logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 19 paź, 2017 20:27

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kupno łuku
PostNapisane: So 10 cze, 2017 09:39 

Witajcie! Z góry przepraszam za moje lenistwo. Raz jeszcze dziękuję za porcję rad odnośnie tworzenia łuku, drzewo już prawie gotowe i wkrótce zaczynam :) Do tej pory strzelałem z czegoś takiego,że nawet filozofom się nie śniło... Z patyków z cięciwą, ale patyki były pełne sęków i krzywe niczym banan lub tor gokartowy.Nie wspomnę o profilowaniu, bo strasznie się je ciężko profilowało. Ale osiągały świetne wyniki bo nawet do 60/70m potrafił strzelić.

Mimo tego,że stworzę swój łuk to zechciałem sobie kupić, bo samo strzelanie mnie zainteresowało, więc w razie gdyby mój twór zmarł miałbym z czego strzelić. Jednak zainteresowały mnie te tzw. hunter field? Chodzi mi konkretnie o Samick Polaris. Podobno całkiem dobry jak na początek, ktoś kto go ma może coś o nim powiedzieć?
Z tym,że natknąłem się na internecie na ,,dwa rodzaje"? Bądź jego wierną kopię. Pozwolę sobie wrzucić oba linki:

http://luksport.pl/pl/p/Luk-Samick-POLA ... U-MIDI/875

http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt ... imo-zestaw

Mam rozumieć,że ten z centrum łuczniczego to wierna kopia Polarisa tak? Skąd ta 100 różnicy? Warto dopłacić czy jednak radzilibyście,żebym sobie darował i kupił tego od Optimo? Jak to jest z konserwacją takiego łuku? Z tego co się zorientowałem to nie wymaga on specjalnej troski(mam na myśli smarowanie itp.) Tylko podobno nie należy narażać na zbyt wysokie i zbyt niskie temperatury. Więc jeśli go będę w domu na szafie na jakieś półce przechowywał powinno być jak najbardziej okej tak? Uprzedzę pytanie, na półce nie byłby narażony na promienie słoneczne.

Z góry dziękuję za odpowiedź, gorąco pozdrawiam! Marlow

Tytuł: Re: Kupno łuku
PostNapisane: So 10 cze, 2017 13:21 

Marlow napisał(a):
Jednak zainteresowały mnie te tzw. hunter field? Chodzi mi konkretnie o Samick Polaris.

Polaris to nie jest ani hunter, ani field. To łuk klasyczny - podstawowy model do strzelania sportowego.

Na rynku jest kilka kopii Polarisa. W każdym wypadku jest to praktycznie ten sam łuk, ale sprzedawany pod inną nazwą i trochę inaczej wyglądający. Jakość wykonania jest na bardzo zbliżonym poziomie.

Masz więc do wyboru:
Samick Polaris
SF Optimo+
Jandao Beginner
Ragim Wildcat

ewentualnie nieco tańsze, ale podobne łuki:
Core Flash / Core Hit
KAP Pilot

Bierz ten, który Ci się bardziej podoba lub bardziej pasuje do zasobności portfela. W każdym razie raczej nie warto dawać 400 zł za "oryginalnego" Polarisa, gdy za 300 zł masz łuk tej samej jakości.

Osobiście brałbym Jandao Beginner. Raz, że dobre opinie o nim słyszałem, a dwa, że przyjemniej wygląda (czarne ramiona).

PostNapisane: So 10 cze, 2017 18:43 
SPONSOR

Polaris to firma koreańska - nawet gdy produkuje w Chinach, to przestrzega koreańskiego reżimu technologicznego.
SF Optimo to udający uznanego Polarisa produkt czysto chiński.
Niektórzy sprzedawcy robią taki myk:
"majdan KAP/Optimo+
ramiona Samick Polaris/Optimo+."

Czyli to jest oferta zawierająca:
- majdan poważanej firmy KAP albo chiński majdan Optimo+
- ramiona poważanej firmy Samick albo podróbkę Optimo+

By jakoś uzasadnić nazwę oferty "Samick Optimo" piszą:
"Ramiona Polaris i Optimo są wysyłane zamienie (ta sama jakość i cena)." - a to oznacza, że ramiona Polaris są wysyłane hipotetycznie, a SF Optimo+ rzeczywiście. Podobnie z majdanem - majdan KAP jest wysyłany hipotetycznie, majdan Optimo+ rzeczywiście.
To mniej więcej jakby sklep z samochodami oferował Dacię i BMW, wysyłane zamiennie w tej samej cenie - oczywiście wtedy do odbiorcy zawsze dotrze Dacia, nigdy BMW :-)

A co do jakości - jak to z Koreą i Chinami...
Samick słynie z solidności, a chińskie ramiona SF Optimo mogą po 2 tygodniach strzelania wyglądać tak:
Obrazek

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: N 11 cze, 2017 09:39 

Dziękuję za odpowiedź. Więc z tego co zrozumiałem jednak lepiej dołożyć tę 100/150 i kupić oryginalnego Samicka? Ten z luksport jest oryginalny tak? Zapomniałem zapytać o siłę naciągu, wiem to też zależy ode mnie i moich predyspozycji, ale raczej powinienem coś w granicach 10/15kg na początek wybrać tak?

PostNapisane: N 11 cze, 2017 12:40 

Raczej 14-15 kg na początek.

PostNapisane: N 11 cze, 2017 14:42 
SPONSOR

Jeżeli stówkę więcej przeżyjesz bez rozpaczy - chyba lepiej oryginał... A jak będzie rozpacz - kup tańszy... Twój wybór.

Siła naciągu - niemalże normą dla dorosłych mężczyzn jest dla klasycznych łuków olimpijskich obecnie ok. 15 kg. To optimum między lekkością użytkowania a już sensownymi właściwościami balistycznymi.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: N 11 cze, 2017 18:21 

Tak przeżyję, więc jednak dołożę i kupię coś odrobinę lepszego. Wybiorę te 15kg. Jeszcze tylko proszę o wskazówki odnośnie konserwacji? Czy to znajdę w instrukcji?
Czy wystarczy,że nie narażę go na niebezpieczne warunki o których wspomniałem?(ekstremalnie niskie i wysokie temperatury) Będzie spoczywał na szafie(stojak zrobię), na moje szczęście z dala od promieni słonecznych :)

PostNapisane: Pn 12 cze, 2017 10:27 

Sucha szmatka do łuku i wosk pszczeli do cięciwy w zupełności wystarczy.
Szmatką przecierasz jak dopadnie Cię deszcz a wosk idzie w ruch jak cięciwa zaczyna mieć "włoski".

PostNapisane: Pn 12 cze, 2017 13:40 

Dziękuję za odpowiedzi,które były mi pomocne. Życzę wszystkim celnych strzałów :)

PostNapisane: Wt 13 cze, 2017 22:10 

Przepraszam za odgrzanie kotleta, ale... Nie przemyślałem jednej sprawy.A mianowicie długość łuku. Wziąłbym tego 68" ~172 dla mnie(180) będzie okej tak? A ten 66" ~ 167. Jak wpłynie te kilka cm na jego użytkowanie. Wiem,że dłuższe ramiona są żywotniejsze tak? Ale czy to dotyczy też tego łuku?

Z tym,że max. 24# co daje 10kg, to za mało, ale zadzwonię do nich z zapytaniem o mocniejszy.

PostNapisane: Wt 20 cze, 2017 21:11 

Krótsz łuk szybciej "twardnieje" jeśli go troch przeciągniesz, ale przy takiej małej różnicy w długośći nie ma to większego znaczenia.
IMHO bierz tego dłuszego.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]