logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 21 paź, 2018 12:13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Zakładanie cięciwy
PostNapisane: Śr 04 cze, 2014 16:54 

Cześć. Dzisiaj przyszedł mój pierwszy łuk, ale mam problem z założeniem cięciwy. Czytałem, że trzeba ją skręcić kilka razy, ale nie wiem ile. Mam też problem z pętelkami, gdyż u mnie są one raz skręcone i nie wiem czy tak ma być, przy pętelka ma tworzyć ładne kółko? Mam też takie dwie półobręcze dołączone do cięciwy, ale nie za bardzo chcą się one jej trzymać

EDIT: Kiedy próbuję założyć cięciwę wchodząc w łuk, nie chce on się zginać. Nie wiem czy muszę użyć więcej siły (boję się uszkodzić sprzęt)

Tytuł: Re: Zakładanie cięciwy
PostNapisane: Śr 04 cze, 2014 18:51 
hmm ...
Jak dasz radę wstaw zdjęcie tej cięciwy i jej oczek, bo nie do końca zrozumiałem w czym rzecz jest. Pętelka nie musi być ładna i okrągła, może być bo to przy zakładaniu pomaga ale i tak po założeniu na gryf i naciągnięciu się dostosuje do kształtów ramion i będzie gładka i naciągnięta.
Ogólnie, założenie cięciwy wymaga użycia siły, jak wchodzisz w łuk i dolne ramie opierasz gdzieś tam na dole lewej nogi, majdan gdzieś na udzie/pośladku, prawą ręką ramię musisz niestety ugiąć nieco bardziej aby się poddał i dało się tę cięciwę nałożyć na gryf. Jeśli masz za mocny łuk względem fizycznych możliwości to może wyglądać jak walka z wiatrakami :D

Są wzory i inne "prawidła" mówiące o ilości obrotów względem długości łuku. Ogólnie masz tak skręcić cięciwę aby uzyskać stosowną dla danego modelu łuku wysokość cięciwy, czyli odległość cięciwy od majdanu.

PostNapisane: Śr 04 cze, 2014 19:16 

Założyłem, na razie bez obrotów. Po prostu musiałem użyć trochę siły :)

PostNapisane: Śr 04 cze, 2014 19:23 
Gratulacje :)
Pierwszy raz jest zawsze stresująco - intrygujący ale jak zawsze uważać należy :P

PostNapisane: Cz 05 cze, 2014 01:11 

Hehehe mój pierwszy łuk od Andrzeja się przypomniał :lol: tez z przesadną ostrożnością ,,naginałem" w strachu o całość nowego nabytku. Spoko , ze skręcaniem cięciwy na razie daj sobie luz -> zakładaj na ,,wchodzonego" lub na pasek i wszystko będzie ok.
Pooglądaj : http://www.youtube.com/channel/UC-M0J9UCsU2hLcL3TuI6UiQ z naciskiem na filmiki instruktażowe i większość stanie sie jasna.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]