logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 01 sie, 2021 19:31

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Próba 1000 Strzał - październik 2016
PostNapisane: Cz 11 sie, 2016 12:44 
SPONSOR

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że próba 1000 strzał w KKŁT wyszła z fazy pomysłów i weszła w fazę realizacji :)
Co więcej, P1000S będzie wydarzeniem ogólnopolskim, a wiele wskazuje na to, że będzie organizowana cyklicznie.
W związku z tym pozwoliłem sobie założyć oddzielny wątek dotyczący P1000S organizowanej w Krakowie w październiku 2016.
W miarę możliwości będę edytował i uaktualniał tego posta oraz posty poniżej, by zainteresowani mieli dostęp do najważniejszych informacji bez konieczności czytania całego wątku.

Organizatorem próby jest Paweł, poniżej zamieszczam jego post z regulaminem:
https://www.facebook.com/groups/1714108315507583/
==========================================================
Paweł Nowak, 8 sierpień o 22:40:
Czas ogarnąć temat i podać konkrety.
„Próba 1000 strzał” rozegrana zostanie w dniach 01-31 październik 2016 r.
„Próba 1000 strzał” polega na oddaniu 1000 strzał do tarczy fita 80 z odległości 20 m. Jako 1 pkt zaliczamy trafienie w strefę żółta lub czerwoną. Reszta tarczy nie jest liczona. Linia zaliczana na korzyść.
Nie narzucam czy strzelamy po 5, 6 czy 10 strzał w serii, jednie co 100 strzał przysługuje 5 min przerwa a po 500 strzałach 20 min przerwa i po 800 również 20 min.
W próbie udział bierze każdy chętny bez względu na wiek, płeć, rodzaj łuku, siłę naciągu czy sposób strzelania (String walking, Face walking).
Zgłoszenia należy nadsyłać w terminie do 20.09.2016 adres - zawodylucznicze@wp.pl
W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, wiek, typ łuku, miejscowość gdzie odbędzie się próba.

Zgłoszenie powinno zawierać dane wszystkich łuczników, którzy będą razem strzelać. Osoba nadsyłająca zgłoszenie grupy będzie traktowana jako organizator strzelania odpowiedzialny za jego prawidłowy przebieg. Minimalna grupa strzelających to dwie osoby. Nie idzie o brak zaufania ale o zdrowy rozsądek.
Wystrzelenie 1000 strzał to nie mały wysiłek, proszę bacznie zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju niepokojące bóle. Lepiej odpuścić a niżeli nabawić się kontuzji barku, łokcia czy nadgarstku itp. Osoby, które z jakiegokolwiek powodu nie dostrzelają a zaliczyły 500 strzał proszę o podanie wyniku uzyskanego w tej pierwszej 500 z adnotacją „połowa próby”.
Proszę pamiętać o płynach i węglowodanach, i nie mam na myśli piwa. Próba będzie trwała kilka godzin więc organizm spali sporo kalorii a w ferworze strzelania łatwo zignorować pragnienie czy głód. Mile widziane wszelkiego typy napije izotoniczne, batony a w chłodniejsze dni ciepła herbata czy kawa.
Miłej zabawy i nic na siłę.

Wyniki proszę przesłać pod ten sam adres co zgłoszenie do dnia 10.11.2016 r.
==========================================================

Tytuł: Re: Próba 1000 Strzał - październik 2016
PostNapisane: Cz 11 sie, 2016 12:49 
SPONSOR

W tym poście będę umieszczał i aktualizował listę chętnych do przystąpienia do próby, podział na ewentualne grupy z wyszczególnieniem organizatora każdej z nich, terminy strzelań każdej grupy itp.

Aktualna lista chętnych do przystąpienia do próby:

Simonsen
Wredotka
Egnar
Shaggy
Biotyk
Aragh
Hierulf

Wstępnie proponuję Simonsen-a na organizatora grupy – chyba najczęściej ostatnio bywa na treningach, więc kontakt z nim jest najlepszy.

Do tej pory nikt nie proponował w jakie dni tygodnia miała by się odbyć próba, ale domyślam się, że najwygodniej będzie ją zrobić w niedzielę lub sobotę.
W październiku mamy 5 weekendów, ale w niektóre z nich w KS Płaszowianka są zawody, postaram się dowiedzieć kiedy tory są zajęte i dam znać.
Na wypadek gdyby pogoda sprawiła psikusa, warto jest mieć termin zapasowy.

W kalendarzu łucznika, w październiku, są dwa turnieje, (4 pory roku i liga południe) na które część klubowiczów się pewnie wybierze:
https://calendar.google.com/calendar/em ... ope/Warsaw
Są one w soboty: 1-go i 22-go października. Pytanie, czy niedziele po tych turniejach (2-go i 23-go) bierzemy pod uwagę?

Ostatnio edytowano Cz 22 wrz, 2016 09:55 przez shaggy, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł: Jak się przygotować do próby 1000 strzał
PostNapisane: Cz 11 sie, 2016 12:51 
SPONSOR

W tym poście pozbieram Wasze opinie i propozycje na temat „Jak się przygotować do próby 1000 strzał”

Jesteście dużo bardziej doświadczonymi łucznikami niż ja, podzielcie się swoją wiedzą, spróbujmy zrobić tutaj swoisty mini-poradnik, który pozwoli wszystkim chętnym dobrze przygotować się do próby, aby w jej trakcie było jak najmniej przykrych niespodzianek, a po zakończeniu - niemiłych konsekwencji.

Tym, którzy używają FB polecam lekturę poniższego wątku, razem z komentarzami:
https://www.facebook.com/groups/1714108315507583/

Wstęp, czyli próba przed Próbą - nie dotyczy weteranów łucznictwa (a może jednak?), ale obowiązkowa dla pozostałych:

- najważniejsze, weź sobie do serca słowa Pawła: „nic na siłę”
- wybierz się na taki dłuuuższy trening i spróbuj wystrzelić 200 a najlepiej 300 razy bez dłuższych przerw – taka ilość jest w miarę bezpieczna (?), lecz da dużo do myślenia, naprawdę…
- po takim treningu zastanów się: czy chcesz przystąpić do próby? a może tylko do połowy próby (500 strzał)? czy w tym roku, a może trzeba jeszcze poćwiczyć i spróbować dopiero w przyszłym? może ze względu na budowę ciała, zdrowie lub przebyte kontuzje P1000S nie jest dla ciebie?
- podczas powyższego treningu notuj swoje wyniki (ilość trafień w cel 32cm z 20m) – będziesz wiedział, czy oprócz wytrzymałości musisz również poprawić celność
- podczas treningu zanotuj czas rozpoczęcia i zakończenia strzelania – będziesz wiedział mniej więcej ile czasu potrzebujesz by przejść próbę (szybki łucznik skończy ją w 6 godzin, przeciętny w 7-8)
- między 2-gą a 3-cią setką zwróć uwagę na to, co najbardziej boli, zastanów się dlaczego i czy można tego uniknąć – czasem spinamy zupełnie niepotrzebne partie mięśni – do tej pory prawdopodobnie strzelałeś jak sprinter, musisz zacząć strzelać jak maratończyk
- spróbuj wykorzystać czas który masz w drodze do maty i z powrotem na rozluźnienie / rozmasowanie bolących miejsc – naucz się odpoczywać w tym czasie
- zwróć uwagę na wszystko co przeszkadzało podczas treningu – uwierający karwasz, ocierające buty, uszkodzona owijka, bzyczące komary itp – to co teraz trochę przeszkadza, po 7 godzinach może doprowadzić do szału, lub wywołać rany
- podziel się wnioskami ze swojego treningu – pomożesz innym lepiej się przygotować

Ostatnio edytowano Pn 12 wrz, 2016 12:12 przez shaggy, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pt 12 sie, 2016 13:31 

Mnie tylko 8-9 października nie pasuje.

PostNapisane: Pt 12 sie, 2016 15:41 
zajefajna idea... szkoda zę ja więcej jak 100 nie puszczę :(

PostNapisane: Śr 17 sie, 2016 10:48 

Skoro znalazłem się na liście (mimo, że do Krakowa mam spory kawałek) postanowiłem zrobić mała przymiarkę. Łuk 60# - 350 strzał pod rząd i powiem szczerze, że zdrowo rozsądkowi nie podejmuję się strzelenia 1000 :(
Nie miałem problemów z tymi 350 strzałami, lajtowo. Owszem po 200 czuć było, że łuk jakby stawiał większy opór i trzeba było większą uwagę przyłożyć do celowania ale ważniejsze było i jest to co zdarzyło się po strzelaniu. U mnie powróciły bule łokcia i barku, czyli stare kontuzje, które nie odzywały się od kilku lat. Na szczęście to tylko ostrzeżenie i powoli mija ale po 1000 zapewne skończył bym u lekarza. Owszem mogę strzelić z 35# ale chyba nie na tym polega próba.

Proponuje aby każdy kto chce podjąć próbę 1000 strzał zrobił sobie podobna próbę. I naprawdę, nawet już z czasie próby, nie zgrywajcie kozaków i lepiej w porę odpuścić np po 500 i zaliczyć pół próby a niżeli później biegać po lekarzach z kontuzjami.

PostNapisane: Śr 17 sie, 2016 13:54 
SPONSOR

Dzięki Egnar za info. To naprawdę ważne, by łucznicy nie przystępowali do próby bez wcześniejszego odpowiedniego treningu, by poznali wcześniej swoje możliwości i ograniczenia - "nic na siłę"...

Mam nadzieję, że bóle łokcia i barku szybko ustąpią. Jeśli tak będzie, to na Twoim miejscu za jakiś czas znowu bym potrenował, może z mniejszą ilością strzałów na raz. Pierwsze podejście pokazało możliwości "na teraz". Do próby jest sporo czasu. Sporo czasu na trening. Trening, który może dużo zmienić.

Mam przy okazji pytanie - czy uszkodziłeś przy tym jakieś strzały? Ile?
Bo moje dotychczasowe doświadczenia są trochę niepokojące - pokazują że potrzebny jest spory zapas...

"Owszem mogę strzelić z 35# ale chyba nie na tym polega próba."
Z tym się nie mogę zgodzić. Bo na czym w takim razie polega próba? Od ilu funtów naciągu próba "jest", a poniżej ilu jej "nie ma"?
Nie mam łuku silniejszego niż 30# - czy powinienem zrezygnować z próby?
Jeśli ktoś ma kilka łuków, to czy próba ma polegać na tym, że ma wziąć ten najsilniejszy? Nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi i narażając się na kontuzje?
Sprinterzy biegają z prędkością 40km/h, czy to wstyd dla maratończyków, że biegną tylko 20km/h? A może to raczej przejaw rozsądku i dobrania prędkości do okoliczności?

Niestety kolejny raz widzę takie niepokojące uwagi dotyczące siły łuku przy próbie 1000 strzał...
Wystarczy chwilę pomyśleć, by dojść do wniosku, że takie uwagi działają na szkodę idei...
Ilu łuczników (a ile łuczniczek) zrezygnuje z próby tylko dlatego, że "ma za mały naciąg"?
Ilu łuczników dozna kontuzji, bo po kilku takich uwagach wzięło na próbę zbyt mocny łuk?
Przecież chcemy rozpropagować fajną ideę próby, w której mierzymy się głównie z własnymi słabościami... Wprowadzanie rankingu "funtowego" temu nie sprzyja.

Egnar, jeśli przejdziesz próbę 1000 strzał, to masz mój wielki szacun, niezależnie od tego czy zrobiłeś to łukiem 35# czy 60# ...
Szacun należy się zresztą nie tylko tym, którzy próbę ukończą - wystarczy, że do niej przystąpią, bo mierzyć się z własnymi słabościami czasem jest trudniej niż stawać w szranki z innymi.

PostNapisane: Śr 17 sie, 2016 14:14 

Nie zniszczyłem strzały bo używałem kompletu z plastikowymi osadkami. Zapewne z osadami naturalnymi jakieś straty będą.

Jeśli idzie o siłę naciągu to nieprecyzyjnie się wypowiedziałem. Na co dzień strzelam z łuków 55#-75# i strzelanie próby 1000 strzał z słabszego łuku o połowę tylko po to aby pochwalić się zaliczeniem próby to według mnie (nikogo nie chcę obrazić) oszustwo.
Próba 1000 strzał to moim zdaniem powinno się strzelać z tego łuku jaki używamy. Jeśli ktoś strzela z 35 # to jak najbardziej powinien z tego łuku robić próbę ale jeśli ktoś na zawodach strzela z 50# a prób zalicza z 35# i chwali się , że dał radę to moim zdaniem robi podpierdółę i oszukuje.

Próba 1000 strzał to próba charakteru i wytrzymałości, wynik to dodatek a zaliczenie próby na łuku słabszym niż strzela się na co dzień to grube oszustwo względem innych uczestników.

Co do łokcia i barku, na szczęście to tylko zmęczenie materiału i z dnia na dzień bule ustepują. Nie uszkosziłem nic na nowo :)

PostNapisane: Cz 18 sie, 2016 09:40 

Egnar napisał(a):
Jeśli idzie o siłę naciągu to nieprecyzyjnie się wypowiedziałem. Na co dzień strzelam z łuków 55#-75# i strzelanie próby 1000 strzał z słabszego łuku o połowę tylko po to aby pochwalić się zaliczeniem próby to według mnie (nikogo nie chcę obrazić) oszustwo.
Próba 1000 strzał to moim zdaniem powinno się strzelać z tego łuku jaki używamy. Jeśli ktoś strzela z 35 # to jak najbardziej powinien z tego łuku robić próbę ale jeśli ktoś na zawodach strzela z 50# a prób zalicza z 35# i chwali się , że dał radę to moim zdaniem robi podpierdółę i oszukuje.

Próba 1000 strzał to próba charakteru i wytrzymałości, wynik to dodatek a zaliczenie próby na łuku słabszym niż strzela się na co dzień to grube oszustwo względem innych uczestników.

AMEN :)

PostNapisane: Pn 12 wrz, 2016 12:27 
SPONSOR

Czas leci... trzeba się zacząć zastanawiać nad terminem Próby - lub raczej terminami, bo może się okazać, że nie da się znaleźć takiego terminu, który pasuje wszystkim.

Proponuję, by każdy podawał terminy mu pasujące.

Mi z terminów weekendowych niestety pasują tylko 8, 9 oraz awaryjnie 23 października (22-go jest Liga w Radzionkowie). Nie wykluczam też Próby poza weekendem, gdyby była taka konieczność.

PostNapisane: Pn 12 wrz, 2016 21:26 
Krakowski Klub Łucznictwa Tradycyjnego

Ja się wycofuję, niestety - już strzelenie 200 strzał jest dla mnie wyraźnie odczuwalne, więc jednak porywanie sie na 1000 czy nawet 500 jest przegięciem

PostNapisane: Pn 12 wrz, 2016 22:22 
SPONSOR

Zapytam przekornie (i z przymrużeniem oka ;) ):
- czy nie jesteś ciekaw, ile razy dasz radę wystrzelić?
- skąd wiesz, że 500 jest przegięciem, skoro nie spróbowałeś?
- czy potem nie będzie ci żal, że była taka fajna impreza, a Ty nawet nie spróbowałeś?
- czy nie traktujesz zbyt serio tej próby?

Ja obstawiam 50% szans że NIKT z naszej grupy nie zaliczy Próby, ale i tak uważam, że będzie super :)

Wiem, że są w klubie osoby, które nie planują jakoś "na serio" podchodzić do Próby, i nie wpisywały się tu na listę, ale przyjdą po prostu wspólnie postrzelać dla przyjemności, a przy okazji zobaczyć ile dadzą radę... IMHO takie podejście to najlepsze podejście :) Przyjdziemy, postrzelamy i ... zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Nawet gdy przyjdziesz z założeniem: strzelam 200 razy i stop, to i tak w ten sposób bardzo pomożesz pozostałym. Wystarczy że będziesz. To pomaga i motywuje.

Zamiast uważać, że to "przegięcie", pomyśl, że to takie "lekkie wariactwo"... Brzmi lepiej, nieprawdaż? :)
Nie lubimy jak ktoś "przegina", ale lekko zwariowanych lubimy już bardziej :)

PostNapisane: Śr 14 wrz, 2016 01:55 

Nie jestem ciekaw, nie będzie mi żal i nie traktuję tej próby w ogóle serio :P inaczej bym sie nie wycofywał.
Przyjśc i normalnie postrzelać ze dwie godziny to jasne że mogę, mówię tylko że nie będę próbował na siłę dalej strzelać jak już bedę ramiona czuł.

PostNapisane: Śr 14 wrz, 2016 10:42 
SPONSOR

Szczęściarz z Ciebie, że najpierw wysiadają Ci ramiona.
Mi najpierw wysiadają palce... Ramiona łatwo wytrenować, z palcami gorzej :(

Cieszę się, że przyjdziesz z nami postrzelać :)

Napisz jeszcze jaki termin Ci pasuje.

PostNapisane: Śr 14 wrz, 2016 21:07 

shaggy napisał(a):
Zapytam przekornie (i z przymrużeniem oka ;) ):
- czy nie jesteś ciekaw, ile razy dasz radę wystrzelić?
- skąd wiesz, że 500 jest przegięciem, skoro nie spróbowałeś?
- czy potem nie będzie ci żal, że była taka fajna impreza, a Ty nawet nie spróbowałeś?
- czy nie traktujesz zbyt serio tej próby?

Ja obstawiam 50% szans że NIKT z naszej grupy nie zaliczy Próby, ale i tak uważam, że będzie super :)

Wiem, że są w klubie osoby, które nie planują jakoś "na serio" podchodzić do Próby, i nie wpisywały się tu na listę, ale przyjdą po prostu wspólnie postrzelać dla przyjemności, a przy okazji zobaczyć ile dadzą radę... IMHO takie podejście to najlepsze podejście :) Przyjdziemy, postrzelamy i ... zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Nawet gdy przyjdziesz z założeniem: strzelam 200 razy i stop, to i tak w ten sposób bardzo pomożesz pozostałym. Wystarczy że będziesz. To pomaga i motywuje.

Zamiast uważać, że to "przegięcie", pomyśl, że to takie "lekkie wariactwo"... Brzmi lepiej, nieprawdaż? :)
Nie lubimy jak ktoś "przegina", ale lekko zwariowanych lubimy już bardziej :)

Shaggy, obiecaj mi, że jak kiedyś założę swoją partię to będziesz jej rzecznikiem :-D Moja koleżanka uczyła się w szkole muzycznej i opowiadała, że miała jakieś ciężarki na palce...

Przyjdźcie koniecznie! W towarzystwie zawsze strzela się lepiej ;-)

PostNapisane: Śr 14 wrz, 2016 22:00 

na ten moment nie mam nic zaplanowane na październikowe weekendy, i na ogół mam też opcje przyjść w tygodniu późnym popołudniem. Więc wstępnie wszystko mi pasuje, ale wiadomo - zawsze może cos jeszcze wyskoczyć.

PostNapisane: Wt 20 wrz, 2016 10:03 

Proszę o dopisanie mnie do listy. Łuk tradycyjny, samick 55 funtów, dorosły, Kraków

PostNapisane: N 02 paź, 2016 14:06 

Jestem już po P1000S. Jakie wrażenia? Trochę boli tu i tam.
Z powodów technicznych z własnym ciałem a mianowicie pojawienia się na środkowym palcu strzelającym dość dużego krwiaka podskórnego spowodowało, że zatrzymałem się na wystrzeleniu 500 strzał (brak łapki łuczniczej czy też rękawiczki po prostu nie lubię z nich strzelać)

Strzelanie zacząłem o godz 10.30 a skończyłem 12.50. Pozwoliłem sobie na jedną niezgodność z regulaminem gdyż jak się zorientowałem, że grubo przekroczyłem pierwszą setkę strzał (po 100 powinienem odpoczywać 5 min) to przyjąłem, że faktycznie ale odpocznę dopiero po 250 strzałach te 5 min. Kolejne 250 strzał również wystrzeliłem bez odpoczynku zgodnego z regulaminem.

Pierwszy kryzys przyszedł po wystrzeleniu ok 160-180 strzał. Ból lewej ręki w okolicach ramienia, problem z pełnym naciągiem łuku, skracanie czasu na poprawne wymierzenie.
Po krótkiej przerwie wyniki się poprawiły, kilka razy trafiłem pełny komplet punktów. Zmęczenie znów przyszło po ponownych 160-180 strzałach a końcówka była ciężka z powodu nieszczęsnego palca.

Do strzelania przygotowałem sobie strzały które zostały mi po dwóch podobnych kompletach więc były one wymieszane. Próbę zacząłem z 14 sztukami i takie serie oddawałem dopóki nie zorientowałem się że dwie z nich naprawdę kiepsko latają co przełożyło się na stratę co najmniej 15 punktów. Po odrzuceniu 2 zostało 12 szt a po pięknym "robinie" ostatecznie zostało 11 szt i taką serią strzelałem do końca.
Najważniejsze na końcu - wynik
Po 500 strzałach mój wynik to 356 punktów.

Odczucia: Po tej serii wykonanej do połowy stwierdzam, że - tak raczej dam radę strzelić pełne 1000 strzał. Ale....
Ponowna próba za dwa tygodnie jak się palec zagoi. :)

PostNapisane: N 02 paź, 2016 21:40 
SPONSOR

Gratuluję wyniku i dziękuję za relację :)

PostNapisane: Wt 04 paź, 2016 19:39 
SPONSOR

Pięknie! Brawo! :D
Jak Ci się palec wygoi to rozważ strzelanie z palcami owiniętymi plastrem ...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]