-Jesion ma jajowato- stożkowatą koronę, Osiąga wysokośą do 30 m.
-U młodych drzew kora gładka, zielonkawo-szara, u starszych spękana szorstka, ciemnobrązowa.
-Duże nieparzystopierzaste, składające się z 9-15 listków liście. Listki te są podłużnie jajowate, zaostrzone, nierówno piłkowane.
-Jak podaje Tomanek, 1970-na półkuli północnej rośnie około 65 gatunków jesionów; w gorącej strefie odnotowano jeden gatunek. W Polsce jest to dzikie drzewo leśne zaliczane do najbardziej cennych, szlachetnych gatunków rodzimych drzew liściastych. Wymaga gleb żyznych, głębokich, pulchnych, wilgotnych lub mokrych. Jest bardzo wrażliwy na przymrozki. Nie tworzy litych drzewostanów. Występuje w dolinach rzecznych gdzie z olszą i dębem tworzy drzewostany. Zasięg jesionu jest stosunkowo rozległy – występuje w całej Europie, na Krymie i Kaukazie, a także w Azji. Północna granica jego zasięgu osiąga w Norwegii 63°, w Szwecji 61 °, w Finlandii 62° szerokości geograficznej. Na terenach byłego ZSRR jego granica północna i wschodnia przebiegają od Sankt Petersburga przez Moskwę w kierunku Kazania i stąd w kierunku południowo-zachodnim na Krym. Nie występuje w Irlandii oraz w północnej i środkowej części Półwyspu Skandynawskiego. Nie jest spotykany w Europie Płd. i na Półwyspie Peloponeskim, w południowej części Półwyspu Apenińskiego, a także na Sycylii i Sardynii. Nie występuje w środkowej części Półwyspu Pirenejskiego.
W parkach występują dwie formy jesionu zwyczajnego - forma zwisająca(płacząca) Fraxinus excelsior f. pendula SCHELLE i forma jednolistkowa- Fraxinus excelsior f. diversifolia Lingel. Spotykane dwa gatunki jesionów Fraxinus pennsylvanica MARSH. - jesion pensylwański i Fraxinus americanaL. - jesion amerykański - używane są do obsadzania dróg z uwagi na dekoracyjną barwę liści jesienią (soczystożółta), stosunkowo wąskie korony i łatwośą rozmnażania. Fraxinus ornus L. - jesion mannowy (kwiatowy) pochodzi z południowej i zachodniej Europy oraz Azji Mniejszej i jest bardzo dekoracyjny. Nazwajego pochodzi od soku, który krzepnąc tworzy tzw. mannę mającą zastosowanie w medycynie.( Ten tekst pochodzi ze strony
www.itd.poznan.pl )
-Jesion jest bardzo dobrym i łatwo dostępnym drzewem na łuk. Nadaje się wspaniale na łuk płaski choą zdarzają się jesionowe długie łuki angielskie, które powinny byą wykonywane z cisu, czyli najlepszego łuczniczego drzewa. Sama ta zamiana o czymś świadczy.
PS. Zdjęcia znalezione w Internecie, ale niedługo zastąpię je własnymi fotkami.
PPS. Są już moje fotki.