logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 25 cze, 2017 19:28

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Problem z materiałem i profilem strzały.
PostNapisane: So 10 cze, 2017 19:05 

Witam. Mam już nowy łuk, 18kg przy 28" naciągu. Teraz stoję przed wyborem strzał. W grę wchodzi tylko własne wykonanie. Moim problemem jest dobór materiału. Pierszym założeniem były strzały sosnowe profilowane 7----9----7 (mm). Mam już wysuszone belki z młodej sosny ( średnica 6-7cm ). 5 słoi na centymetr, więc niezbyt gęsto, widziałem strzały sosnowe 8mm które miały 6-7 słoi na 8mm... I to mnie martwi, czy młode drzewo w dodatku tak usłojone nada się na strzały o takim profilu oraz sile i długości naciągu łuku? Gdy 2-3 lata temu strzelałem, właśnie sosnowa strzała ( cieniutka, około 7mm przy łuku 14-15kg ) pękła w pół po zwolnieniu cięciwy, przebijając mi dłoń między kciukiem a wskazującym. Nie chcę dopuścić ponownie do takiej sytuacji, dlatego zwracam się o porady :)

Tytuł: Re: Problem z materiałem i profilem strzały.
PostNapisane: So 10 cze, 2017 21:33 
SPONSOR

Tomson97 napisał(a):
sosnowa strzała ( cieniutka, około 7mm przy łuku 14-15kg ) pękła w pół po zwolnieniu cięciwy, przebijając mi dłoń między kciukiem a wskazującym.

Nic dziwnego, że pękła. Z zasady dźwigni wynika, że największe naprężenia są w połowie promienia. Gdy tam było jedynie 7mm, to pęknąć musiało.
Teraz, gdy planujesz w połowie promienia aż 9mm, to dla odmiany masz nadmiar wytrzymałości i nawet drewno gorszej jakości wytrzyma, byle nie uszkodzone. Wręcz rodzi się pytanie, czy te strzały nie będą zbyt sztywne.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: So 10 cze, 2017 23:38 

Tak, strzały mogą wyjść mi zbyt sztywne. Te 9mm zakładałem w przypadku, gdyby 9mm promień osiągnął na odcinku kilku milimetrów. I tak sobie pomyślałem, że jakoś dziwnie by mi to wyglądało i ostatecznie mam zamiar profilować nie 9, a 8.5mm nie punktowo, lecz na odcinku 15-20cm. Więc środkowa część promienia na odcinku kilkunastu cm ma 8.5 i zwęża się ku końcom do 7mm. Spine przy łukach z takimi oknami w majdanie nie jest aż tak ważny według mnie. Jeśli do łuku 40# użyję strzały 50# nie będzie to miało jakichś większych konsekwencji. Fakt, że każda strzała musi mieć podobny spin, podobną wagę oraz jednakowy środek ciężkości.

PostNapisane: Śr 14 cze, 2017 22:25 

Tomson97 napisał(a):

Spine przy łukach z takimi oknami w majdanie nie jest aż tak ważny według mnie. Jeśli do łuku 40# użyję strzały 50# nie będzie to miało jakichś większych konsekwencji. Fakt, że każda strzała musi mieć podobny spin, podobną wagę oraz jednakowy środek ciężkości.

Dawno nie czytałem takiej głupoty. Gdyby tak było jak piszesz to łucznicy sportowi i bloczkowcy brali by strzały jak leci i nie bawili się w idealne dobieranie do łuku.

PostNapisane: Cz 15 cze, 2017 13:05 

Egnar napisał(a):
Tomson97 napisał(a):

Spine przy łukach z takimi oknami w majdanie nie jest aż tak ważny według mnie. Jeśli do łuku 40# użyję strzały 50# nie będzie to miało jakichś większych konsekwencji. Fakt, że każda strzała musi mieć podobny spin, podobną wagę oraz jednakowy środek ciężkości.

Dawno nie czytałem takiej głupoty. Gdyby tak było jak piszesz to łucznicy sportowi i bloczkowcy brali by strzały jak leci i nie bawili się w idealne dobieranie do łuku.

Według mnie, a nie bawiłem się w strzelanie w tarcze 14cm z 50m, tylko worek 50kg z 20-30m. Za czasów gdy strzelałem, robiliśmy łuki z wielkimi wycięciami w majdanie a strzały do sosnowe przekładki rozcięte na pół i wyszlifowane w wałek 9 lub więcej mm. I chociaż strzała opadała jak kamień, nie odbijało jej na bok i celność była jak na taki sprzęt zadowalająca. A spine? Pilnowało się tylko aby każda miała przybliżone ugięcia.
Napisałem, że dla mnie strzały mogą mieć inną od wymaganej sztywności, ale muszą się jej trzymać, jeśli jedne mają spine 30# a inne 60# to już może być tak, że każda leci w inną stronę. Takie są moje obserwacje z dawnych lat.

Z tego oraz innego forum dowiedziałem się, że zwężając majdan, można stosować sztywniejsze strzały.

PostNapisane: Cz 15 cze, 2017 16:36 

Moim zdaniem problem się zaczyna wtedy jak celujesz. Jeśli strzelasz intuicyjnie nawet za sztywnym promieniem jesteś w stanie trafić tam gdzie chcesz to tylko kwestia ostrzelania danym zestawem strzał.

PostNapisane: Pt 16 cze, 2017 11:11 
SPONSOR

Stosowanie strzał zbyt sztywnych może się sprawdzić wtedy, gdy się strzela z kciuka. Wtedy ruch ręki łucznej "usuwa" majdan z toru lotu strzały.

Gorzej jest w przypadku strzelania z nieruchomym majdanem - sposób śródziemnomorski, ze spustu w przypadku bloczków itp. Wtedy niedobrany, zbyt sztywny spin strzał powoduje, że z odległości np. 20 metrów trafiasz, ale tymi samymi strzałami z 30 metrów już nie trafiasz, bo lecąca na początku krzywo strzała stabilizuje lotkami swój lot.

Tomson97 napisał(a):
dowiedziałem się, że zwężając majdan, można stosować sztywniejsze strzały.

Oczywiście, dlatego konfiguratory doboru strzał inne kryteria stosują dla łuków z wyciętym majdanem (sportowe, typu "hunter") - a inne łuków bez wyciętego majdanu. Co nie zmienia faktu, że dla konkretnego typu łuku strzały powinny być pobrane, nie za sztywne i za wiotkie - jeżeli chce się strzelać celnie.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: Pt 16 cze, 2017 19:18 

Dobrze, że Bouliego strzały o tym nic nie wiedzą bo zaczęłyby latać jakoś obłędnie.

PostNapisane: So 17 cze, 2017 20:07 

Niestety nie znam Bouliego i jego strzał, więc nie zrozumiałem tej odpowiedzi.

PostNapisane: N 18 cze, 2017 03:38 

@Tomson97, moja odpowiedź była do stwierdzenia Jopsy, Paweł strzela za sztywnymi strzałami i to mu nie przeszkadza być w czołówce tradycyjnych łuczników.

PostNapisane: N 18 cze, 2017 10:54 
SPONSOR

Używanie zbyt sztywnych strzał nie wyklucza celnego trafiania - ale celne trafianie jest wtedy trudniejsze, gdyż wymaga korekty prawo - lewo w zależności od dystansu. Taka korekta nie jest potrzebna, gdy strzała ma dobraną sztywność.

Przykład:
Strzelasz jako praworęczny zbyt sztywną strzałą sposobem śródziemnomorskim. Zbyt sztywna strzała nie wykonuje pełnego wygięcia "paradoksu łucznika", lecz skręca w lewo. Po skręceniu nie leci prosto wzdłuż oso promienia, lecz nieco "bokiem". Na krótkim dystansie grot wbija się w cel po lewej stronie.
Następnie wydłużasz dystans strzału - wtedy stabilizujące lotki prostują lot strzały - i wtedy grot wbija się nieco bardziej na prawo od poprzedniego miejsca trafienia, gdy nie dokona się celowej lub instynktownej korekty w zależności od dystansu.

A gdy strzała ma dobraną sztywność - to od początku tor lotu strzały jest prosty, pomijając tylko drobne "wężyki" w prawo i w lewo.

Zatem, mimo że się da celnie po latach treningu trafiać zbyt sztywnymi strzałami - to po co ma tak robić początkujący? By sobie utrudniać życie?

P.S. Jeszcze gorsze jest strzelanie strzałami zbyt wiotkimi - wtedy pojawiają się dodatkowe wygięcia promieni, powodujące już zupełnie przypadkowy rozrzut nie do skorygowania

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]