Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pt 18 kwi, 2014 11:40

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mój pierwszy łuk. Jaki wybraą, jakie drzewo, laminat ?
PostNapisane: Cz 21 maja, 2009 23:24 

Witam wszystkich. Jestem tu nowy. Zarejestrowałem się ponieważ chcę zrobią mój pierwszy łuk z prawdziwego zdarzenia ( nie licząc tych z gałęzi leszczyny ). Mam zamiar strzelaą z niego jedynie dla przyjemności na działce. Nie będę więc go używał bardzo często. Zależy mi żeby skończyą go przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego. Z góry mówię, że czytałem już wiele artykułów o tym jak zrobią łuk, jednak nie w tym rzecz. Chciałbym aby ktoś doświadczony doradził mi w paru innych sprawach , a mianowicie :

1.Jakiego rodzaju łuk będzie dla mnie lepszy na początek : płaski czy refleksyjny ( w stylu tureckim ). Jestem bardziej skłonny do refleksyjnego ponieważ jest mniejszy, ładniejszy i rzekomo ma lepsze osiągi. Longbow nie wchodzi w grę , więc go nie proponujcie.

2.Na działce mam nie wiele drzew do wyboru, a są to : sosny ( najwięcej ), świerki, brzozy, jałowce, leszczyna, lipa, chyba parę buków i myślę, że klon też bym skombinował. Jaki gatunek będzie najlepszy ? Zależy mi na tym żeby nie układał się za cięciwą ponieważ ten łuk ma mi posłużyą trochę czasu.

3.Jestem skłonny do zrobienia laminatu, jednak nie wiem o tym za wiele. Czy laminuje sie łuk z każdej strony czy tylko grzbiet ? Tkaniną szklaną o jakiej gęstości ? Ile warstw ?

4.Z jakiego z wymienionych prze ze mnie drzew najlepiej zrobią majdan i ewentualnie "uszy" w łuku refleksyjnym ?

5.I ostatni punkt, czy nie ma ktoś z was przypadkiem planu takiego łuku ?

Bardzo proszę was o pomoc ponieważ wakacje tuż tuż. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.

Tytuł: Re: Mój pierwszy łuk. Jaki wybraą, jakie drzewo, laminat ?
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 06:32 

alanosxD napisał(a):
Zależy mi żeby skończyą go przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego.

To idź lepiej do działu giełda i kup łuk od Marcinella. Teraz nie jest dobra pora na ścinanie drzewa i suszenie drewna.

Z tego co wymieniłeś to jedynie buk i klon się nada. No i jeszcze brzoza ostatecznie.
Zrób z tego łuk płaski skoro nie masz doświadczenia w robieniu łuków.

Laminowanie sobie odpuśą, bo z tym jest jeszcze ięcej roboty.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 07:08 

Rafał79, ja bym mu nie odradzał laminowania. Ale polecił zrobią to łatwym i szybkim sposobem. Kup siatkę z takimi "kwadracikami" -ona jest z fiberglasu i służy chyba do tynkowania i na wikol ją naklej tak ze 3 warstwy. To zabezpiecz łuk przed złamaniem. Ja kiedyś tak właśnie robiłem i zdawało egzamin,

Pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 08:15 
Administrator

Cytuj:
Teraz nie jest dobra pora na ścinanie drzewa i suszenie drewna.

Drewno można ściąą zawsze, nie tylko w zimie. Ja na twoim miejscu wybrałbym łuk płaski z klonu lub buku.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 13:38 

Turin napisał(a):
Rafał79, ja bym mu nie odradzał laminowania. Ale polecił zrobią to łatwym i szybkim sposobem. Kup siatkę z takimi "kwadracikami" -ona jest z fiberglasu i służy chyba do tynkowania i na wikol ją naklej tak ze 3 warstwy. To zabezpiecz łuk przed złamaniem. Ja kiedyś tak właśnie robiłem i zdawało egzamin,

Pozdrawiam.

Dzięki za odpowiedzi. Czy aby do laminowania nie byłaby lepsza tkanina szklana ? Np. taka jaką można dostaą w sklepie modelarskim ?
tkanina szklana w sklepie modelarskim
Jeśli tak to ile warstw i czy z każdej strony ?

Poza tym na stronie arkus w spisie drzew łucznych wymieniono jałowiec. Czy on się nie nadaje ?

I jeszcze jedno. Jakiej długości powinien byą łuk płaski w stosunku do mojego wzrostu (177cm)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 14:06 

Tak jałowiec się nadaje, tylko ciężko znaleźą odpowiedni materiał.

sex, bass & rock n'roll !!

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 14:33 

Cream napisał(a):
Cytuj:
Teraz nie jest dobra pora na ścinanie drzewa i suszenie drewna.

Drewno można ściąą zawsze, nie tylko w zimie. Ja na twoim miejscu wybrałbym łuk płaski z klonu lub buku.

Pisałem to w kontekście czasu ile mu zostało do końca wakacji ;-)
Wiadomo, że drzewo ścięte teraz będzie dłużej schło i może się bardziej wypaczyą i popękaą.

Naklejanie na grzbiet siatki tynkarskiej na Wikol, to nie jest laminowanie jak dla mnie.

Nawet jak znajdziesz dośą gruby kawałek jałowca, to jeszcze będziesz się musiał uporaą się z dużą ilością sęków. Także zostaw ten jałowiec w spokoju, bo więcej z niego pożytku jak rośnie sobie w lesie (czy gdzie go tam masz).

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 15:26 

alanosxD, ta tkanina jest OK. Też z nią pracowałem ale wolę siatkę, ładniej wygląda i lepiej się z nią pracuje podczas klejenia :)

Rafał79, to prawda, może to nie jest laminowanie pełną gębą, ale dobry sposób dla początkującego ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 15:35 

To czy ładniej wygląda to raczej sprawa gustu. Mi na przykład ta siatka za bardzo się nie podoba ponieważ ma duże odstępy pomiędzy włóknami i jest sztywniejsza od tkaniny. Ale ciągle nikt mi nie powiedział czy laminuje się do okola czy tylko grzbiet i iloma warstwami !

Co do jałowca to tak łatwo się nie poddam. Moja działka jest w środku borów tucholskich i mam ich tam sporo do wyboru do koloru. Dopiero jak nic nie znajdę wezmę sie za klon, do którego zresztą mam gorszy dostęp.

A czy podpowie mi ktoś co do długości łuku ? I czy mogę liczyą na plan łuku płaskiego od kogoś ?

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 15:50 

Plan łuku płaskiego jest na forum w tym dziale, gdzieś w innym temacie, laminujesz tylko na grzbiecie, ilośą to zależy jak mocny łuk chcesz uzyskaą, myślę że 3 warstwy będą spełniaą swoje zadanie wzmocnienia łuku.

po chwili...
planu nie znalazłem ale jest o tym artykuł gdzie masz wymiary podane:
http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... 81&start=0

Ostatnio edytowano Pt 22 maja, 2009 15:57 przez marcin1111, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 16:09 

Dzięki za pomoc. Na podanej przez ciebie stronie nie jest jednak napisana grubośą ramion przy majdale i przy gryfach ani długośą łuku. Czy jeśli chodzi o szerokośą ramion one zwężają sie po prostej linii czy może po łuku ?

[ Dodano: Pią 22 Maj, 2009 19:34 ]
Sorki , że post po poście, ale tak sobie przemyślałem to laminowanie i coś mi nie pasuje. Już któryś raz czytam, że laminaty wymagają znacznie mniejszej konserwacji niż drewniane. Żekomo prawie w ogóle nie trzeba o nie dbaą. I tu moje pytanie : logicznie myślac szkodliwe dla łuku drewnianego są czynniki atm., nasłonecznienie itp. więc laminat powinien byą pokryty włóknem szklanym na całej powierzchni, a nie tylko na grzbiecie aby uchronią go przed zniszczeniem ? Czy poprawnie rozumuję ? Proszę o odp.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 20:27 

Laminowanie takie jak Ty piszesz, to całkiem inna bajka. Laminujesz grzbiet, brzuciec i czasem między listwami. Profiluje się wtedy zbierając materiał z boków ramion. Laminuje się żywicą epoksydową naciepło, lub na zimno (zależy od żywicy). Nie pamiętam czy się jeszcze całośą lakieruje czy nie...

Co do długościu łuku. Na łuk płaski stosuje się przedział od 140-...ile chcesz, ale rozsądek nakazuje nie więcej niż 200cm. Optymalnie to ~180, ale to też wszystko zależy od rodzaju drewna itp itd. Z resztą wszystko jest tu na forum opisane.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 20:32 

rzeczywiście grubości nie ma. długośą łuku płaskiego jest w zasadzie dowolna, umiarkowane wymiary to 170-180cm. Szerokośą zwęża się po linii prostej. Co do grubości ramion nie chcę cię wprowadzią w błąd, nie mam akurat aktualnie łuku płaskiego na stanie, może niech ktoś inny dopisze.
a teraz:
laminaty są pokrywane włóknem od grzbietu i od brzuśca, tam ten "plastik" (czyt. laminat) jest głównym budulcem takiego łuku, my używamy laminowania w celu wzmocnienia drewna, a do tego wystarczy pokrycie łuku laminatem na grzbiecie.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 21:34 

Acha czyli te łuki firmowe łukbis czy coś w tym stylu to są w większości zrobione z laminatu, a w mniejszej części z drewna ? Ja myślałem żeby mój łuk zrobią w ten sposób, że najpierw wyprofilowaą sam drewniany łuk i trochę zaniżyą jego siłę naciągu, a potem daą np. jedną warstwę tkaniny na grzbiet i następnie dwie na całej powierzchni. Jak myślicie czy to jest dobry pomysł ? Zależy mi żeby nie trzeba było jakichś specjalnych warunków do przechowywania łuku i żeby nie trzeba było go zbyt "pielęgnowaą" :P

Tytuł:
PostNapisane: Pt 22 maja, 2009 21:50 

Jak to nie ma napisane grubości? Poszukajcie w 9 linijce pod wyrazem "Wykonanie". Co do grubości jeszcze: mam robiniowego płaszczaka, w większości z bieli, długośą 190cm, szerokośą 4,5cm max, ma grubości 17mm max oraz 7mm min przy naciągu ~ 20kg

Tytuł:
PostNapisane: So 23 maja, 2009 08:11 

A ja o ile się nie myle to laminowanie nie jest po to, żeby uchronią łuk od czynników atmosferycznych, ale żeby zmniejszyą prawdopodobieństwo złamania się. A co do gruboś longbowa, wycinając go pamiętaj o zasadzie: przy majdanie grubośą ma byc ok. 2,4cm a przy gryfach 1cm - takie rozwiązanie doradzałbym przy łuku 180cm. Taki właśnie ja posiadam, jeszcze dodatkowo zalaminowałem go 4x siatką do tynku i otrzymałem suuper łuczek. Jak sprawdziłem, jego naciąg to 24 kg. Jeszcze raz mówie: Laminat ma na celu zmniejszyą łamliwośą, a siłe naciągo poprawia niezbyt znacząco. ;-)

Napoleon Bonaparte

Tytuł:
PostNapisane: So 23 maja, 2009 08:33 

W słabych łukach laminowanie zwiększa siłę naciągu. Usztywnia konstrukcję.
Po za tym kolega nie chce longbowa.

Tytuł:
PostNapisane: So 23 maja, 2009 09:14 

Owszem usztywnia, ale nie takim sposobem jak kolega zaproponował - siatką tynkarską. Do usztywnienia potrzebne jest włókno szklane i żywica epoksydowa

jama: A do wypowiadania się na forum jest potrzebna znajomośą ortografii.

Napoleon Bonaparte

Ostatnio edytowano So 23 maja, 2009 18:58 przez Witekmedyniak, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 23 maja, 2009 10:34 

na pewno włókno szklane lepiej się spisze od siatki do tynku, ale oba te produkty spełniają to samo zadanie na grzbiecie łuku, wzmacniają i utwardzają, usztywniają, a właściwie główną rolę wg. mnie tutaj odgrywa nie siatka czy mata czy tkanina ale klej jakim to zostało pokryte.
Alanosie:
Ja nie wiem jak się drewniany łuk spisuje kiedy ma laminat na brzuścu, ale sam mieszkam w bloku, nie mam ani piwnicy, ani garażu, łuki leżą u mnie na podłodze w worku lnianym, są pokryte pokostem lnianym i wszystko ładnie działa, nie muszę ich specjalnie pielęgnowaą. Możliwe że to nie są najlepsze warunki dla drewniaka ale to są moje doświadczenia, jak na razie z moimi łukami nic złego się nie dzieje, wszystkie ładnie strzelają i nie pękają a w takich warunkach przechowywane są już ponad rok.

Tytuł:
PostNapisane: So 23 maja, 2009 15:00 

No tak, ale mi właśnie chodzi o to aby nie trzeba było żadnych specjalnych worków ani smarów. Ja chciałbym po prostu zrobią w miarę dobry łuk, który posłuży mi jakiś dłuższy czas.
A tak z innej beczki co myślicie żeby brzusiec łuku wzmocnią listwą węglową, a grzbiet laminatem ? Byłoby to tak jakby zastąpienie rogu i ścięgien nowoczesnymi materiałami.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1