logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 20 paź, 2021 05:14

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 28 gru, 2012 22:10 

pk67 napisał sztyftowanie i nie wiem czy chodzi o jakiś inny zabieg czy poprostu literówkę machnął?

Tytuł:
PostNapisane: So 29 gru, 2012 09:26 
Sory, coś mnie na oczy padło :) ale myślę, że w sumie wyjdzie na to samo. Sztyftowanie to obróbka zewnętrzna?
edycja
A jednak nie :)

Ostatnio edytowano So 29 gru, 2012 14:51 przez Boullii, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 29 gru, 2012 09:58 
SPONSOR

Przepraszam za późną odpowiedź, co jakiś czas ma się obowiązki rodzinne.
Tunelowanie jest to proces wiercenia osiowego promienia. Następnie nawierconu "tunel" moczę i wypełniam takim włoskim klejem poliuretanowym w małej aluminiowej tubce (nie mogę jasniej bo Admin będzie miał uzasadnione pretensje). Jak już klej "stwarnieje" (w rzeczywistości tworzy miękką gąbczastą, bardzo lekką piankę o właściwościach gumy) to nadmiar odcinam i mam obniżoną masę przodu promienia bez usztywnienia go.
Sztyftowanie jest to proces doważenia przodu strzały. Zaczyna się od nawiercenia tunelu, a następnie wprowadzam do niego odpowiednią ilośą drutu ołowiowego o średnicy 1 mm (ja mam wędkarski, ale każdy niech robi po swojemu), tak aby uzyskaą właściwe wyważenie bez grotu (PW1), następnie tunel moczę wodą, drut smaruję klejem poliuretanowym piankującym (dla drzew miękkich świerk, sosna, cedr, osika używam ten włoski, dla twardych takiego kleju poliuretanowego do wszystkiego, pakowanego po 250 g, produkcji Szwedzkiej, kupowanego w Jula) umieszczam w tunelu. Po wyschnięciu odcinam nadmiar kleju.
Dalej promienie traktuje normalnie. Uwaga dla pracujących z Cedrem: po nawierceniu każdorazowo trzeba "tunel" wypłukaą aceronem za pomocą strzykawki z igłą lekarską.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 03 sty, 2013 11:56 
jak głęboko wiercisz te promienie i o ole spada masa strzały po nawierceniu i po nawierceniu a wypełnieniu klejem

Tytuł:
PostNapisane: Cz 03 sty, 2013 19:33 
SPONSOR

Smoku, wiercę wiertłem 3 mm na głębokośą ok 5 cm.
Co do dalszych pytań: nie umiem Ci odpowiedzieą jeszcze. Ale mogę Ci powiedzieą, że w ten sposób można przesunąą PW2 o ok 2 mm do przodu strzały.

Tytuł:
PostNapisane: N 06 sty, 2013 17:16 

Rozumiem, ze to sa rzeczy wazne o ktorych tutaj debatujecie, ale nie moge sie oprzec wrazeniu, ze dzielicie wlos na czworo.

Tytuł:
PostNapisane: N 06 sty, 2013 17:36 
czego ty danny nie rozumiesz?

założylem temat, bo myślę że środek cieżkości [balans czy jakby tam go nie nazywaą] jest ważny i jak wyszlo w praniu forumowicze [za co im wielki sza tsun] wyjaśnili co i jak.

Tytuł:
PostNapisane: N 06 sty, 2013 18:58 

Rozumiem, rozumiem - zastanawiam sie ino czy te 2mm maja takie duze znaczenie a co za tym idzie czy warto tak kombinowac? Jezeli pod lupe bierzemy tylko strzalki drewniane czy bambusowe, to zmiennych jest tak duzo, ze smiem watpic w zasadnosc wyzej opisanych zabiegow. Albo inaczej - macie dowod na to, ze przesuniecie srodka ciezkosci o 2mm da jakies zauwazalne roznice, kiedy np wszystkie strzaly w danym komplecie nie maja idealnie takiej samej wagi calkowitej?

Tytuł:
PostNapisane: N 06 sty, 2013 22:20 

Nie wiem jak będzie jeśli nie mają takiej samej wagi ale przy dobrym komplecie czyli gdy różnica w wadze waha się w obrębie 1 grama 5 mm jest bardzo widoczne a 2-3 mm zauważalne. Mówię na przykładzie mojego longbowa który jest dośą słaby i strzela sporą parabolą na duże odległości. Wydaje mi się że im szybszy łuk , silniejszy tym większa tolerancja na rozbieżności w środku cięzkości

Tytuł:
PostNapisane: N 06 sty, 2013 23:34 

Dzieki za konkret. Ciekawe, bo ten 1gram, czyli okolo 15grain jest takim raczej typowym rozrzutem, oczywiscie pod warunkiem, ze ktos ma dobrze powazone strzaly. Zejsc ponizej sie oczywiscie da, ale trzeba miec wiecej strzal na starcie.
Teraz tak, wezmy za przyklad ten komplet strzal z rozrzutem wagi 15grain - czy rozsadniej by bylo starac sie o jak najmniejszy rozrzut (jak strzelali z tej maszynki gdzie wszystko bylo pod kontrola to juz kilka grain roznicy w wadze strzal bylo niezle widoczne na 30m), czy lepiej kombinowac zeby srodek ciezkosci byl na wszystkich strzalach mozliwie w tym samym miejscu?

Tytuł:
PostNapisane: Pn 07 sty, 2013 09:37 
SPONSOR

Ciężki wybór Danny, strzały Robina mają rozrzut w obrębie 0,6 g (min do max), a przesunięcie środka ciężkości w zakresie 3 mm (odczyt Robina wynika z wagi, która posiada)
A jeśli idzie o wybór: dla łuków bardzo szybkich (wschodnie + sportowe) ważniejsza jest masa, dla łuków wolniejszych znaczenie środka ciężkości znacząco rośnie. Kolejną ważna zmienną jest średnica i przekrój promienia.
Praca nad strzałami to ciekawa dyscyplina nauki.

Tytuł: Re: [Problem] środek cieżkości strzały
PostNapisane: Pn 13 wrz, 2021 06:42 

Nie mogę się doczytać czym różni się środek masy strzały od środka jej ciężkości.
Strzała porusza się głównie w zdłuż jednej osi ale również w pozostałych dwóch też i również obraca się, kiwa w różne strony . Ma też bezwładność posiada też pęd, moment pędu. Jak te wartości wpływają na parametry lotu strzały.

PostNapisane: Pn 13 wrz, 2021 06:49 

Z internetu wiem
Środek masy - jest to punkt, którym można zastąpić ciało lub rozpatrywany układ ciał punktem materialnym, jeżeli układ określony jest w jednorodnym polu grawitacyjnym. Można wyobrazić sobie, że jeśli ciało porusza się to środek masy porusza się w ten sam sposób. Pęd całego układu jest równy pędowi środka masy.

Środek ciężkości - jest to punkt przyłożenia wypadkowej sił ciężkości działających na ciało w dowolnych położeniach ciała w przestrzeni. Ogólnie mówiąc, jeśli ciało lub układ ciał znajduje się ale nie w jednorodnym polu grawitacyjnym to środek ciężkości i środek masy znajduje się w tym samym punkcie.

PostNapisane: Pn 13 wrz, 2021 06:50 

Z internetu wiem
Środek masy - jest to punkt, którym można zastąpić ciało lub rozpatrywany układ ciał punktem materialnym, jeżeli układ określony jest w jednorodnym polu grawitacyjnym. Można wyobrazić sobie, że jeśli ciało porusza się to środek masy porusza się w ten sam sposób. Pęd całego układu jest równy pędowi środka masy.

Środek ciężkości - jest to punkt przyłożenia wypadkowej sił ciężkości działających na ciało w dowolnych położeniach ciała w przestrzeni. Ogólnie mówiąc, jeśli ciało lub układ ciał znajduje się ale nie w jednorodnym polu grawitacyjnym to środek ciężkości i środek masy znajduje się w tym samym punkcie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]