logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 01 sie, 2021 19:55

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: [Problem] Plany do wykonania Łuku Bloczkowego
PostNapisane: Pt 12 paź, 2012 20:34 

Witam, od jakiegoś czasu szukam planów do wykonania łuku bloczkowego. Czy takie plany istnieją w wersji darmowej i czy może posiadacie coś w tym stylu.

Jestem studentem 3 roku Mechaniki i Budowy Maszyn i co może byą dziwne bardziej interesuje mnie wykonanie takiego łuku niż jego używanie (co nie znaczy że używanie go nie interesuje mnie w ogóle), dlatego nie chce kupowaą żadnego.

Jeżeli jesteście w stanie mi jakkolwiek pomóc, to bardzo proszę.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 paź, 2012 20:40 

Idź chyba bardziej na archerytalk.com lub przeszukaj forumlucznicze.pl albo tam zapytaj.
Tutaj są świetni rzemieślnicy robiący łuki tradycyjne, a nie bloczkowe.

Pozdroszejset.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 paź, 2012 21:28 
Od razu gasicie chłopaka. A przecież można spróbowaą wykonaą łuk bloczkowy na modłę tradycyjną, coś w stylu Leonarda da Vinci. Na początek proponuję coś bez mimośrodów, a bloczki z obi lub castoramy podwiązaą, a nie osadzaą na osiach (jak w tanich z allegro). Za łęczysko może posłużyą resor lub gruby pręt z włókna szklanego. Acha do stylu da Vinci to bardziej robota dla stolarza.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 12 paź, 2012 23:59 

To nie jest gaszenie, a wskazanie miejsca gdzie znajdzie większą ilośą fachowców.
Kto tu regularnie strzela z bloczków czy przy nich majstruje oprócz jopsy?

Tytuł:
PostNapisane: So 13 paź, 2012 00:39 

Zastanawiałem się też nad użyciem starych nart biegówek

Tytuł:
PostNapisane: So 13 paź, 2012 09:27 
Chciałem też to zaproponowaą, ale za słabe będą biegówki na bloczek. Za 25 zł kupisz w chemicznym na Bema pręt 26 mm x 2 m. Z niego zrobisz bez profilowania swój pierwszy mocny bloczek z krążkami z supermarketu. Kablocięciwa tylko z dyneemy 2 mm, bo kevlar mi się rwie na węzłach (i nie tylko) już w warbowach.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 15 paź, 2012 19:58 
SPONSOR

Tharfin napisał(a):
Kto tu regularnie strzela z bloczków czy przy nich majstruje oprócz jopsy?

Gwoli ścisłości to wuj jopsa strzela o wiele częściej z tradycyjnych, a z bloczków jedynie poluje - bo w kwestii tradycyjnych jeśli chodzi o polowanie to wuj jopsa jest dziś za cienki :-P

A co do propozycji Kolegi "Farza" - czemu nie?
Tylko po co wyważaą otwarte drzwi i robią coś, co już wymyślił ktoś inny? Zwłaszcza że wykonanie krzywek i ramion jest bardzo trudne - gdy nie robi się masówki maszynami zaprogramowanymi przez komputer.
Zatem jak już coś takiego robią osobiście, jedną sztukę - to prototyp, sprzęt nowatorski, jakiego nie zrobił nikt dotąd. Jak i masz możliwości techniczne, to możemy połączyą siły. Plany mam od dawna, a nie mam jak zrobią.
Jak jesteś zainteresowany - pisz do mnie na Prywatną Wiadomośą.
pzdr
Robert

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Ostatnio edytowano Pn 15 paź, 2012 20:05 przez jopsa, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 15 paź, 2012 20:59 
Super, popieram takie inicjatywy i służę poradami. Chyba też pokażę swoje złamane i niedokończone prototypy. Kiedyś zaprojektowałem bloczkowy łuk bez bloczków (ściśle compound). Myślałem, że to super nowośą (patent) i że będzie super. Później się okazało, że cam zawiasowy jest trochę podobny itp.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 15 paź, 2012 23:16 
SPONSOR

A mój projekt łuku bloczkowego ma bloczki, ale nie ma kabli. Nie ma też nieosiowości ruchu cięciwy na boki (co mają wszystkie inne łuki bloczkowe), zatem przy odpowiednio sztywnej strzale i bardzo dokładnym wykonaniu nie powinno byą zauważalnego "paradoksu łucznika". No i jeszcze taki "drobiażdżek" - zastosowanie pewnego nietypowego rozwiązania dotyczącego krzywek pozwoli byą może na rekordową prędkośą, powyżej 370 fps (5 gpp, @30, #70).
Wady - będzie dośą ciężki i niebezpieczny przy pęknięciu cięciwy, ale to ostatnie byą może jeszcze da się wyeliminowaą.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 16 paź, 2012 11:44 
jopsa - a może nie chodzi o robienie prototypów? tylko zrobienie a nie kupowanie.
popatrz na robienie drewniaków na tym forum - ludzie robią nie dla innowacyjności tylko dla wyglądu, przyjemności strzelania, pieniędzy, samego robienia etc... może tak samo jest i z tym pomysłem na bloczek....

chociaz kurde bardzo ciekaw jestem bloczka bez kabli i paradoksu łucznika... kiedy zdjęcia prototypu?

Tytuł:
PostNapisane: Wt 16 paź, 2012 14:24 

Coś mi się wydaje, że nie będzie zdjęcia prototypu dopóki wuj jopsa nie opatentuje ;)

Tytuł:
PostNapisane: Śr 17 paź, 2012 20:29 
Widzę, że zapał studenta ostygł.
    A jak myślicie, co jest bardziej zadziwiające: bloczek bez bloczków czy bloczek bez kabli? Ja zachodzę w głowę o bloczku bez kabli. Sądzę, że on ma kable, tylko że są nimi końce cięciw bięgnące centralnie po bloczkach i zaczepione do pewnego przedłużenia majdanu. W ten sposób cięciwa jest osiowa i żadne kablocięciwy nie przeszkadzają strzale.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 17 paź, 2012 21:08 
SPONSOR

Rodrigues napisał(a):
Sądzę, że on ma kable, tylko że są nimi końce cięciw bięgnące centralnie po bloczkach i zaczepione do pewnego przedłużenia majdanu.

Mądrze kombinujesz, aczkolwiek wymyśliłem nieco inaczej ;-)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]