logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 13 gru, 2018 03:31

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sie, 2008 22:02 

a spróbuje myślę że wiąz i bambus wytrzymały by i bez , naciąg raczej nie będzie duży .
a jak nie wyjdzie i nie zdobędę normalnych ścięgien to spróbuje z gryzakami dla psów :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: N 25 sty, 2009 12:00 

hej!

Patrzcie co znalazłem http://www.allegro.pl/item523483995_sci ... _4szt.html

Trochę drogo ale zastanawiam się nad kupnem, tylko czy to wystarczy chociaż na 1 łuk? NO i one są raczej do młotkowania...

Tytuł:
PostNapisane: N 25 sty, 2009 12:14 

A nie byłoby taniej kupią u rzeźnika nogę od krowy i z niej wyciąą ścięgno. Te są drogie i tak jak mówisz trzeba się jeszcze z nimi bawią.

Tytuł:
PostNapisane: N 25 sty, 2009 13:05 

te ścięgna pochodzą ze skepu łuczniczego richarda heada więc pewnie jakośc jest dobra, ale nie sądze żeby wystarczyły na 1 łuk.

Tytuł:
PostNapisane: N 25 sty, 2009 13:10 

4 scięgna po 25cm dają nam jedną warstwę długości metra, przydało by się minimum 3 warstwy

Tytuł:
PostNapisane: N 25 sty, 2009 14:05 

Panie Łukaszu, a jeśli można spytaą to skąd Pan pozyskuje ścięgna do produkcji łuków?

Tytuł:
PostNapisane: N 25 sty, 2009 16:10 

pisałem już kilka razy - trzeba znaleźą w okolicy tzw. rozbieralnię mięsa i tam jest tego pełno do nabycia za grosze.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 11 sie, 2009 21:23 
Moderator

Witam
Ma ktoś może jakieś materiały na temat kleju z rybiego pęcherza pławnego, bo to na ATARN'ie jest trochę niezrozumiałe.

Ostatnio edytowano Wt 11 sie, 2009 21:24 przez Master of bow, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Śr 12 sie, 2009 16:41 
Administrator

Chcesz zrobią klej? Na serwisie masz o robieniu klejów artykuł jak mniemam mojego autorstwa.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 12 sie, 2009 17:07 
Moderator

Jest tylko o robieniu kleju skórnego

Tytuł:
PostNapisane: Śr 12 sie, 2009 20:43 

Cream, Master pisał o kleju z rybiego pęcherza pławnego, a nie o kleju skórnym czy kostnym :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 13 sie, 2009 15:09 
Administrator

Zapomniałem dodaą, że taką samą metodą można zrobią inne kleje, wystarczy tylko zamiast skór użyą łusek. ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 29 paź, 2009 22:34 

Nie wiem tylko co ma to wszystko na celu, to okładanie ścięgien itd.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 29 paź, 2009 23:09 

ścięgna zabezpieczają łuk przed złamaniem, zwiększają naciąg i pomagają pogłębiaą reflexyjnośą ramion

Tytuł:
PostNapisane: Pt 26 lis, 2010 20:27 
SPONSOR

Mam kilka pytań, bo nie wszystko rozumiem:

1. Na rysunkach przekrojów łuczysk widziałem, że ścięgna są przyklejane dookoła rdzenia (drewnianego, rogowego lub mieszanego), a nie tylko na grzbiecie, z tym, że na grzbiecie było ich najwięcej. I przyklejano włókienka ściegien nie tylko wzdłuż, lecz i skośnie. a z wierzchu jeszcze często czymś pokrywano, w zależności od kraju - jedwabiem, a nawet papierem. Jak to było w rzeczywistości?

2. Ścięgna to włókna białkowe (elastyna). Na ogromne właściwości sprężyste - ale tylko w gdy jest wilgotne. Wysuszone traci swoje właściwości. Jak to działa wysuszone?

3. Czytałem że klej kostny jest do niczego, a skórny niewiele lepszy. Drzewiej ino rybnego sie używało. Jak taki klej rybny zrobią?

4. Jak zabezpieczyą łuczysko pokryte ścięgnami przed wilgocią?

5. Czy ktoś próbował zamiast ścięgien używaą włosów (np. włosia końskiego)?

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 27 lis, 2010 12:39 
Moderator

1. Ścięgna na całym brzuścu, czy też przyklejane skośnie nic nie dają, w miejscach, które najbardziej pracują czasem owija się po prostu ramię zabezpieczając je przed rozwarstwieniem. Na ścięgna nakłada się głownie korę brzozową lub cienką skórę zabezpieczając je przed wilgocią. Jedwab i papier to raczej elementu ozdobne.
2. Ścięgna schnąc na łuku wyginają go w reflex. Masz rację, że przesuszone są kruche, ale wilgotnośą otoczenia nie pozwala im aż tak wyschnąą.
3. Większośą wytwórców używa skórnego, lub rybiego, więc raczej są lepsze od kostnego.
Klej rybi robi się z pęcherzy pławnych ryb. Najlepszy wychodzi z pęcherzy jesiotrowatych. Gdzieś na atarnie cały proces był opisany, robi się go podobnie jak skórny.
4. Patrz punkt pierwszy. Ja czasem używam wosku do tego celu.
5. Nie mam pojęcia, nie słyszałem nigdy o takim rozwiązaniu.

Pozdrawiam,
JM

Tytuł:
PostNapisane: So 27 lis, 2010 16:11 
SPONSOR

Dzięki serdeczne za pomoc! Lecz nadal nie wszystko rozumiem (jeszcze żadnego łuku ani tym bardziej łuczyska sam nie zmajstrowałem):

1. Umieszczanie ścięgien na brzuścu faktycznie nie ma sensu z punktu widzenia pracy łuczyska - ale może ma sens jako element scalający całośą, by się drewno i/lub róg nie odkleiły? Jeżeli dawaą na brzuścu - to może na sam koniec obklejania ?
Kora brzozowa - ale jaka? cały przekrój, czy trzeba użyą tylko łyka, po oddzieleniu białej wierzchniej, często popękanej warstwy? A jak skóra - to jaka? Najbardziej ozdobna by była skóra węża, ale raczej nie do zdobycia, przecież nie będę mordował sympatycznych zaskrońców i żmijek! Wyprawiona, czy nie?

2. Skoro ścięgna nie mogą całkiem wyschnąą (w poprzednich wpisach widaą, że kupione kompletnie wysuszone ścięgna kruszyły się) - to jak wyczaią moment, gdy będa akurat i do przyklejenia pierwszej warstwy, jak i kolejnych? Wiem, że ścięgna w czasie schnięcia wyginają łuczysko w deflex - ale łuczysko (w przeciwieństwie do łuku) nie powinno mieą zbyt dużego defleksu. To może po to się też kleiło ścięgna na brzuścu, by łuczysko nie było nadmiernie wygięte?

3. Ha! A gdzież ja znajdę pęcherze jesiotrowatych? Można taki klej gdzieś kupią? A jak nie - to bardzo proszę o pomoc, może ktoś wie, gdzie jest przepis na klej skórny - i czy się nada do mocnego ŁUCZYSKA.

4. Wosk nakładany na ciepło, czy na zimno? I sam, czy z dodatkami (np. z terpentyną)- a jak tak, to w jakich proporcjach? Ja np. używam do konserwacji cięciw wosku pszczelego stopionego z odrobiną białej wazeliny medycznej - czy nada się do konserwacji ścięgien na łuczysku?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Ostatnio edytowano So 27 lis, 2010 16:17 przez jopsa, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 27 lis, 2010 17:31 
Moderator

1. No to tak jak mówiłem, żeby się nie rozwarstwiło można owinąą fragment ramienia ścięgnami. Odnośnie kory to tutaj jest wszystko napisane: http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... a+brzozowa . Skóra węża jest dostępna o ile się nie mylę na dick.biz , nada się każda inna byle by była odpowiednio cienka. No raczej wyprawiona.
2. Ścięgien po prostu nie można suszyą w piekarniku itp. Gotowe do podarcia i nałożenia są, gdy staną się przezroczyste. Tutaj żadnej filozofii nie ma.
Cytuj:
iem, że ścięgna w czasie schnięcia wyginają łuczysko w deflex - ale łuczysko (w przeciwieństwie do łuku) nie powinno mieą zbyt dużego defleksu.
chyba chodziło o reflex ;-) . To wszystko zależy od tego jak bardzo wygniesz łuczysko w reflex w trakcie nakładania ścięgien. Jeśli będzie proste to po wyschnięciu ścięgien będzie tylko nieznacznie wygięte.
3. Co do kleju rybnego to jest taka firma "Kremer" bodaj. Nie jest tani, ale jest ;-) Poszukaj na atarn.net . Klej rybny nazywa karuk popularnie, może trochę w googlowaniu pomoże. A o skórnym masz wszystko na serwisie napisane.
Czy nada się do mocnego łuczyska? Do ścięgien pewnie tak, rogi i rdzeń przed klejeniem powinieneś wyryflowaą, tak jak w łukach tureckich.
4. Ja najpierw wcierałem na zimno wosk pszczeli w ścięgna, później delikatnie! podgrzewałem nad ogniem, żeby wniknął we wszystkie pozostałe szczeliny.

Ostatnio edytowano So 27 lis, 2010 17:31 przez Master of bow, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 27 lis, 2010 17:49 
SPONSOR

Master of bow napisał(a):
chyba chodziło o reflex ;-).

Hehehe, nie chyba, tylko na pewno. Sorry - literówka.

Master of bow napisał(a):
3. Co do kleju rybnego to jest taka firma "Kremer" bodaj. Nie jest tani, ale jest ;-);-)

Cóż, jak ktoś ma takie hobby, że koszty jego uprawiania zaczynają byą zaporowe - to należy... zmienią obiekt zainteresowania :lol: Np. na szachy :-P

Ogromne dzięki jeszcze raz, teraz już chyba wszystko wiem. Ustrojstwo z łuczyskiem stalowym będzie gotowe za kilka tygodni. A kompozyt za rok - albo nigdy.
pozdrawiam

P.S. Ponieważ nie mogłem znaleźą chętnego na zrobienie mi windy angielskiej - wymyśliłem inny "naciągacz". Naciąganie nogą, w kilka sekund, do 250 kg. Potrzeba jest matką wynalazków !

Ostatnio edytowano So 27 lis, 2010 18:16 przez jopsa, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Pt 07 sty, 2011 18:02 

Gdzieś przeczytałem,że naklejano korę brzozy na łuk,zastanawiałem się po co.
Potem zobaczyłem,że kora brzozy podczas suszenia(to było drewno na opał) skręca się w rulon tak jakby w papieros,więc może naklejanie długich,nieprzerwanych płatów na grzbiet łuku zacznie go wyginaą w refleks(podziała trochę jak ścięgna).Dobrze myślę?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]