logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 21 paź, 2018 12:43

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 280 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 08 lis, 2011 13:34 

Malutkie pytanko mam. Zrobiłem coś na kształt łuku płaskiego (choą nie do końca jestem pewien czy jest to płaszczak) Jest już po profilowaniu i trenowaniu (odbyło się ono wczoraj następnie wczoraj wieczorem napokostowałem go chyba dośą solidnie i zostawiłem na noc aby się ten pokost wchłonął. i teraz pytanie czy mogę dziś koło 14 wziąą go na test??

Tytuł:
PostNapisane: Wt 08 lis, 2011 15:03 

Jeśli konserwacja wyschła to tak, tylko pamietaj,że należy zacząą od 80% naciągu i wziąą full dopiero po +- 100 strzałach.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 08 lis, 2011 18:37 

Dzięki za odpowiedź łuk wali aż miło :)

Tytuł:
PostNapisane: N 29 sty, 2012 23:04 

Witam jestem pierwszy raz na forum czytałem co nieco o materiałach na łuk płaski zastanawiam się nad jednym gałąź jesionu,klonu,wiązu(jeśli znajdę w okolicy)mogę odciąą bez problemu gdyż mieszkam na wsi i czy lepiej odciąą tą gałąź czy kupią deskę?

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 sty, 2012 00:00 

To zależy: jeśli gałąź w miarę przypomina pień, jest wystraczjąco gruba-korzystaj z okazji.
Najlepiej gałęzie zetnij, a podczs etapu suszenia, opisanego na forum rób łuk z deski.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 sty, 2012 16:24 

Łatwo możma wywnioskowaą, że masz internet, wpisujesz słowo tartak, tarcica itp. i nazwę twojej lub pobliskiej miejscowości, a deska nie kosztuje wiele 10-15zł, a jak przetniesz wzdłuż to będzie na 2 łuki.

Tytuł: Re: Jak zrobią łuk płaski - od zera do bohatera :)
PostNapisane: Śr 15 lut, 2012 21:26 

- Im więcej łuków zrobisz, tym większe bedziesz mieą doświadczenie (z resztą jak ze wszystkim ;-) ). Nawet jeśli uznasz, że któryś z kolei łuk odpowiada Twoim wymaganiom, zrób też następny. A nóż wyjdzie lepszy ;-)

Nóż może nie wyjdzie lepszy, ale nuż łuk będzie bardziej odpowiedni

Tytuł:
PostNapisane: N 13 maja, 2012 17:45 

Bardzo chcę zrobią sama łuk niby wszystko opisane jest szczegółowo ale jak dla mnie to jest mało realne żebym sama go zrobiła... może mieszka ktoś nie daleko Gorzowa Wlkp. i miałby ochotę pomóc ? :->

Tytuł:
PostNapisane: So 28 lip, 2012 20:43 

Witam !
Bardzo pragnę zrobią swój pierwszy łuk - najbardziej chciałbym dębowy ,w związku z tym że jeśli zetnę kłodę to trochę będę czekał po jej rozpołowieniu aż wyschnie(ale spokojnie zrobię to już na dniach) wobec tego czy mogę kupią w sklepie deskę i zacząą z niej modzią łuk ?Deski w sklepach sa dośą twarde i suche - czy łuk będzie dał się wygiąą i czy nie pęknie?Sorki za może głupie pytania ale kto pyta nie błądzi.Mam prośbę czy pomoże mi ktoś wybraą długośą łuku?Mam 183 cm wzrostu - jakiej długości powinien byą łuk?Przeglądałem i czytałem działy lecz nigdzie nie mogę znaleźą jakiegoś projektu łuku płaskiego wraz z wymiarami etc,czy będzie ktoś na tyle miły by podesłaą mi jakiś projekt?Chciałbym aby łuk był z jednego kawałka bez doklejania etc i fajnie jakby miał wcięcie na strzałę(sorki za mało fachowe słownictwo-jestem laikiem).Bardzo proszę o pomoc.Używałem opcji wyszukiwarki ale linki są już bardzo stare i nie działają.Ewentualne wskazówki mile widziane ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 28 lip, 2012 21:07 

Polecam przeczytaą serwis Arcus, a także dobrze przewertowaą forum, są tam odpowiedzi na większośą twoich pytań. Oto przykładowy projekt łuku płaskiego(jest tu gdzieś na forum, ale ułatwię sprawę :-> ):

Załączniki:
6739pr7.jpg
6739pr7.jpg [ 108.1 KiB | Przeglądane 8019 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: N 29 lip, 2012 21:36 

ja na twoim miejscu sklepy typu obi castorama bm sobie darował tylko udał sie do stolarza najlepiej takiego co specjalizuje sie w produkcji schodów bo dąb i jesion to typowy materiał na schody powiesz gościowi o co chodzi i wytnie ci towar z prostym słojem taniej niż w sklepie. Ale ja proponuje wybraą ci jesion jest dużo lepszy na łuk i odrobinę tańszy

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 lip, 2012 18:49 

gosman, Jesion tak ? Jako,że masz doświadczenie możesz mi podaą różnice ewetualne w łuku z jesionu a tego z dębu ?Skoro mowa o stolarzu,orientowałes się kiedyś ile takie coś by kosztowało ?bo jeśli ma to wynieśą np 250 zł to bez sensu bo za tyle się już kupi jakiś łuk np Samick SKB ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 lip, 2012 23:35 

dębina jest twarda i krucha jesion jest sto razy lepszy mniemam że jest w pierwszej piątce gatunków łucznych łatwo dostępnych w polsce. co do ceny to ty potrzebujesz pare centymetrów za korą prawie że oflis czyli odpad i dwa metry długi jak dasz 20-30zł to góra

Tytuł:
PostNapisane: Śr 01 sie, 2012 09:17 

A mam takie pytanie - czy jest jakaś różnica w robieniu łuku z deski zamiast ze szczapy ?

Tzn. czy :

- Jeżeli chcę zrobią łuk z gotowego materiału (deska), to czy będzie on bardziej łamliwy itp,

- I ogólnie czy jest jakaś różnica w łuku z deski a szczapy.

Nigdy łuku z deski nie robiłem, a nie chce mi się czekaą, aż świeża szczapa się wy sezonuję ;/

Tytuł:
PostNapisane: Śr 01 sie, 2012 11:59 

W desce nie masz pierwszego słoju... co najwyżej możesz ściągnąą warstwę i uzyskaą jeden słój na grzbiecie. Nie wiesz jak była suszona deska- i co za tym idzie, w jakim jest stanie. Może byą przesuszona itp. Deska generalnie jest prostsza i równiejsza od szczapy- łatwiej wyciąą kształt łuku

Tytuł:
PostNapisane: Śr 01 sie, 2012 19:10 

stolarze najczęściej kupują tarcice (deski) z tartaku nieobrzynaną czyli z korą jeśli deska będzie ze środka pnia gruba na 50mm (dwucalówka) to masz idealny materiał na łuk. Pierwsza decha czyli obladra przy odrobinie szczęścia też by sie nadała a obladra to nie materiał tylko opał czyli taniocha.

Załączniki:
186799_1.jpg
186799_1.jpg [ 119.39 KiB | Przeglądane 7949 razy ]

Ostatnio edytowano Cz 02 sie, 2012 21:33 przez gosman, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 11 wrz, 2012 00:17 

Witam was znowu :) Moje drewno jest już prawie gotowe do strugania (w końcu!) :) Wygląda na suche, ale poczekam jeszcze do weekendu. Po ścięciu jedno wziąłem od razu do domu a drugie leżało z ~3 dni w miejscu ścięcia. Potem około 2 tyg. w piwnicy i w niedziele rozczepione stoi i schnie w domu. Wystarczająca ilośą dni by zacząą?
Oraz moglibyście spojrzeą na zdjęcia i ocenią jak to wygląda okiem bardziej doświadczonych forumowiczów ;-) ?
https://picasaweb.google.com/1128289226 ... ubeoyP3Xbw

Obydwa kawałki to klonu po 2m, tylko że jeden będę musiał skrócią do ~180 cm bo przy gryfie było by mniej niż 1cm drewna...

Ps. jakośą zdjęą nie powala ale robiłem szybko i na dodatek telefonem.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 11 wrz, 2012 20:00 
Moderator

Rastif napisał(a):
Wystarczająca ilośą dni by zacząą?

jasne że wystarczająca - przynajmniej według mnie :P Ładna szczapka :)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 11 wrz, 2012 20:26 

Dzięki ;-) , okej to w weekend zaczynam :happy:
Czy te 2 szczapki nie są za krzywe na końcu? Mam nie przejmowaą się tym? Dokładniej widaą to na 16 zdjęciu. https://picasaweb.google.com/1128289226 ... 8231994674

Co do wyznaczania środka to po prostu na oko? Czy w jednym końcu środek i w drugim i dopiero zaznaczaą?

Tytuł:
PostNapisane: Wt 11 wrz, 2012 20:42 
Moderator

Wyprostuj nad parą :P Na forum masz napisane jak to zrobią. Ale chyba lepiej jak troszkę ostrugasz to lżej będzie Ci wtedy przeginaą.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 280 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]