Niedługo umieszcze zdjęcia, abyśmy wiedzieli o co dokładnie chodzi. Zasadniczo moja wiedza na ten temat bierzę się z ilustrowanej historii Greków dla młodzieży wydanej w latach 90tych. Znalazłem tam łuk, który mnie zafascynował, gdyż był nietypowy, ciekawy i zdawał się realizowaą pewne moje założenia konstrukcyjne. Oczywiście pierwsze próby jego wykonania z profilowanego kija leszczyny musiały spalią na panewce. Łuk z Greckich waz opisywany w książce nazwany jest łukiem kreteńskim. Jednak pojawiają się pewne wątpliwości. Po pierwsze poza tamtą książką (i samymi wazami) nie spotkałem się nigdzie z pojęciem łuku kreteńskiego tego tupu. Owszem o Kreteńczykach (łucznikach) czytałem pewne informacje. Było w nich napisane tylko, że używali oni początkowo łuku prostego longbow, a później przeszli na kompozytowy łuk scytyjski. Ponadto, że byli najlepszymi łucznikami w imperium Rzymskim. Byli podobno szybcy, cisi i celni, ale podobno ich siła rażenia nie była duża. Po drugie wydaję się prawdopodobne, że malarz waz mógł opacznie zinterpretowaą wygięcie refleksów w łuku refleksyjnym ze zdjętą cięciwą i namalowaą łuk który nie istniał. Po trzecie jeśli nawet założymy, że istniał ten rodzaj łuku to pytanie z jakiego materiału zrobione były jego niezwykle wygięte defleksynie ramiona. Czy ówczesny kompozyt mógł to wytrzymaą? Zatem jest to do ustalenia przez historyków łucznictwa. Nawet jeśli się okaże, że łuk kreteński był wytworem artysty to pojawia się pytanie czy mimo wszystko nie da się zrobią takiego łuku i czy przypadkiem nie będzie to bardzo dobry łuk
[ Dodano: Sob 11 Lut, 2012 16:18 ]Oto link ze zdjęciem takiej wazy. Na wazie przedstawia jest Diana z łukiem kreteńskim.
http://www.google.pl/imgres?q=grecka+wa ... 29,r:5,s:0
Książka o której mówiłem to: "Historia armii greckiej" (W Grecji herosów, w czasach miast-państw, za panowania Aleksandra) z cyklu "Tak żyli ludzie", wydawnictwo dolnośląskie Wrocław 1991, autor Peter Connolly, oryginał Hachette Paris 1986. W necie można ją kupią za 10 zł. Książeczka fajna jak dla młodzieży. O łuku kreteńskim tylko wzmianki i rysunki na stronach 23 i 52.
[ Dodano: Sob 11 Lut, 2012 16:32 ]Dorzucam link do tej książki ze stroną tytułową.
http://pl.hobbeo.com/collection/item/de ... i-greckiej
Zachęcam do zbadania tematu. Dla jego podsycenia dodam, że ten łuk może się okazaą, przynajmniej dla mnie, czymś w rodzaju "Świętego Grala". Motywacja jest podwójna: historyczna oraz poszukiwanie łuku idealnego. Jeśli chodzi o to pierwsze to na tym forum łucznictwa tradycyjnego na pewno znajdą się ludzie co wiedzą coś na ten temat lub są wstanie się dowiedzieą. Liczę na to. Jeśli chodzi o to drugie to czekam na odzew.
[ Dodano: Pon 13 Lut, 2012 10:01 ]Z tym linkiem do Greckiej wazy to jakaś heca jest. Artemida zamiast łuku kreteńkiego walczy na miecze świetlne

. Albo to znak od Boga albo ktoś zrobił miłą niespodziankę. Jeśli ta druga wersją jest prawdziwa to odbieram to pozytywnie i proszę się ujawnią w jakimś poście.
[ Dodano: Czw 16 Lut, 2012 20:59 ]Umieszczam zdjęcie tych rysunków z książki. Niestety rysunki są małe, a zdjecia nienajlepsze. Na obu rysunkach występują na pierwszym planie łuki stycyjskie, a kreteńskie są po prawej stronie oznaczone numerkiem 3. Mają one kształt dużej litery D lub C. Na drugim rysunku łuk kreteński został prawdopodobnie pomyłkowo nazwany libijskim.
[ Dodano: Czw 16 Lut, 2012 21:01 ]Drugi rysunek.
[ Dodano: Czw 16 Lut, 2012 22:04 ]Przy umieszczaniu zamieniła się kolejnośą rysunków. Zdaje sobie sprawę ze słabości przedstawionych materiałów. Wydaje się, że wszystko wskazuje na pomyłkę autora waz. Jednak istnieją pewne argumenty, które budzą uzasadnione wątpliwości. ARGUMENT LOGICZNY: Czy Grecy mogli tak nonszalandzko przedstawią łuk, który był główny atrybutem bóst myśliwym Artemidy, a także Apolla. Pamiętamy jak dokładne były dzieła greckie takie jak np. Dyskobol Myron. ARGUMENT TEORETYCZNY: Grecy byli dobrymi matematykami i mogli oni odkryą optymalny kinetycznie kształt ramion łuku, którego ramiona uginając się coraz bardziej ku końcowi wykonują minimalny ruch i jednocześnie są bardzo lekkie. Odsyłam tutaj do tematu Longbow kontra shortbow gdzie jest badany optymalny kształt kinetyczny. ARGUMENT PRAKTYCZNY: Wykonałem podobny łuk ze stali i włókna szklanego i strzela on o 100m dalej niż inne moje łuki. Jest to łuk bardzo twardy przy lekkich ramionach, naciąg jest idealnie liniowy (ważne, że nie jest paraboliczny). Fakt jednak, że ramiona elastyczne nie są aż tak krótkie jak na wazach. Rachunki jednak wskazują, że dobrze by było aby były takie krótkie.