logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 21 paź, 2018 12:07

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kompozyt z mebla giętego Łukbisu?
PostNapisane: So 28 lut, 2015 13:56 
SPONSOR

Po podzieleniu rogu oryksa na paski zostały też paski zbyt wąskie na typowy wschodni kompozyt.
A że żal wyrzucać deficytowy materiał, zacząłem przemyśliwać czy by czasem nie zrobić z tych resztek kompozytowy longbow z wąskimi ramionami.
I wymyśliłem wstępnie taką drogę "na skróty":

Mam ci ja w chałupie Łukbisową dziecięcą Dianę o "sile" naciągu zaledwie 8 kg. Syn z niej wyrósł, ani to ładne ani historyczne by powiesić na ścianie, sprzedać też sensu nie ma - bo się grosze dostanie.
No to może zedrzeć z niej warstwy fiberglasu, pozostały drewniany rdzeń wygiąć na parze w pracującej części ramion w dość głęboki reflex, nakleić na brzuścu paski rogu, a na grzbiecie ścięgna i mieć takim dość prostym i tanim sposobem "kompozytowy longbow"?

Jak uważacie że taki myk ma sens, to proszę o kilka rad:

1. Czy ramiona Diany (szerokość w najszerszym miejscu niewiele ponad 2 cm) nie są zbyt wąskie na zrobienie z niej kompozytu o sile naciągu 25-30 kg z dużym refleksem?

2. Jak zedrzeć listwy fiberglasowe nie uszkadzając drewnianego rdzenia?

3. Czy da się zamiast jednego paska rogu długości 55 cm nakleić dwa krótsze paski jeden za drugim sklejone ze sobą w literę "V"? Czy tak sklejone paski trzeba wzmacniać w miejscu sklejenia owijką ze ścięgien lub nici jedwabnej?

3. Jaki zrobić zaczep dla cięciwy? Siyah odpada, a nowoczesne naklejone wykończenia nawet wykonane z rogu lub poroża nie wyglądają historycznie.

P.S. Byłbym zapomniał o wykończeniu. Drewno z Diany całkiem by zniknęło optycznie, rękojeść by była owinięta skórą bydlęcą, na resztę naklejona skóra pytona (wąż zdechł w legalnej hodowli, oczyszczona i wysuszona skóra z niego jest niesamowicie lekka, jak papier), w miejscu kontaktu ze strzałą płytka rogowa.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł: Re: Kompozyt z mebla giętego Łukbisu?
PostNapisane: So 28 lut, 2015 16:23 

Z tym zdejmowaniem szkła to możesz mieć kłopot bo jeżeli robią tak jak ja czyli dość mocno rysują obie powierzchnie to przy zrywaniu powyrywasz kawałki drzewa.możesz spróbować podgrzać dany przedmiot(delaminacja)lub zeszlifować najlepiej ręcznie.Druga kwestia gięcie na parze-łuk przeważnie składa się z 4 warstw czyli między listwami drewna też jest żywica ,podgrzewając nawet na parze możesz spowodować rozklejenie.Tyle o samym laminacie a na rogach się jeszcze nie znam ,ale plany już są.

PostNapisane: So 28 lut, 2015 23:50 
SPONSOR

Dzięki za rady!
Czyli zostaje zestruganie ręczne fiberglasu - ale czym? Heblem?

Natomiast gięcie na parze nie jest konieczne - drewno na ramionach z aż tak słabiutkiego łuku będzie po zestruganiu fiberglasu tak bardzo wiotkie, że da się przykleić ścięgna i róg w silnym refleksie bez trwałego zgięcia samego drewna. Po prostu w tym przypadku warstwa drewna będzie wyłącznie neutralną strefą dystansującą między pracującym na zgniatanie rogiem i na rozciąganie ścięgnami.

Jedynie nadal mnie nurtuje najważniejszy problem - czy da się solidnie skleić dwa paski rogu jeden za drugim w literę "V", bo pasków 55 cm w jednym kawałku jednak nie uzyskam.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: N 01 mar, 2015 09:28 

Heblem raczej włókna nie ściągniesz bo go zniszczysz(ostrze w heblu)włókno epoxy szklane jest na tyle twarde że potrafi zniszczyć piłę z dobrym spiekiem .Na tych łuczkach jest chyba tylko 1mm włókna a na tak słabym może być 0.5mm więc pozostaje papier ścierny 60 i ostrożne szlifowanie do gołego drzewa.Może być jeszcze jeden problem ,bo jeżeli używają komory do wygrzewania laminatów to całe drzewo może być dość mocno przesiąknięte żywicą,a nie wiem jak klej naturalny(rybi?)do rogu na to zareaguje.To łączenie rogu też troszkę niebezpieczne,powiem na przykładzie włókna-próbowałem swego czasu takiego połączenia jak Ty myślisz ale po pewnym czasie w miejscu styku, włókno zostało na tyle mocno ściśnięte ,że go rozwarstwiło a w końcu oderwało od ramienia .Jednak na brzuścu występują potężne siły ściskające a dwa kawałki materiału zawsze się od siebie minimalnie różnią.

PostNapisane: N 01 mar, 2015 16:04 
SPONSOR

Eeeeeee... tak to nas, prostych ludzi, rzeczywistość ze snu budzi... No i kiszka, dzięki za pozbawienie złudzeń :-)

PostNapisane: N 01 mar, 2015 17:31 

Aż się prosi, jakiś wschodni, mogę podesłać listwę bambusową
jak by sie udało 35 cm tego robu wystrugać, to by może cos wyszło.

PostNapisane: N 01 mar, 2015 18:57 
SPONSOR

może jednak sptrzedać i za uzyskane środki spokojnie dobrą listwę, bez niszczenia w sumie dobrego łuku?

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]