logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 17 paź, 2018 09:31

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kilka pytań początkujcego
PostNapisane: So 28 kwi, 2018 10:12 

Cześć.
Gdyby ktoś miał chwilę wolnego czasu, to poproszę o odpowiedzi na nurtujące mnie pytania ;)

1. Czy mierniki wilgotności drewna sprzedawane na allegro za kilkadziesiąt złotych dają wiarygodne pomiary? Czy jest jakiś szczególnie polecany lub musi mieć jakąś funkcję?

2. Czy jeśli zrobię łuk z kawałka drewna (pierwszy słój) który nie jest równoległy do rdzenia tylko trochę przesunięty to łuk będzie się skręcał? Chodzi mi np. o ominięcie sęków.

3. Czy w cenie ok. 500 zł znajdę coś lepszego od Camelota Łukasza Nawalnego lub coś zbliżonego? Czas oczekiwania do 2 mscy, chciałoby się szybciej ;)

Tytuł: Re: Kilka pytań początkujcego
PostNapisane: So 28 kwi, 2018 18:26 

1. Ja mam taki za 50 zł kupiony na Aliexpress, wyposażony w dwie igły które wbijasz równolegle do włókien. Ważne żeby miał pomiar wilgotności dla różnych typów drewna oraz pomiar wilgotności i temperatury otoczenia. Bardzo przydatne urządzenie. Choć pomiary nie są bardzo dokładne to jednak wystarczające na nasze potrzeby.

https://www.aliexpress.com/item/RZ-Hand ... 15240.html

2. Jeżeli masz dobrą szczapę to możesz spokojnie robić łuk z pofałdowanym profilem wzdłuż grzbietu, tzw. "snake", ale staraj się podążać za włóknami. Drzewo nie rośnie idealnie prosto a włókna koło sęków "omijają" je (obrazowo, tak jak rzeka omija kamienie). Jeżeli chodzi o skręcanie to jedyne o co musisz zadbać to ułożenie w jednej linii majdanu i rowków na cięciwę.

Przykład:
http://primitive-bows.com/osage-golden- ... 228-nr-68/

Trochę inny przypadek jeżeli masz szczapę "śmigło", wtedy musisz prostować na parze albo opalarką.

3. W tej cenie nie znajdziesz nic lepszego jeśli chodzi o łuki wzmacniane tworzywem. Nie będziesz żałował i pewnie wytrzyma kilkadziesiąt lat.

Na marginesie powiem Ci jakie były moje doświadczenia z tym łukiem. Dobrze wykonany, ładny profil, oczywiście szybszy od moich, raczej amatorskich, prymitywnych łuków o 10-20 fps. Skóra na majdanie adekwatna do ceny ale za to cięciwa najwyższej jakości. Niestety leży i kurzy się w garażu bo pokochałem łuki prymitywne. Taki nieodparty urok każdej unikatowej szczapy. A różnorodność typów drewna równie fascynująca...

PostNapisane: So 28 kwi, 2018 19:15 

Tez bede probowal zrobic wlasny luk, dla wlasnej satysfakcji. Ale zanim mi szczapy wyschna chcialbym juz postrzelac, no i pierwsze moje wyroby na pewno kiepskie. Za te nieduze pieniadze mialbym do tego czasu frajde ze strzelania i jakis moze wzor, jak prawidlowy luk powinien wygladac.

PostNapisane: N 29 kwi, 2018 10:59 

W cenie do 500 znajdziesz sporo fieldów, Impala, Ghost, Artemis od Bisoka czy Tajpan.
Na olx czy Allegro możesz poszukać używek, czasem trafiają się perełki.

PostNapisane: N 29 kwi, 2018 13:00 

No wiem, jest tego sporo. Pytanie czy odbiegaja jakosciowo od tego Camelota, czy bede tak samo zadowolony bez czekania 2 msce na wysylke

PostNapisane: N 29 kwi, 2018 20:35 

Miałem Camelota bez półki i to jest zdecydowanie zupełnie inny "rodzaj" strzelania z takiego longbowa bez półki od fielda. Mi do gustu nie przypadł ale złego słowa o nim nie powiem, kilku zaprzyjaźnionych longbow-owców z niego strzelało i jednoznacznie orzekli, że łuk rewelacja.
Impala jest świetnym łukiem o dość rewelacyjnej dynamice, Ghost to następca albo kopia Samick Sage robiona przez byłą ekipę Samicka, fajne łuki robią, reszty nie za bardzo kojarzę.

PostNapisane: N 29 kwi, 2018 22:12 

Zastanawiałem się nad łukami sportowymi, ale ostatecznie padło na selfbowy, więc z seryjnej produkcji chyba tylko bisok. No i rzemieślnicy, co by mnie najbardziej cieszyło ze względu na równoczesne zainteresowanie tworzeniem łuków. Tutaj jednak trzeba szukać i pytać bo niestety prawie nikt się nie ogłasza ;)

PostNapisane: N 29 kwi, 2018 22:14 

sebastian napisał(a):
W cenie do 500 znajdziesz sporo fieldów, Impala, Ghost, Artemis od Bisoka czy Tajpan.
Na olx czy Allegro możesz poszukać używek, czasem trafiają się perełki.

Zapomniałem o używanych. Faktycznie można znaleźć coś równie dobrego poniżej 500 zł.

PostNapisane: N 29 kwi, 2018 22:20 

A jaka moc łuku Ciebie interesuje i do jakiej długości naciągu to ma być?
Są jakieś Diany i inne cuda na FB na Targowisku Łuczniczym ale nie wiem czy mocą się wstrzelisz.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]