logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 14 lis, 2018 21:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Gwynus - moje dzieła :)
PostNapisane: Pn 29 sty, 2018 00:09 

Witam serdecznie wszystkich ! 8-)
Jako że niedawno zacząłem interesować się wytwarzaniem łuków na poważniej, będę tu dzielił się swoimi postępami.
Chciałbym zaprezentować mój pierwszy łuk, który można określić jako "udany", choć jestem świadom jego znacznej niedoskonałości. ;)
Jest to łuk płaski wykonany z jednego kawałka jesionu. Jego profil pozostawia wiele do życzenia.

Dane techniczne:
Drewno: jesion
Długość naciągu: 30"
Naciąg łuku: 24lbs przy 30"
Ułożenie za cięciwą: baaaardzo duże około 15 cm (drewno było praktycznie poddane obróbce praktycznie zaraz po ścięciu)
Długość łuku: ok 170 cm

Zdjęcia: https://drive.google.com/open?id=1VQw7o ... 3Rgl1WEVci

Łuk nie jest zbyt dynamiczny, nie mam też możliwości zmierzenia jego pełnego zasięgu, ale podejrzewam około 80-100m biorąc pod uwagę oddane strzały. Malowany bejcą i lakierowany. Majdan owinięty sznurkiem z wklejonym kawałem skóry jako podstawka pod strzałę.

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowano Cz 20 wrz, 2018 08:23 przez Gwynus, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Re: Gwynus - moje dzieła :)
PostNapisane: Pn 29 sty, 2018 00:34 

Myślę, że jak na pierwszy łuk to wypada tylko pochwalić. Widzę, że sam wiesz gdzie zrobiłeś błędy a to dobra cecha.

Co do ułożenia, miałem tak samo z moim pierwszym łukiem, tzn. brak cierpliwości przy suszeniu drewna i profilowaniu doprowadził do mocnego ułożenia.

Ostatnio edytowano Pn 29 sty, 2018 07:27 przez Hank, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pn 29 sty, 2018 02:25 

Zrobiłeś i nauczyłeś się przy tym bardzo dużo i to jest najważniejsze dla rzemieślnika. Ja mimo chęci się nawet nie zabieram bo mój choleryczny charakter by mnie przy tym zabił.

PostNapisane: Śr 31 sty, 2018 23:30 

Witam ponownie ;)
Chciałem dziś zaprezentować drugi zrobiony przeze mnie łuk - wiązowy płaski.
Profil łuku nie jest najwyższej półki, szczapa miała bardzo dużo sęków, wiele też ujawniło się w czasie obróbki, stąd też liczne nierówności na ramionach. Profilowanie sprawiło mi dużo problemów.

Dane techniczne:
Długość naciągu: 28"
Naciąg przy 28": 52lbs
Ułożenie: ok 7 cm ( podejrzewam błędy przy profilowaniu i niestety zbyt krótki proces suszenia/sezonowania )
Zasięg: nie mam możliwości zmierzenia, ale łuk dość dynamiczny, strzelany do tarczy z 50m

Zdjęcia: https://drive.google.com/open?id=1J_VuA ... -yZdSVPtWW

Wykończenie łuku trochę nietypowe, sam nie jestem z niego zadowolony, spodziewałem się innego koloru. Cóż, na każdym łuku trzeba czegoś się nauczyć. ;) Bejcowany i lakierowany.
Kawałek skórki wklejony na półkę, po wewnętrznej stronie ramion kilka run. Łuk lubi dać kopa, podejrzewam że mogą się do tego przyczynić dość masywne gryfy. Majdan lekko profilowany.

Warto wspomnieć o cięciwie z dratwy lnianej, splecionej z 3x4 nitek na wzór warkocza. Po oddaniu ok 200 strzałów ma się bardzo dobrze i jestem z niej zadowolony.

Pozdrawiam !!!

Ostatnio edytowano Cz 20 wrz, 2018 08:21 przez Gwynus, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Cz 01 lut, 2018 12:27 

fajny ten łuk

PostNapisane: Śr 07 lut, 2018 17:29 

Jak mówili przedmówcy bardzo dobrze,że widzisz swoje błędy.To bardzo ważne,ja mam nadzieję,że 3 łuk będzie lepszy niż dwa poprzednie ;)

Jeśli chodzi o pierwszy łuk

Następnym razem trzeba będzie wysuszyć materiał no i doskonalić profilowanie :P

Ile wynosi BH?

Powiedz mi czy to pierwsze twoje podejście do wyrobu łuku czy po prostu próba przy której nic nie pękło(albo nie została robota tak zepsuta,że nie miała sensu kontynuacji).

Sam rozwaliłem chyba z osiem łuków zanim mi wyszedł w końcu z jesionu XD (ale no też nie suszyłem zbyt,robiłem błędy iwgl)

Ale wracając do tematu..Profil nie jest aż taki zły uważam.Co do zasięgu to nie jest źle jak na te ułożenie i naciąg ale trzeba pamiętać,że mamy tylko prawdopodobieństwo-nie wynik ;)

Tylko to ułożenie spowodowane mokrym materiałem całą robotę spisuję na straty.

Mógłbyś dać lepsze zdjęcia na cięciwę?(fajnie,że sam wykonałeś)

Co do drugiego dzieła

Powiem Ci,że ten kolor mnie zaintrygował.Nie idę w takie klimaty ale wygląda to ciekawie jak dla mnie i oryginalnie tylko te oznaczenia do mnie nie przemawiają ;)

Na drugim zdjęciu fajnie się ten kolorek komponuje z tymi ciemniejszymi ,,paseczkami''(pozostałości kory jak się domyślam?)

Ile wynosi BH?

Te gryfy tak kształtem przypominają np.Łuk z Opola ;)

Twoje w przeciwieństwie do tamtych są krótsze i szersze :P

Są po prostu zbyt masywne i obniżają dynamikę łuku.(na początku nie ma się co bawić w takie rzeczy rób tradycyjne gryfy)

Widać te właśnie nierówności w drewnie jak mówisz po sękach.Profil nie jest również taki zły ale również ułożenie duże :( Ale mniejsze niż w poprzednim ;)

Naciąg jest dość spory.Również nie znasz rezultatu na odległość dokładnego?

Teraz wystarczy strzelać i patrzeć co z tego będzie a w między czasie robić kolejny żeby potem nie być ,,pod presją'',że zostanie się bez łuku i trzeba robić na nowo bo wtedy ciężej o spokój pracy ;)

Powodzenia w dalszych projektach,fajnie,że jeszcze ktoś tu działa i pokazuję :D

PostNapisane: Śr 07 lut, 2018 18:46 

Na początku dziękuję wszystkim za komentarze i sugestie dotyczące moich wypocin. ;)

Jeśli chodzi o ilość podejść do wykonania łuku - złamałem tylko lub aż jeden (który jak teraz myślę nie miał prawa działać XD) przed wykonaniem powyższych . :P
Zdjęcie cięciwy wrzucę jak będę miał dostęp do aparatu.
BH drugiego łuku wynosi 6 cali.
Jeśli chodzi o gryfy i ogólnie całokształt łuków kieruję się własnym "widzimisię", jestem początkującym i chcę wypróbować i sprawdzić jak się prezentują / działają różne typy elementów np. gryfów , majdanów.
Na te nierówności nic nie zaradzę, warunki podyktowane przez materiał. :/ To nie kora ale resztki łyka które były w miejscach ciężkich do dosięgnięcia.
Nie mam możliwości mierzenia pełnego zasięgu łuków, mieszkam w górzystym i zalesionym terenie, gdzie nie ma drzew są domy, drogi . XD

Ułożenia obu łuków wynikają głównie z niedosuszenia materiału a dokładniej mojej niecierpliwości.

Problemem też dla mnie jest również brak czasu na bardziej regularne strzelanie z łuków , a jeśli już go mam wolę poświęcić na pracę nad kolejnym projektem, choć zdaje sobie sprawę, że dokładne testowanie wyrobów jest równie ważne.

PS Jestem w posiadaniu 2 ładnych kłód Żywotnika zachodzniego (Thuja occidentalis). Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie z tym drewnem? Z tego co szukałem opinie są podzielone bardziej na niekorzyść. Mimo to nie odmówię sobie przyjemności wzięcia go na warsztat.

Pozdrawiam !

PostNapisane: Śr 07 lut, 2018 19:50 

A racja chodziło mi o łyko xD

BH rób na zasadę kciuka i będzie okej-byle nie waliła cięciwa po nadgarstku lub żeby nie było to bh za duże ;)
No tak miejsce zamieszkania często stoi na przeszkodzie ale ja np na różnego rodzaju wyjazdach miałem dosłownie ,,pole'' do popisu czego i Tobie życzę ;)

Cierpliwość trzeba mieć i tyle ;)

Jak na jedną nieudaną próbę wyrobu łuku to zapowiadają się naprawdę dobre łuki zważając na to,że te 2(i drugi bardziej) żyją :D

Życzę czasu na strzelanie,wyrób ;)

Z żywotnikiem nie mam doświadczenia ale jest to iglak także może być krucho(z iglaków to cis bierz :P)

PS Jest taki kanał na yt:Mick Grewcoock.

Robił łuk np z czarnego bzu iwgl fajnie,że eksperymentuje z takimi gatunkami nie zbyt znanymi(w sensie,że można łuk robić z tego)

Pozdrawiam :D

PostNapisane: Śr 07 lut, 2018 20:18 

Również wyznaczam BH zgodnie z tą zasadą. :D

Pewnie z biegiem czasu napotkam i takie okazje. ;)

Startujesz może w jakichś zawodach?

Jestem dobrej myśli. Cis z tego co wiem bardzo trudno dorwać. :( A za żywotnika się wezmę i dam znać czy do czegoś się nadaje. :D

Mick Grewcoock - jak dla mnie najciekawszy kanał o tej tematyce, bardzo dobrze zmontowane filmy i z pomysłem, a i jego eksperymenty mogą coś wnieść do naszej wiedzy. :D
Sam nigdy nie wpadłbym na pomysł żeby za czarny bez się brać. :P

Pozdrawiam !

PostNapisane: Śr 07 lut, 2018 20:34 

Startować nie startuję bo żeby za to się brać to trzeba mieć bardzo wysoki poziom zarówno łuczniczy jak i wiedzę :D

Jak przyszłość pozwoli i będzie się nadal fajnie strzelać(a z czasem coraz lepiej) i inne związane z tym rzeczy to jasne,że tak :D

A jak będziesz miał jak cyknąć fotki to pokażesz tego żywotnika? Bo to krzew(ale czarny bez też a jak widać u Micka to kurde rośnie grube też) ale jestem ciekawy jakie grube masz kłody.

PostNapisane: Śr 07 lut, 2018 20:43 

No tak, treningi regularne koniecznie i sprzęt dobrany jak najlepiej to podstawa. I dużo dużo czasu i upartości ;)

Jasne, a pniaczki są około 2- metrowe proste o średnicy 7-10 cm. W miarę fajne. :]

PostNapisane: Cz 08 lut, 2018 03:07 

Thuja occidentalis - nie polecam, choć jak ktoś chce to zrobi łuk praktycznie z każdego drewna. Jak nie masz nic lepszego to eksperymentuj.

W temacie youtube i Thuji (nie wiedzieć czemu, zwanej przez amerykanów northern white cedar), jest taki gość John Riggs i jego kanał "J R's Place". Opiekuje się rezerwatem a w wolnym czasie robi łuki, między innymi z tego drewna. Dla niego to drewno łatwo dostępne i jak sam mówi, stosuje je bo stanowi duże wyzwanie co pomaga mu w rozwoju rzemiosła. Tworzy różne typy łuków ale z Thuji prawie zawsze "paddle bow", dość krótkie (o ile dobrze pamiętam do 160 cm), grzbiet prawie zawsze wzmacniany ścięgnami lub skórą, siła do 50 lbs, naciąg 26" i krótszy. Czasem boryka się z chryzalami i lekkim ułożeniem ale zawsze chwali sobie dynamikę.

PostNapisane: So 17 lut, 2018 13:48 

Witam ponownie :)
Chciałem dziś przedstawić kolejny wykonany przeze mnie łuczek. ( już trzeci :) )
Tym razem jest to łuk płaski wykonany z omawianego wcześniej żywotnika zachodniego popularnie zwanego tują.

Dane techniczne:
Długość łuku: 197 cm
Długość naciągu: 28"
Siła naciągu przy 28": 30lbs
Ułożenie za cięciwą: ok 4,5 cm. Tu należy dodać iż materiał wzięty pod obróbkę około miesiąc po ścięciu.

Zdjęcia: https://drive.google.com/open?id=1zJ80s ... dQOx8Og4aY

Jeśli chodzi o materiał - jak dotychczas pozytywnie mnie zaskoczył. Bardzo łatwy w obróbce, bardzo lekki, a łuk zaskakująco dynamiczny jak na niewielki naciąg i ułożenie. Pracując z tym drewnem łatwo odszczepić większy kawałek materiału na co trzeba uważać. Nie wiem jak z żywotnością łuku, jak dotychczas jest po dwóch treningach. Baaaardzo przyjemny w użytkowaniu i celny.

Majdan profilowany do dłoni, oklejony skórką. Doklejony kawałek skóry o innym kolorze w punkcie przyłożenia strzały. Łuk lakierowany, przybrał ładny żółtawy kolorek. Cięciwa "warkoczykowa" spleciona przeze mnie. :)

Przy pracy nad tym projektem pierwszy raz zastosowałem technikę "prażenia"/opalania łuku. Podejrzewam iż wpłynęło to na ograniczenie ułożenia i poprawienie dynamiki. Łuk ułożyłem bardzo blisko szyby kominkowej (bardzo wysoka temperatura) i każde ramie opalałem po około 2 godziny. Warto zaznaczyć, że waga łuku przez te 4 godziny spadła aż o około 180 g. Efekty opalanka widać na ramionach na załączonych zdjęciach. :D

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie ! :)

Ostatnio edytowano Cz 20 wrz, 2018 08:18 przez Gwynus, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: N 25 mar, 2018 21:38 

Witam :)

Ukończywszy poprzedni udany łuk z tui postanowiłem pójść o krok dalej i wykonać z niej coś ciekawszego.
Chciałbym zaprezentować kolejny łuczek wykonany z tego materiału (Thuja occidentalis) mojego autorstwa. :)
Jest to łuczek o przekroju nietypowym, płaski ale dość znacznie zaokrąglony od strony brzuśca i grzbietu.
Materiał sezonowany ok 3 miesiące, mimo to dobrze wysuszony. Miał mniej sęków niż poprzednia szczapa ale w dalszym ciągu sporo. Łuk najkrótszy jaki do tej pory robiłem, ma ok 160 cm. Wykonany metodą pierwszego słoja.
Przy jego wykonaniu zastosowałem metodę prażenia łuku , podobnie jak w poprzednim, która ostatnim razem przyniosła bardzo dobre rezultaty. Na majdanie skórka tłoczona, ramiona zdobione skórką. Wykończony bejcą i lakierem.

Dane:
Dł. naciągu: 24 cale
Siła: ok 60 lbs przy 24 calach
Ułożenie: ok 2 cm + 3 cm naturalnego defleksu szczapy
Dł. łuku: 160 cm

Fotki: https://drive.google.com/open?id=1FpYzb ... W0smsL7QEM

Łuk bardzo przyjemny w użytkowaniu mimo dużej siły i krótkiego naciągu. Bardzo dynamiczny.

To już czwarty łuk wykonany przeze mnie i napewno nie ostatni. :D

Pozdrawiam wszystkich :mrgreen:

Ostatnio edytowano Cz 20 wrz, 2018 08:16 przez Gwynus, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt 27 mar, 2018 16:59 
Moderator

Całkiem ciekawy łuk, ale przykładaj się bardziej do szlifowania i będzie gitarrra :)
Te kropki przypomniały mi, że sam niedawno chciałem zrobić łuk w groszki - chyba najwyższa pora się zmotywować :)

PostNapisane: Śr 28 mar, 2018 22:01 

Dzięki za zwrócenie uwagi - jest co poprawiać. Jak zrobisz koniecznie podziel się swoim dziełem. ;)

PostNapisane: So 14 kwi, 2018 21:14 

Kolejny łuczek ode mnie. :) Moje pierwsze podejście do leszczyny. Bardzo przyjemna praca z tym materiałem.:)

Leszczynowy płaski bardzo krótki - 134 cm długości ( Szczapa nie pozwoliła na nic więcej :cry: )

Naciąg: ok 55 lbs przy 24 calach
Ułożenie: ok 1-2 cm + naturalny defleks na górnym ramieniu ok 3 cm ( utrudnił profilowanie bardzo :-/ )
Łuczek bardzo dynamiczny super strzela. :D Drzewo dobrze wysuszone lekko przyspieszonym sposobem. :) Opalany jak poprzednie.

Fotki: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Bejcowany, lakierowany. Wykończenie jak zawsze ode mnie - coś nowego. Jestem bardzo zadowolony z tego łuczku. ;)

Dajcie znać jak Wam się podoba, uwagi i konstruktywna krytyka odnośnie moich patyczków mile widziana, pozdrawiam ! :mrgreen:

Ostatnio edytowano Cz 20 wrz, 2018 08:13 przez Gwynus, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: So 14 kwi, 2018 23:03 

No no no widzę rozkręcasz się :D Miło patrzeć jak w tak szybkim tempie robisz nowe,lepsze łuki :D Pozazdrościć wyników.Kolorystyka nie moje klimaty.Te bordowe odbarwienia też.Skóra mogłaby mieć inne szycie-kolor dość ciekawy,jednak nie dla mnie również.Jestem ciekawy ile pożyje bo jest dość mocny a przy tym krótki.Leszczyna jest dobra ciekawe,jak się sprawdzi.Profil fajny :D
Siła jest też bardzo fajna-tylko strzelać jak dajesz radę ;)

Mile widziane byłyby jakieś strzałki do kompletu i rezultat na odległość :D

Wielkie gratulacje i witamy w rodzinie!

PostNapisane: So 14 kwi, 2018 23:26 

W pełni rozumiem, że taki łuk, a konkretniej wykończenie nie trafi w gust każdego a pewnie nawet mniejszości forumowiczów. :D
Kolejny planuje zrobić w zdecydowanie bardziej tradycyjnych klimatach.
Jeśli chodzi o szycie to jestem kompletnie zielony w tej dziedzinie także też kwestia nabycia doświadczenia. ;)
Strzelać potrafię tylko celność przy krótkim naciągu jeszcze nie ta. xD
Ciekawią mnie rezultatu właśnie, muszę gdzieś się wybrać je przestrzelać na odległość w końcu.

Dzięki bardzo za odpowiedź i dobre słowo ! :)

PostNapisane: N 15 kwi, 2018 03:18 

Robisz postępy w profilowaniu. Jak każdy z nas masz jeszcze pole do poprawy w tej dziedzinie ale widać różnicę.

Możesz napisać jak lakierujesz? Ze zdjęć wydaje się, że nakładasz trochę za dużo lakieru. Może spróbuj np. cztery cienkie warstwy (tylko kilka lekkich nasączeń pędzla na cały łuk) , nakładane po sobie po upływie 24 h.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]