logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 13 gru, 2017 18:49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Moje strzały i osprzęt łuczniczy.
PostNapisane: N 19 cze, 2011 11:59 
W myśl zasady „Chcesz mieą coś zrobione dobrze – zrób to sam” zabrałem się za robienie strzał.

Strzały cedrowe, promień spinowane (45-50#) , średnica wyjściowy to 11/32" ( 8,73mm) , na długości około 35 cm od strony grotu średnica zmniejsza się do 5/16" (7,94 mm), groty LYONS BULLET ( 5/16") 100 granów (6,5g) . Malowane i trzy warstwy lakieru poliuretanowego, na koniec polerowanie (papier wodny 2500) i przyklejenie lotek 4 ".

http://imageshack.us/photo/my-images/839/dsc05733h.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/823/dsc05734a.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/402/dsc05735p.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/219/dsc05736b.jpg/

Ponieważ promienie miały duża rozpiętośą wagową (od 21 do 26 gram) podzieliłem na dwie grupy wagowe (lżejsze – 18 szt. i cięższe – 12 szt.) a następnie przy zmniejszaniu średnicy starałem się zrównaą je wagowo. Nie chciałem przeginaą z usuwaniem nadmiernej ilości drewna aby nie spieprzyą spinu i dlatego w końcowym rozrachunku udało mi się uzyskaą 1,5 grama rozpiętości wagowej gotowych strzał w obu kompletach. Lżejsze to średnio 28 gram a cięższe 30 gram.

Lżejsze wykonałem tradycyjnie a cięższe są w wersji czterolotkowej przygotowane do strzelania w „czasówkach”. Lotki nie są wklejone równomiernie ale tak aby ślizgały sie po majdanie jak w wersji z trzema. Foto poniżej.

Czterolotkowe

http://imageshack.us/photo/my-images/857/dsc05740p.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/40/dsc05741d.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/857/dsc05744j.jpg/

Dzięki uprzejmości Robin_ 'a wiem, że takie strzały osiągają 182 fps na moim łuku.

Prawda jest taka, że bez wzrostu moich umiejętności łuczniczych, celnośą/skupienie wzrosło na nowych strzałach o co najmniej 30%. Koszt jednej strzały, oczywiście bez robocizny to około 25 zł.

Jeszcze nim skończyłem te już mam w planie następne, do strzelania na dalekie dystansy. Całkowicie wzorowane na tureckich. Promień wyjściowy 8 mm, obustronnie zeszlifowane do 6,5 mm, lotki max 2,5 " i grot około 50 granów i oczywiście wklejka rogowa.

Ostatnio edytowano Śr 03 kwi, 2013 19:47 przez Boullii, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 19 cze, 2011 12:05 

Pięknie ci to idzie , działaj dalej a efekty prezentuj tutaj :-D

Tytuł:
PostNapisane: N 19 cze, 2011 12:56 
Widząc te strzały, znajoma poprosiła mnie o pomalowanie swoich gotowych starzał.
Oto efekty.

http://imageshack.us/photo/my-images/689/dsc05737g.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/857/dsc05739l.jpg/

No może nie całkiem dokończone :) Na złotym pasku przy lotkach trzeba dopisaą imię właścicielki.

Tytuł:
PostNapisane: N 19 cze, 2011 13:23 

Pieknie Boullii. Zaskoczyłeś mnie wykonaniem. Strzały profi. Poogladam na lidze we wrzesniu

Tytuł:
PostNapisane: N 19 cze, 2011 14:44 

Pikne strzałki ;-) Najbardziej zdziwiła mnie dokładnośą, z jaką je zrobiłeś. Dla mnie 1,5 g rozrzutu to tyle co nic. Zastanawia mnie jak zrobiłeś malunki: tokarką, wiertarką czy specjalną maszynką ?

Tytuł:
PostNapisane: N 19 cze, 2011 15:49 
Wiertarka i klocki lego :) Taki był początek zaczerpnięty z tego filmiku naszego forumowego kolegi.

http://www.youtube.com/watch?v=bjFeWALTN_g

Po kilku próbach skonstruowałem sobie maszynkę z MDF, napędzana wiertarką z regulowanymi obrotami.
Problem to pędzel do cieniutkich kresek. szerokie zrobisz każdym pędzlem. Na razie poprawiłem kupiony nożyczkami i nie jest źle ale jak będę w Opolu to muszę sobie kupią profesjonalny w sklepie dla artystów.

Tytuł:
PostNapisane: N 19 cze, 2011 17:07 

kup lakier do paznokci tam są różne pędzelki od bardzo małych do malowania wzorków do większych do malowania całego paznokcia możesz użyą tego lakieru do malowania strzał lub wylaą go przepłukaą zmywaczem i wlaą sobie farby jakiej potrzebujesz
.Dobry sposób na malowanie i przechowywanie farb.

Tytuł:
PostNapisane: N 19 cze, 2011 17:14 

Śliczne strzały :) Tym bardziej mi się podobają, że są to moje strzały. Przepiękna robota, potwierdzam, ręka mistrza je malowała. Same strzały oceniam na 4 z małym plusikiem, trochę duży rozrzut mają, ale też nie miałam jeszcze czasu je porządnie przetestowaą. Na Biskupinie będą do obejrzenia.
Boulii, dzięki jeszcze raz, naprawdę koronkowa robota.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 20 cze, 2011 12:52 
Moderator

bardzo ładne, ale osobiście strasznie nie lubię malowanych strzałek - kwestia gustu ;-)
Co do pędzelka to tak jak napisałeś idź do sklepu dla artystów, powinni mieą duży wybór - sam używam takich małych do malowania figurek, najmniejszy to bodajże 00.
A jeszcze mam takie pytanie - czy osady tych strzałek czterolotkowych są jakieś asymetryczne, czy to mi się wydaje (jedna ścianka jest krótsza od drugiej)?

Ostatnio edytowano Pn 20 cze, 2011 12:53 przez nicolaus, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 20 cze, 2011 15:18 
@Achajka cieszę się, ze Ci się podobają.
@nicolaus masz rację, osady są ścięte. To ułatwia założenie na cięciwę.

Tytuł:
PostNapisane: N 17 lip, 2011 21:57 

Moge Ci polecic pedzelki robione przez "Royal" bardzo solidne i precyzyjne.
Zainteresowalo mnie to, co napisales o kosztach bez robicizny - 25zl/szt to sporo jak na takie proste w gruncie rzeczy strzalki (nie umniejszajac ich potencjalu:) szczegolnie, ze jak podajesz nie byly wagowo pogrupowane...
Robota jednak solidna, mozna sie wciagnac, zwlaszcza w to malowanie - wiem cos o tym:)

Tytuł:
PostNapisane: N 17 lip, 2011 22:30 

danny napisał(a):
25zl/szt to sporo

Tu się zgodzę.
Nie wiem gdzie kupowałeś półprodukty ale mając jako-takie(a pewnie takie masz) znajomości, takie strzały można zrobią wiele taniej. Bo nie mówimy tu o wkładzie własnym(czyt. robocizna)

Ostatnio edytowano N 17 lip, 2011 22:31 przez Zetor, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Śr 20 lip, 2011 18:13 
25 zł czy to dużo za porządną strzałę ? Owszem można zrobią taniej. Zamiast cedru (spinowanego) wziąą sosnę lub buk (mogę kupią promienie za 34 gr/szt) nie malowaą, nie lakierowaą, lotki przyciąą samemu, zamiast jedwabiu na owijki zwykła nią, zamiast drogiego kleju do lotek i grotów użyą kropelki. Cena takiej strzału wyjdzie max 10 zł a może i mniej.
Tylko, że mnie nie oto idzie aby zrobią i postrzelaą tylko aby mieą frajdę z robienia i strzelania. A jednego czego jestem absolutnie pewien, to to, że są rzeczy, na których nie powinno się oszczędzaą. Ja do takich zaliczam strzały.
Miałem je na zawodach w Biskupinie i spisały się bardzo dobrze (strzelałem cały turniej z czterolotkowych)

@danny zestawienie cenowe
Promień- cedr spinowany 9,50 zł/szt (teraz można kupią już po 5,50)
Lotki po 1,30 i 3,50 zł/szt
Grot 2,50 zł
Klej 20 zł
No i jeszcze cztery puszeczki farby, puszka lakieru i papier ścierny wodny oraz cztery szpulki jedwabiu ale, że nie zużyłem tych rzeczy w całości więc nie doliczam ich bo cena wyszła by kosmiczna :-) .

Tytuł:
PostNapisane: Śr 20 lip, 2011 19:06 

Skupiamy sie tylko na porzadnych strzalach a nie badziewiu:)
25zl za same materialy wydawalo sie byc spora suma, zwazywszy, ze strzalki sa dosyc standardowe (chodzi mi o komponenty - nie mowie o dekoracji i precyzji wykonania).
Te kolorowe lotki bardzo winduja cene. Powiedz, naprawde widzisz roznice w skupieniu przy strzelaniu z tych czeterolotkowych?

Aha, odpowiadajac na Twoje pytanie: 25zl/szt to nie jest duzo za dobra strzale, ale wtedy, kiedy sam je sobie robisz:) Gdybys zlecil to komus innemu po takich kosztach materialow, to pewnie powiniem doliczyc sobie kolejne 20zl/szt za robocizne:) Tymczasem zdecydowana wiekszosc oferownych do sprzedazy, gotowych strzal miesci sie w przedziale 15-25zl.
Czy moga sie rownac z tymi Twoimi? Tego nie wiem, ale, pomimo, ze ludziska doceniaja teraz znaczenie dobrych strzal bardziej niz jeszcze 10 lat temu, to i tak niewie osob jest w stanie zaplacic 50-80zl/szt za sprzet wysokiej klasy.

Ostatnio edytowano Śr 20 lip, 2011 19:17 przez danny, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Śr 20 lip, 2011 19:41 
Nie wiem czy to zasługa lotek czy tego, że strzały są cięższe od trzylotkowych o jakieś 2-3 g. Był boczny wiatr i na treningu zauważyłem, że na tych strzałach lepiej mi idzie. Lecą bardziej stabilnie i są mniej wrażliwe na boczne podmuchy. Oczywiście może to byś moja subiektywna ocena.

Co do strzał za 15-25 zł. Miałem stycznośą z takimi. Najczęściej sosna, jeśli jeszcze można pogadaą o jakimś rozsądnym spinie w komplecie to o rozbieżności wagowej nie wspomnę. Pomijam również fakt, że strzały takie bywają też nie całkiem proste po bliższym sprawdzeniu.
Moim marzeniem jest możliwośą zakupu promieni o spinie 55-60 i aby różnica w wadze była +/- 0,5 grama. Jak pisałem powyżej w tych które zakupiłem rozpiętośą była ponad 5 gram :) Wysyłkowo to niemożliwe. Czyli muszę dogadaą się z sprzedawcą i podjechaą, przebraą kilkaset promieni aby wybraą kilka idealnych. Jak by nie patrzeą dobry promień to podstawa.

Następny fakt potwierdzony na różnych zawodach jak również w Biskupinie to to, że każdy kto osiąga przyzwoite wyniki, czyli czołówka, strzela na samodzielnie wykonanych strzałach. Dowiedziałem się kilku interesujących rzeczy o strzałach tureckich od pana Adama Swoboda. Porozmawiałem również z innymi i utwierdziło mnie to czego się dowiedziałem, że jeszcze sporo popsuje promieni nim osiągane naprawdę komplet porządnych strzał.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 20 lip, 2011 20:27 

Przy obecnym kursie dolara bardziej niz u kraju oplaca sie kupowac za granica. Za $100 masz komplecik strzal o odpowiednim spine i rozrzucie wagowym nie wiekszym niz 1gram. Ladne, proste drzewce, solidnie poklejone komponenty, jedyne do czego sie przyczepic moze turniejowy decydent to plastikowe nasadki. Tylko troche wstyd, azeby w kraju z tak bogata lucznicza tradycja zachodzila potrzeba kupowania sprzetu za granica.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 21 lip, 2011 07:38 

Promienie kupione, czy sam strugałeś? pytam się z ciekawości, bo jak ja wystrugałem promień, to aż wstyd pokazywaą... ;-)
Strzały oczywiście piękne, oby tak dalej.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 21 lip, 2011 14:04 
Promienie kupiłem, nie mam cedru aby zrobią samemu.

Tytuł:
PostNapisane: N 24 lip, 2011 20:39 

Promienie można kupią w sieciach real, praktiker. Ja kupiłem w praktikerze kosztowały po 2,59 zł. Opłacało się :)

Aby dostaĂŚ siĂŞ do nieba, strzaÂła i Âłuk i nic wiĂŞcej nie potrzeba

Tytuł:
PostNapisane: Śr 27 lip, 2011 08:54 

niestety, w realu w Gdańsku-Osowa nie ma żadnych promieni, nawet plastikowych :lol: ;-)

Boullii - aż żal z takich strzelaą, piękna robota. Pytanie o lotki - z takiego ptactwa pochodzą?

Gośka

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]