logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 20 sie, 2018 08:39

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Pierwszy łuk laminowany- kilka pytań, wątpliwości.
PostNapisane: Śr 17 gru, 2014 22:55 

Przede wszystkim, witam wszystkich, jako że będzie to mój pierwszy oficjalny post na tym forum. Z góry przepraszam, jeśli temat okaże się już stukrotnie przewałkowany i powielany, ale jakoś nie potrafię wyszukać odpowiedzi na moje pytania. Od kilku(nastu?) miesięcy zajmuję się z kolegą tworzeniem łuków z rur PVC-U, jednak chcielibyśmy pójść o krok dalej i wybudować swój pierwszy laminat. Mam już jakąś podstawową wiedzę na temat samej pracy przy tym, ale brakuje mi źródeł materiałów. Robienie łuków z PVC przyzwyczaiło nas do błahych wręcz kosztów produkcji, więc widząc ceny zagranicznych laminatów szklanych (20euro + koszty przesyłki) trochę się przeraziliśmy. Chciałbym zapytać Was o zaufane miejsca/sklepy (internetowe zapewne), w których mógłbym zaopatrzyć się w materiały niezbędne do stworzenia łuku klasycznego, a raczej samych ramion(, bo majdany mamy "obcykane", kilka już zrobiliśmy dla naszych "rurkowców") w możliwie jak najniższym wkładzie finansowym. Wiem, że trzeba płacić za jakość, ale po prostu nie chcę niepotrzebnie przepłacać za pierwszy łuk, który może kompletnie nie wyjść. W sumie najbardziej nurtuje mnie już od pewnego czasu wątpliwość, czy w Polsce można dostać materiały potrzebne do zrobienia takich ramion. Wiem, że jest możliwe zakupienie płyty szklano-epoksydowej g10 w dość dobrej cenie w sklepach modelarskich, ale chętnie dowiedziałbym się więcej o tym materiale w kontekście łuczarstwa. Słyszałem też, że przyda mi się żywica epoksydowa z utwardzaczem typu L, tu również nie jestem pewien na czym stoję. No i oczywiście drewno. Widziałem na tym forum sprzeczne opinie na temat forniru, czy najpewniej w takim razie będzie zaopatrzyć się w równolegle usłojone deski, a następnie przyciąć je do odpowiedniej grubości? Jest jeszcze kwestia ich zwężania(nie wiem, czy dobrze się wyraziłem, chodzi mi o ang. "taper"), czy jest to niezbędne, a jeśli tak, to jak się do tego zabrać. Z góry dzięki za pomoc!

Tytuł: Re: Pierwszy łuk laminowany- kilka pytań, wątpliwości.
PostNapisane: Cz 18 gru, 2014 08:54 

Szkło gdzieś Robin podawał tu na forum link do sklepu na Węgrzech było to tam po 11 euro chyba. W większości laminatów i listewki drewna i szkła jest zwężane tzn. Np. 1,2 do 1 mm. Robi się to poto by łuk płynniej się naciągał. Co do kleju na tym za bardzo się nie znam ale jak kleiłem drewno + siatka z włókna szklanego to epoksydowa żywica z carrfour dała radę bez problemu.

PostNapisane: Cz 18 gru, 2014 14:20 

Tak, znalazłem namiary na ten sklep na Węgrzech http://www.ebay.co.uk/itm/CLEAR-GLASS-FIBRE-GLASS-LAMINAT-FOR-BOW-MAKING-1-3-mm-x-40-50-mm-/150967565322?pt=UK_Archery&var=&hash=item23265e3c0a to chyba o ten chodzi. Wolałbym jednak kupować w Polsce, ze względu na koszt i czas transportu. Zastanawiam się właśnie jak w prosty sposób zwęzić taką listewkę, ale przede wszystkim nadal nie wiem, gdzie takie listewki dostać. Co do zwężania listewek ze szkła, to nie mam pojęcia, gdzie takie widziałeś, bo ja szukałem chyba wszędzie i nie było takich. Co do żywicy epoksydowej, no cóż mam mieszane uczucia. Sam używałem kilku różnych rodzajów do różnorakich zadań i te w podwójnych tubkach, tańsze były do niczego.

PostNapisane: Cz 18 gru, 2014 15:54 

Szkło na łuki jest w Bearpaw. Możesz napisać do Centrum Łucznictwa Tradycyjnego we Wrocławiu oni sprowadzają łuki strzały itp. Może szkło też się uda u nich dostać. Jak rozmawiałem z jednym stolarzem właśnie o tych listewkach zwężanych to powiedział, że do tak dokładnej pracy potrzebne są specjalne urządzenia.

PostNapisane: Cz 18 gru, 2014 16:38 

Widziałem kilka filmów, jak wykonać takie maszyny, ale potrzeba sporo kasy, nawet, żeby wykonać najprostszą. W prawdzie zwróciłoby się to, gdybym robił takie łuki regularnie, ale póki co, to nie wiadomo tego. Z tym Centrum to całkiem dobry pomysł, na pewno skorzystam, dzięki.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]