logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Wt 15 paź, 2019 15:39

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn 29 wrz, 2008 18:44 

Pomysł hohoła już był, użyty przeze mnie. Bardzo fajna sprawa. Polecam ;) Można fajnie ze znajomymi się "pobawią" i rożne punktacje za róże części ciała. Mój hohoł jest ze słomy (jak to hohoł..) ale ma twardszą głowę, ot tak.

Prawo Runamoka - sÂą cztery gatunki ludzi: tacy ktĂłrzy siedzÂą cicho i nic nie robiÂą, tacy ktĂłrzy mĂłwiÂą Âżeby siedzieĂŚ cicho i nic nie robiÂą, tacy ktĂłrzy coÂś robiÂą i tacy ktĂłrzy wiele mĂłwiÂą o robieniu.

Ostatnio edytowano Pn 29 wrz, 2008 18:54 przez Erewis, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 sty, 2009 14:18 
Krakowski Klub Łucznictwa Tradycyjnego

Nie wiem o jakich parametrach używacie styropianu czy jakich tektur, ale moim zdaniem to kiepskie materiały na tarczę- sporo się na wycinałem tektur, mocowałem na styropianie, łączyłem parę warstw styropianu, wiązałem, wieszałem, mocowałem etc... Efekt był zawsze taki, że o ile strzała nie przebijała tarczy od razu (zaledwie 18kg łuk) to po paru dniach w okolicach środka tarczy robią się dziury przez które strzały przelatują a cała okolica jest pełna styropianowych śmieci... IMHO szkoda zachodu.

Co zrobiłem? Kupiłem słomiankę i jestem z rozwiązania bardzo zadowolony.

[jedynym problemem jest kupienie sosnowego stojaka, który postrzelony pęka... Nie polecam...]

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 sty, 2009 16:08 

Ale sosnowy stojak aby nie pękał można okuą blachą. Wtedy nie trzeba się martwią o postrzelenie stojaka. Tylko że według praw Murphego "Kiedy rozwiążesz jeden problem pojawia się drugi" to znaczy stojak stanie się ciężki. Ale to zawsze jest jakieś rozwiązanie.

Nie ma Âże boli, to jest sport!

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 sty, 2009 16:29 

jama, aj kombinujesz. Ja w swoim stojaku dałem po prostu grubsze listwy i po problemie, najwyżej pojawiają się odpryski i ślady po grotach, a sam stojak nie jest wcale taki ciężki. A z blachę to zły pomysł (patrz wpływ blachy na ostrośą grotów :-P )
Ja tych stojaków dostępnych w internecie nie polecam. Lepiej zrobią go samemu, mi to zajęło ok. 1h i wydatek ok. 7zł. Trzyma się już 7 miesięcy.

Tytuł:
PostNapisane: So 10 sty, 2009 14:38 

jama napisał(a):
Ale sosnowy stojak aby nie pękał można okuą blachą. Wtedy nie trzeba się martwią o postrzelenie stojaka. Tylko że według praw Murphego "Kiedy rozwiążesz jeden problem pojawia się drugi" to znaczy stojak stanie się ciężki. Ale to zawsze jest jakieś rozwiązanie.

blacha odpada ze względu na strzały ale tak sobie myślę... a gdyby tak zrobią stojak z listewek o przekroju trójkąta? ;) Tak by wierzchołek był skierowany w kierunku strzelca- może wtedy strzały raczej ześlizgiwały by się po nim i byłby bardziej trwały...? :)

A propos stojaka jeszcze- wymyślił ktoś składany? ;p Mój muszę wkładaą do auta przez bagażnik... :-/

Tytuł:
PostNapisane: So 10 sty, 2009 17:25 

No wiesz. składany nie jest tak trudno zrobią ;-) wystarczy w odpowiednich miejscach rozciąą i wstawią zawiasy, myślę że potrafisz to sobie wyobrazią. ;-)
pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pn 12 sty, 2009 09:57 

marcin1111 napisał(a):
No wiesz. składany nie jest tak trudno zrobią ;-) wystarczy w odpowiednich miejscach rozciąą i wstawią zawiasy, myślę że potrafisz to sobie wyobrazią. ;-)
pozdrawiam
nooo... wstawianie zawiasów w stojak, tak by się sam nie składał na wietrze, to banalne mi się nie wydaje...

Tytuł:
PostNapisane: Pn 12 sty, 2009 11:24 

oto projekt wykonany na szybko:
http://s5.zapodaj.net/53333584.jpg.html
wystarczy zamontowaą takie coś na każdej z nóg

Ostatnio edytowano Pn 12 sty, 2009 11:27 przez marcin1111, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł:
PostNapisane: Pn 12 sty, 2009 17:12 

Hm, ciekawy projekt, pod warunkiem mocnego skręcenia i zastosowania raczej blokady z haka wyciętego z metalowej płytki... Może pokuszę się o przetestowanie :)
A w ogóle to minimalizując stojak, można by go skonstruowaą na metalowych rurkach (z racji średnicy i kształtu strzały raczej by je omijały...) łączonych teleskopowo- praktycznie, ale mało tradycyjnie ;)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 12 sty, 2009 17:23 

Panda, nie sądzę aby je omijały. Mi się zdarzało, ze trafiłem strzałą w poprzek drugiej i było po promieniu, a przeciez średnica mniejsza i też okrągły przekrój... Listwy poprostu trzeba robią z grubszych listew :-D

Tytuł:
PostNapisane: Pn 12 sty, 2009 17:53 

Turin napisał(a):
Panda, nie sądzę aby je omijały. Mi się zdarzało, ze trafiłem strzałą w poprzek drugiej i było po promieniu, a przeciez średnica mniejsza i też okrągły przekrój... Listwy poprostu trzeba robią z grubszych listew :-D
kwestia rachunku prawdopodobieństwa- trafienie co najmniej dwa razy cieńszej rurki jest 2x mniej prawdopodobne od trafienia listwy, możliwe też, że grot nie trafiający dokładnie w środek gładkiej rurki ześlizgnie się po niej i strzała pozostanie cała- ale tego drugiego pewny nie jestem :)
A grubsze listwy = cięższy stojak... Nota bene jakiś mod mógłby tę dyskusję przenieśą do topica o stojakach ;)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 26 sty, 2009 06:06 

Swoją drogą nie trzeba montowaą zawiasów, ja na przykład swój stojak zrobiłam z trzech kijów ok. 190cm długości i dwóch mniejszych, i wszystko powiązałam sznurkiem. Jako że bractwa nie posiadam, biegam strzelaą do lasu, i pomimo że stojak jest raczej prowizoryczny nie stanowi żadnego problemu w transporcie, gdyż ładnie się składa.

Co do tarczy - próbowałam strzelaą do kartonu, ale kilka strzał się poddało :shock: tak więc spróbuję upleśą tarczę, na bardzo użyteczne informacje tu trafiłam :)

Jaki przymiotnik najlepiej mnie okreÂśla? Dzika.

http://pl.youtube.com/watch?v=pxMkIm5JxkM

Tytuł:
PostNapisane: Wt 10 mar, 2009 15:32 

ja rodie tarcze słomiana ale robie ''rurki'' ze słomy i obwiazuje to starym sznurkiem
mocuje to do styropiany "zszywkami " zrobionymi z drutu i maluje czerwonym sprejem srodkowe kułeczko stojak z 3 patykow 2 zbitych z soba i 1 dowiasanego z tyłu rzeby nie spadł :mrgreen:

jama: Proszę, zrób z tej paplaniny jakieś sensowne zdania. Mi to bardziej przypomina KK niż normalny tekst.

Ostatnio edytowano Wt 10 mar, 2009 19:00 przez RuDy_96, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Re: jak zrobią tarczę
PostNapisane: So 28 lut, 2015 23:50 

Jako posiadacz (również) bloczka myśliwskiego nabyłem na Al...o sprasowane szmaty owinięte folią za ok. 35 zł. (patent z Bowhunter.pl). Waga 20 kg, wymiar ok. 100X50 cm. Praktycznie niezniszczalne i bardzo łatwo wyjmuje się strzały. Jako strzałochwyu używam 8 dużych kostek słomianych zakupionych od "aborygena" za całe 20 zł., ułożonych: cztery w pionie i dwie w poziomie, co daje ścianę o wymiarach ok. 220 cm wysokości na 180 cm szerokości.

PostNapisane: N 01 mar, 2015 00:41 
SPONSOR

Wiedźma napisał(a):
Jako posiadacz (również) bloczka myśliwskiego nabyłem na Al...o sprasowane szmaty owinięte folią za ok. 35 zł. (patent z Bowhunter.pl)

Patent o wiele starszy, niż istnieje ta strona internetowa założona przez towarzycho, którym jako pionier polskiego bowhuntingu się brzydzę.
I wcale nie najlepszy, lepiej od sprasowanych szmat zatrzymują strzały szmaty wrzucone luźno do worka lub kartonu. I do tego cel jest wtedy lżejszy.

Wytłumaczenie jest proste:
Strzała szmatę sprasowaną przebija, energia jest wtedy tracona na niewielkiej powierzchni, czyli strzała penetruje głęboko, a to wymaga grubej warstwy szmat.
Lecz gdy szmaty są luźne, to strzała przebija jedynie pierwsze warstwy, następne szmaty zatrzymują strzałę bez przebicia, jedynie uginając się - a to ugięcie rozprowadza energię strzały na większej powierzchni szmaty, przez co warstwa szmat paradoksalnie może być cieńsza dla skutecznego zatrzymania stzały.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: N 01 mar, 2015 13:27 

Co do tarczy ze sprasowanych strzał to strzały wypuszczane z łuku 36# penetrują ją na niewielką głębokość, maksymalnie kilka cm. Niezaprzeczalną wadą takiej tarczy jest jednak jej waga. Spróbuję, zgodnie z sugestią szmat niesprasowanych.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]