logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Wt 12 gru, 2017 15:48

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wątpliwości co do wyboru łuku - TU zadaj pytanie
PostNapisane: So 18 lut, 2017 14:37 
SPONSOR

Mądrze prawisz, z wyjątkiem tego fragmentu:

robin_ napisał(a):
im łuk sprawniejszy tym mniej energii zostaje w ramionach ,mniejszy handshock, drgania , celnośc

Im sprawniejszy łuk tym mniejsza celność? Chyba się przejęzyczyłeś...
Ale sprawność łuku tradycyjnego ma na jego celność wpływ niewielki.
Handshock i drgania nie mają żadnego wpływu na celność, bo powstają już po opuszczeniu łuku przez strzałę. Ile by się po wystrzale łuk nie telepał - to strzała już leci poza łukiem. Dlatego mniejsze drgania i handshock są istotne dla komfortu amatorów strzelających rekreacyjnie w ogródku* , dla zawodników to już nieistotne. Wpływ rzeczywisty na celność ma to:

1. Z jednej strony mniejsza parabola strzały wystrzelonej z łuku sprawniejszego sprzyja celności góra - dół.
2. Z drugiej strony łuk sprawniejszy - to łuk bardziej "wyżyłowany". Czyli ma np. węższe ramiona bardziej wrażliwe na skręcenia (gorsza celność prawo-lewo) i taki "wyżyłowany" łuk szybciej ulega naturalnemu "zmęczeniu" w czasie długotrwałego użytkowania - czyli w czasie treningów dla zawodnika niezbędnych. Zmiana parametrów łuku w czasie kolejnych treningów nie sprzyja powtarzalności strzałów na zawodach.

Ale w sumie to drobne pierdoły, dlatego nie widać zależności na zawodach między zajętym miejscem a sprawnością łuku tradycyjnego. Poza flightem oczywiście.

*- kupiłem łuk Twojej produkcji do strzelania w ogródku, gdyż jest po pierwsze piękny. Po drugie - piękny. Po trzecie - piękny i solidnie zrobiony :-D
A że przy okazji nie kopie, mało hałasuje i hyżo strzałeczki wyrzuca - to tylko wisienka na torcie. :-P

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: Pn 24 lip, 2017 02:15 

Ostatnio zastanawiam się nad kupnem łuku. I tutaj jest pytanie czy łuk tradycyjny czy historyczny.
Tak czy owak co do naciągu to tak 13/14 kg, gdyż 12kg idzie na luzie. Na funty tego przeliczać nie będę, bo co sprzedawca to inna miara. Długość naciągu to 30", czyli 76 cm, jeśli się mylę to proszę mnie poprawić. Interesują mnie longbowy.
Z tradycyjnych Dianki nawet nie zamierzam kupić, gdyż może i sobie ubzdurałam, ale ma dla mnie za szeroki majdan, i basta. Z Robina angielskiego typu d (o ile nie pomyliłam nazwy), pana Nawalnego strzelało mi się dość dobrze, tyle, że staruszek (8 lat) skończył swój żywot.
Dodać jeszcze mogę, że treningi mam co tydzień i trwają one 2-2,5h.

Do tego przydałby się komplecik strzał długich na 76 cm, ze spinem 45-50 i wagą 21-22 gramy. Nie mylę się?

PostNapisane: Pn 24 lip, 2017 04:21 

30" długości naciągu, chciałbym wpaść w ten Twój obszerny uścisk bo nie za często spotykam kobietę z rozpiętością łapek 190 cm.
30# łuk naciągany na 30" będzie miał coś koło 34# przy łuku bez półki i grocie 125gr daje nam 30-35 sztywność patyków, do łuku z półką będzie 40-45 teoretycznie

PostNapisane: Pn 24 lip, 2017 15:01 

Czyli teoria teorią co do wybierania spinu względem naciągu i funtów łuku czy tabelki na forum przekłamują? Tylko czy wtedy strzała nie będzie mi odbijać na jedną lub drugą stronę?
Zapraszam na Warmię albo na Grunwald za rok.

PostNapisane: Wt 25 lip, 2017 05:01 

Tabelki kłamią bo upraszczają, nie biorą pod uwagę ani dynamiki łuku, longbow będzie potrzebował miększych strzał niż wschodni o tej samej mocy. Grubość majdanu w miejscu przyłożenia strzały ma duże znaczenie im szerzej tym strzała musi być miększa, do tego sposób uwalniania strzały, kciukowcy potrzebują sztywniejszych niż paluszkowcy ;)

Dziku korzystaj z zaproszenia młodej żyrafy bo padniesz bidoku między tymi celtyckimi hipopotamami :-D

PostNapisane: Cz 27 lip, 2017 12:34 

Co do samej masy patykow to może być ciężko ze znalezieniem promieni drewnianych w tym spine z taką niską wagą. Większość moich karbonów jest cieższa, tylko Anbition Cross-X które są cienkie jak patyki od lizaków mają wagę około 20g przy długości 33".

PostNapisane: Cz 31 sie, 2017 23:10 

Hej,
przeczytalem dostepne na forum poradniki i niestety nie znalazlem odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie.
Chce kupic swoj pierwszy łuk. Generalnie mniej wiecej wiem czego chce, ale nie umiem znalezc gdzie moge taki luk kupic.
Zgodnie z poradami, skupilem sie na łuku o prostym, dlugim luczysku. Angielski longbow. Absolutnie wykluczam wszelkie luki z nowoczesnych materialow i o futursytycznym wygladzie. Chcialbym wylacznie łuk z jednolitego drewna, nie klejony. Zalezaloby gdyby byl w ciemnym kolorze (dowolny gleboki odcien brazu lub czarni). Budzet to ok 500zł. Mam 180cm wzrostu, przecietnie duzo siły. Myslalem o naciagu ok 12kg, chyba ze radzicie na poczatek inaczej. Luk powiniene byc symetryczny, bez rozroznienia na lewo i praworeczna osobe (bez poleczki na strzale). Czy istnieja sklepy lub rzemieslnicy ktorych mozecie polecic, a u ktorych znajde taki luk?

PostNapisane: Cz 31 sie, 2017 23:59 

Jake zacznij od strony zjadaczakorzeni czyli http://longbow.pl, potem możesz spróbować się zmierzyć z łukami Artura Swat-a da się jego twory obejrzeć bez logowania na FB https://www.facebook.com/SABowcraft/ , Kamill_z_numerkami i Andriu_z_numerkami też ciekawe rzeczy tworzą i zdjęcia ich wyrobów znajdziesz na naszym forum. Moim zdaniem jako zupełnego laika w tematach wytwarzania łuków "problemem" jest ten słaby naciąg, mi jako wytwórcy nie chciałoby się dobrego materiału poświęcać na stworzenie takiego cieniasa. Tobie polecam zakupić używaną Bisokową Dianę czy angielski prosty w mocy jaką chcesz, nabrać krzepy i techniki a kolejny już kupić mocniejszy, piękniejszy, taki jaki się chce mieć.

PostNapisane: So 02 gru, 2017 23:24 

Hej,
Mam problem jeśli chodzi o wybór mojego pierwszego łuku, strzelałam już z łuków bloczkowych i tradycyjnych, teraz nadszedł czas na kupno własnego. Jest ku temu powód, ponieważ zamierzam wybrać się na larpa bitewnego. Jest tam określony maksymalny naciąg (15kg), więc zaczęłam szukać. Znalazłam http://www.lukbis.pl/produkt/luk-indianski-52/ łuk indiański w miarę wydaje mi się tani bo około 200 złotych. Drugi łuk na który patrze http://www.lukbis.pl/produkt/luk-diana-62-66-2/ jednak on jest drogi. I tu pojawia się moje pytanie, bo cena jest prawie 2 krotnie większa przy tym 2 łuku czy one się tak na prawdę różnią? Wiem, że długością, jednak ja jestem dosyć niską osobą 163 cm wzrostu, więc myśle, że ten krótszy mógłby być dobry, ale właśnie nie wiem. I jeszcze jedno pytanie co to jest to czarne koło skóry w tm indiańskim łuku?

PostNapisane: N 03 gru, 2017 04:19 

Cześć
To czarne coś to jest podstawka pod strzałę ;-)
Nie strzelałem z Indiańskiego nie wypowiem się co do jakości wykonania czy pracy ale łuki tego wytwórcy są znane ze swojej solidności.
Może używkę zamiast nówki? Porozmawiaj z Kasią, może da postrzelać przed zakupem ;p https://www.olx.pl/oferta/luk-tradycyjn ... 7d99adc795

PostNapisane: Pt 08 gru, 2017 09:32 

Witajcie
Chcę kupić synowi ( 8 lat) łuk. Z jednej strony - nic drogiego ( bo to jednak dziecko - ) Z drugiej strony przez sąsiada ( którego syn dostał jakiś bloczkowy chiński) młody bardzo się wciągnął
Ma odpustowy kijek "z futerkiem" który sam sobie kupił i już go musiałem kleić - bo chyba ma za dużo siły w rękach i złamał :)

A ze tata jest miłośnikiem tradycyjnych zabawek.. To i trafiłem na Wasze forum
Pytanie za 100 punktów - czy idę dobrą drogą ?
Bo albo kupię mu jakiś zabawkowy zestaw Albo coś poważniejszego....
Laik jestem kompletny ( o replikach ASG to możemy pogadać :P:P i nawet trochę o ostrej ale łuki to wiem ze istnieją i są różne :P :P )

Bardzo mi wpadł w oko ten
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt ... 25-lbs-hit
Tylko czy to nie zbyt ambitny "strzał" dla kompletnie zielonego ośmiolatka pod okiem kompletnie zielonego tatusia ??
Może na początek coś bardziej "zabawkowego" ???
Mętlik mam w głowie straszliwy i liczę na Waszą pomoc.

PostNapisane: So 09 gru, 2017 04:03 

Nie znam tego łuku, 15 funtów mocy to stosunkowo dużo, w przypadku tego łuku będzie tyle miał na 28" długości naciągu. Ile rozstawu łapek ma przeciętny 8-io latek? 130 cm? 140 cm? Załóżmy, że ma 140 cm co daje nam w przeliczeniu około 22" długości naciągu, na tej długości łuk może mieć coś koło 10 funtów lub nawet mniej. Ciężko będzie do tego dobrać strzały bo to łuk bez półki ale jak na początek przygody z łucznictwem i tak będzie bomba.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 192 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]