logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 24 lip, 2019 09:09

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [Poradnik] Ulepszanie łuku
PostNapisane: Wt 18 wrz, 2007 17:57 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt 06 lut, 2007 17:44
Posty: 1993
Lokalizacja: Żywiec / Kraków
Oto kilka cennych rad wujka Sama, dzięki którym podrasujecie wasz sprzęt. Poniższe wskazówki powinny byą brane pod uwagę już na etapie projektowania łuku.

SZYBKOŚĂ†
Na szybkośą wypuszczania strzały przez łuk wpływa kilka czynników. Oto najważniejsze z nich:
1) siła naciągu
2) długośą naciągu
3) odległośc cięciwy od majdanu (BH - brace height)
4) profil łuku i kąt cięciwy
5) masa ramion i jej rozmieszczenie
6) długośą ramion
7) waga i rozciągliwośą cięciwy

siła naciągu
Im większa siła naciągu, tym więcej energi jest kumulowane w łęczysku. Im więcej naszej siły potrzeba w naciągnięcie cięciwy, tym więcej energi jest kumulowane. Łuki o prostych ramionach, mają mniej więcej prosty wykres siły ciągnięcia, natomiast łuki refleksyjne mają wypukły wykres. Choą łuk refleksyjny może byą tak samo trudny do trzymania przy maksymalnym naciągu jak prosty, ze względu że jest go trudniej naciągnąą w początkowej i środkowej fazie naciągania, gromadzi dużo więcej energii.

Energia gromadzona w łęczysku to JEDYNA energia, która jest w stanie wprawią strzałę w ruch.

długośą naciągu

Dłuższe długości naciągu gromadzą więcej energii. Łuk o sile 50# @ 28'' gromadzi znacznie mniej energii niż łuk o takiej samej sile ale dłuższym naciągu (50# @ 32'').

odległośą cięciwy od majdanu

Większa odległośą cięciwy od majdanu powoduje, że mniej jest gromadzone energii. Cięciwa o BH (brace height) równym 8'' pokonuje drogę tylko 20'' przy 28'' naciągu. Cięciwa o BH równym 4'' pokonuje drogę 24'' i gromadzi więcej energii (choą ostateczna siła naciągu spada).

Mniejsze majdany pozwalają na mniejszą BH.

profil łuku i kąt cięciwy

Różne profile łuków powodują, że nasza ręka wykonuje więcej pracy. Im większy reflex, tym więcej pracy trzeba włożyą w wczesnych stadiach naciągania cięciwy. Im większy deflex (ułożenie za cięciwą), tym mniej pracy wkładamy i siła łuku przy wczesnych stadiach naciągania spada.
Dzieje się tak dlatego, że ramiona łuku refleksyjnego już w fazie nałożenia cięciwy są w dużo większym naprężeniu niż ramiona łuku prostego, który jest ułożony za cięciwą.

Podczas naciągania cięciwy, pomiędzy gryfami a cięciwą, pomiędzy strzałą i cięciwą oraz pomiędzy gryfami a rękojeścią tworzą się kąty. Najbardziej na gromadzenie energii wpływa kąt pomiędzy cięciwą a gryfami. Im ten kąt jest większy, tym mniej energii jest gromadzone, ponieważ im większy ten kąt, tym bardziej ramiona więdrują z każdym calem naciągu. Również zwiększa to efekt "sztywnienia" ramion. Przy małym kącie widoczny jest efekt dźwigni - jeden cal naciągu tylko nieznacznie przesuwa gryfy łuku, gromadząc dużo energi.

Dlatego łuki krótkie (nie-refleksyjne) gromadzą mało energii, ze względu na duży kąt pomiędzy cięciwą a gryfami oraz "efekt sztywnienia" ramion.
W łukach refleksyjnych, kąt cięciwy jest zmiejszony poprzez zastosowanie refleksyjnych gryfów, co zwiększa gromadzenie energii.

masa ramion i jej rozmieszczenie

Cięższe ramiona mają powolny powrót do stanu przed naciągnięciem. Im mniejsza masa ramion, tym szybciej są w stanie wystrzelią lekkie strzały - łuki refleksyjne są krótkie aby zmniejszyą masę ramion.
Im masa ramion się zwiększa, tym gorzej wystrzeliwuje łuk lekkie strzały. Długi łuk o długich i ciężkich ramionach wystrzeli lekką strzałę wolniej niż łuk o lekkich ramionach.

Im grubsze są gryfy łuku, tym wolniej łuk strzela. Im bliżej gryfów, tym większe znaczenie ma waga w tym miejscu (bo im bliżej gryfów, tym większą odległośą musi pokonaą ramię do powrotu). Dużo mniejsze znaczenie ma masa w środku ramienia, a miminalne znaczenie ma masa majdanu (jeśli majdan nie pracuje, jego masa nie ma żadnego znaczenia).

Dlatego dobrym pomysłem jest zwężenie końcówek ramienia (min. 10cm do 20cm) aby były jak najlżesze. Nie powinny również wyginaą się, co zmniejszy kąt cięciwy i zwiększy zasób gromadzonej energii.

Im więcej wagi jest w końcówkach ramion, tym łuk bardziej "kopie".

Najlepszym kształtem, który idealnie rozdyponywywuje masę ramion jest kształt łuku piramidalnego.

długośą ramion

Długie ramiona mają wolniejszy powrót, ze względu na ich wagę. Jednak długie łuki gromadzą więcej energii niż krótkie łuki, dlatego są dużo szybsze od łuków krótkich (nie-refleksyjnych).

Dla naciągu rzędu 28'', nalepszyą długością łuku jest 66'' do 67'' (167cm - 170cm). W zależności od użytego materiału, ramiona powinny byą dłuższe i szersze (gorszy materiał) lub krótsze i węższe (lepszy).
Za każdy dodatkowy cal naciągu powinno się dodaą dodatkowe dwa cale długości. I tak łuk o naciągu 30'' powinien mieą 71'' długości (180cm), łuk o naciągu 32'' winien mieą 75'' (190cm).

Krótkie łuki refleksyjne, ze względu na małą masę ramion, szybko regujące ramiona oraz dużą ilośą gromadzonej energii są bardzo szybkie.

waga i rozciągliwośą cięciwy

Im cięciwa jest cięższa, tym bardziej spowalnia łuk. Najgorszym miejscem do dodania wagi na cięciwie jest jej środek - wtedy to jakbyśmy dodali masę do samej strzały. Gdy dodajemy masę do pętli cięciwy, to tak jakbyśmy dodawali je do końcówek łuku.

Im bardziej cięciwa jest rozciągliwa, tym mniej energii jest w stanie dostarczyą strzale. Im bardziej cięciwa jest skręcona, tym bardziej jest rozciągliwa. Najlepiej nie skręcaą zbytnio cięciwy.

CELNOŚĂ†
Długie łuki są bardziej stabilne, co zwiększa celnośą. Również długie naciągi zwiększają celnośą, bo łatwiej i bardziej komfortowo je utrzymaą ze względu na ich małe "sztywnienie".
Minimalna różnica w długości naciągu jest mniej krytyczna na długich łukach które mało "sztywnieją", a bardziej krytyczna na krótkich prostych łukach, które w końcowej fazie naciągu gromadzą najwięcej energii. Minimalna różnica w naciągu i strzała będzie wymagaą innej sztywności.

Węższy majdan jest bardziej polecany niż zbyt szeroki. Strzały mają problem przy paradoksowaniu obok szerokiego majdanu (powyżej 3,5cm szerokości). Również lekko zaokrąglony lub owalny w przekroju majdan poprawia komfort trzymania i wystrzału.

Im mniej łuk "kopie", tym łatwiej się strzela, co przekłada się na celnośą.

Szybsze łuki pozwalają na niższy kąt celowania oraz szybsze strzały są lepiej stabilizowane.

Mały stopień podążenia za cięciwą jest pożądany, bo przekłada się na delikatniejszy wyrzut strzały pod koniec wędrówki cięciwy.

Większe BH poprawia celnośą, bo mniejsza częśą strzały musi się wyginaą w paradoksie łuczniczym. Również można używaą dłuższych strzał, aby poprawią celnośą.

GŁADKI NACIĄG I "KOPANIE"

Gładki naciąg wiąże się z małym "sztywnieniem" ramion. Dlatego długie łuki lub refleksyjne ciągnie się bardziej przyjemnie. W długich łukach każdy cal naciągu wymaga włożenia podobnej siły(np. 2# @ 1'') . W krótkich łukach, końcowe fazy naciągania wymagają znacznie większej siły.

"Kopanie" w rękę łuczną jest związane z: niepoprawnym profilem łuku (źle ukształtowany), dużą masą gryfów i końcówek ramion. Ucięcie ok. 2cm z każdego ramienia może poprawią sytuację. Również sztywny majdan zmiejsza szok ręki.

UŁOŻENIE ZA CIÊCIWĄ

Jest kilka metod aby zminimalizowaą ten efekt.

1) dobrze wysuszyą drewno. 9% wilgotności zapewnia dobry jakościowo materiał i zmiejsza podążanie za cięciwą. Przy 12% podążąnie może byą bardzo duże.

2) dobrze wyprofilowaą łuk, bez żadnych słabych miejsc. Łuk układa się w słabych miejscach dużo bardziej niż przy prawidłowym profilu łuku.

3) nakleią warstwę ścięgien na grzbiet łuku, lub zrobią wzmocnienie kablowe

4) najważniejsze (poza prawidłowym profilem) jest nieprzeciążanie łuku. Oznacza to, że podczas profilowania łuku nigdy nie ciągniemy go bardziej, niż zakładana siła naciągu. Jeśli tego nie zrobimy, wyjdzie nam łuk o sile naciągu 15kg, ale ułożeniu za cięciwą jakby miał 20kg

5) szerokie ramiona i płaski grzbiet oraz brzusiec to skuteczne panaceum na podążanie za cięciwą. Wąskie ramiona układają się bardziej niż szerokie i płaskie.

6) zrobią łuk z materiału, który miał w sobie reflex. Takim sposobem można uzyskaą łuk, który W OGÓLE nie podąża za cięciwą, lub nawet trzyma reflex po wykonaniu.

ZBYT SŁABY ŁUK

Łuk o zbyt słabej sile można wzmocnią na kilka sposobów.

1) odciąą ok. 2cm z każdej strony ramienia. Wzmocni to łuk o ok. 2-3kg.

2) nakelią na grzbiet kilka warstw (3-4) ścięgien, lub zainwestowaą w inne wzmocnienie grzbietu (np. drewno, kabel, len)

3) zrefleksowaą końcówki ramion. Im większy procent refleksu w stosunku do długości ramienia, tym łuk będzie mocniejszy, bo zwięszy się naprężenie ramion. Jednak ramiona mogą nie wytrzymac i łuk może się złamaą.

HAŁAS

Jeśli chcemy aby cięciwa nie wydawała hałasu przy strzelaniu, można ocinek ok. 5cm z każdej jej strony owinąą w futerko, lub pióra. Majdan można owinąą w miękką skórę, aby zmiejszyą hałas wydobywany przez przechodzącą obok majdanu strzałę.

Poza tym:
-cięższe strzały są cichsze niż lekkie
-grubsze cięciwy są cichsze niż cieńkie
-mniejsze BH jest cichsze niż większe
-proste łuki są cichsze niż refleksyjne
-słabsze łuki są cichsze niż silne

To tyle. Jakby coś było niezrozumiałe to piszcie.

_________________
Serwis "ARCUS" - www.arcus-lucznictwo.pl


Ostatnio edytowano Wt 18 wrz, 2007 18:40 przez Cream, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 18 wrz, 2007 18:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N 18 lut, 2007 21:50
Posty: 584
Lokalizacja: trzeϝ
Aleś sie opisał!!! Strzała za same chęci, nie mówiąc już o przydatności. To pomoże niejednemu łucznikowi.

PS. Do Adminów: Może by tak przykleią ten temat??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 18 wrz, 2007 20:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 07 lut, 2007 10:11
Posty: 1384
Lokalizacja: Gliwice
taaaaa, widaą, że się nudzi. Co jednak nie umniejsza jego wyczynu i chęci :-D strzała! ;-)

_________________
"Obce rzeczy dobrze wiedzieć, swoje- obowiązek"- Autor nieznany

Pagancraft na Facebooku :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 18 wrz, 2007 21:22 
Offline
SPONSOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 10 mar, 2007 19:17
Posty: 723
No, no! No co? Strzała ;-)

_________________
http://www.willbowmaker.pl/ - mój blog o łucznictwie tradycyjnym
https://www.youtube.com/user/Willbowmaker


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 18 wrz, 2007 22:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 05 lut, 2007 17:03
Posty: 380
Lokalizacja: Krzeszowice
Czy nie uważacie, że 4 strzały za jednego posta to troche za dużo. Owszem pewnie się napracował chłopak z tłumaczeniem, ale bez przesady. 8-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 19 wrz, 2007 20:42 
Offline
SPONSOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 10 mar, 2007 19:17
Posty: 723
Dobra, dobra, gadaj se, gadaj, ja swoje wiem ;-) Chyba każdy może daą za, przydatnego dla siebie, posta strzałę? Hę? Należało mu się.

_________________
http://www.willbowmaker.pl/ - mój blog o łucznictwie tradycyjnym
https://www.youtube.com/user/Willbowmaker


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 wrz, 2007 14:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 28 kwi, 2007 19:52
Posty: 69
Lokalizacja: KrakĂłw
Cream napisał(a):
Dlatego dobrym pomysłem jest zwężenie końcówek ramienia (min. 10cm do 20cm) aby były jak najlżesze.


Myślę, że mogłyby byą jeszcze węższe ;-) ok 1-2cm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 wrz, 2007 16:34 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt 06 lut, 2007 17:44
Posty: 1993
Lokalizacja: Żywiec / Kraków
Źle się wyraziłem - te 10-20cm to długośą ramienia, nie porządana szerokośą :-)

_________________
Serwis "ARCUS" - www.arcus-lucznictwo.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage