logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 10 maja, 2021 07:46

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N 05 lut, 2012 18:33 

Kusza naprawdę świetna, przyłączam się do prośby o wymiary, wartości naciągu
i gatunek drewna.

Tytuł:
PostNapisane: N 05 lut, 2012 20:54 

a więc łuczysko wykonane jest z palików z włukna szklanego 3 szt chyba 10 mm jutro zmierzę dokładne wymiary.
kolba wykonana własnoręcznie z drzewa sosnowego
a naciąg to nie wiem nie mierzyłem ale myślę że około 60-70 kg ledwo daję radę naciągnąą
a słabeuszem nie jestem :-P
spust ruwnierz własny patent narysuję schemat i wrzucę
kusza aktualne nie sprawna z powodów ostrzeżeń ze strony władz
kusza na prawdę była grożna 3cm deska sosnowa i bełt przelatywał na wylot
mam gdzieś fotki jak znajdę to wrzucę
odnośnie łuczyska testowałem ruwnierz cieńsze i grubsze paliki, ale te są najlepsze
cienkie za mało sprężyste a grubsze nie wytrzymują naprężeń. łamią się
w razie pytań słóżę pomocą pozdrawiam ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 05 lut, 2012 22:29 

gdzie dostales te paliki?
czyli lucyzsko ma 3cm grubosci?

Tytuł:
PostNapisane: N 05 lut, 2012 22:55 

Kolega używał prętów z włókna szklanego, które można kupią w sklepach, na allegro itp. Wydaje mi się nawet po kształcie łuczyska, że są one ułożone jeden nad drugim w pionie, tak jak normalne łuczysko z drewna czy metalu.
Pytanie do power251: pręty zalewałeś żywicą żeby uzyskaą płaskownik czy tylko jakoś przymocowałeś, żeby tworzyły całośą?

Tytuł:
PostNapisane: Pn 06 lut, 2012 08:59 

tak paliki są ułożone jeden nad drugim, umocowane są ka końcu kolby metalowym cybantem odizolowanum gumą od palików.
miałem taki plan żeby zalaą je żywicą i zcalic, ale okazało się że nie ma takiej potrzeby.
na końcach złożone są takie ''kieszenie'' ruwnierz mój pomysł ale docelowo wyglądają inaczej poniewarz tutaj jest za ostre załamanie linki i po prostu ją urywało.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 06 lut, 2012 18:44 

Czy te paliki się nadają
http://www.pastuchy.pl/i654_Slupek_pastucha_z_wlokna_szklanego_160_cm.html
i koniecznie daj wymiary bo mam ochotę na taką kuszę.

Ostatnio edytowano Pn 06 lut, 2012 18:49 przez kamsztor, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł:
PostNapisane: Pn 06 lut, 2012 19:45 

myślę że to takie same paliki poniewarz moje pali pochodzą właąnie z pastucha elektrycznego. myslę że tet paliki świetnie zdadzą egzamin.
ja swoje paliki znalazłem na strychu jako pozostałości po pastuchu.
dodam że zabrałem się dzisiaj za budowę nowej kuszy
tym razem postaram się zamontowaą 4 paliki (jak znajdę jeszcze jeden)
myślę nad zalaniem palików żywicą ale nie bardzo wiem jaką. jeszcze zobaczę narazie
zbuduję tak jak poprzednią
kolbę mam juz wykonaną (dzisiaj wykonałem)
jak ktoś chce mogę zrobic fotkę i wrzucią

[ Dodano: Pon 06 Lut, 2012 18:56 ]
sory zapomniałem o wymiarach :-P
a więc moje paliki to fi10mmX90cm
naciąg cięciwy liczony od punktu podparcia łuczyska wynosi41cm, ale planuję przedłużuą do 45cm wiem że paliki wytrzymają bo testowałem wcześniej
a kolba no tak żeby do ręki i do ramiona pasowała
dodam że przy pierwszym oddanym testowym strzale nie przyłożyłem kolby do ramienia
(a bełt był dośą ciężki) ramie bolało dwa dni (taka przestroga :-P )
pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pn 06 lut, 2012 20:39 

Wielkie dzięki za odpowiedź i chciałbym cie prosią o opisanie tych ostrzeżeń ze strony władz .Na czym one polegały?
Jak masz czas to wrzuą fotki tej nowej kolby, a jak skończysz całą kuszę, też daj fotki
bo moim zdaniem naprawdę fajne kusze robisz. Nawet ja (a zawsze byłem przeciw kuszom a raczej za łukami) dzięki twoim zdjęciom sam zabieram się za zbieranie materiałów na swoją pierwszą kuszę.
P.S
Jak możesz daj też rysunek spustu. Z góry dziękuję.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 06 lut, 2012 21:11 

więc jaśli chodzi o sprawę z władzami to polegało to na tym, że jakiś życzliwy sąsiad doniósł o mojej kuszy na policję w związku z czym policja przyjechała i nakazali mi rozebraś kusze na ich oczach albo ją zarekwirują i sprawa trafi do sądu za nielegalne posiadanie broni. na szczęście skończyło się na ostrzerzeniu.
myślę że policja nie podchodzi zbyt restrykcyjnie do tematu kuszy zwłaszcza samorubki, ale
lepiej sie nią za bardzo nie chwalią jak już zbudujesz
jeśli chodzi o kusze sprawia dużo frajdy i fajnej zabawy ale może byą niebezpieczna.
jeśli 3cm deskę przebija to co zrobi z człowiekiem.
fotki może jutro bo dzisiaj musiał bym do garażu iśą a jest zimno i nie bardzo mi się chce
a spust jak narysuję to wrzucę albo fotki dam jak mój rozbiorę ze starej kuszy

Tytuł:
PostNapisane: Pn 06 lut, 2012 21:26 

z człowiekiem nic wielkiego

[ Dodano: Pon 06 Lut, 2012 20:33 ]
parę fotek jest
tutaj http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... c&start=15

Załączniki:
nigdy nie celuj do czÂłowieka.jpg
nigdy nie celuj do czÂłowieka.jpg [ 14 KiB | Przeglądane 12126 razy ]

Ostatnio edytowano Wt 07 lut, 2012 09:49 przez gosman, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Pn 06 lut, 2012 21:48 

nie źle koleś strzelił sobie w głowę
jak by to powiedział Albert Einstein ''są dwie rzeczy nieskończone wszechświat i głupota ludzka :-P )

Ostatnio edytowano Wt 07 lut, 2012 09:49 przez power251, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: So 11 lut, 2012 11:01 

Z trzech prętów 60-70 kg.Sporo.A cięciwe z czego zrobiłeś?

Tytuł:
PostNapisane: N 19 lut, 2012 12:35 
SPONSOR

power251 napisał(a):
dodam że zabrałem się dzisiaj za budowę nowej kuszy
tym razem postaram się zamontowaą 4 paliki (jak znajdę jeszcze jeden)
myślę nad zalaniem palików żywicą ale nie bardzo wiem jaką. jeszcze zobaczę narazie
zbuduję tak jak poprzednią
kolbę mam juz wykonaną (dzisiaj wykonałem)
jak ktoś chce mogę zrobic fotkę i wrzucią
(...)
a kolba no tak żeby do ręki i do ramiona pasowała
dodam że przy pierwszym oddanym testowym strzale nie przyłożyłem kolby do ramienia
(a bełt był dośą ciężki) ramie bolało dwa dni (taka przestroga :-P )
pozdrawiam

"Kopie" w bark, bo łuczysko ma nie najlepszy profil. Dałeś 3 paliki jeden nad drugim, bez cieniowania. Przez to gną się one głównie tuż przy łożu - a powinny bliżej końców. Ciężkie końce nie pracują, za to mając dużą bezwładnośą "kopią"

Spróbuj zrobią następną kuszę nie z czterech, lecz z tylko dwóch palików - ale nie jeden nad drugim, lecz jeden za drugim.
Palik właściwy 90 cm od strony grzbietu i krótszy palik 50 cm za nim, od strony brzuśca. Siła naciągu będzie ta sama, za to długośą naciągu może byą dłuższa, łuczysko lżejsze, końcówki pracujące i będzie mniej "kopało". I wzrośnie energia oraz szybkośą bełtu.

Gdybyś chciał zrobią jeszcze mocniejszą i szybszą kuszę - zrób z trzech palików jeden za drugim, kolejne paliki od strony brzuśca coraz krótsze. Tak były robione łuczyska niektórych chińskich kusz:

Obrazek

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Ostatnio edytowano N 19 lut, 2012 12:37 przez jopsa, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 26 lut, 2012 17:55 

Mam jeszcze dwa pytanka, ponieważ znalazłem te paliki w jednym sklepie to kuszę raczej zrobię ale czy jak zdejmę cięciwę to będzie to broń ?
Wyczytałem na tym forum, że włókno szklane może "urwaą ręce" i ogólnie są niebezpieczne nie tylko dla celu ale i strzelca czy to prawda ? Jeżeli tak to czy obszycie skórą coś da?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ostatnio edytowano So 03 mar, 2012 10:15 przez kamsztor, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 08 mar, 2012 08:35 

przepraszam kolegów za absencję ale wyjechałem na trochę w związku z czym zaniechałem nieco prace nad kuszą.
odnośnie palików to nie odniosłem takiego wrażenia ady mogły one urwaą rękę.
zanim pęknie głośno trzeszczy a potem się łamie ale nie rozpada się na dwa kawałki.
gorsza sprawa z sięciwą. ja wykonałem z linki stalowej i była naprawdę nie bezpieczna nie polecam

Tytuł:
PostNapisane: Cz 08 mar, 2012 18:04 

Cięciwa stalowa jest kretyńskim pomysłem i nie wiem, dlaczego każdy zwłaszcza początkujący upiera się przy jej zastosowaniu.
Żaden profil z laminatu szklanego, czy to na żywicy poliestrowej, czy epoksydowej nie łamie się z trzaskiem i gwałtownie, pękając na dwa kawałki, mogące zrobią krzywdę. Z prostego powodu: JEST ZBROJONY włóknem szklanym, więc nie może! Sama żywica, bez zbrojenia oczywiście tak, ale sama to nie ma żadnej elastyczności. To jest wtedy klocek.

Tytuł:
PostNapisane: N 25 mar, 2012 19:10 

gdzie te prety moge kupic? szukalem po wszysktich marketach radomiu, paru sklepach i nie ma nigdzie :<

Tytuł:
PostNapisane: N 25 mar, 2012 20:14 
SPONSOR

bcows napisał(a):
gdzie te prety moge kupic? szukalem po wszysktich marketach radomiu, paru sklepach i nie ma nigdzie :<

No przecież masz link na producenta profili epoksydowo-szklanych w tym wątku, nie chciało Ci się przeczytaą?
No to jeszcze raz:
http://www.zd3iel.com.pl/main.php/pl/products/220/

Konkretnie profil F/15/12

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 06 kwi, 2012 10:36 

Witam wszystkich
Zrobiłem właśnie łuczysko z tego profilu (15x12mm) do mojej pierwszej kuszy. Cieniowane po grubości przy końcówkach do 7mm długośą łuczyska 1m. Wczoraj założyłem cięciwe na próbę i ..... się ostro zdziwiłem. Byłem przekonany że przy takiej długości naciągnę do 40-43cm, guma do kaleson nie jestem ale max naciąg to ok. 33cm (oczy jak u żaby :shock: ) więcej nie idzie. Nie wiem jaka jest siła naciągu ale na pewno spora. Najlepsze jest to że profil nawet nie jęknął, pieknie się wygina na całej długości- jest jeszcze przed pokryciem żywicą po szlifowaniu. Teraz muszę skrócią łoże o tą pomyłkę w założeniach naciągu ale jestem pod wrażeniem - na prawdę mocne to ustrojstwo. a i jeszcze jedno co budziło moje obawy co do trzaśnięcia profilu -mocowanie cięciwy jest na otworach które wywierciłem śr. 5mm (linka alpin. 4mm).
pozd motyl

ostrzeżenie:
F15/12 przy badaniu wytrzymałości- max naciąg 38 cm i trzasnął (parametry łuczyska jak powyzej) przy 33/34 jest ok

Ostatnio edytowano So 07 kwi, 2012 13:42 przez motyl1972, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 06 kwi, 2012 11:21 

jopsa napisał(a):
bcows napisał(a):

No przecież masz link na producenta profili epoksydowo-szklanych w tym wątku, nie chciało Ci się przeczytaą?
No to jeszcze raz:
http://www.zd3iel.com.pl/main.php/pl/products/220/

Konkretnie profil F/15/12

tak czytalem i wchodzilem w ten link wczesniej ale nie widze tam opcji zakupu, dlatego pytam
moze slepy juz jestem :-(

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]