logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 15 lis, 2018 08:09

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [poradnik] Jak zrobią strzałę?
PostNapisane: So 30 lip, 2016 20:06 
robin: co ja mogę odpowiedzieć na takie twoje stwierdzenie, no mylisz się :) troszkę. papatrz an to w ten sposób:
carbon mierzony w pinkt co do wagi i spinu? drewno tyż
carbon jak na niego przewrócisz słomiankę pęka? drewno nie - 1:0 dla drewna
carbon to rurka i inaczej pracuje niż drewno owszem inaczej nie znaczy lepiej!
ale carbon to walec a drewnienko ładniutko sobie zbaryłkujesz, ten kształt jest lepszy od walca w aerodynamice, owszem - 2:0 [wiem wiem, carbony tyż są baryłki ale mówimy o takich sklepowych beemanach czy innych amsówkach]
carbon jest cięższy od drewna [tutaj bez punktu, bi raz to zaleta raz wada]
w drewnie możesz sobie bardzo ładnie ustawiać środki ciężkości [w carbonie już chyba nie] profilami etc, ale za to drewno reaguje an wilgoć i temperaturę a carbon nie :(
carbon wytrzymuje bloczki 2:1 stąd taka jego popularność
generalnie tak jak pisałem, najbliżej łatwego w doborze parametrów carbonu jest bambus, ale to trawa i nie każdemu chce się z nim bawić]

a teraz celność, jeśli mówimy żółte, żółte - to i w drewnie i w carbonie można ją parametrami strzały uzyskać [nie mówię łucznika i "stałęj formy"] i to i to jest łatwo, ale do drewna trzeba mieć większa wiedzę :), zresztą jak czytam jęki szaszuna o robin hoodach to wiem, że i nawet kiepskim strzałami ode mnie, ten mistrzu trafia :) [żółte żółte], wyniki boulliego, zibiego, szeryfa, ciebie czy ann i wielu innych mistrzaów potwierdzają moją skromną wiedzę o drewnianych strzałach.

ps: drewno jest trudniejsze w doborze parametrów pod łucznika, dlatego niewielu ludziom się po prostu chce.

PostNapisane: So 30 lip, 2016 21:16 

nie chodzi mi o wagę, aerodynamikę czy inne właściwości tylko o możliwość zrobienia kompletu o identycznych parametrach z drewna. Na karbonach wiem że jak nie trafiam jest to moja wina. Ja widzę różnicę jeśli jest rozbieżność spinu w komplecie powyżej 2 jednostek i wagi powyżej 0,2 grama. Nie miałem jeszcze kompletu 12- 15 strzał drewnianych zamykających się w 2 jednostkach spinu i 0,2 gram. Tym bardziej że drewno nawet super zabezpieczone może zmieniac z czasem parametry. Na karbonach jestem w stanie uzyskac wyniki lepsze od 10 do 20 procent w zależności od odległości, im dalej tym wzrasta przewaga karbonu, ma na to wpływ również mniejsza średnica i mniejsze opory powietrza. I nie mówię tu o wyczynowych X10 tylko o zwykłych ogólnie dostępnych.
Nie strzelam na karbonach bo startuję w zawodach tradycyjnych ale obiektywnie jeśli chodzi o powtarzalność mają przewagę nad naturalnym materiałem, podobnie jak łuk syntetyczny na naturalnym. Co nie zienia faktu że łuki i strzały naturalne są najlepsze bo są najfajniejsze :)

PostNapisane: So 30 lip, 2016 22:55 
SPONSOR

Hehehe, znów dyskusja "o wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia" :-P
No to dodam swoje dwa centy, z zupełnie innego punktu widzenia:

Łuk i strzały - to broń. Broń ludzie udoskonalają do czasu, aż nie wymyśla lepszej, potem rozwijają tę lepszą. Łuk (lub kusza) i strzały (lub bełty) to była swego czasu najlepsza osobista broń dystansowa, ale w końcu (kilkaset lat temu) została wyparta przez lepszą broń innego typu - palną. Później udoskonalano broń palną, cięciwowa użytkowo poszła do lamusa.

W tej sytuacji dalsze udoskonalanie broni cięciwowej jest jakąś głupotą, bezsensem, patologią, dziwactwem. Bloczek celniejszy od łuku "tradycyjnego"? Co z tego - sztucer varmint jeszcze celniejszy.
Strzała karbonowa celniejsza od drewnianej? Kula karabinowa jeszcze celniejsza.

Sensowne udoskonalanie broni cięciwowej zatrzymało się na etapie naturalnego kompozytu, a strzał na etapie drewnianych lub bambusowych promieni ze stalowymi grotami kutymi. Późniejsze dziwactwa zostały wygenerowane sztucznie. Łuki "olimpijskie" by dziś nie istniały, gdyby nie sztuczne, bezsensowne wprowadzenie ich na olimpiady. Laminaty, bloczki, strzały aluminiowe i karbonowe swoją popularność zawdzięczają albo sztucznemu wydłużeniu sezonu łowieckiego dla łuków kosztem broni palnej (USA), albo brakiem takich restrykcji prawnych jak dla broni palnej (Europa, w tym Polska).

Ponieważ łuk zakończył swą sensowną karierę na etapie drewna i naturalnego kompozytu - takie łucznictwo preferuję.

.....zaraz zaraz, ktoś się zapyta... to czemu wuju jooopsa polujesz z bloczkiem i strzałami karbonowymi, a nie z łukiem naturalem i strzałami naturalnymi? Odpowiedź jest prosta - przyczyny zdrowotne. Nie mogąc już celnie strzelać z łuku historycznego, z konieczności przeszedłem na nienaturalne dziwadła. Ale bloczka dla przyjemności strzelania nie tknę, tylko go kilka dni przystrzeliwuję przed kolejnymi polowaniami.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: So 30 lip, 2016 23:18 

wyczynowy sport, kasa i rywalizacja napędzają udoskonalenia. Niedługo Olimpiada więc obejrzymy karbonowe kajaki zamiast korowych canoe, atletów na sterydach i łuki karbonowe ze strzałkami o średnicy 5 mm żeby opadu nie było. Takie czasy. Powoli do łucznictwa tradycyjnego zaczyna to zaglądać. Porównując sprzęt który był dostępny 10 lat temu a teraz to jest przepaść

PostNapisane: N 31 lip, 2016 08:04 
no pewnie masz rację. z mądrzejszymi się nie kłócę.

PostNapisane: Pn 01 sie, 2016 11:51 
zgodziłem się.. ale w nocy miałem przebłysk słuchajcie senny :)

i jeszcze do koszyka "zmiennych" ważniejszych niż drewno czy carbon, wrzucę 2 rzeczy:
1: stabilność postawy łucznika
2: stabilność i dynamika łuku

śmiem twierdzić, że bez tych dwóch rzeczy, nawet na carbonach będą kijowe wyniki

niech szaszun rzeknie z jakiego to łuku obecny mistrz NI wystrzelał 1 miejsce - ponoć zerowy opad a o stabilności postawy pisał sam robin po mistrzostwach w istambuje [łucznik góra = stabilność max => wyniki lepsze]

a to co pisze łukasz o lepszym carbonie, pytanie na ile w tym wyniku jest jeszcze psychologiczne placebo ??

PostNapisane: Pn 01 sie, 2016 12:09 

Na wynik składa się wiele czynników.Technika lucznika, łuk, strzały,psychika w różnych aspektach, przygotowanie siłowe, kondycja. Lucznik słaby nie doceni dobrego sprzętu bo bardziej niż sprzęt psuje mu wynik brak umiejętności. Na wysokim poziomie w każdym sporcie profesjonalnym o sukcesie decydują szczegóły. W pewnym momencie ciężko jest już poprawić technikę i wtedy szuka się rezerw gdzie indziej - w mentalności przygotowaniu fizycznym i sprzęcie. Tak funkcjonuje każdy zawodowy sport

PostNapisane: Pn 29 sie, 2016 15:49 

Może zachęci początkujących do samodzielnego robienia strzał opis mojej pierwszej produkcji.
Nie trzeba wyrafinowanych narzędzi ani specjalnego warsztatu. Ja miałem stół w piwnicy i kuchnię.
Sam pomysł wynikł zwyczajnie... z braku kasy. Kupiłem łuk i koniecznie chciałem już strzelać :-D

Obrazek

Założenie było takie, żeby wyszło maksymalnie tanio:
Materiały:
- Wałki sosnowe z praktikera 10mm po 2,50 zł za sztukę. Cieńszych nie mają a bukowe wydały mi się za ciężkie do mojej 28# Dianki. Wybór był niezły i znalazłem kilkanaście listew w których słoje biegły przez całą długość (założyłem, że przynajmniej połowa słojów z jednego końca listwy ma dojść nieprzerwana na drugi koniec). Dodam, że tych samych wymiarów, znacznie gorszej jakości listwy w innych marketach kosztują 2-3 razy drożej.
- pióra kaczek zebrane nad pobliskim jeziorkiem - nieco słabej jakości i trochę za krótkie jak na mój gust, uzupełniłem też piórami wron. Same najdłuższe lotki.
- groty tarczowe po 1,40 za sztukę w e-luk.pl - (miały przyjść 100grain, przyszły 125 na szczęście). Dokupiłem kilka 100grain w Łuksporcie.
- klej w laskach topliwy (taki do pistoletu) do klejenia grotów.
- klej kropelka do lotek (próbowałem najpierw w żelu ale w końcu płynny okazał się lepszy do klejenia bez maszynki)
- nici - początkowo jakaś gruba dratwa lniana, potem cienka, sztuczna nitka do szycia na maszynie

Narzędzia:
- wiertarka
- papier ścierny od 40 do 200
- nóż
- imadło
- taśma malarska
- połamana linijka plastikowa - dwa kawałki po ok 15cm
- zaciski biurowe do papieru
- temperówka do strzał - plastikowa, najtańsza za kilkanaście zł z Łuksportu.
- suwmiarka

Wałki mocowałem w wiertarce i najpierw grubym a potem coraz cieńszym papierem zmniejszyłem grubość do ok 8mm na końcach a 9mm w środku. To najbardziej upierdliwa część pracy, dlatego wyszły takie baryłkowate. Wtedy jeszcze o baryłkowaniu nie wiedziałem. Obrazek
Następnie wyciąłem osady przy pomocy piłki do rur pcv - fajnie bo można od razu delikatnie spiłować na boki dno osady. Cięcie pod kątem prostym do usłojenia listewek. Poprawki i ostateczne kształtowanie papierem ściernym. Wydawało mi się, że są ciut delikatne, ale wytrzymują bez problemu. Szerokość osady jest taka, żeby na cięciwę wchodziły z leciutkim "brzdęk" :-) Obrazek
Promienie wygłaskałem na gładko drobnym papierem. Kilka delikatnie trzeba było wyprostować podgrzewając nad palnikiem w kuchni.
Czas na opierzenie. Kilka piór zniszczyłem usiłując je rozcinać nożem. Potem zacząłem je tylko nacinać na cieńszym końcu stosiny a potem rwać palcami. Praktycznie 90% lotek wychodzi w ten sposób nieźle. Potem umieszczałem lotkę między linijkami i łapałem ściskami biurowymi. Delikatnie wygładzałem resztkę stosiny papierem ściernym.
Na promieniu ołówkiem zaznaczyłem miejsca przyklejenia lotek - bardzo prosty przyrząd z naciętej dużej nakrętki pozwolił całkiem nieźle ustalić kąty. Jedna z lotek zawsze pod kątem prostym do osady.Obrazek
Pozostaje jeszcze posmarować kropelką lotkę, przyłożyć i przytrzymać kilkanaście sekund. Potem na przyklejone lotki nakleiłem taśmę malarską, odrysowałem na niej kształt przy pomocy szablonu z tekturki i wycinałem zwykłymi nożyczkami. Zostawiałem zawsze ok 1mm stosiny wystający poza lotkę.
Nie dowierzam trochę tak przyklejonym piórom, więc owijki zrobiłem na początku i końcu lotek. Z dratwy wyszły za grube (ale wygląd mają fajny) i w kolejnej partii zmieniłem na cienką nić. Mniej się mechaci i mniej zdziera skórę na ręce łucznej.
Jeszcze owijka tuż pod osadą - bardzo ważna. Zabezpiecza strzałę i łucznika na wypadek pęknięcia osady. Przy okazji od razu widać po rozerwanych niciach, że był Robin Hood i strzała jest do naprawy. Oto efekty:Obrazek
Parametry strzał:
- długość 32 cale
- waga do 29 do 36 gram - drewno sosnowe przy podobnych wymiarach ma spory rozrzut.
- lotki (z grubsza) shield 4cale
- Spine statyczny (przybliżony, bo nie mam spinetestera) - od 36 do 47 - nie liczę dwóch skrajnych bo jedna wyszła 31 i jest super giętka (bardzo gęste słoje) a inna 52 i jest jak kij od szczotki.

Po pierwszych strzelaniach dopiero je pomierzyłem i poważyłem. Potem przeliczyłem je w magicznym kalkulatorze spinu. Wyszło, że prawie wszystkie są za sztywne do mojego łuku. Dobierając w miarę groty mam 8 z 12 zrobionych strzał latających na tyle powtarzalnie, że poprawka po pierwszym strzale w figurę 3D jest już raczej celna. Raczej, bo strzelam od miesiąca :mrgreen: W sumie strzały kosztowały mnie poniżej 100 zł uwzględniając zakup kleju i narzędzi, które wykorzystam ponownie. A radość z samodzielnie zrobionych strzał i szacun od innych, karbonowych łuczników - bezcenny. Obrazek
Strzały nie są idealne, ale latają dość powtarzalne i jak na razie mogę potwierdzić: dobra sosna jest całkiem wytrzymała. Trafiałem już w kamienie, drewniane belki, drzewa i tylko raz jedna ułamała się tuż za grotem po trafieniu w kamień. Założyłem nowy grot i tyle. No i dwa Robin Hoody... Dzięki owijce też ulegało zniszczeniu ok 1cm promienia. Strzały przestrzelano też z łuku 45# i dały radę. Pióra kacze są niestety dość delikatne, wronie trzymają się lepiej a ostatnio zebrałem trochę piór ptaszysk z nad morza i te wyglądają o wiele solidniej.
Teraz chyba czas na spinowane świerki.

Ostatnio edytowano Pn 10 lip, 2017 10:11 przez elkurczako, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pn 29 sie, 2016 16:45 

Dobrze ci wyszły te strzały. Jeśli to naprawde twoje pierwsze strzały, to mówie ci chłopie masz talent.
Jak zronisz nowe to się znowu pochwal, chętnie popatrze :-D

PostNapisane: Śr 15 sie, 2018 11:18 

Mam trochę piór bocianich i chciałbym z nich zrobić lotki ale mają dość masywną stosinę.Pytanie do praktyków.Jak pozbyć się nadmiaru stosiny aby było jej w sam raz .Jak jest zbyt gruba to trudno wyprostować pióro przy klejeniu do promienia, poza tym żle to chyba wygląda.Znalazłem na youtube jakiś amerykański film jak gość szlifuje stosinę w specjalnej maszynce ale nie chce mi się takiej robić dla kilku strzał.Próbowałem scinać ją nożem z wynikiem takim że zmarnowałem kilka piór.Pomożecie?

PostNapisane: Śr 15 sie, 2018 13:01 

Około 9 minuty:
https://www.youtube.com/watch?v=UbJehYcg3aU&t=1068s

PostNapisane: Śr 15 sie, 2018 13:29 

To chyba najmniej przyjemna czynność przy wytwarzaniu strzały.Ale spróbuję szlifować papierem.A te drewienka pomiędzy którymi ten gość wkłada pióro raczej trzeba wykleić czymś co będzie mocniej trzymało chorągiewkę, bo ta część pióra jest bardzo śliska i lubi się wysuwać.Już tego próbowałem.Może wykleję je drobnym papierem ściernym.

PostNapisane: Śr 15 sie, 2018 13:46 

Tak. Ja kupuję już przygotowane ale całe pióra Truflight i wycinam lotki czyli omijam najmniej przyjemną część. ;)

PostNapisane: Śr 15 sie, 2018 14:35 

Wiem że można jeszcze jak to się mówi -drzeć pierze- ale wychodziło mi to tylko na małych piórach z cienką stosiną.Przy tych większych się nie udawało.Hank, gdzie kupujesz te truflighty?

PostNapisane: Śr 15 sie, 2018 15:15 

Bierzesz młotek i łamiesz nim dutkę i stosinę, potem bierzesz nóż i przez taką zmiękczoną rozkrajasz na pół, połówkę pióra wkładasz miedzy dwie metalowe linijki, łapiesz od strony chorągiewki dwiema czy trzema metalowymi klamrami do papieru i trzesz stosinę na papierze ściernym 40 czy tam 80.
Żeby odedrzeć lotki od stosiny trzeba trochę doświadczenia i ciągnąć pod dobrym kątem. Ja trzymam stosinę na macie a chorągiewki ciągnę pod kątem około 130 stopni od miejsca odrywania i co 2-3 cm oderwane zmieniam miejsce trzymania pióra żeby mi ta dutka nie latała.

PostNapisane: Śr 15 sie, 2018 20:22 

Wypróbuję , dzięki.

PostNapisane: Śr 15 sie, 2018 22:17 

Jakby co mogę jakiś film z obierania pióra że skórki zmajstrować i wrzucić na yt.

PostNapisane: Cz 16 sie, 2018 03:23 

lester napisał(a):
Hank, gdzie kupujesz te truflighty?

Np tu:
https://sklepluczniczy.pl/piora-do-lote ... olor-zolty
https://sklepluczniczy.pl/piora-do-lote ... olor-zolty
Sklep z lekko powolną wysyłką ale na towar i obsługę nie mogę narzekać.
Z reguły z jednego pióra wytniesz dwie lotki 10 cm z zapasem stosiny 0,5-1 cm po obu stronach chociaż czasem zdarzają się pióra poniżej 20 cm.

sebastian napisał(a):
Jakby co mogę jakiś film z obierania pióra że skórki zmajstrować i wrzucić na yt.

Wrzucaj. Ja też chętnie podpatrzę.

PostNapisane: Cz 16 sie, 2018 08:59 

sebastian napisał(a):

Dawaj, będzie pomocny ;-)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]