logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 19 lis, 2017 06:37

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Łucznicze pytania i odpowiedzi, linki etc.
PostNapisane: Cz 02 kwi, 2015 16:38 
Cjanoakryl to cjanoakryl, jakiś czas temu na allegro zakupiłem cjanoakryl jubilerski gęsty i średnio-gęsty, średnio-gęsty ma tendencję do spływania jak za dużo nawalę a przy gęstym już tego typu cyrków nie ma, zwyczajnie powstaje kleks w miejscu gdzie było za dużo.
Próbowałem się zmierzyć z UHU klejami tymi z manuala pk67 ale mi cierpliwości zabrakło z czekaniem na złapanie piórka do promienia bo w danym momencie potrzebowałem ekspresowego efektu schnięcia a UHU potrzebują troszkę więcej czasu.

PostNapisane: Wt 07 kwi, 2015 13:10 

Strzelam sobie trochę z łuku z pvc u chce kupić coś normalnego. Albo polarisa bo " najlepszy do nauki " albo od razu huntera konkretnie impale (juz w zasadzie się zdecydowałem) tylko chciałam się upewnić czy może zacząć od polarisa żeby się nauczyć czy mogę śmiało jako pierwszy normalny łuk kupić ragim impale i na nim się nauczyć strzelać? Sklep łuczniczy sugeruje opcje polaris a Ja na przekór opcje 2 ;-)

PostNapisane: Wt 07 kwi, 2015 13:22 
Administrator

Na Twoim miejscu brałbym Impalę, jeśli jesteś zdecydowany to po co marnowac pieniądze na 'przejściowy łuk'. Nie miałem co prawda w ręku tego łuku, ale nie wygląda na coś co utrudniałoby naukę :P

PostNapisane: Wt 07 kwi, 2015 13:30 

Tez tak mi się wydaje. Poprawcie mnie jeśli się mylę ale czy głównie różnica nie leży w długości łuku co się przekłada na stabilność? I czy te 4 całe różnicy w długości tak znacznie da się odczuć? pewnie też trochę dynamika krótszego łuku może być lepsza.

PostNapisane: Wt 21 kwi, 2015 19:47 

Myślę że się przyda, niestety trzeba trochę umieć angielski :D
jak zrobić łuk płaski : http://www.mrsoso.nl/bushcraft/Carving- ... at-Bow.pdf
jak zrobić łuk typu Holmegaard : http://www.bushcraftdays.com/how-to-car ... gaard-bow/

PostNapisane: Pn 08 lut, 2016 19:51 

cześć
mam łuk naturalny profilowany na 28cali, bh 14cm. Obecnie strzelając cięciwa uderza mi o przedramię. Podobno nie powinno się zwiększać bh bo zwiększy to długość naciągu i można przeciągnąć łuk. Czy to prawda bo nie wiem jak to może wpływać na długość naciągu ;) i jak się to ma na metodę na kciuka ;)
dzięki

PostNapisane: Wt 09 lut, 2016 09:50 

"Na kciuka" nie powinno się zdarzać uderzanie cięciwy o rękę. Poczytaj o prawidłowym chwycie, dłoń powinna być odpowiednio ułożona, łokieć lekko ugięty. Polecam książkę Adama Swobody, chyba jest znów dostępna.
Jeśli BH chcesz zwiększać przez skrócenie cięciwy to uzgodnij to z producentem łuku, bo przy tym samym naciągu ramiona są bardziej wygięte i może to źle wpłynąć na łuk :/

PostNapisane: Wt 09 lut, 2016 10:40 

Spokojnie skracaj BH o 2-3 cm do 16 - 17 cm, to będzie minimalny wpływ na kąt ugięcia ramion. Tym bardziej przy dłuższych łukach efekt zwiększenia kąta będzie niezauważalny (przykładowo około 0,39 stopnia dla ramienia o długości 65 cm przy BH z 14 do 17 cm, cięciwa skróci się wtedy o niecałe 15 mm), nie będzie bolała ręka i wyjście strzały będzie przez to stabilniejsze.
Natomiast długość naciągu się nie wydłuży tylko skróci o 3 cm, natomiast zwiększy się siła ale to również będzie niewielka wartość. Metoda na kciuka jest właśnie po to aby "na oko" ustalić rozmiar dłoni.

PostNapisane: Wt 09 lut, 2016 11:10 
Sandan proszę wytłumacz mi jak to jest w tym przypadku z tym skróceniem długości naciągu. Bo coś mi się wydaje, że ja odpowiedzi szukam nie w tym miejscu gdzie ona jest.

PostNapisane: Wt 09 lut, 2016 11:26 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie. Wojtas naciąga na 71 cm przy BH 14 cm zatem droga naciągu wynosi 71 -14 = 57 cm. Jeśli teraz skróci cięciwę tak aby BH wzrosło o 3 cm do BH=17 cm i dalej będzie naciągał do 71 cm to droga naciągu strzały wyniesie 71 -17 = 54 cm. Długość strzały oczywiście pozostanie ta sama.

A dla kąta ugięcia ramion będzie to miało taki skutek jak napisałem powyżej. Lekko wzrośnie końcowy kąt ugięcia ramienia, co spowoduje lekki wzrost siły. Ale praca (jaką wkładamy w łuk) to siła * przesunięcie. Końcowy efekt będzie taki że praca naciągania zmniejszy się nieco, a zwiększy się początkowe napięcie cięciwy (na inny temat będzie kiedyś), i energia jaką ramiona posiadają tylko przy założonej cięciwie. Ale ta energia jest bezużyteczna dla strzały, liczy się tylko energia gromadzona przy naciąganiu - droga * siła * przyśpieszenie ziemskie / 2 (dla prostego bez wywijasów). Power stroke zmniejszy się więc o 3 cm i mimo wzrostu (niewielkiego) siły końcowej, energia użyteczna będzie mniejsza. Ale nie będzie waliło po łapie.

PostNapisane: Wt 09 lut, 2016 13:30 
Dzięki Sandan za wyjaśnienie, tak jak przypuszczałem chodzi o łuk a nie długość naciągu łucznika.
CO do reszty wyjaśnienia to zdawałem sobie z tego sprawę ale teraz wiem jak to dokładnie działa.
Jeszcze raz dzięki.

PostNapisane: Śr 10 lut, 2016 12:41 

na naturalach nie jest to takie oczywiste, nieraz zmiana z 14 na 17 bh spowoduje duże obciążenie łuku

PostNapisane: Cz 05 maja, 2016 09:47 

Witam, mam takie pytanie, czy ścięgna z tej stronki nadają się ? http://www.e-pies.eu/dziczyzna/1111-sci ... -500g.html
sa tez wołowe ,baranie itd.

PostNapisane: Cz 05 maja, 2016 11:14 
Czytałem, że te dla psów się nie nadają ale teraz nie pamiętam dlaczego. Sam niestety jeszcze doświadczenia nie mam z walką ze ścięgnami. Tych używa znajomy na owijki do strzał i chwali je sobie
http://www.dlarekonstruktorow.pl/index. ... no-jelenie

PostNapisane: N 08 maja, 2016 09:55 
SPONSOR

Bigbob, w tym sklepie ścięgna jelenie to "produkt chwilowo niedostępny", a ta "chwila" trwa już chyba od czasów Władysława Łokietka :-) Ktoś bardzo leciwy :-P podobno je stosował z niezłym skutkiem.
Ja się naciąłem na dostępne ścięgna wołowe - w czasie próby rozszczepiania włókien młotkiem kruszyły się. Pokruszone psu smakowały.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: N 08 maja, 2016 14:56 

500 gramowe są niedostępne, ale za to 250 tak, tylko ze są krótsze 15-20cm a tamte co są niedostępne to 20-25
Hehe, a w opisie ścięgien wołowych jest "bardzo twardy gryzak nie kruszy się"
A co do tych z tej strony http://www.dlarekonstruktorow.pl/index. ... no-jelenie to wiedziałem o nich wcześniej, ale cena tych z e pies mnie kusi :D

PostNapisane: Pn 09 maja, 2016 18:41 

Gdybym miał świeże ścięgna wołowe reflektowałby ktoś? Zastanawiam się nad ubojem byczka jeszcze w tym roku i być może udałoby się co nieco odzyskać... Pytanie czy jest to warte zachodu? Szkopuł w tym, że zewsząd daleko do mnie a wysłać tego raczej się nie da... Suszenia się nie podejmuję... No i czy mrożone ścięgna nie tracą na wartości?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]