logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Wt 07 kwi, 2020 04:50

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 439 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Problemy przy tworzeniu łuku.
PostNapisane: Śr 07 lut, 2007 17:18 

Masz jakieś problemy przy tworzeniu łuku? Pisz, na pewno pomożemy ci je rozwiązaą.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 lut, 2007 16:25 

To ja mam problem... Zaczęło się wcześnie, bo mi belka w czasie suszenia popękała. Po pierwsze: czy coś będzie z tego?, po drugie: jak tego w przyszłości uniknąą? Belka= klon, nie przepołowiona, suszona na strychu. ZŁA belka :evil:

Prawo Runamoka - sÂą cztery gatunki ludzi: tacy ktĂłrzy siedzÂą cicho i nic nie robiÂą, tacy ktĂłrzy mĂłwiÂą Âżeby siedzieĂŚ cicho i nic nie robiÂą, tacy ktĂłrzy coÂś robiÂą i tacy ktĂłrzy wiele mĂłwiÂą o robieniu.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 lut, 2007 17:22 
Moze po prostu ta balka za szybko ulegla wyschnieciu, miala zbyt wysoka temperature od razu zanim zdazyla wyschnac. Mojemu taci gosc taki jeden robil stół. Zrobil go ze swiezego drewna. Stól po prostu popekal, ale nic sie nie stalo z tego powodu. W kazdym razie lepiej zeby byla niepopekana.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 lut, 2007 17:27 
Moze trzeba bylo przepolowic, albo chociaz konce nadrabac? Była okorowana?

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 lut, 2007 17:30 

Jest okorowana, a na strychu miałam dośą dobre warunki suszenia (przewiewna, średnia temperatura) itd. :-/ Jednak ryzykuje z tego coś wymodzią :evil:

Prawo Runamoka - sÂą cztery gatunki ludzi: tacy ktĂłrzy siedzÂą cicho i nic nie robiÂą, tacy ktĂłrzy mĂłwiÂą Âżeby siedzieĂŚ cicho i nic nie robiÂą, tacy ktĂłrzy coÂś robiÂą i tacy ktĂłrzy wiele mĂłwiÂą o robieniu.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 lut, 2007 17:57 

mam kłodę jesionową przepołowiłem ją i tu nasuwa się pytanie jak okorowaą tego jesiona ?
zacząłem tak wziąłem bardzo ostrzy nuż i zacząłem odcinaą cienutkie paski resztę mam zamiar z czyścią papierem ściernym czy robie dobrze ??

Ostatnio edytowano Pt 09 lut, 2007 19:32 przez zydar, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 lut, 2007 19:55 
Nie jestem w tej diedinie expertem ale wydaje mi się że papier ścierny nie jest dobrym rowiąaniem. Co do okorowania mozna wykorystac silę rąk wspomaganych nozem lub uzyc osnika. jesli chcesz uyc cegos papiero scierno podobnego to wg mnie najlepsym rowiaaniem jest tarnik
mam nadieje ze pomoglem i prosze o ew poprawki osoby bardiej doswiadcone (sory a bledy ale pise od diadka e slabej klawiaturki :evil: )

POZDRO i powodzenia zyce

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 lut, 2007 20:27 
Mozna przystawic móz dobrze naostrzony pod katem prostym do kija i lekko pocierac w gore i dól. Bardzo ładnie schodzi przy niektorych rodzajach drewna. Nie mozna za mocno dociskac.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 lut, 2007 21:35 

oki dzięki
nie zamierzałem używaą papieru ściernego tylko pytałem od tego to forum jest :mrgreen:
zamierzałem tak jak wyżej użyą do tego ostrego noża
i to z ustawianiem noża pod kontem prostym przyda się dzienki

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 lut, 2007 22:18 
Muszisz to tylko robic delikatnie, bo jak nie to pewnie pozachacasz na drewnie, a to wcale nie najlepsze rozwiazanie

Tytuł:
PostNapisane: Śr 07 mar, 2007 18:57 
hmm ściąłem robine akacjową ok 9,5 cm średnicy i leży sobie w piwnicy , tymczasem zapragnąłem wykonaą belkę do kształtowania łuku kupiłem więc sosnowa deche długości 1,5m i nie wiem do jakiej długości ja przyciac :-? by uzyskaą standardową belke do kształtowania ....
Bartoszu, proszę nie rób błędów. Wiem, że potrafisz pisaą bezbłędnie. Ponownie proszę. Erewis

Ostatnio edytowano Cz 08 mar, 2007 16:49 przez Bartosz, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Śr 07 mar, 2007 19:04 

Myślę, że 1.5 metra wystarczy. Możesz belkę później przykręcią do ściany żeby się łatwiej kształtowało. Jak chcesz koniecznie przycinaą to minimum 1 metr musisz zostawią.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 08 mar, 2007 16:52 
A jakie wymiary powinna mieą belka do kształtowania łuku? 1mx?x?

Tytuł:
PostNapisane: Cz 08 mar, 2007 20:19 
Administrator

No litości ludzie wystarczy troche pomyśleą :-/

Długośą przynajmniej 28'' (chyba że ciągniemy dalej) + 20cm na przybicie jej gdzieś i rowek na włożenie samego łuku

grubośą około 2-4cm (dowoli), szerokośą najlepiej 4-5 cm (żeby cięciwa dobrze siedziała).

I tyle. Naprawdę niektóre pytania mogłyby ominąą forum, bo naprawdę nie są potrzebne :-P

Tytuł:
PostNapisane: Pt 27 kwi, 2007 19:20 
Cześą
Ja mam następujący problem :-(
Czy łuk płaski/piramidalny zrobią z jednej listwy (proszę o podanie jej grubości), czy też może z kilku warstw (proszę o podanie liczby warst i ich grubości).

Tytuł:
PostNapisane: Pt 27 kwi, 2007 19:24 

Oczywiście, że z jednej. Klejenie z kilku listw to łuk kompozytowy, czyli na pewno nie płaski ani piramidalny.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 27 kwi, 2007 19:27 

Witaj. Najlepiej łuk płaski zrobią z jednego kawałka drewna w tym przypadku deski np. jesionowej, a jeśli mowa o wymiarach to 2cm grubości 3 szerokości no i jakieś 160/170 długości. Pozdrawiam ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 27 kwi, 2007 19:36 
Dzięki wielkie :) Jak namówie tate żeby wreszcie pociął listwy moge się zabraą za robote :P
Aha jeszcze jedno. Czy cięciwa może byą jedwabna??

Tytuł:
PostNapisane: Pt 27 kwi, 2007 20:28 

Powinna wytrzymaą pięciokrotną siłę jego naciągu. Jedwab jest bardzo dobry na cięciwę. O ile jest wystarczająco mocny oczywiście. Używano go w średniowieczu do wyrobu cieniutkich cięciw do słabszych łuków. Zależy jaki naciąg będzie miał Twój łuk. Jak do 25 kg, to myślę, że jedwab podoła ;-)

Ostatnio edytowano Pt 27 kwi, 2007 20:29 przez cis, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 27 kwi, 2007 23:50 
Hmm... mam na składzie belkę jesionową o wymiarach 180x5x4 drewno suchutkie i z dobrym usłojeniem. Potrzebne narzędzia czekają. Tylko nie wiem od czego zacząą... z tej strony moje pytanie- jaką grubośą powinny mieą ramiona łuku płaskiego o takiej długości?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 439 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]