logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 09 lip, 2020 13:56

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jabłoń
PostNapisane: Śr 19 mar, 2008 22:20 

Mam pytanie ,czy może ktoś ma doświadczenia z tym drewnem.Czy jest dobre na łuk?Jeśli takto jaki łuk najlepiej z niego wykonaą?Pytam bo akurat mam 3 belki z tego drzewa. :?:

Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 mar, 2008 11:58 
Moderator

Jabłoń najlepsza jest na grilla :mrgreen:

A tak na poważnie. Zrobiłem jako dziecko łuk z gałązki jabłoni i z tego co pamiętam, strzelało się przyjemnie, a i łuk służył mi stosunkowo długo. The Edn- więcej doświadczeń z tym drzewem nie mam :mrgreen:

P.S.
podobno nadaje się też na rzeźbienie figurek i innych pierdół :P

Pagancraft na Facebooku :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 mar, 2008 14:53 
Administrator

Chyba Black_homhom ci pomoże, z tego co mówił to ma doświadczenie z jabłonią.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 mar, 2008 15:07 
Administrator

Co do jej właściwości to pewnie jak większośą owocowych - niezłe ale nie doskonałe :roll:

Tytuł:
PostNapisane: Pt 21 mar, 2008 02:29 

O ile to nie papierówki to drewno będzie co najmniej dobre. Drewno papierówki szybko truchleje. Miałem kłodę leżała pół roku jak uderzyłem siekierą to posypało się próchno. Moim zdaniem najlepsze są Ligole(twarde) i Cortlandy (pracowałem jeszcze z szarą renetą i naszą antonówką:)). Z reguły te kwaśniejsze gatunki też się nadają. Na to lato zamówiłem sobie jeszcze belkę Championa właściciel sadu mówił że trudno się łupi choą same jabłka są słodkie i raczej kruche. Jeżeli chodzi zaś o te o których już wspomniałem to nie wyłonię lepszego i gorszego. Nadają się. Także z jabłonią śmiało próbuj. Nawet jak się zdenerwujesz to słodki aromat ukoi twoje zszarpane nerwy. Nie na darmo jabłoni używa się do wędzenia:) Byą może pomyliłem nazwy. Jestem zmęczony ale jutro sprawdzę w swoich notatkach i w razie co poprawie. P.S: A jakie masz te beleczki? Wiesz z jakiej jabłoni?

Tytuł:
PostNapisane: So 22 mar, 2008 10:29 

Dzięki za odpowiedź.Jak się wysezonują to sprubuje zrobią łuk.Jeśli chodzi o gatunek to niewiem,bo to są gałęzie o gr.10-15cm które wziołem od babci jak je wiatr złamał.Papierówka to napewno nie jest bo ma inne owoce ,kwaśne i dojżałe są dopiero na jeśień.

Tytuł:
PostNapisane: So 22 mar, 2008 14:00 

Hmm to może kortlandy dobrze by było gdybyś spytał babci bo jestem ciekaw jak Ci się będzie pracowało. Drewno ma wyraźnie wydzieloną twardziel? Możesz też polizaą gałąż tuż pod korą. Spróbuj opisaą smak np raczej kwaśny słodki-mdły itd.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 23 maja, 2008 19:03 

A ja mam taki problem: po ścięciu odpowiednio grubego konara (najwęższe miejsce to ok 8 a najgrubsze 10cm)po dwóch dniach pojawiają się szerokie pęknięcie na środku gałęzi.Byłoby całkiem fajnie gdyby nie to że po rozszczepieniu na szczapy,z których tylko jedna jest dobra pojawiają się na niej kolejne niepożądanie juz pękniecia i po dwóch dniach przyszły łuk może służyą na podpałkę do grilla :cry: Czy da się temu jakoś zaradzią? .Jeśli z jabłoni coś porządnego by się dało wystrugaą to by było super. Nieopodal działki moich dziadków rośnie sad pełen smukłych jabłonek więc będzie się na czym wprawiaą.( są jeszcze wiśnie,śliwy,czereśnie i grusze :mrgreen: )

Tytuł:
PostNapisane: Pt 23 maja, 2008 19:36 
Administrator

Jeśli drewno szybko pęka, spróbuj sezonowania w korze. Jeśli zamalowanie krawędzi szczapy nie pomaga, możesz spróbowaą (jeśli już okorowałeś) również zamalowaą lakierem grzbiet szczapy. Oraz przenieś szczapę do bardziej wilgotnego miejsca.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 23 maja, 2008 20:49 

No to wybrałeś moment na ścięcie drzewa owocowego, nie ma co...
Człowieku mamy pełnie wiosny i drzewa mają pełno soków, więc nie dziw się, że schnąc, pękają. Teraz musisz sezonowaą stopniowo, powoli.

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: So 24 maja, 2008 08:59 

Suszyło się na świeżym powietrzu pod daszkiem więc wilgotno było

Tytuł:
PostNapisane: N 25 maja, 2008 17:00 
SPONSOR

W wilgotnej piwnicy byłoby lepiej. Nie sezonuje się w początkowej fazie na dworze i jeszcze wiosną. Nie było możliwości żeby nie popękało.

Pozdrawiam.

[ Dodano: Nie 25 Maj, 2008 17:01 ]
PS. Fajny avatar ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 25 maja, 2008 17:11 

Cytuj:
W wilgotnej piwnicy byłoby lepiej

Wiem, że byłoby lepiej ale jak przetransportowaą wtedy nie miałem, a myślałem że rozszczepione nie będzie aż tak drastycznie pękaą

Tytuł:
PostNapisane: N 25 maja, 2008 23:38 

Powiem Ci tak o tej porze roku zbiera się sok brzozowy więc tym bardziej nie powinno się ścinaą drzew owocowych ale wiem jak jest sadownicy właśnie teraz wycinają drzewka i je przycinają. Też dopiero co odebrałem dorodny pień czempiona i zacząłem go sezonowaą powiem Ci co zrobią żeby nie popękał za mocno. Potrzebujesz ogromnej ilości wiórów najlepiej z drzew iglastych. Pień kładziesz w przewiewnym miejscu ale nie na słońcu na drewnianym statywie tak by nie ciągnął wilgoci od ziemi potem zasypujesz go całego wiórami (ja sobie zrobiłem do tego skrzynie z płyt paździerzowych na dół sypie 10-15 cm wiórów potem kłoda i potem sypie z górką) Trzymasz tak pień przez dwa tygodnie ale nie zmieniaj wiórów. Potem normalnie rozszczepiasz i wkładasz znowu do tych samych wilgotnych wiórów. Trzymasz miesiąc. Potem zmieniasz wióry i jeszcze jeden miesiąc. Jakbyś chciał zrobią skrzynię tak jak ja to płyty muszą byą laminowane a rowki musisz uszczelnią silikonem wieka nie musisz robią. A wy zejdźcie z chłopaka bo na każdą porę roku i drzewo jest metoda sezonowania. A z jabłoniami tak jest że częściej się z nich toczy pali nimi w piecach i kominkach i na nich wędzi niż robi z nich łuki. A sadownicy raczej wiosną ścinają drzewa bo dopiero wtedy widzą czy nadal prawidłowo się rozwijają. Jak ktoś zna sadownika który ścina owocodajne drzewa ot tak zimą proszę o kontakt chętnie kupie jeszcze jabłoń.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 26 maja, 2008 10:01 
Administrator

Ciekawy, choą mi nie chciałoby się czekaą 3 miesiące. Ja zawsze robię tak, że z mokrego drewna wycinam kształt łuku, pozostawiam go w pełnej szerokości na całej długości, przywiązuje do prostej deski i schnie. Nigdy nic nie popękało, choą z jabłonią tego nie próbowałem, ale myślę że również zadziała.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 26 maja, 2008 12:54 

Black_homhom bedę musiał spróbowaą. I czy takim miejscem to może byą szopa (jest półmrok i wilgotno w miarę.)Tylko wióry trzeba bedzie zdobyą. Ale z sosnowymi problemu byą nie powinno bo wizyta u stolarzy wystarczy.

P.S. Dzięki, daję strzałe

Tytuł:
PostNapisane: Pn 26 maja, 2008 14:47 

Szopka będzie dobrym miejscem. Jeżeli chodzi o wióry to ja swoje kupiłem u stolarza kupiłem pół metra (metr to sto kilo) i jeszcze mi sporo zostało. Jak u stolarza nie znajdziesz wystarczającej ilości to w castoramie i innych są wkłady kominkowe z prasowanych wiórów. Upewnij się tylko że nie zawierają kleju i porozbijaj je młotkiem. Dziękuje za strzałkę. Cream o to właśnie chodzi że to jest metoda na drzewa owocowe ścinane w sezonie. Spróbuj najpierw w praktyce a potem mów czy Ci wyszło bo tak gdybaą to można wyjdzie nie wyjdzie i pnie marnowaą podałem sprawdzoną metodę. Nie bądź teoretyk tylko zacznij działaą ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 26 maja, 2008 18:31 
Administrator

Ależ ja działam, mówiłem że wszystko tak suszę, nieważne kiedy ścięte i działa bez żadnych pęknięą. Do jabłoni jako tako dostępu nie mam więc nie mam jak spróbowaą, ale myśle że również podziała.

Tytuł:
PostNapisane: N 08 cze, 2008 19:30 

A czy z jabłoni da się zrobią longbow czy tylko płaski,bo jedna z tych belek co mam nie jest zbyt gruba (7-8cm) i płaski raczej z niej nie wyjdzie. :?:

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 cze, 2008 00:25 

Wiesz to zależy jaką masz tą jabłonkę. Jak już domniemałem to masz pień kortlanda i nadałby się. Papierówkę byś rozpoznał.Więc to na pewno nie jest papierówka (z mojego doświadczenia najgorsza na łuki) Sporo z jabłonkami pracowałem o ile nie będzie sęków i nie masz papierówy to śmiało pracuj. Ja polecam Ci ligole i szarą renetę. Na przyszłośą jak masz drewno nie myśl nad tym czy je wykorzystaą tylko jak zrobią to jak najszybciej. Każdy złamany łuk daje Ci zapas wiedzy. Więc nie zastanawiaj się tylko próbuj.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]