logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 23 lis, 2017 09:20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mam ścięte drzewo, co dalej?
PostNapisane: N 26 lut, 2017 14:32 

Tak Vikol (wikolowate) to właśnie wspomniany przeze mnie klej stolarski, do tego tani a działa, byle od razu zastosowany. Niestety na Twoje nieszczęście, aż tak szybko w jedną noc potwierdziły się słowa o pękaniu b. akacji. Ale nie przejmuj się pechem, zamaluj wszystko byle szybko bo będzie się pogłębiać! A to brzydkie pęknięcie z 2 zdjęcia, nasyć dobrze klejem w środku (np. strzykawką z cienką igłą) i dociśnij ściskiem bądź kluczem francuskim, może się sklei jeszcze. Resztę może też tak połatasz, albo od razu albo później jakoś pokleisz albo ominiesz czy węższe łuki porobisz. Jak zrobisz z tego pękniętego wzdłuż takie longopodobne patyczaki z wogóle nieruszanym pierwszym słojem spod kory a płaskowatym brzuścem, to też będą świetnie śmigać, zapewniam. Może na przyszłość staraj się dłuższe kawałki odcinać do suszenia. Nadmiarowe rosochy, podwójne rozwidlenia od gałęzi czy inne sęki (przy tej dłuższej niż docelowa szczapie) też trochę zabezpieczają przed pęknięciami i rozszczepieniem.

PostNapisane: N 26 lut, 2017 15:41 

A gdybym ścią ten pęknięty kawałek ( ten brzydki) bo długość pęknięcia to jakieś 1,5 cm a szczapa i tak sięga mi do połowy czoła.

PostNapisane: N 26 lut, 2017 17:58 

Dopiero jak wyschnie to bedziesz wiedział jak daleko jest pęknięcie, teraz nie ma sensu przycinać.
Tak jak kolega wyżej napisał, zamaluj i ściśnij no i mam nadzieje że nie trzymasz tych szczap w domu ? :D ja bym przez tydz. trzymał je gdzieś na dworze, najlepiej na ziemi żeby jak najwolniej schły, potem jakas szopa/garaz i dopiero do domu.

PostNapisane: N 26 lut, 2017 18:41 

Trzymam je na strychu jest tam ok 5 st i całkiem wilgotno.

PostNapisane: N 26 lut, 2017 18:49 

Niekoniecznie. Im niższa temperatura powietrza i im niższe ciśnienie tym bardziej suche ono jest. Im wyższa temperatura i im wyższe ciśnienie tym większa pojemność powietrza. To jest zagadnienie - temperatura punktu rosy - ale powietrza, nie wody! Wilgoć to co innego niż wilgotność.
W zimie powietrze jest mniej wilgotne niż latem. Jeśli by na Twoim strychu było "całkiem wilgotno" to by drewno zamiast wysychać nasiąkało. Wraz z niżem atmosferycznym nadchodzą opady. Jak deszcz, śnieg, grad pada/popadał lub jest mgła, to powietrze staje się suche bo skropliło/wytrąciło/straciło wodę. Żeby drewno wyschło to musi być różnica między jego wilgotnością a wilgotnością powietrza, musi ją móc oddać do powietrza. Gdy nie ma tej różnicy wilgotności to nawet przy bardzo wysokiej temperaturze taka wymiana nigdy nie zajdzie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]