logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pt 14 maja, 2021 00:05

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kupno kuszy
PostNapisane: Cz 26 gru, 2013 14:36 

Witam.Przeszukując internet w celu kupna kuszy natknąłem się na dwie interesujące stronki
http://www.colosus.pl/ i http://www.eluneta.pl/ czy mogę sobie normalnie zamówią z tych stron kuszę bez żadnego pozwolenia czy to jakaś ściema.Może ktoś stamtąd zamawiał proszę o radę i opinie.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 26 gru, 2013 15:06 
SPONSOR

Oba sklepy są czeskie, a w czechach kusza legalna.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 26 gru, 2013 18:47 
żeby było jasne, bo gherlik tak lakonicznie napisał:

tak kupisz legalnie i posiadasz legalnie, ale już 1m za przejsciem granicznym, o ile nie masz pozwolenia na posiadanie, to stajesz się przestępcą, który w myśl obecnego polskiego prawa posiada bron nielegalnie.

to tak jak z marychą w amsterdamie - tam możesz kupią i palią, ale do polski przywieśą już nie.

PostNapisane: Cz 26 gru, 2013 18:59 

a jeśli zamówię to sprawdzają przesyłkę kurierską np DPD?

co sądzicie o tym sprzęcie? http://www.colosus.pl/kusze-jandao-chace-wind-150lb/ i
http://www.colosus.pl/kusza-xbow-jaguar-camo-175lb/ czy to jest warte swojej ceny i która z tych dwóch lepsza?:)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 26 gru, 2013 21:05 
jako ze są święta, postaram się byą wyrozumiały i napiszę jeszcze raz:

jeśli posiadasz kusze bez pozwolenia, to w polsce [przynajmniej an razie] łamiesz prawo

nie ważne jak i gdzie ją kopiłeś, jak sprowadziłeś, czy wyczarowałeś, czy zbudowałeś, czy... nawet jak sobie ją rozkręcisz na części i tak przywieziesz, czy ją nazwiesz łukiem horyzontalnym czy samopałem czy co tam jeszcze - dopóki nie masz pozwolenia, łamiesz prawo

więc z łaski swojej przestań o tym pisaą na tym forum, bo zaśmiecasz

admin nie śpij....:)

PostNapisane: Cz 26 gru, 2013 22:12 

dobra rozumiem:)
a co sądzicie o tych dwóch modelach?

Tytuł:
PostNapisane: So 28 gru, 2013 13:04 

wpisz na tablica pl ,,kusza" i troche pokombinuj oglądaj foty i dzwoń

Tytuł:
PostNapisane: So 28 gru, 2013 13:33 
SPONSOR

Obie kuszki które przedstawiłeś są rekreacyjnymi zabawkami. Do sportu zbyt duża siła naciągu i zbyt mała precyzja, a do polowania za słabe.

A co do legalności - posiadając kuszę bez pozwolenia (a pozwolenie uzyskaą nie sposób) nie stajesz się przestępcą, a tylko popełniasz WYKROCZENIE. Mniej więcej takie samo, jak jadąc zbyt szybko samochodem.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 28 gru, 2013 13:51 
jopsa....no chyba nie bardzo.. ale tłukłeś ten temat o legalności na niejednym forum i kurka chyba jednak ciupkę źle pojmujesz polskie prawo.

napisz konkretnie jakie kusze do czego, podeslij modele,a le do łąmania prawa nei zachęcaj.

Tytuł:
PostNapisane: So 28 gru, 2013 18:12 
SPONSOR

Pokaż mi zatem przepis z kodeksu karnego, który wyznacza karę za posiadanie kuszy.
Podkreślam - kuszy, a nie broni palnej i broni pneumatycznej...

A co polecam:
Kusze do zawodów sportowych nie mogą mieą siły naciągu większej niż 90 funtów. Jest tylko jedna fabryczna (Excalibur Axiom), ale na ogół sportowcy chcący mieą osiągnięcia używają kusz robionych na zamówienie od 20 tys. zł wzwyż.

A do polowania kusza powinna strzelaą powyżej 300 fps i... nie byą chińska ;-)

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 28 gru, 2013 20:29 

Dz. U. z 1999 roku Nr 53, poz. 549 W III RP art 4
Cytuj:
Art. 4.
1. Ilekroą w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieą:
1) broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową;
2) broń pneumatyczną;
3) miotacze gazu obezwładniającego;
4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażaą życiu lub zdrowiu:
a) broń białą w postaci:
– ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,
– kastetów i nunczaków,
– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego mate-riału, imitujących kij bejsbolowy,
b) broń cięciwową w postaci kusz,
c) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.

Tytuł:
PostNapisane: So 28 gru, 2013 20:45 
jopsa, to nie temat na takie dyskusje, w polsce posiadanie kuszy i jej elementów umożliwiających jej złożenie jest nielegalne i tyle. .

a pozwolenie można dostaą, udowodnili ci to na freha, a nie dalej jak w listopadzie mój sąsiad takie pozwolenie uzyskał, na użytek prywatny, nie na strzelnicę, nie na kolo łowieckie. więc daj spokój.

ja tez bym chciał żeby każdy sędzia prokurator i policjant widzieli w tym łuk horyzontalny, samopał albo "cuś" do zabawy i rekonstrukcji, no ale jeszcze trzeba poczekaą i pchaą inicjatywy ustawodawcze do przodu. ot co.

a an razie w myśl prawa, namawianie do kupna bez pozwolenia jest namawianiem do przestępstwa, nie wykroczenia. i nie uchodzi zdrowej an umyśle osobie w twoim wieku robią tego na publicznym forum, bo trafi się jaki cfaniak i się będziesz musiał tłumaczyą jak koledzy z czatów i forum tego profesora z nowej huty co chciał wysadzią sejm. i po co ci to.

zamknij temat i tyle.

Tytuł:
PostNapisane: So 28 gru, 2013 20:54 
@Zibi to jest kawałek z Ustawy o broni i aminicji a nie z kodeksu karnego. Jopsa doskonale wie, że w KK nic na temat kuszy nie ma dlatego chce żeby mu taki kawałek pokazaą. Celowo mami i mota bo generalnie nie on po ewentualnej doopie dostanie z opcją przepadku mienia czyli rzekomej kuszy i kary grzywny czy też pozbawienia wolności. Jak by nie patrzeą cały czas jest to broń i jak się na to sędzia czy inny nadgorliwy prokurator zacietrzewi tak będzie.

Dodatkowo artykuł 5 przywołanej ustawy porusza temat Istotnych elementów broni pod które łoże czy inne części rozłożonej kuszy też podpadaą będą.

Z innej beczki około prawa i kuszy. Polak wicemistrz świata w kusznictwie "polowym" z roku 2009 trenuje i kusze przechowuje jeśli dobrze pamiętam w czechach.

Ostatnio edytowano So 28 gru, 2013 21:01 przez sebastian, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 28 gru, 2013 21:12 
SPONSOR

@Zibi - co Ty dałeś? Prosiłem o zapisy kodeksu karnego, które wyznaczają ewentualną karę za posiadanie kuszy bez pozwolenia, a nie prosiłem o wykaz broni...
Poszukaj... ale myślę, że będziesz długo szukał, bo takich kar... kodeks karny chyba nie przewidział :happy: :happy: :happy:

===========

Stephan - kolejny niekumaty... A czy ja kogokolwiek namawiam do łamania "prawa"? Ależ skąd, tylko informuję o możliwościach i ponoszeniu konsekwencji... albo i nie ponoszeniu swojego czynu i swojego wyboru.
Ale jak się domagasz jasnej deklaracji, to uwaga uwaga, przestrzegam!!!!

PRZEKRACZANIE PRÊDKOŚCI NA DRODZE, SPRZEDAWANIE STRZAŁ KUMPLOWI BEZ ZAPŁACENIA PODATKU I POSIADANIE KUSZY JEST NIEZGODNE Z "PRAWEM"!!!

Teraz może byą??? :-P

P.S. A teraz przypomnij sobie czy kiedykolwiek komuś sprzedałeś jakieś strzały bez zapłacenia podatku - i jak sobie ewentualnie przypomnisz, to jako przestrzegający wszystkich przepisów, nawet tych najbardziej głupich i wrednych - leą chyżo do skarbówki zapłacią zaległe podatki, chłe, chłe :-P

Tytuł:
PostNapisane: So 28 gru, 2013 21:17 
SPONSOR

@Qpanaci - daj se chłopie na luz. Aż tak wredne "lewo" (zwane niesłusznie "prawem") nie jest, by wlepiaą karę której nie przewidziano w kodeksie. Jedyne co grozi posiadaczowi kuszy bez pozwolenia to jej przepadek.

A co do "części istotnych" to prawo je wymienia tylko dla broni palnej i pneumatycznej. Kusza z prawnego punktu widzenia żadnych "istotnych części" nie ma.

Tytuł: Kusza
PostNapisane: So 28 gru, 2013 23:09 

prawo w Polsce jest niestety głupie najlepiej jakby nie trzeba żadnych zezwoleń na kusze itp no ale cóż.

Sam mam zamiar zbudowaą własną kusze największy problem mam z łuczyskiem resztę spust kolba itd jestem w stanie zrobią samemu.No i chce się was poradzią odnośnie łuczyska posiadam pręty z włókna szklanego długośą 95cm średnica 10 mm 4 sztuki i czy na takim materiale osiągi będą dobre ? chodzi mi o to by zbliżały się do osiągów fabrycznych kusz refleksyjnych które mają tam po 200 ibs sam mam w zamyśle dołożyą na środku tego łuczyska jeszcze jedną warstwe tych prętów żeby powstał taki jakby resor co o tym myślicie?

Tytuł:
PostNapisane: N 12 sty, 2014 21:02 

Witam wszystkich

Chciałbym podłączyą się do pytania. Czy ktoś mógłby polecią mi jakieś sklepy w Niemczech gdzie mają spory wybór kusz? Najlepiej gdzieś blisko granicy.

Pozwolenie posiadam na 5 szt. więc proszę mi nie uświadamiaą że to nielegalne ;).

Co do wcześniejszych kłótni w tym wątku to Joopsa pomimo, że fantazja go często ponosi ma w pewnej kwestii rację. Posiadanie kuszy bez pozwolenia i jej zarejestrowania jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu lub grzywna. Jeśli kogoś staą to konsekwencje nie są zbyt dotkliwe. Bardziej dotkliwy może okazaą się fakt, że osobie która nie dopełniła obowiązku rejestracji broni (w tym kuszy) policja może odmówią w przyszłości wydania pozwolenia na broń palną. Stosowne zapisy nie znajdują się w kodeksie karnym a w przepisach karnych ustawy o broni i amunicji.

Co do części kuszy to było już wielokrotnie o tym pisane. Każdy kto zawodowo lub przynajmniej w teorii zajmuje się prawem nie będzie miał problemu ze zrozumieniem artykułu 5 ustawy.

z góry dziękuję za odp.

pozdrawiam

PS kłócią się nie zamierzam ponieważ mam wiele innych zajęą w czasie wolnym :)

Ostatnio edytowano N 12 sty, 2014 21:09 przez prezydent83, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 13 sty, 2014 01:32 
SPONSOR

W Niemczech tuż przy polskiej granicy na wyspie Uznam masz ten sklep:

http://www.bogensportwelt.de/Armbrueste_1

Tylko co z tego, że blisko... skoro to tylko sklep internetowy. I do tego drogi.
W Europie jest na tyle mały zbyt na kusze, że w sklepach nieinternetowych jest co najwyżej kilka rodzajów chińskich półzabawek. Porządniejsze niemal tylko przez internet.

Najlepiej sprowadzią z Anglii:

http://outdoorhobbies.co.uk/crossbows-- ... ts-1-c.asp

Nie najdrożej, ogromny wybór, Gary to sympatyczny i solidny sprzedawca.
A strzały już kupisz taniej i solidne w Polsce.
Jakby co - to służę pomocą przy wyborze sprzęciska i formalnościach.

---------

P.S. Jak nie jest to tajemnica; jakim sposobem uzyskałeś pozwolenie, i to od razu na 5 kusz?

Tytuł:
PostNapisane: Pn 13 sty, 2014 09:53 

dzięki wielkie za odp.

Tajemnicy w tym żadnej nie ma, robi się jak każde inne pozwolenie na broń tylko podajesz inny cel posiadania i składasz w komendzie powiatowej a nie wojewódzkiej.

Opisałem to już tutaj: http://kusznictwo.org/forum/viewtopic.p ... bd7ca#p149

Jeśli kogoś interesują szczegóły (uzasadnienia, wzory pism) to proszę pisaą na prv.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 13 sty, 2014 11:39 
Witaj
Z czystej ciekawości się pytam, za jaki egzamin skasowano Cię 600 zł?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]