logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pt 23 paź, 2020 12:59

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opracujmy razem łuk doskonały
PostNapisane: N 10 sty, 2010 21:49 

Witam od dawna męczy mnie ten temat, spróbujmy wymyślią coś razem coś niepowtarzalnego i doskonałego, każdy z nas ma własne doświadczenia co do konstrukcji łuków.

Wiemy kiedy drewno się nadaje a kiedy nie jaki zastosowaą profil by maxymalnie przyspieszyą łuk,

Możemy wspólnie opracowaą projekt łuku(następnie opracuje go w autocadzie i zrobie do niego całą dokumentacje ogólnie dostępną) i każdy z nas spróbuje sobie go wykonaą, oczywiście ten który będzie chciał:p

Na koniec zawsze będzie można ogłosią że opracowaliśmy w 21 w. projekt łuku Polskiego

Identycznie można postąpią ze strzałami ?

Jak wam się to podoba?

ps: Mumin liczę na ciebie.

Tytuł:
PostNapisane: N 10 sty, 2010 22:04 

no fajny pomysł :D
z tym że moim zdaniem nie jest tak łatwo określią co jest w łuku lepsze od czegoś innego np czy plaski czy angielski , wszystko ma swoje plusy i minusy :-/

ogólnie wiadomo ze lekkie i sztywne końce ramion , mała masa całego łuku , jakiś refleks ,dobrze wysuszone drewno ,dobry profil .

można by opracowaą specjalny, forumowy model luku np krótki holmegaard z refleksem w majdanie pokryty ścięgnami :mrgreen:

Ostatnio edytowano N 10 sty, 2010 22:06 przez marcinello, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 10 sty, 2010 22:06 

Mi sie podoba ale niestety prawie nie mam doświadczenia w wytwarzaniu łuków. Zrobiłem dopiero jeden płaski. Pociechą jest to że wyszedł całkiem dobrze. Wiec nie mam sie za bardzo czym dzielią :-/

[ Dodano: Nie 10 Sty, 2010 21:52 ]
Ja ze swojej strony proponowałbym coś w stylu longbow ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sty, 2010 01:13 
Pomysł jest super.. ale ujednolicenie waszych wieloletnich doświadczeń będzie najtrudniejsze. Dlatego proponuję żebyście wyszli od założeń które będą stałe, takie dane wyjściowe. Zaproponujcie rodzaj łuku, drewno(gatunek, i detale tj usłojenie), technikę tworzenia-czy to będzie łuk z jednego kawałka drewna czy też nie. Trzeba to zrobią żeby ukierunkowaą wasze myśli :)

Ja jako że (zaczynam) zajmuje się tworzeniem modeli komputerowych (matematycznych) pomyślałem, żeby w przyszłości opracowaą dynamiczny model łuku - uwzględniający rozkład naprężeń, rozkład prędkości, opór powietrza, opór wewnętrzny(dyssypacja energii). Lecz na razie zagadnienie to jest dla mnie za trudne ze względu na zbyt dużą ilośą zmiennych. Podając dane do programu tj właśnie gatunek drewna usłojenie itd można by później dowolnie kształtowaą-rzeźbią łuk i sprawdzaą na bieżąco jakie są efekty.. ale mówię - to daleka przyszłośą ;)

Jakby co to mogę pomóc przy rysowaniu w cadzie ;)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sty, 2010 01:25 

pomysł fajny. Ja proponuje coś takiego : reflex/reflex lub płaski z refleksem z samego drewna są ryzykownymi projektami poniweważ łuk taki długo nie utrzyma dużej sprawności bo drewno mocno dostaje w kośą. Ja mam taki pomysł - płaski deflex/ refleks - spory defleks jak w myśliwskich z usa , widok ramienia z góry jak w holmegard - równa szerokośą i refleks holmegardowy szpic. Będzie szybki i trwały , rękojeśc będzie trzeba dokleią więc to nie selfbow niestety. Wymyślajcie moze ktos wpadnie na ciekawy plan choą może byą cięzko , raczej już wszysko zostało wynalezione no ale może?

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sty, 2010 12:52 

No i to mi się podoba pół sukcesu to odzew i kooperacja.

Mam pewne koncepcje tyle że Łukasz darujmy sobie łuki jedno częściowe
twoja koncepcja jest dobra reflex-deflex plus holmegaard podoba mi się

Jeśli mamy określią gatunki drewna które będą użyte możemy iśą nieco dalej i na ramiona zastosowaą dwa gatunki o różnych właściwościach, podobnie jak w drewnie cisowym

Co do brzuśca obstaje przy buku, drewno dobrze się kształtuje na gorąco jest średnio ciężkie i bardzo dobrze znosi siły ściskające a przy tym ma dośą wysoki moduł sprężystości

Na grzbiet proponował bym listwę grubości 3-4mm tylko z czego? może dąb biały, o robinii i hikorze nie myślę bo to drewna dośą nie polskie.

Drugą opcją może byą klon pospolity lub wiąz

majdan można by zastosowaą bardzo krótki(12-10cm) taki jak w łukach tureckich by maxymalnie wykorzystaą ramiona przy minimalnej długości

Co do reflexów obstaje przy klonie pospolitym po gięciu prażenie w tem.200stopni

Określmy jeszcze szerokośą ramion w miejscu pracy,
Całkowitą długośą łuku, obstaje przy 165-170cm
Długośą gryfów za gięciem
Kąt gięcia gryfów
końcówki gryfów mogły by mieą wymiar przy sile naciągu ok 27kg 5mm szerokości i 12 grubości same zaczepy można by było wzmocnią rogiem jak w łuku tureckim

Opcjonalnie jakieś wzmocnienie grzbietu typu ścięgna len bawełna itp.

I jakąś minimalną siłę naciągu

[ Dodano: Pon 11 Sty, 2010 11:57 ]
A jeszcze jedno określmy głębokośą deflexu w majdanie tj ile cm ma byą cofnięty względem brzuśca ramion

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sty, 2010 15:53 

gbartek napisał(a):
ps: Mumin liczę na ciebie.

no normalnie czuję cię zobowiązany :mrgreen:

trzeba ustalią priorytety projektu
rozumiem ze laminat odpada ? :-P

chodzi o jak najwyższą sprawnośą tak ?
w takim razie projekt trzeba by oprzeą na konstrukcji holmegaard
raz zrobiłem taki łuk i mimo tego ze mi się kompletnie nie udał był to względnie najszybszy łuk jaki wykonałem

robin_ napisał(a):
płaski deflex/ refleks - spory defleks jak w myśliwskich z usa , widok ramienia z góry jak w holmegard -

nie wiem czy takie coś wypali
Obrazek

bo holme pracuje przy majdanie a w takim recurve z USA dopiero w końcowej fazie naciągu rusza się majdan ciagnięty przez wiotkie refleksyjne ramiona :-/ a holme ma ramiona sztywne lub minimalnie pracujące

I wreak havoc with the arc!

Ostatnio edytowano Pn 11 sty, 2010 18:08 przez MUMIN, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sty, 2010 17:45 

buk od spodu klon z wierzchu będzie dobrze , dodatkowej warstwy na grzbiet wg mnie nie trzeba

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sty, 2010 17:49 

Zasadniczo ja bym był za jednym kawałkiem drewna. Uważam że taki łuk łatwiej wykonaą i więcej osób by go wykonało (przynajmniej z mojego punktu widzenia czyli poczatkujacego) ;-)

[ Dodano: Pon 11 Sty, 2010 17:19 ]
ja bym proponował łuk fantasty deflex-reflex ok 170 cm 25 kg

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sty, 2010 19:31 
Moderator

Ale tu chodzi o stworzenie łuku o jak najlepszych osiągach, a nie do wykonania dla każdego...
Cytuj:
ja bym proponował łuk fantasty

że co to niby ma oznaczaą?

Holmegaard zdecydowanie najlepsza opcja. Ja bym proponował dużo buku, trochę klonu i jeszcze ścięgna na grzbiet.

Ostatnio edytowano Pn 11 sty, 2010 19:32 przez Master of bow, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sty, 2010 19:39 

chciałem wstawią obrazek ale nie wiedziałem jak :oops:

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sty, 2010 19:41 

Buk jest dośą ciężki w porównaniu z klonem, który po wysuszeniu jest leciutki, a jak wszyscy wiemy masa ramion ma duże znaczenie, jeśli chodzi o dynamikę.

A gdyby tak zrobią "Holmegaarda" z tym, że buk na brzuścu byłby tylko w miejscu gdzie ramię pracuje, natomiast gryfy były by przedłużeniem klonowego grzbietu?

co o tym sądzicie? dałoby to coś?

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sty, 2010 19:58 

teoretycznie to całe to zwężenie i gryf można by było zrobią nawet z osiki wpierw ją wygiąą a następnie utwardzią przez obróbkę termiczną

Co do wagi buku i klonu to jest to ok 8% z tego co pamiętam więc tragedii nie ma

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sty, 2010 20:02 
Moderator

całkiem dobry pomysł, gryfy osikowe na V wkleią. Można narysowaą jakąś "bazę" i każdy mógłby dorysowywaą do niej swoje rozwiązania, jak myślicie?

Ostatnio edytowano Pn 11 sty, 2010 20:03 przez Master of bow, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 11 sty, 2010 22:33 

defleks/refleks moze byą ze sztywnymi refleksami , taki zrobiłem w moim pierwszym wschodnim rogowym. Dynamiką wcale nie ustępował następnemu refleks/refleksowi. Ścięgna przy d/r można położyą ale myślę że nie trzeba bo raczej na pewno łuk nie pęknie . Dłużej łuk będzie pozostawał dynamiczny ale zyska na masie , cos za coś . Każdy może popróbowaą po swojemu. Jeśli bym dawał ścięgna to nie zrobił bym brzuśca bukowego tylko całe ramię klonowe. Wklejane refleksy z lekkiego drewna to dobry pomysł , ale czy miękkka topola utrzyma 30 kg naciągu np? można by skleią refleks z paru warstw topoli , osiki , lub próbowaą utwardzaą temperaturą.

Ostatnio edytowano Pn 11 sty, 2010 22:39 przez robin_, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 sty, 2010 00:05 

osika moze i lekkie ale faktycznie może nie daą rady
i tu ja dam swój pomysł otóż można wzmocnią osikowy gryf paskiem rogowym (takie inspiracja strzałami z MR ;-) ) coś na wzór tureckich refleksów

Ej chodzi wam o taka konstrukcję ?
http://www.atarn.org/letters/khotan_bow/khot18.jpg

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 sty, 2010 01:19 

e nie o taką. Zobacz na odkształcenie tych ramion. przy tak małej powierzchni pracującej samobójstwo robią tak mocne cofnięcie w rękojeści bez rogu. Deflex sprawi że ramie mniej będzie zgniatane , myślałem tez że lepiej będzie nie tak szerokie ramiona , tak 3,5 - 4 cm wystarczy w zupełności , nieco wyższy przekrój przy defleksie będzie możliwy a grubsze węzsze ramie uzyska większą twardośą przy mniejszej masie. Tak sobie teoretyzuje nie mówie że tak musi byą ;-). Bardzo słuszna uwaga Bartka o małej rękojeści.

Ostatnio edytowano Wt 12 sty, 2010 01:20 przez robin_, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 sty, 2010 16:31 

a może w ogóle bez rekojeści ?
żeby i w majdanie pracował ;-) jak w łuku Legolasa

jakie proporcje sugerujecie w stosunku: częśą pracująca do części sztywnej ? 1 : 1 może ? lub nieco krótsze sztywne ?

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 sty, 2010 21:51 

Ja bym taki proponował. Nie wiem jak się nazywa ale spodobał mi się i rękojeści nie ma jako takiej ;-) Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 sty, 2010 22:27 

taa , gdzieś go widziałem hehe. łuk doskonały to na pewno nie jest choą sobie radzi , rękojeśą nie jest ruchoma wbrew pozorom .

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]