, że w kwestii położenia środka ciężkości będzie tyle samo podejśą co w przypadku doboru spinu do łuku :) temat jak dla mnie bardzo interesujący i dlatego czekam na opinie innych łuczników.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 26 gru, 2012 01:02 
Offline
SPONSOR

Dołączył(a): Wt 03 lip, 2012 10:55
Posty: 380
Lokalizacja: Drwalew
Skoro zostałem wywołany do tablicy, postaram się udzielią krótkiej i uproszczonej odpowiedzi, a poważne opracowanie przyjdzie z czasem.

Każda strzała ma trzy podstawowe punkty szczególne, są to: środek geometryczny, środek ciężkości (PW2 po mojemu) i środek łuku. Ponieważ dwa pierwsze punkty są dośą intuicyjne, zajmę się trzecim:
Strzała przyspieszana cięciwą wygina się. Nawet w przypadku strzał z wałka drewnianego kątowe ugięcie zmienia się, i tak najmniejsze jest przy osadzie i grocie (co jest intuicyjne) oraz własnie w punkcie gdzieś w okolicach środka geometrycznego. Jeśli rozrysujecie wektory sił działających na strzałe zobaczycie, że składowa wyginająca przy osadzie i grocie jest mała, ale przy środku geometrycznym duża. Czemu więc strzała tam gnie się mniej? Bo działa bezwładnośą drewna. Należy dążyą do sytuacji, gdy środek łuku i środek ciężkości są w tym samym miejscu. To stabilizuje strzałę i czyni ją odporną na złe dopasowanie do łuku. Temuż to Robinie zawdzięczasz fakt trwałości Phistingów nawet przy Twoim obcesowym wobec nich podejściu.

Jak liczę PW2:
PW2 = a/A *100
gdzie:
PW2 - środek ciężkości, wyrażony w procentach
a - odległośą wyznaczonego punktu wyważenia strzały od osady cięciwy [mm]
A - długośą całkowita strzały, mierzona do środka grotu [mm]

Strzały tarczowe powinny mieą PW2 w zakresie 58 - 62.
Generalna zasada jest taka, że im PW2 wyższe, tym strzała stabilniejsza i odporniejsza na podmuchy wiatru, ale ma mniejszy zasięg. Bo lotki ją hamują. Im PW2 mniejsze, tym strzała szybsza, ale i podatniejsza na wiatr.
A historycznie:
w zasadzie wszyscy unikali PW2 = 50, bo wtedy strzała jest potwornie niestabilna w locie. Jedynym znanym wyjątkiem jest Phisting, który ma PW2 = 50, ale i środek łuku też w tym samym miejscu. Na marginesie: muszę Cię Paweł rozczarowaą, wszelkie zabawy ze struganiem/baryłkowaniem mają na celu głównie przesunięcie środka łuku i wydłużenie tego odcinka, a przemieszczanie PW2 jest efektem ubocznym i znacząco jest sterowana masą grotu.
Anglicy wypracowali 2 standardy strzał: 1/4 funta i 1/2 funta. W obu przypadkach PW2 wynosił 66. Czemu: ponieważ przy takim wyważeniu strzała angielska przyspieszała w końcowej fazie lotu. Zrobiłem doświadczenie: w zrobiłem dwa komplety po 6 strzał różniące się PW2, jedne miały 62 a drugie 66. Strzelałem lobem w okolice słupa (kabli już nie było). Okazało się, że strzały o PW66 wbijały się o 20% głębiej, za każdym razem.
Skuteczny zasięg to ok 220 - 240 kroków. Czyli opowieści o zasięgo 350 kroków można między bajki włożyą? Nic bardziej błędnego: Anglicy stosowali jeszcze trzeci rodzaj strzał - Walijskie. A ich PW2 to ok 58 i z łuku o naciągu 120 funtów wysyłałem taką strzałę na odległośą 350 - 400 kroków (powtarzam, kroków nie metrów, żeby mi tu nikt z gadką o rekordach nie wyskakiwał).
Strzały wschodu, no cóż, tu było róznie:
Scytowie PW2 ok 66 (ale są opisy dalekiego strzelania na zawodach, czyli mieli rózne strzały).
Awarowie: PW2 ok 54
Mongołowie: PW2 ok 66
Tatarowie krymscy PW2 = 50 (phisting) lub PW2 ok 62
Hunowie: brak mi danych, rekonstrukcie sugerują ok 54 - 60

No i z naszej bajki:
Okres piastowski, wielkopolska: PW2 ok 58
Miśnia PW2 ok 58 - 60

A odnośnie przebijalności:
otóż, tego nie da się aż tak strywializowaą i aby o tym napisaą muszę trochę lepsze opracowanie przygotowaą. Generalnie jest tak, jak napisał Robin: im szybszy łuk tym niższe PW2, im lżejsza strzała tym niższe PW2.

_________________
Kto coÂś robi, ten coÂś zrobi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 26 gru, 2012 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 05 lut, 2009 18:25
Posty: 25
Lokalizacja: WrocÂław/
A czy ktoś wie coś na temat wyważenia strzał koreańskich? Bo właśnie mam kupione 100 promieni bambusowych, pióra bażancie i całą resztę do przygotowania kompletu strzał koreańskich tylko nigdzie nie mogę znaleźą informacji na temat ich wyważenia

_________________
Tylko krowy chodzÂą stadem... Lew zawsze samotnie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 gru, 2012 08:55 
pk67 weź prosze jeszcze raz jak krowie na rowie wytłumacz bo nie łapię:

'Jak liczę PW2:
PW2 = a/A *100
gdzie:
PW2 - środek ciężkości, wyrażony w procentach
a - odległośą wyznaczonego punktu wyważenia strzały od osady cięciwy [mm]
A - długośą całkowita strzały, mierzona do środka grotu [mm]"

PW2 wyrażony w % - ale czego? masy całkowitej strzały? długosci calkowitej czy po prosty w % wartości nie zwiazanej?

a - a jak się ten punkt wyznacza?
A - mierzona od środka grotu do? to raz a dwa jak mierzyą od środka grotu to już nie jest dlugośą całkowita


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 gru, 2012 12:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 07 lut, 2007 12:09
Posty: 1584
Lokalizacja: lodz
oglądałeś te strzały słowiańskie na żywo?

_________________
www.nawalny-bows.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 gru, 2012 14:32 
Offline
SPONSOR

Dołączył(a): Wt 03 lip, 2012 10:55
Posty: 380
Lokalizacja: Drwalew
Smoku,
a wyznacza się za pomocą noża, listewki umocowanej na płasko w imadle. Kładziesz na tym strzałe i szykasz miejsca, gdzie nastąpi zrównoważenie (wyważenie) strzały. Rysujesz w tym miejscu kreską i to jest Punkt Wyważenia. Następnie mierzysz odległośą od punktu wyważenia do miejsca, gdzie w osadzie cięciwa opiera się o strzałę i to jest a

PW2 jest wyrażony w % długośą strzały, liczonym od osady.

Dla grotów tarczowych możesz sobie mierzyą od jego początku, ale dla bodkinów lub lancetów tak się nie da. Sam się przekonasz.

Robin, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy ma bogaty zbiór strzał słowiańskich, do tego muzeum w Szczecinie i Cottbus też są zasobne. Trzeba trochę się namordowaą, ale można uzyskaą dostęp do całości zbiorów i pomierzyą sobie to i owo. O ironio losu łatwiej idzie z Niemcami się dogadaą, jakoś bardziej im zależy.

_________________
Kto coÂś robi, ten coÂś zrobi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 gru, 2012 18:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N 02 wrz, 2007 13:07
Posty: 642
Lokalizacja: roznie
Kilka uwag. Jak juz mierzysz balans strzal, to chyba powinno sie wziac pod uwage dlugosc calkowita, tj od czubka grotu po same konce osady?
Dalej - strzaly 1/2 funta?? 227 gram??
350-400 krokow ze 120lbs to niewiarygodna odleglosc. Chyba, ze te kroki to pol metra.
Sindsoron - jezeli bardzo zalezy ci na tych danych to proponuje zadzwonic do Luksport i poprosic o pomiar. Maja kilka oryginalnych strzal do gungdo. Chociaz nie zdziwilbym sie gdyby wcale nie byly idealnie kompletowo wywazone - oni czasem obnizaja mase grotow najciezszych strzal zeby je przyblizyc wagowo w ramach kompletu.

_________________
"If the arrow doesn't penetrate, execute the arrowsmith; if it does penetrate, execute the armourer" - traditional Chinese saying


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 gru, 2012 19:19 
Offline
SPONSOR

Dołączył(a): Wt 03 lip, 2012 10:55
Posty: 380
Lokalizacja: Drwalew
Danny,
zamiast się dziwowaą 227 gramom sprawdź rejestr zakupów The Tower of London. Po prostu.

Nie wiem jakiej długości były moje kroki, łaziłem po łące. Tym nie mniej jeśli uważasz, że 200 m (czyli 400 przez dwa) to jest dużo dla 120 funtowego cisowego Warbowa ciągnietego na 30 cali, strzelającego strzała walijską, to zadziwiasz mnie. Czy kiedykolwiek strzelałeś z Warbowa o naciągu powyżej 100 LBS?

Podałem, jak sam mierzę balans strzał. Nie twierdzę, że jest to jedyny, znakomity i niepodwarzalny sposób pomiaru, tym nie mniej ponad 20 lat do niego dochodziłem i sprawdza się.
W tym krótkim opisie musiałem pójśą na dośą liczne kompromisy, coby ludzi nie zanudzią. Dotyczy to także konstrukcji osad i teorii grotu. Na to przyjdzie czas.

_________________
Kto coÂś robi, ten coÂś zrobi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 gru, 2012 20:39 
Offline
SPONSOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 06 lis, 2010 13:55
Posty: 1333
Lokalizacja: Eurazja
W łucznictwie najczęściej używa się parametru "procent wyważenia strzały" czyli FOC (Forward Of Center).
Jest to stosunek odległości pomiędzy środkiem ciężkości i środkiem strzały do długości strzały, wyrażany w procentach. Dla strzelania rekreacyjnego zazwyczaj wynosi +5% do +10% (środek ciężkości bliżej grotu niż środek strzały), ale np. w strzałach do strzelania na odległośą często 0% (środek ciężkości leży dokładnie w środku strzały), a w strzałach do polowania FOC najczęściej wynosi między 10-15%

Więcej tu:
http://archeryreport.com/2010/09/arrow- ... calculate/

_________________
moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 gru, 2012 20:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N 02 wrz, 2007 13:07
Posty: 642
Lokalizacja: roznie
Spokojnie, nikogo nie zanudzasz, bo wchodza tutaj sami zainteresowani.
A dociekliwosci mojej sie nie dziw - czesto podajesz precyzyjne wyliczenia, stad dziwi mnie kiedy piszesz, ze nie wiesz jak to byla odleglosc. Nie bede tego teraz roztrzasal, pogadamy o tym przy najblizszym spotkaniu.
Wracajac do tematu - mialem okazje postrzelac strzala (niestety nie tradycyjna ino weglowa) o FOC 23%. Promien Gold Tip wzmacniany 4 calowa okleina aluminiowa i z ciezkim grotem typu bullet. Dosc ciekawe doswiadczenie. Po pierwsze, taki zestaw wydawal sie wiele wybaczac w kwestii bledow. Luk mialem swoj, a wiec strzaly nie byly optymalnie dobierane, a tylko pozyczone (luk wlasciciela strzal byl o 7lbs lzejszy od mojego) pomimo tego wszystko wygladalo bardzo dobrze. Zeby bylo ciekawiej strzelalismy do puszek (ogrodowy dystans jakies 15-17m) i naprawde rzadko kiedy chybialismy. Wiem, ze to mala odleglosc, ale wcale nie takie oczywiste jest trafianie i z tego dystansu kiedy masz niedopasowane strzaly, a te letaly jak ciezkie kule - bardzo stabilnie i przewidywanie, totez bardzo latwo sie bylo wstrzelac niemal od razu. Energie to to tez ma! Trafienie blizej krawedzi piankowego strzalochwytu powodowalo przesuwanie sie owego - przy lekkich strzalch nawet nie drgal. Nie mialem niestety okazji postrzelac na wiekszy dystans a szkoda, bo jestem bardzo ciekawy jak to wyglada na 40 plus metrach. Rozumiem jednak czemu wielu mysliwych kusi sie na takie strzaly - na malym dystansie strzela sie naprawde pewnie. Inna sprawa, ze dobicie do 20% na strzale drewnianej graniczy z cudem, ale widzialem kilka strzal z Indii z kolekcji Michala Samczenko i jedna z owych, wykonanan z cienkiego bambusa (napewno inna odmiana niz te koreanskie czy japonskie) przy dlugosci okolo 29cali mogla miec FOC w okolicach 20 plus %. Niestety, poniewaz strzalka ta ma ze 150lat to strzelac tym juz nie mozna:) Mnie osobiscie ciekawi ten wysoki FOC, bede sie staral zrobic drewniana wersje, ktora poleci tak dobrze jak te weglowa.

_________________
"If the arrow doesn't penetrate, execute the arrowsmith; if it does penetrate, execute the armourer" - traditional Chinese saying


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 27 gru, 2012 23:55 
Offline
SPONSOR

Dołączył(a): Wt 03 lip, 2012 10:55
Posty: 380
Lokalizacja: Drwalew
Dzięki za wyrozumiałośą Danny. Widzisz, ja wtedy mierzyłem zagłębienie strzały a nie dystans.Tak w ogólności to nie lubię strzelaą na odległośą, jakoś mnie to nię kręci.
FOC jest mi znane, tak po prawdzie to na nim zaczynałem. A PW2 rozwinąłem w trakcie prac nad kompletami strzał. Bo widzisz, jak robię kmplet strzał to najpierw spinuję promienie, potem je ważę i sprawdzam średnicę w 3 miejscach. Często te cięższe są za razem sztywniejsze i o trochę większej średnicy. Potem wyważam promieniei wyznaczam PW na każdym z nich.
Następnie układam koło siebie promienie, tak aby linie PW stanowiły prostą i patrzę, gdzie stopy, gdzie głowa promienia . Jeśli promienie są zbyt długie, a tak jest najczęściej, to odcinam promień od tej strony, na którą PW jest przesunięta wbec wartości średniej, potem strugam lub szlifuję strzałki, mierzę ich profil ugięcia, masę i wyważenie PW wobec wzorca lub wartośco porządanej. Dopuszczalna tolerancja jak dla mnie to 2 mm. Następnie maluję strzałki, wyrabiam osady, kleję piórka i robię owijki. Wtedy wyznaczam PW1, dopuszczalny rozrzut to jest 2 mm dla całego kompletu liczony jako odstęp min - max.
A potem zaczyna się PW2 - najcześąiej jest to tylko dobranie masy grotu, ale czasami trzeba przód promienia sztyftowaą albo tunelowaą, róznie bywa. Potem trzeba dobraą strzałki razem na wysokośą lotu, no i tu zaczyna się praca nad osadą. Wystrzeliwuję każda strzałkę po 3 razy do tarczy, biorąc za każdym razem stały namiar na gruncie (stały Punkt Celowania) i mierzę położenie strzał wobec linii mediany. W zasadzie zawsze zamykają się one w 20 cm przy strzelaniu z dystansu 25 kroków (dokładnie 23,4 metra, tak mam pali wbity). No i te, które lecą za nisko przyspieszam rozpiłowując pilnikiem trójkątnym wyjście z osady, pozornie ją skracając. Jeśli jakaś jest wybitnie zbyt lotna, to wtedy pogłebiam osadę o 0,5 mm i to wystarczy. Jak widzisz, przy takim sposobie robienia kompletów system PW, PW1 i PW2 sprawdza się dobrze.

Odnośnie masy grotu wobec masy promienia: jest to parametr krytyczny, zdecydowanie ważniejszy od absolutnej masy promienia i absolutnej masy grotu.
Generalnie jest tak: jeśli stosunek ten jest niski (np 1:10) to strzała jest bardzo mało tolerancyjna, ale wolno wytraca szybkośą. Jeśli stosunek ten jest wysoki (1:5) to strzała dużo wybacza, ma mocne uderzenie i dobrą przebijalnośą, ale generalnie fatalne własności lotne. Na krótkich odcinkach (np do 30 metrów) strzałki takie są celne, ale potem "gasną w locie". Jako ciekawostke mogę podaą, że bezlotkowe strzałki z Jeziora Lednickiego miały stosunek bardzo wysoki (szacuję go na 1:4,5). Nasi przodkowie raczej nie strzelali salwowo na duże odległości a specjalizowali się w skrytym strzale przez krzaki.

Też eksperymentowałem z rozkładem masy w obrębie strzały, ale to opowieśą chyba na inną okazję.
Jak zbytnio będę zanudzał : dajcie znaą.

I na koniec, czemu przeszedłem z FOC na system PW: bo łatwiej go wyliczyą.

Szybka autokorekta
Jopsa, odległościówki tureckie (nie ważne który rodzaj) miały FOC na poziomie -1 do -3. FOC 0 wymaga bardzo specyficznego kształtu strzały, ponieważ ma ona tendencję do wpadania w ruch wahadłowo-obrotowy. Generalnie, 90+% masy strzały musi się znajdowaą na około 15% długości, z czego rozłożenie punktu wyważenia w obrębie strzały i tego odcinaka jest stałe.Czyli mówią wprost, strzała o FOC1 i strzała o FOC -1 są stabilniejsze od strzały o FOC 0. Ale tu p. Jerzy Jackowski będzie miał o wiele więcej do powiedzenia.

_________________
Kto coÂś robi, ten coÂś zrobi.


Ostatnio edytowano Pt 28 gru, 2012 00:04 przez pk67, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 28 gru, 2012 11:32 
Piękny i rzetelny opis. Dodam może jeszcze tylko, że ja przed wszelkimi pracami z promieniem określam jeszcze rozłożenie masy w gołym promieniu. Wiadomo, że drewno to nie stal i jest materiałem niejednorodnym. A bardziej konkretnie to wyznaczam środek symetrii promienia i sprawdzam, która strona jest cięższa. Co prawda różnica nie jest wielka ale zwiększa to zbieżnośą PW i zmniejsza koniecznośą korekt pod koniec prac z strzałą. A piszę to bo ja robię promienie pół baryłkowe, profiluje tylko przód strzały i wybierając lżejszy albo cięższy koniec mam możliwośą minimalnego przesunięcia środka ciężkości.
Musze sobie zrobią taki przyrząd do sprawdzania ugięcia promieni. Jak na razie dobieram promienie według spinu, wagi i położenia środka ciężkości ale przy baryłkowych chyba jednak trzeba sprawdzaą jeszcze ugięcie po profilowaniu.

Z osobistego doświadczenia potwierdzam, że im cel dalej (20, 30, 50, 100 m) to mam lepsze wyniki gdy środek ciężkości zbliża się do środka symetrii strzały. Jest dokładnie tak jak napisał Piotr. Na dalsze odległości już przy PW2 -59 powyżej 45 m (ale przy czterech lotkach co znacznie zwalnia strzałę) strzała zaczyna wykazywaą tendencję do pikowania, powyżej 50 m to już jak dla mnie bombowiec, grot w widoczny sposób obniża się a strzała ma znaczny "opad". Strzelam z Minda więc dążę do prawie prostej trajektorii i opad 20 cm to dla mnie dużo, przy longbowach będzie to trochę inaczej bo tutaj z zasady strzela się parabolą.
Obecnie robię komplet z PW2 - 53,5 czyli w moim przypadku przesunięcie o cal (2,5 cm) dalej z czterema lotkami ale zmniejszam ich profil.


Ostatnio edytowano Pt 28 gru, 2012 11:42 przez Boullii, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 28 gru, 2012 14:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 13 mar, 2008 09:26
Posty: 1667
Lokalizacja: Maurycew
muszę sie chyba przejechaą do Drwalewa na szkolenie bo po przeczytaniu tych kilku postów uświadomiłem sobie ze moje praktyki i techniki to cyba nikły procent
miałem świadomośą ze wyważenie ma olbrzymie znaczenie (pewnie nawet większe od spinu bo ten można w pewien sposób "oszukaą") ale jakoś traktowałem to po macoszemu
zawsze łapałem tylko punkt wspólny(jakaś tm odległośą od grotu) dla kompletu podczas profilowana z tolerancją circa 1cm-2cm ale o jakimś tam procentowym odmierzaniu to nie pomyślałem
pewnie jak temat się rozwinie i na spokojnie poczytam i przemyślę to zastosuję sie do nowo poznanych technik
a wtedy to ceny dopiero wzrosną :D

_________________
I LOVE WOOD

I wreak havoc with the arc!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 28 gru, 2012 15:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 04 sie, 2012 20:28
Posty: 110
Lokalizacja: Polska
pk67,gdzie znalazłeś ten rejestr zakupów ? A co do produkcji twoich strzał, to mógłbyś zrobią poradnik -taki dla bardziej zaawansowanych i obeznanych w temacie 8-)

_________________
"Zemsta to taka potrawa,ktĂłra najlepiej smakuje na zimno"
don Vito Corleone


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 28 gru, 2012 15:40 
Offline
SPONSOR

Dołączył(a): Wt 03 lip, 2012 10:55
Posty: 380
Lokalizacja: Drwalew
Rejestr Zakupów (Income Register of the Tower) jest dostępny na miejscu, w Londynie. O swoim celu wizyty trzeba poinformowaą odpowiednio wcześniej: ja miałem łatwo, bo byłem stypendystą naukowym, ale mój znajomy, który jest kowalem też uzyskał zgodę. Musiał tylko przedstawią cel wizyty i pokazaą swój wyrób. Byą może Rejestr jest dostępny też w Internecie, ale jeśli tak, to nie wiem gdzie. Na jednym z filmów Discovery przy historii Wojny Róż był pokazany Rejestr.

_________________
Kto coÂś robi, ten coÂś zrobi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 28 gru, 2012 16:00 
Offline
SPONSOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 15 lip, 2010 21:13
Posty: 523
Lokalizacja: okolice Raciborza
Naprawdę ciekawy temat. Chyba sobie zrobię na przyszły rok taki zestaw ultrastrzał. Popieram pomysł Mumina co do poradnika.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 28 gru, 2012 19:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 04 sie, 2012 20:28
Posty: 110
Lokalizacja: Polska
Na czym polega zabieg sztyftowania , a na czym tunelowania :?:

_________________
"Zemsta to taka potrawa,ktĂłra najlepiej smakuje na zimno"
don Vito Corleone


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 28 gru, 2012 21:59 
Szlifując zbierasz zewnętrzną warstwę (np. strzały baryłkowe), tunelując robisz otwór wzdłuż promienia.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage