logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 20 sie, 2018 16:25

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 193 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wątpliwości co do wyboru łuku - TU zadaj pytanie
PostNapisane: Wt 08 lis, 2016 20:23 

A masz gdzieś swoją stronkę albo facebook żeby można pooglądać wyroby?

PostNapisane: Wt 08 lis, 2016 20:33 
niestety nie mam, nie miałem czasu na prowadzenie tego badziewia fejzbukowego :P zawsze jest mail i fotki przesłać mogę jeśli trzeba. zresztą pogadamy jak wybierzesz łuk i będziesz znał jego parametry - wtedy dopiero o strzałkach można myśleć.

PostNapisane: Pn 14 lis, 2016 09:52 

kamil2910 napisał(a):
Ja moge zrobic turka 46 cali z naciągiem do 31 cali,ale to byłby bambus sciegna,natural

Jakoś mi umknęła ta wiadomość wcześniej. Za jakiś czas pewnie się zdecyduję na naturala, na razie potrzebuję woła roboczego.

Tytuł: Ragim Impala
PostNapisane: Cz 29 gru, 2016 10:42 

Witam wszystkich.
Zastanawiam się nad zakupem swojego pierwszego łuku. Pierwszego konkretnego, bo do tej pory strzelałem z łuków własnej roboty. Ogólnie byłem zadowolony, jednak te łuki dość szybko układały się, traciły siłę i dynamikę, w końcu pękały na ramionach itp. Teraz zbytnio nie mam czasu na zrobienie dobrego łuku, więc chcę sobie kupić coś typu hunter.
Faworytem jest ragim impala. Dlaczego? Przyjazna cena, składany, dostępność osobno ramion i majdanu. Jestem już gotowy na zakup, jednak chciałbym poznać jakieś opinie/zastrzeżenia odnośnie tego modelu. Każda wypowiedź w temacie mile widziana :)

Tytuł: Re: Ragim Impala
PostNapisane: Pt 30 gru, 2016 00:33 

Impala nie zaskakuje urodą ani dynamiką, powiedziałabym że przyzwoity łuk w przyzwoitej cenie. Strzelałam tylko z 35# i był ok, przyjemny cykl naciągania, nie za duże wibracje w momencie strzału.

PostNapisane: Pt 30 gru, 2016 10:08 

W takiej cenie nie oczekuję super dynamiki rzędu 200 ani nawet 180 fps. Z wyglądu podoba mi się bardzo, w przeciwieństwie do samicka polarisa, którego wcześniej miałem zamiar kupić. Strzelałeś może na dystans? Jaki może być zasięg przy użyciu strzały tarczowej dobranej pod te 35#?

PostNapisane: Pt 30 gru, 2016 14:31 

Tomson97 napisał(a):
Strzelałeś może na dystans? Jaki może być zasięg przy użyciu strzały tarczowej dobranej pod te 35#?

Strzelałam z niego strzałami karbonowymi na 30 i 50 metrów, przy 30 było całkiem spokojnie ale 50 wymagało już bardzo dużej poprawki na opad.

PostNapisane: Pn 13 lut, 2017 21:33 

Mialem kiedys Impale 40# na 28" i tak szybko jak go kupilem tak szybko sie go pozbylem hehe mial to byc luk zimowy ale kaszana totalna . Luki Rozbow super sprawa dobrze i solidnie wykonane szybkie dynamiczne i celne i co tez jest wazne ladne kilka tygodni temu zamowilem kolejnego Zubra od Tomka powiem szczerze ,ze strzelalem z wielu lukow ale Zubr to poprostu petarda aczkolwiek fregata nieczym mu nie odstaje kwestia gustu refleksyjny czy AFB . Kolega Andy zrobil test predkosci fps jego fregaty "flatbow" z refrelsyjnymi lukami z wysokiej polki i zobaczcie co wyszlo jak by ta fregata miala kilka funtow wiecej albo jak by byl jeszcze Zubr taki z 45# to moglo by byc mile zdziwienie .

Andy P.
11 lutego o 18:54
Just to bore everyone. Just did some speed tests on my bows. Interesting but probably expected results.
I have a 28.5 draw length and used Easton Axis Trads 500 spine 29.5 length, 5" feather and 90g points.
Hoyt Tiburon recurve off rest 45lb = aver 196fps
Hoyt Tiburon recurve off rest 40lb = aver 186fps
RozBow Hybrid AFB off shelf 42lb = aver 180fps
Bear Super Kodiak recurve off shelf 40lb = aver 176fps
Bear Super Grizzly recurve off shelf 40lb = aver 175fps
KG Osprey Mongolian off shelf 35lb = aver 152fps
Two things of note to me is how fast the Hoyt is with the 40lb limbs out performing the wood based bows of same type [though off rest].
The rozbow which is a slight deflex afb doing well against the recurves.

Wkrotce bedziemy mieli 3 nowe i mozne Zubry w klubie 40#+/42#/ 45#+ napewno zrobimy test i podam wyniki bo sam jestem ciekawy co wyjdzie

Mam nadzieje ,ze pomoglem

dodam fotke kilku Rozbolkow z naszego klubu
Pozdrawiam

Obrazek

PostNapisane: Wt 14 lut, 2017 00:28 

Łuki z wysokiej półki :D
Podziel sklepową wartość łuku przez najniższą kwotę zarobków w kraju w którym został wytworzony i zobaczymy czy oby napewno o dobrych łukach myślisz że są z wysokiej półki.

A sam wynik testu no cóż, łuk o 25% słabszy dostał do wypchnięcia tej samej masy strzałę co najmocniejszy łuk i wynik jest o około 25% niższy.

PostNapisane: Wt 14 lut, 2017 21:11 

Mowiac o wysokiej polce mialem na mysli ,ze cenowo w Polsce te luki sa drogie i nie sa zle wiec nie spychaj ich na poziom np. Impali bo to nie ta liga .

PostNapisane: Śr 15 lut, 2017 05:04 

Twoja umiejętność czytania rzeczy nienapisanych przynosi Tobie zaszczyt.

PostNapisane: Śr 15 lut, 2017 09:58 
SPONSOR

Parę lat temu Ragim miał problemy z jakością wytwarzanych łuków nie wiem czy to się zmieniło na lepsze. Kupując 3 częściowy łuk w realiach polskich raczej ustawiaj się na to że będzie tylko łatwiejszy w transporcie, bo dokupienie ramion może okazać się problematyczne.
Nie warto porównywać też łuków olimpijskich z hunterami bo to nie ta sama bajka. Optimo/polaris to raczej porównał bym do słynnej "Dianki" - ten sam pułap cenowy.
Co do wspomnianego łuku pana Rozmanowskiego
Obrazek
BlackWidowBows PA II Graybark One-Piece Bow

Obrazek
Rozbow

I na pewno wybrałbym z tych dwóch produkt polski.
Raz ze względów patriotycznych.
Dwa... nie kosztuje powyżej 1000$

Jesli obstajesz za 3 częściowym a spodobał ci się majdan tego typu BWB robi też zdejmowane ale cena zaczyna się od 1200$ z groszami.

To tak jak już mowa była o łukach z wyższej półki :D a raczej średniej cenowej ]:->

Poza tym to nie moja estetyka, wolę:
Obrazek

Tyle że mówimy tu już o łukach "Elite" ;-)

Na serio. To jeśli podoba Ci się ragim, to go kup. Postrzelasz zobaczysz. Zanim zrobiłem łuk który mi odpowiada to kupiłem kilka różnych, od optimo po angulara od Nawalnego. Zrobiłem tez sporo. Powiem Ci że z każdego się inaczej strzela i daje inne wrażenia. Jeśli natomiast szukasz fajnego łuku za nieduże pieniądze to Robin ma model płaskiego łuku 1 pc który jest zajefajowy i nie drogi. Ale to nie huner...

PostNapisane: Cz 16 lut, 2017 09:47 

Odnośnie tych pomiarów - strzała 500 ma wagę 7,3 GPI co daje 14,2 grama patyk , 5,85 grot, nasadka , pióra 0,5 gram : 20,5 grama waga strzały. Nie spełniona została standardowa waga dla żadnego z wyższych naciągów. Dlatego zawsze postuluje jeśli robi się testy to niech będą testy a nie strzelanie na wariata. Prędkości rzędu 180+ na tak lekkiej strzale to obowiązek nawet w średniej półce laminatów. Na tej strzale mój drewniany łuk średniowieczny 42 funty strzeli 183 + :)

PostNapisane: Cz 16 lut, 2017 10:29 

Jeśli wierzyć katalogom to Easton Axis Traditional 500 waży 8.9 GPI co w sumie daje jakieś 370-380 grain czyli około 24 gramów, nie licząc insertu bo Andy nic o nim nie wspominał.
Obrazek
Poczytałam sobie na temat łuków biorących udział w teście, obejrzałam kilka filmików z opiniami i moim zdaniem w teście Andiego najlepiej wypadł Osprey biorąc pod uwagę, że tak jak reszta miał cięciwę z lekkich i sztywnych włókien, jeśli miał Dakronową z jaką jest sprzedawany standardowo to pobił konkurentów na głowę.

PostNapisane: Cz 16 lut, 2017 11:42 

Jeśli ok 24 gram to jest ok dla 40-42 lb. Natomiast 28,5 cala zamiast 28 to dodanie średnio 1.5 funta do siły nominalnej łuku . Coraz więcej ludzi ma chrono i warto zapoznać się ze standardami pomiarów. Podstawowe to standard ATA - 9 gpp 28" i AMO 9 Gpp i 30". Dają podobne wyniki. Strzelanie takie jak powyzej nie za wiele mówi

PostNapisane: Cz 16 lut, 2017 14:42 

Proszę o wyjaśnienie potrzeby naciągania łuku na 28" czy 30" bo tego zupełnie nie rozumiem. Są łuki które swoją maksymalną sprawność uzyskują przed 28" i po 30", względem nich taki test nie daje wiarygodnych wyników. Czy to będzie aż tak wielka różnica w wynikach testów jeśli wystrzelimy 24 gramową strzałę z łuków 40# gdzie jeden będzie miał te 40 lbs na 25" i na tyle będzie naciagniety a drugi na 29" będzie miał 40 funtów i do testu na te 29 cali naciagniety bedzie?
Poproszę również o jakiegoś linka do standardów pomiaru prędkości strzał. Do tej pory jedynie ATA i IBO do bloczków mi się udało znaleźć ale to niewiele wyjaśnia w kwestiach testowania prędkości w łukach innego rodzaju niż bloczki.
Dzięki

PostNapisane: Cz 16 lut, 2017 16:08 

Międzynarodowe organizacje wprowadziły uśrednione standardy po to żeby można obiektywnie porównywac sprawność różnych łuków o różnych siłach naciągu.Będą wielkie róznice jeśli jeden łuk będzie ciągnięty na 25" a drugi na 29" - im dłuższa droga napędzania strzały tym wyższa sprawnośc łuku, takie zasady fizyki. Łuki o słabej sprawności jak np. Manchu lub drewniany longbow osiągają wyższą sprawność przy jak najdłuższym naciągu, Manchu na nawet na 34" Nie jest to natomiast wytłumaczenie że pomiar nie jest dla nich miarodajny - jak najbardziej jest, pokazuje ich słabą sprawność w zakresie 28-30" czyli w zakresie długości naciągu jaka jest odpowiednia dla zdecydowanej większości użytkowników o standardowych wymiarach ciała. 9 GPP to waga strzały używana przy normalnym strzelaniu - mając np. łuk o sile ok 40 lb używamy strzał ok 24 gram i to jest normalna rozsądna proporcja. Stąd wzięły się standardy - użytkowa waga strzały i użytkowa długość naciągu . ATA i AMO są dla tradycyjnych , IBO jest dla bloczków. Tu przykład dokładnego pomiaru ATA
http://www.archeryreports.com/index.php ... gory_id=88

PostNapisane: Pt 17 lut, 2017 12:05 
SPONSOR

Naturalnie cenna jest możliwość porównania sprawności łuków, ale w przypadku łuków tradycyjnych to sprawa drugo- a nawet trzeciorzędna. To jest istotne dla bloczków, które zostały stworzone właśnie dla osiągania najwyższych prędkości. Ktoś chce strzelać szybko - szuka bloczka. Łuki tradycyjne wybiera z innych powodów.

Przez analogię: kto chce jeździć bardzo szybko autem - wybiera wśród nowych aut sportowych, porównując ich prędkości i przyspieszenia. Ooo, ten przyspiesza do setki 3,4 sek., a ten "zaledwie" w 3,7. Wybieram pierwszy, drugiego "muła" olewam.
Ale jak ktoś chce jeździć oldtimerem - ma w nosie, czy on się rozpędza do setki w 18 sekund czy w 20. Liczą się wtedy inne cechy, nie osiągi.

Podobnie z łukami. Te tradycyjne lub na tradycyjne stylizowane mają mieć historyczny wygląd, bądź być po prostu piękne, grać na emocjach, cechować się kulturalną pracą sprzyjającą celności. Nie psuć się. Jak przy okazji gdy jakiś łuk będzie też troszkę szybszy od innych - nie zaszkodzi, ale najważniejsze to nie jest.

Kiedyś dziwiłem się, czemu w USA nadal bardzo popularne są stare modele tradycyjnych Bearów. Muły, niebyt wygodne. Ale kupujący je Amerykanin nie chce mieć superszybkiego bloczka PSE, lecz akurat ten model, z którego strzelała ich łucznicza legenda - Fred Bear. I ten Amerykanin ma w nosie, że jakiś Koreańczyk, Węgier czy Polak zrobił łuk podobny, szybszy i ładniejszy.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: So 18 lut, 2017 02:03 

Fakt faktem niby to takie oczywiste ale gwozdzia tu kolego zagieles hehe
POZDRAWIAM :D

PostNapisane: So 18 lut, 2017 11:50 

Jopsa, na pewno są tacy co dla nich wygląd i klimat jest najważniejszy, używają głównie naturalnych łuków ale jest tez sporo takich dla których liczą się właściwości strzeleckie, są to głównie ci którzy biorą udział w różnego rodzaju zawodach, a jest ich prawdopodobnie równie wielu co strzelających dla frajdy w ogródkach. Sprawność, szybkość łuku świadczy o klasie sprzętu nie tylko ze względu na to że strzała ma mniejszą parabolę, tylko że mówi o tym ile energii zostaje przekazane strzale - im łuk sprawniejszy tym mniej energii zostaje w ramionach ,mniejszy handshock, drgania , celnośc i ogólny komfort użytkowania. 99 proc angoli strzelających z cisów nie widziała chrono na oczy bo im to niepotrzebne :) Szacunek dla nich ale równy szacunek dla osób którzy mają inne podejście.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 193 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]