logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 25 lis, 2020 01:35

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Leszczyna
PostNapisane: Cz 03 sty, 2008 14:11 
Witam,

Znam w okolicach szczecina lokalizacje drzew leszczynowych. Lecz jestem kompletnym laikiem, czy nada sie na luk? Jesli tak to na jaki, chetnie bym prosil o informacje jak i co ciac aby nadalo sie na dobry material, ile czasu trzeba sezonowac. Wszystkie informacje mile widziane :)

ps. troche mnie zniecheca wycinanie drzew dla zaspokojania wlasnego hobby :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 03 sty, 2008 14:19 
Administrator

Leszczyna powinna się nadaą, choą jest troche słaba w kompresji. Są to duże drzewa czy mniejsze?

Co do sposobu wycinki - piłą motorową najlepiej. Skonsultuj się z leśniczym i idź ścinaą z kimś dorosłym bo samemu to raczej nie, chyba że to małe drzewka to można siekierką ściąą.

Na początek spróbuj zrobią długi łuk - poszukaj na forum, wszystko jest napisane. I nie zadawaj pytań co już na forum były bo admini cię zjedzą :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: Cz 03 sty, 2008 14:26 
Dziekuje za odpowiedz, zaraz po tym jak napisalem tego posta, znalazlem odpowiedni dzial na ten temat - 'Drzewa' wlasnie wracalem cos z tym zrobic :) A co do samego drzewa, juz 10 lat temu te drzewa byly dosc wysokie - pow. 3m - chodzilismy po nich i zrywalismy orzechy, z tego co pamietam problem moze byc ze znalezieniem prostego i odpowiednio dlugiego pnia, ale znam inne miejsce, dziko rosnace w lesie kilkadziesiat drzew, wiec wierze, ze cos sie znajdzie. Jednak pytanie czy nie lepiej po prostku kupic belke jesionowa i zaoszczedzic sobie zachodu ?

To forum namietnie czytam od wczoraj i jeszcze nie zdazylem wszystkiego przesledzic a natlok informacji troche dezorientuje :) Ah, oczywiscie ze jestem pelnoletni i scieciem odpowiedniego materialu moge zajac sie sam nie obawiajac sie o bezpieczenstwo.

edit: Prosze o tytul ksiazki Jankowskiego, widze ze nazwiska przewija sie w co drugim temacie a wiec, pozycja ktora 'must have' :)

Ostatnio edytowano Cz 03 sty, 2008 14:43 przez azghard, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Śr 09 kwi, 2008 20:23 
Leszczyna spoko dobry na jakieś 2 lata max potem nadaje się do pieca. Sam miałem z tego materiału i się dobrze zachowywał.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 05 wrz, 2008 08:05 

2 lata? Mój ma już 3 i ma się bardzo dobrze.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 21 sty, 2009 21:49 

Moim zdaniem leszczyna jest niedoceniana przez łukorobów Pewnie przez to że ciężko o sporą bele a i w świadomości naszej tkwi przekonanie że leszczyna jest dobra dla laików co to sobie sznurek na patyk naciągną i mówią że mają łuk
Leszczyna nie jest taka zła jak to się może wydawaą
Otóż wykonałem sporo leszczyniaków i byłem z nich a nawet jeszcze i jestem bardzo zadowolony
Drewno miękkie po wyschnięciu takie "gumowate"
W obróbce bardzo łatwe, polecam początkującym
Cholernie trudno połupaą belkę leszczyny na szczapy a to dlatego że drewno ma bardzo rzadkie słoje wręcz nie wyczuwalne, więc podczas łupanie pęknięcie ucieka
Samo profilowanie to przyjemnośą pod warunkiem że robi się to jak należy
Sugeruje nie robienie łuków dłuższych niż 170cm ani też nie porywaą się na siłę naciągu większą niż 20kg a to z powodu małej gęstości drewna. Mocniejszy łuk musiał bu mieą piekielnie grube ramiona co wiadomo zwiększa masę itp.
poza tym starsze pieńki leszczyny mają bardzo ciekawą teksturę pod korą
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Cz 22 sty, 2009 00:14 

Hmm z leszczyną miałem trochę zabawy i powiem że materiał w moim mniemaniu jest lichy gorszy od brzozy, Ludzie ja was trochę nie rozumiem, Robinia to najlepsze Polskie drewno dostępne dla każde nadaję się na każdy rodzaj łuku od płaskiego po krótki łuk reflexdeflex

Sam mam spore doświadczenie przy robinii i stawiam ją zaraz po cisie a po niej drewno mirabelowe, dajcie sobie spokój z tymi leszczynowymi patykami i weźcie się za konkretne łuki, strzelanie z 40kg Anglika naprawdę sprawia kupę frajdy a trafianie z niego w cel o powierzchni 1m2 ze 150m to już jest "extaza"

Tytuł:
PostNapisane: Cz 22 sty, 2009 00:32 

gbartek napisał(a):
strzelanie z 40kg Anglika naprawdę sprawia kupę frajdy

ja dziękuje za taką frajdę która potrwa 10 strzałów i pozostawi po sobie bolące pace
i tak samo nie wszyscy mają tyle miejsca u mnie najdłuższy prosty plac 100m niecałe

Tytuł:
PostNapisane: Cz 22 sty, 2009 13:30 

gbartek napisał(a):
dajcie sobie spokój z tymi leszczynowymi patykami

A czy ktoś mówi o PATYKACH? Wyżej przedstawiony łuk powstał z pnia o średnicy 15cm
Sam łuk ma 140cm 19 kg i donośnośą 210m lekką i ~180 ciężką strzałą, więc wynik moim zdaniem dośą dobry jak na lichy materiał
Ale to nie wszystko miałem kiedyś łuk o długości 120cm rzecz jasna leszczynowy o trochę gorszych osiągach niż ww. łuk. Miał bym go do dzisiaj gdyby nie to że kąt między cięciwą a ramieniem w pełnym naciągu nie był tak rozwarty, cięciwa się zsunęła i trach. Zachowałem sobie nawet te kawałki na pamiątkę. Dodam jeszcze że łuk nie miał rygorystycznie zachowanego pierwszego słoja a przeżył dobre 3 sezony

Tytuł:
PostNapisane: Cz 22 sty, 2009 14:05 

Powiem ci że sporo czasu mi zajęło zmierzenie 200metrów za pomocą 3metrowej miarki, więc powiem ci że jakoś nie wierze w to twoje 210metrów dostrzelone 140cm łukiem płaskim rozumiem że łuk nie ma refleksów. Nawet mój SKB 60# rzadko przekracza 250m.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 22 sty, 2009 14:20 

Te 210m to lekką sportową strzałą karbonową więc raczej możliwe
A mi mierzenie nie sprawia problemu bo mam metrówkę 25m :-P

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: Cz 22 sty, 2009 17:30 

wg mnie lesczyna nie jest taka zła, sam niejeden lesczynowy zbudowałem i fajnie działał .Choc na pewno robinia lepsza.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 22 sty, 2009 21:05 

Drogi Panie Muminie, napisałem Ci kiedyś prywatną wiadomośą lecz nie zaszczycił mnie Pan swoją odpowiedzią, więc domniemam że owy leszczynowy łuk który pokazałeś ma z pewnością prównywalne osiągi do mojego łuku koreańskiego, w końcu to żadna magia,

Właściwie zastanawiam się czy by czasem nie przestaą robią łuków z mirabelki a przerzucę się na leszczynę, w końcu strzela lepiej od laminatów.

Może wystawisz go na łuk stycznia?

Czekam niecierpliwie na odpowiedź

Ostatnio edytowano Cz 22 sty, 2009 21:27 przez gbartek, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 22 sty, 2009 21:20 

Według mnie niemożliwością jest przy tak krótkim łuku z leszczyny osiągnąą taki wynik nawet, sportową strzałą (musiał bym to zobaczyą :-P ).

Ostatnio edytowano Cz 22 sty, 2009 21:20 przez kuna, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 23 sty, 2009 16:18 

Pomiary jakie wykonałem mogą byą mało obiektywne bo zostały wykonane na "przestrzał" po profilowaniu. Odległośą (świerkową strzałą) tak mnie zadziwiła że postanowiłem zmierzyą odległośą jaką osiągnę strzałą karbonową wyszło 200m/210m (metrówka ma podziałkę co 10) kolejne strzały były coraz krótsze bo łuk się układał ponieważ go przeciągałem dla uzyskania większej odległości koniec końców oddałem go kuzynowi za pęk piór perliczych
A pomiar siły naciągu te 19kg to mierzone było już po deformacji łuku więc na przestrzał miał więcej

Więcej wyjaśniał nie będę
Pozdrawiam wszystkich sceptyków

A i jeszcze jedno do gbartka. To "żadna magia" tyczyło się braku pierwszego soja w mirabelce. A sam łuk zasłużył na zwycięstwo

Tytuł:
PostNapisane: Pt 23 sty, 2009 16:57 

Magią to to na pewno nie jest ale sprawą dziwną co najmniej ponieważ w łuku płaskim pracuje cała powierzchnia ramienia czyli nawet w bardzo krótkim 120cm bedzie to około 45-50cm w moim łuku pracuje zaledwie 25cm w każdym z ramion.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 23 mar, 2012 20:18 

Posuszyłem pień leszczynowy, ale poszło coś nie tak.
Poskręcał się
Daję foty. Da się coś z tego zrobią ??

Załączniki:
-II-.jpg
-II-.jpg [ 556.61 KiB | Przeglądane 11785 razy ]
pien leszczyna-skret.jpg
pien leszczyna-skret.jpg [ 608.89 KiB | Przeglądane 11784 razy ]

Ostatnio edytowano Pt 23 mar, 2012 20:18 przez Fafnir, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 24 mar, 2012 08:27 

Poszło tak jak miało pójśą. To jest drewno. Takie rzeczy się zdarzają.

Tytuł:
PostNapisane: So 24 mar, 2012 16:45 

Ja tam bym patrzył od wierzchniej strony. Tam lepiej widaą.

Tytuł: Re: Leszczyna
PostNapisane: Śr 17 sty, 2018 17:35 

W związku z ciągłym zainteresowaniem i powszechną dostępnością tego materiału, podaję parametry mechaniczne. Pomiarów wytrzymałościowych dokonał Tomasz Kułdosz, a dane odszukał i podesłał mi Rodriques. Rod jest także autorem linkowanych tutaj zdjęć ze skaningowego mikroskopu elektronowego.

Leszczyna pospolita - Corylus avellana L.

wilgotność: 12%
gęstość: 589-628-679 kg/m3, odchylenie 24.1 kg/m3
wytrz. na ściskanie: 41-45-50 MPa, odchylenie 2.1 MPa
wytrz. na rozciąganie: 92.6-133-162.9 MPa, odchylenie 33.5 MPa
wytrz. na zginanie: 84-97-105 MPa, odchylenie 5.4 MPa
ścinanie: 6.2-9.6-12.0 MPa, odchylenie 1.7 MPa
udarność: 94.9-138.2-192.8 kJ/m2, odchylenie 45.7 kJ/m2

Moduł zginania: 6.1-8.0-9.3 GPa, odchylenie 0.9 MPa

Przekrój poprzeczny
Obrazek

Przekrój promieniowy
Obrazek

Przekrój styczny
Obrazek

Widok 3d (przekrój poprzeczny góra, styczny po lewo, promieniowy po prawej)
Obrazek

Niektóre z tych danych są bardzo wysokie, zwłaszcza wytrzymałość na rozciąganie, gięcie i udarność, natomiast wytrzymałość na zgniot i sztywność są niskie. Jak dla mnie bardzo przypominają dane buczyny i brzozy, które to podobnie jak leszczyna są gatunkami o budowie rozpierzchłonaczyniowej. Brzoza jest jednak dużo sztywniejsza przy tej samej wytrzymałości na zginanie co daje większy stosunek siła/waga ale jednocześnie zmniejsza maksymalną strzałkę ugięcia. Przytoczona w pracy doskonała udarność, daje podstawy optymistycznego osądu o sporej wytrzymałości na obciążenia dynamiczne i może minimalizować skutki ewentualnego przypadkowego suchego strzału.

Do pełni informacji potrzebnych do policzenia tej strzałki oraz dopuszczalnego wytężenia i marginesu bezpieczeństwa brakuje jeszcze tylko znajomości modułów na rozciąganie i ściskanie. Sądząc z wypadkowej wartości na zginanie, moduły te będą niskie. Ale już po tych informacjach widać jak na dłoni, że jest to jedno z lepszych gatunków polskich drzew łuczniczych, o ile zadba się o odpowiednie wysuszenie oraz profil minimalizujący obciążenie brzuśca np. pierwszy słój + płaski brzusiec - co właściwe jest chyba najprostszym w wykonaniu rodzajem profilu.
Prawdopodobnie można też będzie skonstruować laminat leszczyna/iglak czyli jakby polski odpowiednik łuków północnych typu brzoza/iglak, jednak w związki z przewidywanym przeze mnie niższym modułem na rozciąganie leszczyny (niż brzozy) należało by zastosować trochę mniej żywiczne, mniej wyśrubowane a więc mniej sztywne na ściskanie (oczywiście przy zachowaniu wytrzymałości na ściskanie) drewno na brzusiec, co dodatkowo upraszczałoby sprawę dostępności takiego materiału i jego selekcji.
I pomyśleć że leszczyna jest powszechnie uważana za materiał dziecięcy, dla początkujących lub dla łuczniczych lamerów ;-)
Jak widać nic bardziej mylnego !

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]