logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 19 lis, 2017 06:49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Z jakiego drewna łuk?? jakie wymiary???
PostNapisane: Śr 06 kwi, 2016 22:00 

Witam, na wstępie chciałbym zaznaczyć że przeczytałem tematy związane z drewnem np. temat dotyczący dębu czy buku nad którym sie zastanawiam, chce jednak mieć pewność co do dobrego wyboru a nigdzie nie widziałem porównania drzew. No to tak chcę zrobić swój własny pierwszy łuk, tylko problem tkwi w tym że nie potrafie sie zdecydować z jakiego drewna, chce też zaznaczyć że korzystałem listy drzew łucznych.
A więc po pierwsze ważna jest dla mnie dostępność, tak żebym mół pojechać do pobliskiego tartaku i bez problemu dostać, czyli oczywistością jest że np. cis odpada, prawie na pewno nie zdobęde także jesionu. Dlatego wybrałem drzewa z listy najlepszych gatunków łucznych które będe w stanie uzyskać: Brzoza, Buk i Dąb. Oczywiście zależy mi na tym żeby łuk sie nie złamał po kilku naciągnięciach :D jasne jest chyba że chciałbym uzyskać także jak najlepsze parametry. Konsultowałem sie między innymi z moim tatą który może o łukach pojęcia dużego nie ma ale za to ma troche pojęcia o drzewach i np. powiedział mi że buk to jest drewno twarde ale jest kruchy(łamliwy) czyli chyba sie nie zgina dobrze, dąb chyba także jest bardzo twardy i może być problem z niaciąganiem oraz z obróbką(czytałem na forum że ktoś stępił na dębie dwa noże), co do brzozy to nwm ale chyba nie jest zbyt wytrzymała, czyli każde drewno ma jakąś swoją wade. Chodzi po prostu o to żeby łuk szybko sie nie złamał ale także oczywiste jest że nie powinien podążać za cięciwą bo przypominam sobie proste łuki z dzieciństwa robione z leszczyny które po czasie bardzo sie odkształcały i były bezurzyteczne :/ Które więc z tych drzew nadaje sie najbardziej i jego wada najmniej "przeszkadza"??? jakie wymiary łuku do poszczególnych rodzajów drewna??? bo zapewne inna grubość będzie dla dębu czy brzozy. Chciałbym uzyskać naciąg ok 10-15kg(mam 18 lat ale niestety należe do typowych słabeuszy i chudzielców) , co do długości łuku to mam prawie 1.90m czyli rozmiar może być spory, myślałem o uzyskaniu mniej więcej czegoś takiego https://www.youtube.com/watch?v=FL0p3uxKNd8 . tylko właśnie: Jakie drewno?? i jakie wymiary???

Tytuł: Re: Z jakiego drewna łuk?? jakie wymiary???
PostNapisane: Śr 06 kwi, 2016 22:30 

O chłopie, buk i dąb wysuszone będę w ciul twarde. Bez przesady nie będą tępić noży. Buk i dąb są mniej więcej tak samo twarde i żadne z nich ci nie pęknie jeśli zrobisz techniką na "pierwszy słój". Problemu z naciąganiem też nie będzie, przecież łuk ma mieć 15 kg, a nie 30. Powiem ci jeśli nie masz doświadczenia z łukami to nie wyjdzie łuk cudowny bez ułożenia. Mam miłe wspomnienia z dobrze wysuszoną leszczyną (z pniem średnicy 10cm) zrobiłem longbowa i jakieś 3 cm ułożenia. Nie ma tragedii. Co do wymiarów to można przyjąć że 160cm płaskiego to bezpieczne 28cali naciągu. Przy twoim wzroście możesz mieć długość naciągu 30< cali naciągu. (zmierz długość biorąc patyk w rękę). Lepiej zrób trochę za długi łuk żeby nie pękł, ale dynamika będzie słabsza. Zrób ramiona szerokie na 4 cm i grubość 2cm i ścieniaj podasz profilowania. aa, jest jeszcze technika na słoje prostopadłe (jak masz deskę to na 90% musisz tak zrobić, ja nie mam doświadczenia, ale właśnie dorwałem jesiona i będę w sobote robić. Napisze jeśli coś wyjdzie. Powodzenia.

PostNapisane: Śr 06 kwi, 2016 22:59 

To może na początek pojedź do tartaku lub nawet kilku w pobliżu, zobacz czym dysponują, co możesz tam kupić a wtedy dokonasz wyboru drewna. Łatwiej pracować wiedząc na czym się stoi.
Mówisz- dąb i buk odpada- i tu chyba bym tez był za tym. Brzoza- to już lepiej- jest bardziej sprężysta i dość przyjemna w obróbce. A czy faktycznie taki u Ciebie problem z jesionem? Może trzeba popytać ?

PostNapisane: Cz 07 kwi, 2016 06:33 

Na tartaku raczej nie będą te deski czekać na ciebie, szukaj składu drzewa. (zawsze jest w pobliżu dużych miejscowości). Możesz też jechać do lasu...

PostNapisane: Pt 08 kwi, 2016 08:20 

To że dąb jest twardszy od brzozy to nie znaczy wcale, że łuk dębowy o jednakowych wymiarach będzie miał większą siłę naciągu niż identyczny brzozowy. Dąb i buk są twardsze ale nie są sztywniejsze od brzozy, bo to zupełnie inne parametry. Na Twoim miejscu jeśli rozważasz te 3 gatunki jako materiał na pierwszy łuk, to wybrałbym młody dąbek. Brzoza jest łatwa i przyjemna w obróbce ale wymaga prawie mistrzowskich umiejętności od wykonawcy.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]