logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 20 sie, 2018 16:25

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Diana Łukbis
PostNapisane: N 12 kwi, 2015 20:33 

https://www.youtube.com/watch?v=0tziogJ5dKU

Krótkie wprowadzenie do łucznictwa (Diana Łukbis), jestem początkującym łucznikiem i przekazałem w tym filmie całą wiedzę jaką mam na temat łuków. Przepraszam za słaby dźwięk. Czekam na porady i komentarze specjalistów.

Pozdrawiam
Jarzyn a

Tytuł: Re: Diana Łukbis
PostNapisane: N 12 kwi, 2015 21:41 
Administrator

Awanturnik napisał(a):
jestem początkującym łucznikiem i przekazałem w tym filmie całą wiedzę jaką mam na temat łuków

Gdzie więc w tym sens? Czy poradników nie tworzy się wiedząc nieco więcej, generalnie 'mając coś do przekazania' ? Co do treści zawartych w filmie się nie wypowiem, dźwięk jest na tyle kiepski że nic nie słychać, lub wiatr huczy na tyle głośno że oglądanie jest nieprzyjemne. No, a te strzałki to chyba za długie masz. Na oko z 5 cali za długie :P

PostNapisane: N 12 kwi, 2015 22:50 
SPONSOR

Czarny Rycerzu, ja tam coś usłyszałem:
Mistrz pokazując swe posiniaczone przedramię rzucił maluczkim taką Złotą Myśl:

"Trzeba mieć ten... ten... kerwasz".
Dzięki za naukę, Mistrzu! :-)

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: N 12 kwi, 2015 23:05 
Administrator

:D Aż przewinąłem sobie żeby odnaleźć ten fragment, faktycznie wart uwagi.
No cóż, tym bardziej, już nie mówiąc o braku doświadczenia itd. ale nawet nieznajomości nazewnictwa, ponawiam pytanie o sens takiego przedsięwzięcia.

PostNapisane: Pn 13 kwi, 2015 04:33 

:) Nagrany film na spontanie. W sieci nie znalazłem ani jednego filmu przedstawiającego łuk Diana. I już się dowiedziałem że strzały za długie. (Dlaczego?- te strzały kupiłem jako pierwsze i najtańsze ,żeby nie kupować strzał za 20 zl i je połamać, w pierwszy dzień posiadania łuku 3 strzały popękały ,zamiast strzelać w słomiany cel strzelałem w twardy karton...człowiek uczy się na błędach)
A myślę że dla ludzi zaczynających, lub chcących się pobawić z łukiem coś ten film wnosi.
a z Tym "kerwaszem" to przejęzyczenie, nie miałem tekstu napisanego.

Pzdr

PostNapisane: Pn 13 kwi, 2015 15:34 

Rok temu sam byłem jeszcze dość zielony i raczej nie odważyłbym się nagrać filmu instruktażowego :) Teraz wiem tylko trochę więcej, ale chciałbym wspomnieć co (oprócz nazewnictwa) trochę mnie ukłuło.

0:24 - Nie mówisz, które oczko cięciwy powinno znaleźć się na górze (zwykle to większe), a które na dole. Może i wydumane, ale ostatnio kolega musiał się chwilę nad tym zastanowić.
0:38 - Przy nakładaniu cięciwy, majdan oparłbym mimo wszystko wyżej - na udzie lub nawet pośladku w miarę możliwości. Dużo wygodniej, szczególnie z łukami, które nie są gumkami od majtek. Do tego obie stopy stabilnie na ziemi, pracuje tylko górna część ciała (plecy i barki przede wszystkim), nogi zaś kontrują.
0:59 - za krótka cięciwa? Zresztą, BH zależy przede wszystkim od typu łuku, nie wiem jak to jest z Dianą (nie posiadam). Na pewno zasada kciuka ma zastosowanie w LB.
1:55 - W różnych poradnikach znajdzie się różne opinie, ale większość tych co czytałem, podają, żeby opierać strzałę na cięciwie 5-10mm powyżej kąta prostego, zależnie od długości na jaką ciągniesz strzałę. Może przy łukach z półką jest inaczej, nie jestem pewien.
2:20 - Lepiej opierać cięciwę na zgięciu palca, nie na opuszkach, do tego chwycić cięciwę 'głębiej'. Pewniejszy chwyt, lepszy spust i mniejsze ryzyko kontuzji palców.
Nie wspominasz również o innej ważnej kwestii - majdan opieramy na dłoni, przytrzymując lekko palcami, nie ściskając go. Ręka łuczna ma tylko stawiać opór, nie może powodować mimowolnego obrotu łuku w momencie strzału (przynajmniej w technice którą prezentujesz).
3:15 i dalej - mówisz dużo o celowaniu grotem (co aż takie ważne nie jest), natomiast nic nie wspominasz o prawidłowej postawie, pracy pleców, stałym punkcie kotwiczenia, prawidłowym spuście, itd. - czyli sprawach dużo bardziej istotnych.
6:20 - Ochraniacze są spoko, ale jeśli trafiasz się cięciwą w przedramię, to zwykle jest to problem z chwytem łuku lub nieprawidłową postawą (inne czynniki również wchodzą w grę, ale od tych należy zacząć).
Mam nadzieję, że ktoś bardziej doświadczony się wypowie, chętnie zweryfikuję własne doświadczenia.

By wszystkim strzelało się lepiej ;) (nie mogłem się powstrzymać)

PostNapisane: Pn 13 kwi, 2015 18:50 

UP.

O to mi właśnie chodziło.Tytuł filmu napisałem "poradnik" tak na szybko. W tym filmie przedstawiłem to co wyczytałem na temat łuków i z własnego doświadczenia które mam bardzo krótkie bo nie cały miesiąc...Ten film to bardziej prezentacja jak ten popularny łuk wygląda. Jest bardzo mało filmów przedstawiających łuki Łukbisu. Ja przed zakupem nie mogłem żadnego konkretnego filmu znaleźć jak ten łuk wygląda jak strzela itp. I o coś w tym stylu mi chodziło.

StefanMewa :
-widzę przeanalizowałeś ten film i wykryłeś błędy, Ty jako doświadczony łucznik mógłbyś trochę rozwiną nie które uwagi np poprawna postawa (jak to wygląda, link do postu) i chciałbym twoją wypowiedz wstawić w opisie pod filmem oczywiście z linkiem do tego forum żeby początkujący łucznicy wiedzieli gdzie szukać informacji Zależy to od twojej i Administatora forum zgody.

Pzdr.

PS: Jakie strzały polecacie na ten łuk z pierzastymi lotkami typowo na rekonstrukcje średniowieczne? strzelam z tych http://xn--strzay-7db.pl/index.php?p57,strzaly-lucznicze-darba <<< jedynie w celu nauczenia się strzelania.

PostNapisane: Pn 13 kwi, 2015 19:14 

Strzałki rekonstrukcyjne do Dianki? Zamów sobie zwykłe strzałki z pierzastymi lotkami u jakiegoś wytwórcy, odpowiednio dobrane do łuku.
A co do filmu to moim zdaniem zostaw takie rzeczy profesjonalistą np. im

https://m.youtube.com/watch?v=2iClF2bqN18

A nie wpychasz ludziom informacje nie prawdziwe.

PostNapisane: Pn 13 kwi, 2015 20:06 

Następny "miszcz" sześciu sposobów naciągania łuku. Powinno się nakładać kary za wprowadzanie ludzi w błąd takimi bzdurnymi filmikami pseuda instruktażowymi.

PostNapisane: Pn 13 kwi, 2015 20:35 

nakręcił, wrzucił i co z tego? wykaż błędy kulturalnie, nie hejtuj, podeślij link do swojego idealnego filmiku.

ja nie komentuję czy neguję treści, ale fakt, że każdy kto tak ostro hejtuje filmiki innych, nigdy nie chwalił się swoimi. ba, czołowa dwudziestka polskich łuczników, w tym arcusowi mistrzowie, nie nakręciła takiego filmiku, czemuż to a czemuż?

fajnie, że się pojawiają filmy, norberta, adama etc, ale trzeba kulturalnie korygować błędy innych, nie hejtować

PostNapisane: Pn 13 kwi, 2015 20:57 

A gdzie jest hejt? Hejtem dla mnie jest obrażanie drugiej osoby bez podstawnie, np. za to, że jest innego wyznania czy koloru skóry.
Nasze wypowiedzi (a przynajmiej moja wypowiedź) nie ma na celu nikogo obrazić tylko zwrócić uwage na to, że nagrywanie filmów, które mają uczyć innych powinny robić osoby, które umią już coś więcej, niż świeżo upieczony łucznik.

PostNapisane: Pn 13 kwi, 2015 21:52 
Administrator

Cóż, ja na przykład nie kręcę i nie wrzucam filmików, gdyż mam pełną świadomość że moje umiejętności są zbyt małe by kogoś uczyć. Tym bardziej dziwią mnie więc filmiki (bądź co bądź mające być instruktarzami) gdzie sam widzę tyle błędów. Ot, inna sprawa gdyby faktycznie było to krótkie opisanie Diany (choć tak naprawdę co tu opisywać jeśli to pierwszy łuk, pewne nawet takie rzeczy widzi się po prostu z czasem), a inna gdy ma to być poradnik. Hejtu tu nie widzę, Stefan nawet wszystko wypunktował. Ja skrytykowałem to co mi się nie podobało inni także.
Zresztą wiesz ZKL, krytykować mogę także łuki wytwórców których poziomu nigdy nie osiągnę, nie na tym polega krytyka że masz do niej prawo dopiero jak jesteś od kogoś lepszy, lub 'zrobiłeś coś lepiej'.

PostNapisane: Pn 13 kwi, 2015 22:46 

Mimo całego entuzjazmu z rozpoczęcia przygody z łukami, radziłbym Ci jednak trochę wstrzymać się z tym filmem. Gdy zaczynałem, każdy film na YT był niemal jak prawda objawiona i łykałem wszystko jak leci. Zgłębiając temat musiałem jednak zweryfikować pewne "prawdy" i w końcu sam się gubiłem, jak powinno być. Myślę, że początkującym lepiej oszczędzać serwowania takiego chaosu i za filmy mające przekazać jakąś wiedzę, brać się gdy tę wiedzę się ma.

Skoro sam piszesz, że to tylko prezentacja łuku, skupiłbym się właśnie na tym - zaprezentować sprzęt w akcji, opisać wrażenia, bez 'nauki strzelania'. Choć nawet by coś recenzować warto by mieć porównanie do innego sprzętu. Ja swój pierwszy łuk naprawdę doceniłem dopiero po wypróbowaniu kilku innych.

Wspomniałem, że nie uważam się za znawcę tematu, za to zawsze staram się wyszukiwać jak najwięcej informacji, analizuję je i próbuję się do nich stosować. Wbrew pozorom, w internetach materiału jest dużo, szczególnie jak język angielski nie jest problemem (polecam kanał Greyarcher1 na YT). Wyraziłem za to swoje uwagi, by raczej wskazać Tobie, na co powinieneś zwrócić uwagę w swojej technice, nim spróbujesz przekazywać ją innym. Zaś jeśli chodzi o Twoją propozycję, to myślę, że mój komentarz (choćby nie wiem jak słuszny) ledwie poruszy wierzchołek, a nie wniesie za wiele do samego filmu. Wszak łatwiej utkwi w głowie odbiorcy to, co pokazane na nagraniu, nie to co napisane pod nim.

Popełniam te same błędy, więc mogę Ci je wskazać :) Na przykład: mimowolne unoszenie prawego barku przy naciąganiu (oba barki oraz ramiona powinny tworzyć mniej więcej linię prostą), szarpanie cięciwy przy spuście - ten ruch dłoni cięciwnej w bok i w górę, czy też nie dociąganie do stałego punktu kotwiczenia (na filmie nie dociągasz nawet do brody).

To tyle, nagadałem się. Pozdr.

PostNapisane: Wt 14 kwi, 2015 07:33 

oj tam... spinacie się jakby kolega udzielil wywiadu w telewizji w roli specjalisty od lucznictwa. fajnie ze miał odwage cos nagrac bo takich ludzi brakuje w tej branzy. "profesjonaliści" szkoda ze w swoich filmikach maja tylko (albo i "az") wiedze bo dźwięk również do kitu i ciężko się tego slucha/oglada.

z filmikiem przyszedł tutaj i zapytal o opinie (wiec nie jest ignorantem). poporawialiscie go wiec ew. nagra drugi filmik już poprawiony i tez go tutaj zaprezentuje do dalszej oceny a ten "stary" można zawsze wycofać z sieci (zresztą i tak musi poprawić bo dzwieku brak).

a poza tym kolega w filmiku zaznacza ze jest poczatkujacy, a nikt nie będzie budowal swojej wiedzy na podstawie jednego filmiku tez przecież (tak jak nie będzie na podstawie jednego posta.... mam nadzieje).

peace ;)

PostNapisane: Śr 15 kwi, 2015 20:07 

A czy cięciwa nie jest przy nim za krótka ? Dostałem ją wraz z zakupionym łukiem. Na zdjęciach nie ma aż takich wygiętych ramion...

PostNapisane: Śr 15 kwi, 2015 20:12 

Cięciwa jest okey, dianki mają duże bh. A i zapewne jest z dacronu zrobiona to się jeszcze rozciągnie.

PostNapisane: Cz 16 kwi, 2015 08:40 
wydaje mi się, że w kwestii BH w łukach produkcji A.Bisoka, szczególnie ostatnimi czasy, trzeba by nadmienić, że cięciwy owe są kręcone na maszynie i są ciut za krótkie, wymagają rozciągnięcia [pomaszynowego]

wystarczy napisać albo zadzwonić do pana Adama, albo do D.Kowalskiego ze sklepuluczniczego.

za wysokie BH raczej nie dodaje lukowi trwałości, ale mało kto pamięta by to zmierzyć i nawet w profesjonalnych sklepach sprzedaje się je bez sprawdzenia.

z tego co pamiętam, BH dla dianki czy artemisa oscyluje w granicach 6``- 6,8``-7`` czyli mieści się w przedziale "sprawdzam na kciuka"

PostNapisane: Pt 17 kwi, 2015 18:09 
SPONSOR

ZKL napisał(a):
każdy kto tak ostro hejtuje filmiki innych, nigdy nie chwalił się swoimi. ba, czołowa dwudziestka polskich łuczników, w tym arcusowi mistrzowie, nie nakręciła takiego filmiku, czemuż to a czemuż?

Ano temuż, że aby instruować innych ludzi, najpierw wypada być najlepszym.
Strzelam z łuków dłużej niż wielu z tu obecnych żyje, ale dotąd umieściłem na youtube tylko jeden jedyny filmik ze strzelania strzałami - prezentujący prędkość mojego slingbowa. Bo najszybszy na świecie, było czym się pochwalić.
Gdybym zamieścił filmik z Dianą, to bym się tylko zbłaźnił, bo jest wielu ludzi lepiej znających ten łuk ode mnie.

A co do "za wysokiego" BH Diany, które niemal zawsze znacząco przekracza "regułę kciuka":
Żaden błąd, przecież to łuk dla dzieci i początkujących. Wysokie BH, wyższe niż w innych modelach pozwala początkującym którzy zapomnieli "kerwasza" :-P na unikanie naparzania cięciwą po przedramieniu. I trzeba być wyjątkową łuczniczą ofermą by strzelając z Dianki jednak cięciwą po łapie dostać ;-)

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: Pt 17 kwi, 2015 19:55 

jopsa napisał(a):
I trzeba być wyjątkową łuczniczą ofermą by strzelając z Dianki jednak cięciwą po łapie dostać ;-)
[/quote]
kolego... tak jestem początkujący, i ten film to nie żaden poradnik tylko przekazanie nie których informacji o łukach...ja trzymając pierwszy raz w życiu łuk nawet nie wiedziałem jak strzały założyć czy jak napiąć cięciwę,że nie wolno strzelać na sucho,...i myślę ze ten film trochę przekazuje. Nie długo nagram sprostowanie do tego filmu , StefanMewa podpowiedział mi dużo no nawet samo trzymanie łuku...Ty zajmujesz się łucznictwem długo i sie na tym znasz, ja Diane kupiłem jako pierwszy łuk za grosze ,tak samo strzały żeby zobaczyć czy ten bakcyl mnie zarazi... Brak mi słów na takich snobów gaszących początkujących łuczników swoim zadzieraniem nosa...dlatego te hobby jest tak mało znane...eh...

StefanMewa :
-jak barki się do prostej linii zrówna i łuk przytrzyma się lekko dłonią między kciukiem a wskazującym i dociągnie do oka cięciwę "choć to bardzo w plecy wchodzi, trzeba się postarać" to strzały z 15m nawet worka nie czują (w pierwszy dzień strzelania połowa nawet nie doleciała ^^ ) xD Dzięki za wskazówki.

Ostatnio edytowano So 18 kwi, 2015 15:58 przez Awanturnik, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pt 17 kwi, 2015 20:58 

awanturnik: zerknij jak cytujesz, bo to chyba napisał jopsa nie ja.
nie ma co się zrażać gaszeniem, to chyba reguła życia internetowego i mentalność naszych kochanych kolegów łuczników.

dianka to dobry łuk, nie tylko dla dzieci czy początkujących, i wcale nie oznacza to, że musi mieć bh w kosmos wysokie, 6,5`` wystarczy w zupełności i działać będzie jak ta lala. sam mam diankę 15kg i strzelam tym łukiem w ramach relaksu i rozgrzewki, świetny łuk, stabilny bez kopnięcia czy efektu "deski". oczywiście, że są lepsze, szybsze, ładniejsze, ale nie zmienia to fakty, że to dobry łuk.

jopsa: wcale nie trzeba być najlepszym, by dzielić się wiedzą, wystarczy wiedzieć i chcieć. jeśli wiedza jaką człowiek ma czy doświadczenie w jakiejś dziedzinie, nie zawiera błędów i prowadzi do określonego celu, to czemu się nie podzielić? dzielenie się tylko "najlepszymi" to snobizm albo pycha. ;) dzielenie się wiedzą to zgoła bardzo pożądana i pozytywna cecha.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]