logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 21 paź, 2018 12:09

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 227 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [poradnik] Jak zrobic łuk?
PostNapisane: Pn 09 sty, 2017 23:43 

Ja go obciążyłem wiadrem ok 19kg

_________
Sorry 10kg

// Edytuj swoje posty zamiast pisać jeden pod drugim
- zjadacz

PostNapisane: So 29 lip, 2017 00:27 

Cześć, jestem tu nowy, forum od jakiegoś czasu przeglądam, ale jeszcze nie udało mi się zrobić działającego łuku. Dotychczasowe projekty poległy przez złe suszenie, a teraz niespodziewanie trafił mi się młody klon i chcę go poprawnie obrobić.

Pień ma średnicy 5cm i długości 2,20m. Czy jest szansa i sens podzielić go na dwie szczapy? A jeśli nie, to czy suszyć w całości czy zgrubnie kształt wystrugać?

Pozostały fragment (na zdjęciu, w sumie to też pień) cieńszy, trochę krzywy, ale też chciałbym spróbować go wykorzystać (choćby do nauki). Z tego też chciałbym zgrubnie wyciąć kształt przyszłego łuku i zostawić do suszenia.
Poradźcie proszę, co zrobić z naturalną krzywizna, którą drewno już ma? Ponieważ mam do dyspozycji ponad 2m, to mogę krzywiznę zostawić w okolicach jednego z ramion lub na środku (drugie rozwiązanie będzie bardziej symetryczne). Z której strony tego fragmentu zostawić grzbiet łuku?
Czy naturalna krzywizna ma odpowiadać krzywiźnie przyszłego łuku z cięciwą, czy wręcz przeciwnie i ma powstać niewielki refleks?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.
Zdjęcia:
https://www.dropbox.com/s/bxu6ni61qd4x1n3/pie%C5%84.png?dl=0
https://www.dropbox.com/s/04jxysl3oquhqoy/krzywy%20pie%C5%84.png?dl=0
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: N 30 lip, 2017 23:15 

Ten "pieniek" raczej się nie nada,jest bardzo sękaty a sęki są duże. Po wysuszeniu i obróbce poprostu powypadają jak będziesz łuk profilować na desce. Rozdzielanie całkowicie odpada rozdzieli się krzywo a szaczapy będą o wiele za ciękie jak na łuk. Ogólnie mozesz probować coś robić ale wątpię w to ze coś z tego wyjdzie. Dlatego radzę zdobyć pieniek o średnicy około 12 cm. Następnie okorować i pozostawić do czasu az pojawią się pierwsze większe pęknięcia na końcach. W pęknięcie wsadzić siekierę i uderzając w nią rozdzielić pieniek na dwie szczapy. Te szczapy ułozyć tak żeby mozna było na środku powiesić wiadro z wodą albo inne obciążenie dzięki czemu drewno nie poskręca się w chińskie sześć. Pozostawić do wyschnięcia a potem zabrać się za profilowanie łuku. Jeżeli czegoś nie rozumiesz to napisz postaram się dokładniej opisać.

PostNapisane: Pt 21 wrz, 2018 12:14 

Witam

Mam dwa kawałki jesionu po metrze. Będę wycinał z nich ramiona do łuku typu wschodniego (płaskie gryfy, przekrój trójkąt, płaskie ramię w miejscu zagięcia), majdan bukowy, wklejany, romb (♦).

1.W jaki mistyczny sposob oceniacie wilgotność drwna? Jesion jest od stolarza, sezonowany, teoretycznie ma 7%. Zaleca się 9%. Czy 2% zrobi różnicę? Jak to sprawdzić? Dodać %? Ująć?

2.Buk leżał na kaloryferze 3lata (zapomniałem o nim...) ale wcześniej 4lata w błocie i wodzie (drewno po kopalniane). Wilgotności nieznana.

3.Zagadka : słoje jesionu biegną DOKŁADNIE w kształcie ramienia łuku wschodniego. Mogę wyciąć tak że po całości będę miał słój i nie zostanie przecięty (nie berdziej niż 65# Kessai kolegi). Czyli po wycięciu uginanie ramienia PRZED PROFILOWANIEM będzie bardziej estetyczne, niż jak to wygląda w łukach wyciętych z pnia o słojach prostych ( w sensie, zapne oba ramiona na kołki żeby miały takie same ugięcia i tyle, nie będę musiał się z nimi siłować po centymetrze aż będą wygięte,po prostu będą wygięte już po wycięciu).

Pytanie następujące

Czy to dobry pomysł. Mogę wyciąć, lekko zakrzywione ramiona z drugiej strony deski i naginać je powoli aż będą tworzyć reflex, ale te słoje aż się proszą :D.

Szaleństwa nie będzie bo to deski (klocki...) , a nie pień. Jak łuk nie wyjdzie, to do pieca i lecimy następny, jak wyjdzie to fajnie. Nie ma spiny.

Nie silę się na historyczność więc pewnie wejdzie jakieś włókno, niekoniecznie szklane, a oczka na cięciwę będą z "bakelitu". A gryfy będą "elfie" ^`^

Zdravim
pi

PostNapisane: So 22 wrz, 2018 19:46 

Do mierzenia wilgotności drewna są specjalne przyrządy, jeśli nie masz takich, odłóż na jakiś tydzień drewno do wilgotnego miejsca jak np piwnica, a później na miesiąc na szafę do normalnej, pokojowej temperatury przy zwykłej wilgotności. I będzie ok.

PostNapisane: Pn 24 wrz, 2018 17:22 

Dzięki za odpowiedź, ale co z cięciem i słojami drewna?

pi

PostNapisane: Wt 25 wrz, 2018 16:33 

Nie mam co do tego pewności więc wolę nie wprowadzić nikogo w błąd.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 227 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]