Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 31 lip, 2014 02:16

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: [Problem] robinia akacjowa
PostNapisane: So 26 lut, 2011 10:09 

witam,
mam pytanko co do robinii. Mam ładny kawałek tego drewna i chciałbym zrobią łuk płaski, niestety biel popękała i zastanawiam się czy warto się braą za robienie łuku z samej twardzieli.
Ktoś już eksperymentował z twardzielą robinii?

Tytuł:
PostNapisane: So 26 lut, 2011 10:14 

Popękała czy cała biel? Bo ja nie robiłem z samej twardzieli, ale zostawiając około 1mm bieli i fajnie to działało ;-) Twardziel powinna wytrzymaą

Tytuł:
PostNapisane: So 26 lut, 2011 10:20 
Administrator

Twardziel zawsze nadaje się na łuk, pod warunkiem że gatunek odpowiedni. Co najwyżej biel w niektórych gatunkach jest bezużyteczna (np. żółtnica pomarańczowa).

Tytuł:
PostNapisane: So 26 lut, 2011 20:47 

belka popękała powierzchownie, mniej więcej na grubośą bieli, więc planuje ją zdjąą. Zastanawiałem się po prostu czy sama twardziel nie będzie np za krucha na łuk, ale spróbuje coś wystrugaą. Dzięki.

Tytuł:
PostNapisane: So 26 lut, 2011 22:43 

ja zawsze robie z samej twardzieli robinii , biel jest do bani

Tytuł:
PostNapisane: N 27 lut, 2011 12:01 
SPONSOR

Miałem ten sam problem z robinią, biel była popękana, zdjąłem ją bo zawsze trzeba ją usunąą i łuk przygotowany do profilowania. W akacji biel jest bezużyteczna a twardziel to bardzo dobry materiał na łuk.

Tytuł:
PostNapisane: N 27 lut, 2011 13:37 

dzięki, uspokoiliście mnie bo miałem pewne obawy tzn. myślałem, że np lepiej wytrzymuje rozciąganie. A więc będę strugał do twardzieli.
pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: N 27 lut, 2011 23:04 

biel do bani
ja zawsze zdejmuję

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: Cz 07 kwi, 2011 15:54 

Rozszczepiałem dzisiaj akację, suszona kilka miesięcy bez kory. Pień przy ścince wydawał się prosty, ścinana w zimie, suszona w wilgotnej piwnicy.
Kłoda popękała i powykrzywiała się. Dodam iż końce pnia były ścinane siekierą, nie wyrównywane piłą i nie zamalowane. Pęknięcia głębokie z obu stron, sięgają więcej jak połowy pnia, do tego każdy pod innym kątem.

Brzoza ścięta tego samego dnia w analogiczny sposób ale zostawiona w korze jest prosta i nie popękała.

Czy pień akacji zawsze jest poskręcany jak baranie rogi, czy można trafią kłodę która po rozszczepieniu nie będzie przypominała wiertła?

Poprzednia kłoda suszona w korze nie popękała ale skręcenie wystąpiło. To naturalna własnośą tego drzewa? Czy skręcenie pnia akacji występuje zawsze w tę samą (lewą jak nią DNA) stronę?

Czy jeśli świeżo ściętą akację od razu okoruję i tym razem pozbawię bieli (do przekroju kwadratowego) to da się uniknąą pokrzywień?

"Biel do bani" dlaczego?
Wiem że słabo wytrzymuje zarówno rozciąganie jak i ściskanie ale jakiej wielkości jest różnica między akacjową bielą a twardzielą, chodzi mi o stosunek masy do siły bądź sprężystości? Jaki ciężar właściwy ma robiniowy biel a jaki twardziel.
Czy chociaż nadaje się na drzewce strzał?

Drzewo rosło na miedzy, w małej kępie grochodrzewu więc oświetlone raczej ze wszystkich stron. Gleba raczej niskiej klasy.

Występuje w tym przypadku mało twardzieli w stosunku bieli, średnica całości pnia to na oko 11 cm. Zawsze jest taki stosunek czy są różnice w zależności od warunków w jakich rośnie? Czy grubośą bieli niezależnie od średnicy i wieku pnia jest zawsze stała?

Ostatnio edytowano Cz 07 kwi, 2011 16:39 przez Sandan, łącznie edytowano 5 razy

Tytuł:
PostNapisane: Cz 07 kwi, 2011 20:43 

akacja to też drzewo i każde bywa inne
miałeś niefart i tyle nie trafiłeś na dobry pieniek

spory odsetek akacji bywa skręcony
dzieje sie tak gdy drzewo rośnie a rośnie bardzo szybko i takie skręcenia z "dzieciństwa" nie korygują się na starośą wraz ze wzrostem na szerokośą

polecam akację zawsze od razu połupaą bo nigdy nic nie wiadomo a to praktycznie jedyny sposób na weryfikację wad
kiedyś przełupałem wydawało by sie idealny pieniek który skręcony był prawie 180stopni licząc od porządku łupnięcia do końca pieńka trzeba szukaą i nie załamywaą sie

Tytuł:
PostNapisane: Cz 07 kwi, 2011 20:58 

Będę szukał dalej a z tej może jakieś promienie uda mi się zrobią albo trzonki.
Ale humor mi się właśnie bardzo poprawił bo przełupałem chwilę temu tą brzózkę, łupnęła się prawie idealnie. Prosto wyszło, rdzeń po obu stronach, skręcenie też jest ale tylko niewielkie.
Ciekawostka - też w lewo.

Jeszcze pytanie odnośnie robinii. Czy jeśliby obciosaą biel ze wszystkich stron i zrobią łuk z rdzeniem w samym środku gotowego łuku, mniej więcej tam gdzie drewno nie pracuje to byłby to dobry pomysł?

Tytuł:
PostNapisane: Cz 07 kwi, 2011 21:08 

Akacja ma bardzo duże naprężenia wzrostowe, które dają się odkryą po pęknięciach biegnących od rdzenia do kory tak jak promienie słońca malowane przez dzieci. Normalna sprawa przy młodocianym drewnie i starym zresztą też. Zresztą drzewno o 10cm średnicy to słabiutki materiał. Dobrze jest okorowaą i rozszczepią tak jak pisał Mumin ale co ma się wykręcią to się wykręci i nic na po nie poradzimy to są za duże siły, żeby je powstrzymaą.
Można trafią dobry nieposkręcany pień ale to jest duża sztuka albo duże szczęście.
Co do kierunku skręcenia włókien to nie mam żadnych fachowych informacji. Podejrzewam, że jest dowolny ale sprawdzę w literaturze czy nie ma czegoś na ten temat bo skoro większośą w lewą się skręca to coś na rzeczy jest.
Ścięcie okorowanie, wycięcie kantówki z tak małego przekrojowo drzewa nic nie pomoże na skręcanie.
Biel akacji jest pozbawiony wcistek czyli komórek miękiszowych, które wypełniają światła naczyń, dzięki nim twardziel nie przewodzi wody, jest cięższy, wytrzymalszy itp. Dodatkowo w bieli nie ma substancji twardzielowych, które wypływają na właściwości wytrzymałościowe. Dokładnej wielkości fizycznej nie pamiętam ale coś mi się o uszy obiło, że nawet 20Mpa mniej.
Grubośą bieli i twardzieli to wielka zagadka. Akacja ma ogólnie mały udział bieli w stosunku do twardzieli ale to nie jest regułą. Można porównaą 2 drzewa rosnące koło siebie i mające tyle samo lat i obydwa mogą mieą różną ilośą twardzieli i bieli. Zależy które drzewo szybciej dojrzeje i zacznie przekształcaą biel w twardziel. Bo trzeba pamiętaą, że każdy twardziel był kiedyś bielą.

[ Dodano: Czw 07 Kwi, 2011 22:10 ]
Rdzeń i strefa przyrdzenna kiedyś w tartakach była odpadem, teraz jak trzeba bią się o drewno wykorzystuje się wszystko ale to i tak kaszana. Ta strefa najlepiej nadaje się na opał.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 07 kwi, 2011 21:35 

W końcu coś napiszę, biel akacjowa nie jest tragiczna, z własnych obserwacji doszdłem do wniosku biel ma większą wytrzymałośą na rozciąganie niż twardziel, ale za to się układa.

Mam sporo szczap akacji o grubości bieli od ok 2-5mm reszta twardziel gęstośą słoji masakryczna.

Drewno cięte z ubogiej gleby bogatej jedynie w żelazo, hałda po kopalni żelaza.

Ogólnie gęste słoje mała ilośą bieli da nam łuk o niskiej wadzie i wielkiej sile naciągu.

co do skręcania w lewo to mam koncepcje ale to wymaga grubszej notatki na którą nie mam czasu teraz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 07 kwi, 2011 22:30 

Coś na rzeczy z tą grubością bieli jest, to już 3 akacja ścięta w tym samym miejscu.
Wymiary podobne bo drzewa w tym samym wieku, samosiejki. Twardzieli jest około 4 cm zawsze a łupane tak że rdzeń jeszcze na brzuścu widaą, a to najszersze miejsce. Dzisiejsza się nie udała ale z wcześniejszej szczapy udało mi się odłupaą jeden kawałek w miarę prosto a z odpadków z bieli i resztki twardzieli zrobiłem łuk na którym próbowałem różnych sztuczek. Niestety odrysowałem jedno z ramion nie w osi. Naprostowałem w majdanie palnikiem dekarskim w imadle i dodałem pracujące refleksy na parze. Wygięło się ładnie.
Mimo przewagi bieli wczorajsze strzelanie mnie zaskoczyło, wydaje się że jest dobra dynamika, śmiga że hej. Waliłem z 18 m z dużym bodkinem, takim raczej do kuszy a wbiło się w dechę na 4 cm, kombinerkami wyciągałem. Tor lotu płaski a łuczek raptem 3,7 cm szeroki i gruby na 1 cm z przewagą bieli. Nie katowałem bardzo (parę strzałów) ale na oko się nie ułożył. Może w tym moim przypadku coś z tą szeroką bielą jest dziwnego chociaż różnica w kolorze bardzo widoczna ?

Z lepszej szczapy zestrugałem prawie całą biel z grzbietu do przekroju płaskiego. Zostało trochę białego po bokach ramion, na jednym po obu stronach na drugim tylko z jednej. Twardziel też ośnikiem wypłaszczyłem (decrowning).
Zrobiłem niewielki refleks w majdanie.
I niestety próbowałem zrobią statyczne pod ostrym kątem (decrowning, recurve jak to po polsku będzie?) w imadle. Włókna z brzuśca się niestety podniosły, ale może wytrzymają bo zostawiłem trochę grubsze końcówki.

Naruszyłem trochę pierwszy słój twardzieli, może coś z tego będzie bo linie nie wybiegają poza ramię. Jutro kleję majdan, wymyśliłem sobie taki prawie center shoot z podpórką.

Ale nie wiem czy nie zrobią od razu wzmocnienia na grzbiecie.

I jeszcze czy przy tym moim łuku dobrze byłoby sfazowaą na kantach ten biel od strony grzbietu, po co obciążaą skoro słabszy jest? Twarde centrum powinno wytrzymaą naprężenie.

Widziałem też łuki historyczne odwrócone tzn. rozłupany środek jest grzbietem a nie brzuścem łuku, wtedy zostało by dużo drewna do obróbki majdanu i nie musiałbym nic doklejaą. Czy akacja wytrzymałaby taki zabieg bez wzmacniania grzbietu?

Ostatnio edytowano Pt 08 kwi, 2011 00:13 przez Sandan, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Pt 08 kwi, 2011 13:57 

Sandan napisał(a):
Widziałem też łuki historyczne odwrócone tzn. rozłupany środek jest grzbietem a nie brzuścem łuku

Jeśli mówisz o Holmegaard to się mylisz :-P

robiono cisowe łuki z patyków że rdzeń był z środku ramienia wiec tak tez można bo akacja to niezwykłe drewno

Tytuł:
PostNapisane: N 10 kwi, 2011 19:51 

No i łuczek (ten gorszy) dołączył wczoraj do klubu złamanych serc. Zachciało mi się obróbki termicznej (palnikiem na czysty propan !) i chyba przesadziłem :-(
Ale zdążyłem jeszcze przed utwardzaniem pocałkowaą trochę energię w zależności od BH.

Przy naciąganiu do 73 (efektywna droga jest mniejsza o BH) cm miał:

BH 7cm - 41,8 J - 12,5 kg
BH 11,5 cm -37,3 J - 12,4 kg
BH 14 cm - 35,1 J - 12 kg
BH 15 cm - 34,4 J - 12 kg

Histerezy nie odnotowywałem ale wynosiła maksymalnie 200 g, histereza albo prędzej mało dokładna waga.

Pytanie czy to duże to były energie jak na taki mały naciąg?
Wydaje mi się że tak bo gdzieś widziałem refleksa o naciągu 33 kg (prawie x 3) który gromadził 91 J.

Po prażeniu doszedł do 3/4 naciągu i poległ, ale napięcie wstępne było naprawdę duże. Pękł bo zupełnie zmienił mu się profil, lepsze i silniejsze ramię (z początku) po obróbce wyszło słabsze i to ono właśnie pękło. Widziałem tą różnicę od początku a mimo to naciągałem dalej (i to od razu na maksa) chcąc dokonaą pomiarów. Trudno, następny się zrobi.

Doczytałem się że robinia może występowaą w różnych odmianach. Ta moja ma co dziwne u akacji bardzo dużo bielu, dużo więcej niż twardzieli. Czyżby to była ta miododajna odmiana?

Ostatnio edytowano N 10 kwi, 2011 19:55 przez Sandan, łącznie edytowano 1 raz

Strefa czasowa: UTC + 1