logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 20 sie, 2018 16:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Strzały
PostNapisane: Wt 02 lip, 2013 16:30 

Na początek trochę historii... ;-)

Komplet sprzed jakiś 2 lub 3 lat - nie pamiętam dokładnie, w każdym bądź razie były to jeszcze czasy, kiedy bawiłem się (bo musiałem) w robienie nasadek.

Obrazek

Nasadki z drzewa jatoba (wiśnia diamentowa) na trzpieniu:

Obrazek

Komplety z zeszłego roku - żonki niebieski, mój czerwony. Tym razem użyłem gotowych nasadek, w swoich strzałach obrobiłem je w dośą ryzykowny sposób (z uwagi na to, że strzelam z zekiera i stosuję technikę skrętu cięciwy), ale się sprawdził.
Tym niemniej to były nasadki z bardzo dobrego drzewa, teraz miałem do czynienia z o wiele gorszym, więc trzeba uważaą.
Promienie z sosny północnej - osobiście nie polecam. Drewno co prawda bardzo wytrzymałe, ale żywiczne, przez co niewdzięczne w obróbce i patyki nawet po lakierowaniu gną się jak cholera...

Obrazek
Obrazek

No i najnowszy komplet, czyli tzw. "Strażacka 18-tka". :evil:
Cedrowe promienie baryłkowe o średnicy 5/16" < 11/32" > 5/16" i długości niecałych 82 cm (patyki przycinałem na 30,5" czyli 77,47 cm, reszta to grot i nasadka).
Lotki 15-to centymetrowe, przycięte na kształt jaskółczego skrzydła, max wys. liczona ze stosiną 11 mm, po trzy pióra klejone pod zekier.
Grot toczony typu bodkin o masie 100 grain.
Końcówki z obrobionych nasadek GasPro, głębokośą nock'u 4,5 mm (po pierwsze chciałem mieą szybkie strzałki, po drugie nasadki były z bardzo kiepskiego drewna – oby tylko ta partia, bo nie chce mi się znowu robią samemu nasadek).
Masa od 29,61 gr do 31,67 gr, więc w sumie rozrzut wynosi aż 2,06 gr, ale całe szczęście pierwszych 12-cie strzał mieści się w 1,35 gr.
Środek ciężkości circa 8% licząc do przodu od połowy strzały.

Wizualnie to jeden z najbrzydszych kompletów jakie zrobiłem, ale za to strzałki latają jak marzenie, choą niestety nie wybaczają błędów.

Przepraszam za kiepskie foty, ale kurtka na wacie nie bardzo potrafię obsługiwaą ten nowy aparat...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PS. Tak na marginesie – swego czasu pojawiły się mity na temat tego, ile to promienie mogą wychlaą lakieru i przez to przybraą na wadze. Porównałem ciężar 18-tu gołych promieni z nasadką plus masa nieprzyklejonego grotu z ciężarem gotowej strzały. Różnica średnio wynosiła 1,62 gr i zawiera w sobie: malowanie akrylem, klej do grotu, trzy warstwy lakieru (Syntilor, Dragon i HarztLack), lotki i owijki, więc tragedii raczej nie ma..

Jestem maÂłostkowy, pÂłytki, sarkastyczny "i parĂŞ innych", brak mi rĂłwnieÂż taktu.
Co wiêcej, jestem bucem oraz zapewne tak¿e chamem, albowiem "tylko cham wytyka b³êdy ci¹gle".

Ostatnio edytowano Wt 02 lip, 2013 16:56 przez gregory, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 02 lip, 2013 17:35 

świetna robota :) bardzo mi się podobają, masz może jakieś filmiki żeby zobaczyą je w akcji ? :)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 02 lip, 2013 18:00 

Nie mam żadnych - może uda się coś pokombinowaą w Biskupinie lub na MP?

Zapomniałem wcześniej napisaą :oops: - spin strażackiego kompletu to 61-63#.

Jestem maÂłostkowy, pÂłytki, sarkastyczny "i parĂŞ innych", brak mi rĂłwnieÂż taktu.
Co wiêcej, jestem bucem oraz zapewne tak¿e chamem, albowiem "tylko cham wytyka b³êdy ci¹gle".

Tytuł:
PostNapisane: Wt 02 lip, 2013 22:06 

Jak dla mnie zaajebiaszcze

Tytuł:
PostNapisane: Śr 03 lip, 2013 13:03 
SPONSOR

Igła. Dokładne i równe jak spod maszyny.

Tytuł: Re: Strzały
PostNapisane: So 11 cze, 2016 00:13 

Szukam strzał i ich wzornictwa. Wiem , że watek stary i nie ma co już płakać nad rozlanym mlekiem, to o ile pierwsze zdjęcia są z porządnie wykonanych strzał, to zdjęcia strzał z czerwonym gniazdem na cięciwę dla mnie są błędnie wykonane. No ale to tylko moje skromne zdanie.

PostNapisane: So 11 cze, 2016 11:47 
Rozwiń proszę myśl "...są błędnie wykonane...".

PostNapisane: So 11 cze, 2016 19:00 

Spojrz jak sa lotki , a jak wchodzi cieciwa w nocka. No chyba ze to bylo zamierzone.

PostNapisane: So 11 cze, 2016 20:08 
Masz na myśli ustawienie lotki prowadzącej względem cięciwy, że jest równoległe a nie prostopadłe?
Słowo klucz "strzelam z zekiera i stosuję technikę skrętu cięciwy".

Ciekawe co powiesz na moje
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: So 11 cze, 2016 22:55 

volito napisał(a):
Szukam strzał i ich wzornictwa. Wiem , że watek stary i nie ma co już płakać nad rozlanym mlekiem, to o ile pierwsze zdjęcia są z porządnie wykonanych strzał, to zdjęcia strzał z czerwonym gniazdem na cięciwę dla mnie są błędnie wykonane. No ale to tylko moje skromne zdanie.

A moim skromnym zdaniem nie znasz się. To komplet pod zekier i są wykonane idealnie.

PostNapisane: So 11 cze, 2016 23:34 

Sebastian twoje sa ok. Sam strzelam z czterech lotek. Przy dwoch naciecie jest rowniez prawidlowe. Egnar to moze wytlumacz co powoduje chwyt zekierem przy tym ukladzie lotek ze dla ciebie sa idealne?

PostNapisane: N 12 cze, 2016 00:00 
Dlaczego do zekiera na mercedesa a nie z lotką prowadzącą na bok? W telegraficznym skrócie bo tu paradoks jest zbędny ponieważ to łuk schodzi z drogi strzale a nie strzała musi omijać łuk. W bloczkach też stosuje się "mercedesa".
Ja strzelam przeważnie z zekiera ;)

PostNapisane: N 12 cze, 2016 00:17 

No tak. Rzeczywiscie stosuja taki uklad. Obecnie nawet z zekiera strzelaja mongolowie z lewej i maja uklad trzech lotek z prostopadla. To taka ciekawostka. Wiec jak pisalem wyzej uklad lotek klejony specjalnie. Moim skromnym zdaniem to szkoda lotek poniewaz nie wszyscy lukiem odchodza w lewo zanim lotki wyjda poza majdan. Taka mala uwaga.

PostNapisane: N 12 cze, 2016 08:16 
volito, weź proszę wytłumacz jak wpływa układ lotek na lot strzały? wyjście z majdanu? celność?

co to za różnica czy lotka przy strzale [pod pierścień] jest "na mercedes pionowy" czy "na mercedes poziomy" [jak przy strzelaniu śródziemnomorskim?

wreszcie co to za różnica jeśli lotki mają układ jak na foto:

Załączniki:
11100.jpg
11100.jpg [ 17.78 KiB | Przeglądane 5794 razy ]

PostNapisane: N 12 cze, 2016 09:50 

Nie zupełnie idzie o omijanie majdanu. Turcy kleili lotki praktycznie do samej osady i aby unikać zgniatania lotki palcem wskazującym lotki są przesunięte o 90 stopni.

Załączniki:
5.jpg
5.jpg [ 54.12 KiB | Przeglądane 5782 razy ]

PostNapisane: N 12 cze, 2016 10:23 
Używam na karbonach lotek w układzie + tak jak Stephan jak mi się nasadki przy strzale obracają. Słabo zwracam uwagę na układ lotek przy strzelaniu z pierścienia z karbonów i nie widzę złego wpływu na strzał czy lotki niezależnie od tego czy macham ręką łuczną w prawo czy w lewo.

Przy oklejeniu Tureckim ja niestety zawsze jakaś lotkę wymemłam paluchem :/

PostNapisane: N 12 cze, 2016 11:02 
SPONSOR

Egnar ma rację - w czasie strzelania z kciuka w układzie "na Mercedesa" z lotką poziomą w kierunku majdanu chodzi głównie o nie zgniatanie lotek palcem wskazującym.
Ale ma to jeszcze jeden sens podczas używania współczesnych, twardych, sztywnych nowych lotek indyczych - przy takim stawieniu, gdy łucznik nie zdąży "usunąć" łuku z toru lotu starzały, lotka nie zrani skóry gołej dłoni nie osłoniętej rękawiczką.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: N 12 cze, 2016 11:21 
Akurat nie ranienie przy mercedesach jest jedynie pobożnym życzeniem. Aczkolwiek jest kilka technik w tradycyjnym łucznictwie tureckim gdzie strzała nie dotyka kciuka/ręki łucznej podczas naciagania i w chwili strzału.

PostNapisane: N 12 cze, 2016 13:26 
SPONSOR

Poświęciłem skórę na swoim kciuku i sprawdziłem przed chwilą w ogródku.
Wziąłem karbonówkę z trzema lotkami i luźno nasadzoną plastikową osadą. Obracałem osadę w różnych ustawieniach. Lotki nowe, sztywne, indycze, by stosina nie raniła - z przodu owijka.

Strzelałem z silnego wschodniaka kciukiem, ale z nieruchomo trzymanym łukiem.
Efekty były inne niż poprzednio pisałem:

1. Typowe ustawienie osady do strzelania 3 palcami z lotką najbliższą majdanu poziomą - nic się łapce nie stało.
2. 1. Typowe ustawienie osady do strzelania 3 palcami z lotką najdalszą od majdanu poziomą - łoj, zabolało!
3. "Mercedes" - zabolało
4. "Mercedes do góry nogami" - zabolało.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: N 12 cze, 2016 15:41 
Za nisko nock point i błędy ręki łucznej zazwyczaj bolą :)

Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]