logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest So 14 gru, 2019 11:30

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Jesion
PostNapisane: Cz 02 sie, 2007 20:37 

-Jesion ma jajowato- stożkowatą koronę, Osiąga wysokośą do 30 m.
Obrazek

-U młodych drzew kora gładka, zielonkawo-szara, u starszych spękana szorstka, ciemnobrązowa.
Obrazek

-Duże nieparzystopierzaste, składające się z 9-15 listków liście. Listki te są podłużnie jajowate, zaostrzone, nierówno piłkowane.
Obrazek

-Jak podaje Tomanek, 1970-na półkuli północnej rośnie około 65 gatunków jesionów; w gorącej strefie odnotowano jeden gatunek. W Polsce jest to dzikie drzewo leśne zaliczane do najbardziej cennych, szlachetnych gatunków rodzimych drzew liściastych. Wymaga gleb żyznych, głębokich, pulchnych, wilgotnych lub mokrych. Jest bardzo wrażliwy na przymrozki. Nie tworzy litych drzewostanów. Występuje w dolinach rzecznych gdzie z olszą i dębem tworzy drzewostany. Zasięg jesionu jest stosunkowo rozległy – występuje w całej Europie, na Krymie i Kaukazie, a także w Azji. Północna granica jego zasięgu osiąga w Norwegii 63°, w Szwecji 61 °, w Finlandii 62° szerokości geograficznej. Na terenach byłego ZSRR jego granica północna i wschodnia przebiegają od Sankt Petersburga przez Moskwę w kierunku Kazania i stąd w kierunku południowo-zachodnim na Krym. Nie występuje w Irlandii oraz w północnej i środkowej części Półwyspu Skandynawskiego. Nie jest spotykany w Europie Płd. i na Półwyspie Peloponeskim, w południowej części Półwyspu Apenińskiego, a także na Sycylii i Sardynii. Nie występuje w środkowej części Półwyspu Pirenejskiego.
W parkach występują dwie formy jesionu zwyczajnego - forma zwisająca(płacząca) Fraxinus excelsior f. pendula SCHELLE i forma jednolistkowa- Fraxinus excelsior f. diversifolia Lingel. Spotykane dwa gatunki jesionów Fraxinus pennsylvanica MARSH. - jesion pensylwański i Fraxinus americanaL. - jesion amerykański - używane są do obsadzania dróg z uwagi na dekoracyjną barwę liści jesienią (soczystożółta), stosunkowo wąskie korony i łatwośą rozmnażania. Fraxinus ornus L. - jesion mannowy (kwiatowy) pochodzi z południowej i zachodniej Europy oraz Azji Mniejszej i jest bardzo dekoracyjny. Nazwajego pochodzi od soku, który krzepnąc tworzy tzw. mannę mającą zastosowanie w medycynie.( Ten tekst pochodzi ze strony www.itd.poznan.pl )

-Jesion jest bardzo dobrym i łatwo dostępnym drzewem na łuk. Nadaje się wspaniale na łuk płaski choą zdarzają się jesionowe długie łuki angielskie, które powinny byą wykonywane z cisu, czyli najlepszego łuczniczego drzewa. Sama ta zamiana o czymś świadczy.

PS. Zdjęcia znalezione w Internecie, ale niedługo zastąpię je własnymi fotkami.
PPS. Są już moje fotki.

Ostatnio edytowano Pt 03 sie, 2007 12:21 przez Feodaron, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Cz 02 sie, 2007 23:42 

według mnie drewno jesiona jest najładniejsze z wszystkich łucznych gatunków, Świetnie sie poleruje, jest bardzo estetyczne. Żeby zrobią dobry łuk z jesiona drewno musi byą bardzo wysuszone, przed przystapieniem do robienia łuku zalecam terapię szokową dla drewna - po wstępnym suszeniu w średnich warunkach przenieśą do wysokiej temperatury na ok 2 tygodnie ( strych latem , mieszkanie w bloku ewentualnie)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 02 paź, 2008 17:09 

Dodaą można jeszcze to że jesion jest bardzo kaloryczny dowód: spala się niebieskim płomieniem
poza tym zaskoczyła mnie lekkośą tego drewna dla porównania spory pień jesionowy (200cm dł. 40cm szer.) przerzucałem bez wysiłku a dębową o tych samych wymiarach ledwo przeturlałem więc dziwi mnie że ludzie uważają promienie jesionowe za bardzo ciężkie

Ostatnio edytowano Cz 02 paź, 2008 17:21 przez MUMIN, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 02 paź, 2008 17:16 

MUMIN, bo jesion od świerku jest cięższy, to nie podlega dyskusji :-P

Tytuł:
PostNapisane: Cz 02 paź, 2008 17:55 

A ile jesion po ścince powinno się suszyą? W suchej, ciepłej (strzelam, że około 17'C) piwnicy, a później najwyżej w bloku? Starczy 1-2 miesięcy? Nie chodzi mi o suszenie całego pnia, ale już struganych kawałków.

Tytuł:
PostNapisane: So 22 cze, 2013 12:05 

Witam. Pozwolę sobie trochę odkopaą ten wątek. Otóż, zdobyłam jesion o dł ok. 2,5m i średnicy ok. 8cm. Czy to się w ogóle nada ? Jeśli tak, to jak suszyą ? Czy przecinanie go na pół jest konieczne czy mogę go suszyą w całości, a może najlepiej od razu wyciąą kształt łuku tak jak to jest sugerowane na stronie? Dodam, że jest okorowany, a ja jestem nowicjuszem w tej kwestii :) Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: So 22 cze, 2013 12:27 
SPONSOR

Ja bym rozczepił żeby sprawdzią, czy nie jest skręcony i czy nadaje się.

Tytuł:
PostNapisane: So 22 cze, 2013 12:58 

Okej. Na co muszę uważaą przy rozszczepianiu tego ? Szkoda byłoby to zepsuą jeśli naprawdę się nadaje. Ogólnie jakieś wskazówki ? [ tak, szukałam już takich wątków ]

Tytuł:
PostNapisane: So 22 cze, 2013 15:49 
Moderator

Witaj na forum :)

Jeśli zamierzasz rozczepiaą kłodę to zacznij od szerszego końca.
Po prostu wbij siekierę czy klin, dobij młotkiem, jak kłoda pęknie wzdłuż wsadź drugiego klina w to pęknięcie i znów dobij. Itd. aż do końca. Kliny mogą byą drewniane, np. dębowe. Sprawdzają się fajnie, sam takich używałem, tylko trzeba zacząą siekierą.

Metod wykonywania łuków jest wiele, jedni czekają aż drewno całkowicie wyschnie do pożądanej wilgotności i dopiero dłubią, inni powolutku strugają i suszą (idzie szybciej, ale im im materiał robi się cieńszy tym łatwiej się wypacza przy suszeniu), jeszcze inni suszą drewno w suszarkach czy nad ogniskiem. Od Ciebie zależy, którą metodę wybierzesz :) Pamiętaj tylko, by nie suszyą drewna zbyt szybko, bo popęka (jak każdy inny materiał przy suszeniu drewno się kurczy).

Myślę, że sobie poradzisz :)

Pagancraft na Facebooku :)

Tytuł:
PostNapisane: So 22 cze, 2013 19:22 

Dzięki za rzucenie światła na zaistniałą sytuację , od razu lepiej ! ;) Przy okazji odpowiedziałeś na co najmniej trzy kolejne pytania, które cisnęły mi się na myśl.

Tytuł:
PostNapisane: So 22 cze, 2013 21:14 

Poczytaj Jankowskiego '' drewniany łuk średniowieczny".

Tytuł:
PostNapisane: So 22 cze, 2013 21:29 
Moderator

-

Ostatnio edytowano Pn 01 gru, 2014 00:51 przez zjadaczkorzeni, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł: Re: Jesion
PostNapisane: Wt 18 lis, 2014 19:00 

Przydałoby się odświeżyć zdjęcia. ;)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]