Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne
http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/

Pólka i dłuższa strzała poprawiają celność?
http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/viewtopic.php?f=5&t=3799
Strona 1 z 1

Autor:  Tomek97 [ N 23 mar, 2014 13:57 ]
Tytuł:  Pólka i dłuższa strzała poprawiają celność?

Witam po raz kolejny i przepraszam, że zakładam kolejny temat. Myślę , że rozwinięcie tego tematu mogło by pomóc wielu łucznikom. Do rzeczy.

Podczas strzału, strzała opiera się o majdan i odchyla w pewną stronę. A gdyby zrobić tak, że majdan przesunąć w bok łuku, dodatkowo wyciąć taką pólkę, aby założona strzała nie odchylała się, ale była prościutko? Podaje rysunek.

http://oi59.tinypic.com/rrt848.jpg

Czy stosując taką półkę, spine strzały nadal byłoby takie ważne? A gdyby jeszcze zrobić dłuższe strzały, które w pełnym naciągu wystawały by po jakieś 10-15cm poza łuk. Czy wtedy spine strzały nie musiało być tak dokładnie ustawione? W końcu strzała na półce wyszła by prosto, nie kierowała by się w lewo czy prawo, omijając gruby majdan.

Zachęcam do dyskusji :)

Autor:  Vanir [ N 23 mar, 2014 16:52 ]
Tytuł:  Re: Pólka i dłuższa strzała poprawiają celność?

Nic nowego nie odkryłeś, takie półki mają łuki typu hunter.

Autor:  Egnar [ N 23 mar, 2014 21:08 ]
Tytuł:  Re: Pólka i dłuższa strzała poprawiają celność?

Spin jest zawsze ważny, szerokość majdanu (tutaj 0 ) jest tylko jednym z kilku parametrów uwzględnianych przy doborze spine. Nie tylko huntery ale i bloczki strzelają na tej zasadzie i tam tez dobiera się spine. Ludzie więcej czytajcie a mniej kombinujcie.

Autor:  Vanir [ N 23 mar, 2014 21:52 ]
Tytuł:  Re: Pólka i dłuższa strzała poprawiają celność?

Egnar napisał(a):
Ludzie więcej czytajcie a mniej kombinujcie.


Proste.

Autor:  Tomek97 [ Pn 24 mar, 2014 14:46 ]
Tytuł:  Re: Pólka i dłuższa strzała poprawiają celność?

Widzę, że temat jest odwiedzany a nikt od długiego czasu nie ma ochoty mi wytłumaczyć mojego pytania. Więc zapytam, czy można bez maszynki jakoś dobrać spine strzał? Łuk płaski 16-17 kg przy 70 cm. Wiem, że wartość spine powinna wynosić ~40, lecz nie posiadam maszynki i nie mogę tego zmierzyć. Stąd moje pytanie, o zrobienie strzały dłuższej niż długość naciągu o jakieś 10 cm. Czytałem, że osoby mające problem z dobraniem giętkości (brak przyrządów, itp.) powinny stosować właśnie takie strzały. Mógłbym wtedy ustawić strzałe na stojaku, powiesić obciążenie, zaznaczyć łuk ugięcia i każdą kolejną robić tak, aby miały równe ugięcie. Wtedy i tak nie będę znał wartości spine, lecz może to poprawi celność. Dodając, że na majdanie zrobiłem duże wycięcie, przez co cięciwa jest jakby obok majdanu, więc strzała nie odchyla się w lewo.

Proszę o odpowiedzi, lub podpowiedź, czy można zmierzyć spine bez tej maszynki.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/