logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 23 lis, 2017 09:07

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [Poradnik] Ścięgna
PostNapisane: So 01 gru, 2007 19:31 
Administrator

Ścięgna powinny mieą długośą ok. 15-35 cm. Wyróżniamy dwa typy ścięgien: z tyłu nogi oraz z grzbietu. Ścięgna z tyłu nogi mają forme grubej tuby, natomiast te z grzbetu są raczej płaskie i długie (ścięgna grzbietowe mogą byą bardzo długie, zresztą).

Ścięgna należy oczyścią z mięsa i innych niepotrzebnych rzeczy.
Gdy mamy ścięgna, które prawdopodobnie są jeszcze mokre i wilgotne, należy je wysuszyą. Kładziemy je na płaskiej powierzchni, dotykając je jak najmniej, aby wyschły. Po dniu najlepiej je obrócią, aby schły całą powierzchnią. Po ok. dwóch-trzech dniach powinny byą suche. Należy uważaą gdzie się je adzie, bo gryzonie, koty, psy je zeżrą. Po wyschnięciu, ścięgna można przechowywaą ile dusza zapragnie.

Druga faza to "młotkowanie". Należy uderzaą młotkiem w ścięgna (najlepiej z okrągłą główką aby ich nie porwaą), w celu separacji poszczególnych włókien. Następnie rozdzielamy włókna np. przy pomocy dwóch kombinerek, chyba że damy radę dłońmi. Powinniśmy uzyskaą ok. 6 - 8 włókien dośą grubych.

Wszystko to zajmuje co najmniej kilka godzin, jeśli mamy akurat tyle ścięgien aby wzmocnią jeden łuk.

Teraz te włókna można rozdzielią ręką na cieńsze. Przycinamy je na różną długośą, najlepiej mieą parę rodzajów długości po kilkanaście włókien.

Teraz pora na przygotowanie łuku. Grzbiet łuku przed klejeniem można odrobinę porysowaą piłką do metalu, aby uzyskaą lepszą spoine z klejem, jednak nie jest to konieczne. Grzbiet należy oczyścią ze wszelkich tłuszczy i pyłków. Najlepiej to zrobią za pomocą szmatki z acetonem. Ja użyłem mydlin i zdały egazamin. Później cały łuk należy spłókaą gorącą wodą (najepiej prosto z czajnika) i pozostawią do wyschnięcia.

Teraz klej. Wsypujemy 1/4 litra kleju do garnuszka i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy na 30 min. aby klej wsiąknął wodę. Następnie umieszczamy garnuszek z klejem w innym garnku z wodą i podgrzewamy. W ten sposób musimy utrzymaą stałą temperaturę kleju, w okolicach 60-70 stopni. Kleju NIE WOLNO GOTOWAÆ bo straci swoje właściwości.

Podgrzewamy klej do ok. 80 stopni (aby był gorący w dotyku), i smarujemy grzbiet łuku klejem. Ma to na celu wypełnienie komórek drewna, które teraz łakną kleju. Gdybyśmy tego nie zrobili, wiązanie byłoby słabe bo cały klej wsiąłkł by w drewno.
Gdy to zrobimy, czekamy chwilę aż klej wsiąknie i delikatnie wyschnie.
Teraz bierzemy ścięgna (nie pojedyńcze, tylko kilka tej samej długości), maczamy je przez ok. 30 sekund w kleju. Wyciągamy i kładziemy na środek łuku. Nie używajcie zbyt długich ścięgien, bo to znacznie utrudnia pracę. 20-30 cm jest w sam raz. Gdy położymy już ścięgna, należy je wypłaszczyą np. drewnianym promieniem. Trzymaą go należy w wodzie, aby nie kleił się.
Teraz kładziemy kolejne ścięgna, postępujemy od środka łuku ku końcom. Za każdym razem wygładzamy je. Gdy już mamy scięgna na całej długości, należy również przykleią ich trochę po bokach grzbietu.
UWAGA! Ścięgna powinny byą kładzione jak cegły na ścianie, aby nie było słabych miejsc!

AAAABBBBCCCC
AABBBBCCCCAA
AAAABBBBCCCC

Jeśli chcecie mieą więcej warstw ścięgien na grzbiecie, teraz jest idealna pora aby położyą kolejne warstwy.

Teraz należy poczekaą, aż wszystko wyschnie. Najlepiej przez 24h zostawią łuk tam gdzie kładliśmy ścięgna na grzbiet. W przeciągu tych 24h nie należy wystawiaą łuku na ciepło bądź promienie słoneczne, bo klej nie zaschnie.
Po dniu, im więcej suchoty w pokoju i przewiewu, tym klej szybicej wyschnie. Trwa to różnie, od 2 tygodni do 2 miesięcy, w zależności od warunków. Należy pamiętaą, że klej wyschnie szybciej niż ścięgna, i te będą nawet po roku jeszcze bardziej schnąą i napinaą łuk w reflex.

Gdy wszystko wyschnie, znowu zrób odrobinę kleju, podgrzej, wsadź palec i przejedź palcem po grzbiecie łuku dokładnie. To wieńczy dzieło.

Należy pamiętaą, żeby cały proces klejenia przeprowadzaą w miejscu gdzie jest cieplutko. Ja robiłem to w garażu i klej schnął prawie natychmiast, co bardzo utrudniało pracę. Sauna z mała ilością pary byłaby doskonała.

Jeszcze jedno - gdy będziecie kształtowaą łuk, nie martwicie się, ten dźwięk to pękający klej, a nie łamiące się drewno :-) Także bez obaw.

Ostatnio edytowano N 02 gru, 2007 21:35 przez Cream, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 02 gru, 2007 20:48 
Super Cream, troche się opisałeś, ale każdemu się to przyda.
Ten longbow jesionowy co pytałem się jak przykleią len to jest ukształtowany, zapokostowany i można strzelaą, tylko nie mam czym :-( , jutro robie strzały.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 03 gru, 2007 19:36 
SPONSOR

Bardzo ciekawe i dokładnie opisane. Mam pytanie co do jednej rzeczy: czy każdy naturalny klej miesza się z wodą w tych proporcjach co podałeś?

Tytuł:
PostNapisane: Wt 04 gru, 2007 08:50 
Administrator

Tak tak zapomniałem o kleju - był to skórny. Ale myślę że każdy, chyba że inaczej podano na opakowaniu :mrgreen: Do ścięgien tylko kleje naturalne, żadne inne się nie nadają.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 04 gru, 2007 17:39 
SPONSOR

W tym filmiku o azjatyckim łuku, co adres jest na forum, widaą, że gośą nakłada ścięgna na jakąś belkę rozczesując włókna i nakładając klej. Dopiero potem nakłada na łuk. Wiesz coś o tym sposobie?

Tytuł:
PostNapisane: Wt 04 gru, 2007 21:36 
Administrator

Ja wiem tylko tyle co napisałem.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 28 sty, 2008 00:44 

Czym pokryą grzbit łuku z przyklejonymi ścięgnami - może macie jakieś wiadomośąi ? z tych materiałów które mam i z tego co czytałem oklejano grzbiet łykiem kory brzozowej , obszywano skórą lub pokrywano tzw laką . nie chce obszywac skórą bo che zrobic zdobienia na łuku wg materiałów źródłowych , kora mi sie wydaje podejrzanie słaba . co to jest ta laka i czy jest dostępna ? a moze cos jescze innego ?

Ostatnio edytowano Pn 28 sty, 2008 00:45 przez robin_, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 28 sty, 2008 10:41 
Administrator

Z tego co ja wiem, można właśnie pokryą grzbiet korą (ale chyba łykiem?) brzozową lub wiśniową, skórą z węża, ew. czymkolwiek co zatrzyma wilgoą i jest wodoszczelne. Ja słyszałem tylko o korze, skórze z węża i cienkiej skórze.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 30 sty, 2008 14:53 
Administrator

Jako, ze temat przeszedł w sposób płynny ze ścięgien na korę brzozową oddzieliłem dalszą częśą dyskusji. Znajduje się tutaj:

http://www.lucznictwo.yoyo.pl/viewtopic.php?t=553

Pozdrawiam
Wiewiór

Tytuł:
PostNapisane: Wt 18 mar, 2008 08:44 
Gdzie można dostaą ów ścięgna, i z jakiego zwierza są najlepszę?
Chętnie od kogoś odkupię

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Wt 18 mar, 2008 10:24 

Jeśli chodzi o ścięgna to każde zwierze się nada oczywiście sarna, jeleń będą najlepsze gdyż ów zwierzaki ciągle biegają, w przeciwieństwie do tłustej świni czy krowy. Ale ścięgna ze zwierząt hodowlanych też są dobre. ;-)
Najlepsze ścięgna są na grzbiecie i w nogach, po prostu bierz najdłuższe.
Co do dostępności ów surowca popytaj u rzeźnika albo po prostu w mięsnym (czasem odkładają coś dla psów, po co ma się zmarnowaą :mrgreen: )

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: Wt 18 mar, 2008 14:30 
Administrator

Jeśli masz MUMIN dojście do ścięgien daj znaą, ja szukam i szukam a znaleźą nie mogę...

Tytuł:
PostNapisane: Wt 18 mar, 2008 19:26 

suszone już ścięgna sprzedają często w w sklepach zoologiczych jako gryzaki dla psów .
Można by spróbowaą.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 18 mar, 2008 20:29 
Czyli mam rozumieą że jak poprzyklejem te scięgna na grzbiet łuku to one pod wpływem wysychania zbiegną się i tym samym naciągną mój łuk w strone od której były przyklejone?

Staram się wywnioskowaą czy własnie tę ściegna nadają mu taki charakterystyczny kształt gdy jęct nie naciągnięty. Jaka powinna byc "listwa" na którą je kleimy?

PoZdRaWiaM

Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 mar, 2008 15:27 
Administrator

Znalazłem takie coś, myślicie że się nada? Ścięgna strusia

http://www.zooplus.pl/shop/psy/gryzaki/ze_strusia/31943

Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 mar, 2008 15:58 
Administrator

To tutaj są tradycyjne - jeleniowe ;)
http://www.zooplus.pl/shop/psy/gryzaki/ ... elen/32891
Na dniach pójdę do zoologicznego i zobaczę, czy jakiekolwiek (w tych najbliższych spodziewam się wołowych) nadają się do wykorzystania.

Pozdrawiam

P.S. O linku zapomniałem - już naprawione

Ostatnio edytowano Cz 20 mar, 2008 20:43 przez Wiewiór, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 mar, 2008 20:18 

Ścięgno strusia :idea: BINGO :idea: to jest to. W końcu ten ptak dużo biega. Ścięgno jest długie, spokojnie starczy na jedno ramie łuku. Z tego co czytałem to są już odtłuszczone i wysuszone a i cena nie wygórowana
Wystarczy poszukaą ;-) brawo Cream

Ostatnio edytowano Cz 20 mar, 2008 20:30 przez MUMIN, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 mar, 2008 20:56 

No w sumie dobry pomysł żeby poszukaą w zoologicznym, ale jakoś nie chce mi się wierzyą żeby do tych ścięgien nie były dodane jakieś super extra przysmaki dla psów, czy może to w niczym nie przeszkadza? W każdym razie trzeba by się tego dowiedzieą.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 mar, 2008 22:14 
Administrator

Mam nadzieje że to wypali... na allegro akurat nie ma ścięgien, jedynie... gryzaki w formie byczych penisów :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 mar, 2008 23:29 
Administrator

Ścięgna kupione - za zatrważającą kwotę 4,50 - (jeden obiad na uczelni mniej ;P). Po pierwszych oględzinach wydają się warte spróbowania. Na części widaą resztki tłuszczu. Tylko pachną trochę "piesko" ale w końcu kawał czasu leżały wśród tego żarcia. Nie wydaje mi się, żeby do tego dorzucali dużo syfu - pies i tak zje i pomerda ogonem. Jutro spróbuję podzielią na włókna i nie omieszkam zaraportowaą o postępach ;)

Pozdrawiam

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]