logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Wt 22 paź, 2019 05:30

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 16 lut, 2007 11:03 
Witam
A ja "pożyczyłem" od mamy dwa stare, grube koce, która zaraz dałem ojcu do zszycia. Tak powstał strzałochwyt. Tarczę (500mmx500mmx200mm) wykonałem z bloku styropianu o wymiarach 1000x500x100mm, który przeciąłem na pół i scaliłem taśmą malarską. W Leroy-Merlin kupiłem kilka 16 i 19cm wkrętów, linkę o dł 6m i sznurek. Mocno napiętą linę przywiązuję między dwoma drzewami, na niej, jak na trzepaku, rozwieszam koce. W boki styropianowej tarczy wbijam/wkręcam wkręty, na których zawiązuję końce sznurka. Tarczę przewieszam przez "trzepak" zakotwiczając za trzepakiem za pomocą "śledzia", którym jest wkręt o dł 19 cm. I tak powstaje całkiem sensowne ustrojstwo, które świetnie sprawdza się w terenie. W samochodzie zajmuje nie wiele miejsca. Zawiesza się i demontuje to w 5-7 minut. Całośą jest dośą stabilna, ale jak ktoś strzela na otwartym terenie, przy większym wietrze można by zakotwiczyą też doł koca i tarczy. Jedyna wada jest taka, ze czasem koc przepuszcza strzałę, która zatrzymuje się w nim dopiero na lotce, ale to da się poprawią - lekko przytępiając groty, tak by bez problemu wchodziły w styropian, zaś po strzałochwycie się ześlizgiwały.
No i to jest raczej patent przy łukach dośą lekkich do 15kg. Przy większych zamiast koców trzeba by użyą raczej jakiejś wykładziny solidnej.
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: So 17 lut, 2007 23:29 

Czasem wystarczy nawet worek z piachem lub ziemią. Sam takiego używam przy łuku ok. 20kg naciągu. Ani razu Strzała nie przebiła go na wylot w większości przypadków wchodziła na jakieś 10 cm. Można też używaą worka wypełnionego słomą (mokrą u bitą i wysuszoną lub po prostu ubitą) sprawdza się też znakomicie, jednak tlko przy słabszych strzałach/strzeleniach(nie pociskach). Używam też kasztanów ale nie są one zbyt dobre, co prawda bardzo dobrze zatrzymują strzały, ale czasem może się ona jednak prześlizgnąą między nimi, a poza tym trzeba je zbieraą :-/ co czasem może zająą trochę czasu no i nie są one dostępne przez cały rok :-(

Tytuł:
PostNapisane: N 18 lut, 2007 16:34 
Administrator

Jeśli strzelamy w stałym miejscu, to jak łapacz do strzał polecam postawiony pionowo stół :P

Tytuł:
PostNapisane: N 18 lut, 2007 20:53 

Co do łapacza, to dzisiaj znalazłem stary, gruby koc\dywan(nie jestem pewien co to, w każdym razie wygląda na bardzo gruby koc). Nie mogłem go przebią chociaż próbowałem, więc świetnie nadaje się na łapacz. Strzały są dobrze amortyzowane i po prostu upadają pod kocem. Jedynym minusem jest jego ciężar. Waży jakieś 10 kg, ale wytarczą dwie mocne sztachety wbite w ziemię i wszystko gra.
Myślę, że można taki koc dostaą gdzieś w ciucholandzie, albo na wyprzedażach staroci, albo nawet w śmietniku :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: So 24 lut, 2007 13:04 

Najlepiej to kupic sobie 10 cm plyte styropiaową i wyciąą z niej koło i tarcza gotowa :-)

Tytuł:
PostNapisane: So 24 lut, 2007 18:33 
no ale czy luk np 30 nie rozwali takiej styro-tarczy na dwoje? bo wiesz obróbka styro jest niestety bardzo uciazliwa jesli nie masz wycinarki oporowej :?:

Tytuł:
PostNapisane: So 24 lut, 2007 21:16 

Nie wystarczy długi nóż?

Tytuł:
PostNapisane: So 24 lut, 2007 21:57 
Albo w ogóle nie wycinaą tylko narysowaą markerem tarcze. Nie róbmy nie potrzebnych problemów.

Tytuł:
PostNapisane: N 25 lut, 2007 09:31 
jasne ze starczy, tylko po tym zostanie pelno malych kuleczek, ktore wykruszyly sie ze styropianu, a sam wiesz jak trudno sie ich pozbyc.
do Filosa:
ale, z drugiej strony co by pomyslal sasiad jakby zobaczyl jak strzelasz do jakiejs krzywej plyty styropianowe :mrgreen: moze jestem zbyt drobiazgowy, ale tarcza okragla musi byc!

Tytuł:
PostNapisane: Wt 27 lut, 2007 23:03 

Nie musi byc okrągła ja mam kwadratowe i prostokątne tarcze , typowo okrągłe to łucznictwo sportowe lub turnieje historyczne ale nie zawsze hehe !

Tytuł:
PostNapisane: N 04 mar, 2007 20:03 
fajna sprawa to tarcza z pianki do uszczelniania okien , ja strzelam do pudelka po pizzy wypchanego gazetami xD

Tytuł:
PostNapisane: N 04 mar, 2007 20:19 

Bartosz napisał(a):
ja strzelam do pudelka po pizzy wypchanego gazetami xD

I nie przebije ci tego na wylot? Ja osobiście nie cierpie, jak mi strzała z drugiej strony tarczy dynda. :lol:

Tytuł:
PostNapisane: N 04 mar, 2007 20:56 
przebija ale nie mam z tym wiekszych problemów

Tytuł:
PostNapisane: Cz 15 mar, 2007 16:25 
SPONSOR

Ładnie prezentują się plecione tarcze(słoma, trzcina, tatarak), w sklepie cuś takiego jest drogie: 100-150zł, a przecież można upleśą samemu(rolnik pewnie nie będzie miał nic przeciw jeśli przyjdziemy z kosą albo sierpem i mu wykosimy trochę tataraku przy rowie, bo takie zabiegi to jego obowiązek :mrgreen: ). Samo plecenie nie jest wcale trudne, trzeba pleśą tak jak warkocz i upleśą odpowiednio długi wąż, potem zwinąą w ślimak. Potrzeba kilka takich "ślimaków", które należy zszyą dratwą. Jeszcze tylko stojak i mamy piękną, okrągłą tarczę. Jeśli ktoś ma łuk, który miota strzały z dużą siłą i prędkością(to wcale nie zależy od dużego naciągu), to radzę ostatnią warstwę tarczy wykonaą z płyty pilśniowej.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 21 cze, 2007 21:35 
co myślicie o tym żeby skleią ze sobą kilka płyt styropianowych i okleią je z jednej strony wykładzina podłogową ... czy nie jest ona za twarda ??

Tytuł:
PostNapisane: Cz 21 cze, 2007 22:21 

JA strzelam do takiego czegoś:
pudełko, no właściwie pudło wypełnione styrofpianem(włożone dwie płyty, nie wiem jakiej grubości)+miękkie podkłady spod paneli podłogowych, całośą oklejone taśmą na zgięciach ;) Strzały wychwytuje jeszcze nieźle, zatrzymało nawet strzały z 55lbs bloczka, ale bloczek marny więc się nie dziwiłem:)
Wisi to sobie na lince rozpitej między dwoma stanowiskami ąiwczebnymi(strzelam na starej strzelnicy wojskowej ;) )a za tym mam ładny nasyp, do dziś wieszaliśmy tam jeszcze stary dywan, ale dziś zrezygnowaliśmy, bo budki(stanowiska) się prawie złamały pod ciężarem(bo to Polska, jak sięczegoś nie używa to się o to nie dba)

A styropian to uważam, za jeden z nalepszych materiałów na tarczę\strzałochwyt. JA oklejam tekturą, a wykładziny podłogowe są różnem więc trudno jest stwierdzią, czy nie za twarda jest...ale razej nie powinna...

Pozdrawiam

Ostatnio edytowano Cz 21 cze, 2007 22:22 przez Tharfin, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Śr 24 wrz, 2008 15:48 

a co myślicie co by taki karton nie rozwijaą tylko w rolce używaą jako hohoła?
http://www.allegro.pl/item437677156_tek ... 100mb.html
albo z 10 warstw czy by zatrzymało strzałę?
w takim wypadku można by zrobią z tego 10 tarcz 1x1m koszt ok 10zł za tarczę
a może macie jakieś nowe pomysły bo moje groty liściaste nie traktują żadnej tarczy z szacunkiem

Tytuł:
PostNapisane: Śr 24 wrz, 2008 19:47 

Ja na płytę pilśniową daję kilka warstw grubej tektury z kartonów i jak na razie tarcza spełnia moje wymagania w 100%, tyle że jest trochę nieporęczna, jak chce się ją zabraą rowerem :-P
Tyle tektury z tej aukcji powinno wystarczyą na kilka fajnych tarcz.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 24 wrz, 2008 21:40 

pomysl niezly Dragomir, obawiam sie jednak ze dlugo to nie wytrzyma
jezeli w miare celnie strzelasz to szybko zrobi sie dziura i strzaly beda przelatywac na wylot
polecam worek ciasno wypchany reklamowkami, drobnymi szmatami, czy co tam masz pod reka w nadmiarze
proste w wykonaniu, lekkie, tanie i prawie niezniszczalne
dodatkowo strzaly wyciaga sie bardzo latwo

Tytuł:
PostNapisane: Cz 25 wrz, 2008 12:12 

Moja tarcza to po prostu karton 100x100x30cm, wypchany styropianem i starymi gazetami. Łatwo się wyjmuje strzały, żadnej nie przepuści (taka kolorowa gazeta Teleświat 100stron np +styropian=naprawdę mocna osłona). Całośą bardzo lekka. Jak się środek "rozstrzela" to po prostu doklejam łatkę z grubego kartonu 100x100cm i tarcza jak nowa.
Pozdrawiam

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]