logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 20 lis, 2017 04:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 29 gru, 2010 00:56 

Osobiście nigdy nie miałem z tym do czynienia ale inni użytkownicy wspominali o sznurku od snopowiązałki jako cięciwie do ich pierwszych łuków, mam na myśli te z kawałka krzywego kija. Dlatego też wątpię aby był materiałem lepszym niż dratwa lniana, a co dopiero syntetyki typu dakron, kevlar czy fastflight.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 29 gru, 2010 13:55 
Trzeba by to sprawdzią ... Co do wagi to jest na pewno lżejszy nią dratwa.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 29 gru, 2010 17:49 
Administrator

Nie wydaje mi się. Poza tym się rozciąga. To jakbyście strzelali z gumki od majtek.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 29 gru, 2010 18:40 

No chyba że sznurek jeszcze z PRL bo były wtedy naturalne, chyba z agawy a nie jak teraz z PP.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 30 gru, 2010 12:52 
Moderator

z agawy jest sisal, teraz też sprzedawany. Na cięciwę do profilowania może byą z tym, że pojedyncze włókna bardzo łatwo pękają.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 30 gru, 2010 22:03 

Osobiście miałem do czynienia z sznurkiem od snopowiązałki i raczej nie polecę go na cięciwę ( używałem go na huśtawki). Jest gruby, przy delikatnych zaczepieniach łatwo się rwie a wystarczy, że strzeli jedno włókno i reszta idzie w jego ślad. Dodatkowo nie wykona się z niego owijki bo jak wyżej napisałem jest za gruby. Trzeba przyznaą, że ma dużą wytrzymałośą na statyczne rozciąganie bo jedna wiązka wytrzyma około 40 kg (mam na myśli próbę przy, której do sznurka dowiązuje się np. wiaderko z obciążeniem). Widziałem w specjalistycznych prasach do słomy czy siana sznurki o wytrzymałości przekraczającej 250kg ale one z pewnością będą kosztowaą tyle co nią z dakronu. I jak ktoś wspomniał wcześniej też wykonywałem z niego (przez krótki czas) cięciwy do prowizorycznych łuków :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: Pt 31 gru, 2010 11:08 

Do łuków za gruby, ale może do kuszy, tam grubośą nie przeszkadza, a kilkanaście takich sznurków, to byłaby niesamowita wytrzymałośą. Chyba...

Tytuł:
PostNapisane: Wt 04 sty, 2011 07:06 
SPONSOR

Matrixo napisał(a):
Ostatnio zainteresował mnie pewien materiał na cięciwe jakim jest ''sznurek od snopowiązałki'' . Głównie chodzi mi o kusze, zaskoczyły mnie wypowiedzi użytkowników z innego forum że ten materiał jest lekki i praktycznie nie zniszczalny. Jeden z nich nawet nazwał ten sznurek ''dakronem dla ubogich''.

1. Niska cena nie jest powalającą z nóg zaletą. Dakron też jest tani, gdy się robi cięciwy z dużej szpulki. Materiał na jeden łuk kosztuje raptem kilka złotych.
2. Polipropylen jest lekki, to chyba najlżejszy z polimerów przemysłowych - tylko co z tego? Dakronowa cięciwa o podobnych parametrach wytrzymałości będzie lżejsza. Ważna jest masa całej cięciwy, a nie ciężar właściwy materiału na cięciwę.
3. O dyskwalifikująco dużej rozciągliwości i podatności na uszkodzenia polipropylenu pisali już moi Szanowni Poprzednicy, zatem nie będę się powtarzał. Ale dodam jeszcze jedną cechę negatywną - podatnośą na uszkodzenia wynikające ze zmian temperatury. Poza zakresem od -5 st.C do +50 st.C PP zmienia swoje właściwości. Czyli z łuku z cięciwą polipropylenową nie postrzelasz ani w zimie, ani w lecie do zagrzanego słońcem auta łuku nie schowasz.
4. I jeszcze jedna cecha negatywna w porównaniu z dakronem: niemożnośą precyzyjnego obliczenia wytrzymałości. Robiąc cięciwę dakronową znasz wytrzymałośą każdego włókna, i po złożeniu do kupy odpowiedniej ilości włókien masz pewnośą, że w każdym miejscu wytrzymałośą cięciwy jest prawie taka sama. Majstrując "cięciwę" z PP możesz mieą słabsze miejsca nie wiedząc o tym - co jest niebezpieczne zwłaszcza w przypadku kuszy. Pęknięcie takiej cięciwy w czasie celowania grozi nawet utratą wzroku.

Lecz by nie było, że tylko wybrzydzam - PP może mieą zastosowanie w łucznictwie - jako tymczasowa, awaryjna, jednorazowa cięciwa pomocnicza do kuszy, przydatna w czasie zakładania cięciwy właściwej. Albo do związania snopka w chochoł. I do niczego więcej.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Ostatnio edytowano Śr 05 sty, 2011 10:44 przez jopsa, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 29 mar, 2011 17:37 

Witam, mam drobny problem - wykonalem (przygotowany do profilowania, lecz jeszcze nie profilowany) plaski luk z debowej deski, wzorowany na wymiarach z ksiazki Jankowskiego.
Jaka wytrzymalosc powinny miec cieciwy, sluzace wylacznie do profilowania luku, ktorego sily naciagu jeszcze nie znam? Podzielcie sie prosze swymi doswiadczeniami ;) Nie chcialbym, by cieciwa mi pekla podczas profilowania, bo byla za slaba...

Tytuł:
PostNapisane: Wt 29 mar, 2011 17:54 
Administrator

Najlepiej zrobią na zapas. Ja robię flamandzką bardzo długą, ok. 220cm. Ma ok. 12 włókien z lnu. Mogę ją skracaą do dowolnych wymiarów przez wiązanie, więc mam jedną cięciwe do łuków o dowolnej długości.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 29 mar, 2011 19:35 

W jaki sposób ją wiążesz? Też o tym myślałem, ale nie mam pomysłu :roll:

Tytuł:
PostNapisane: Wt 29 mar, 2011 19:52 
Administrator

Normalnie - cięciwa flamandzka jedno oczko ma zrobione na stałe, drugie się wiąże do gryfu łuku na tzw. "bowyers knot".

http://www.youtube.com/watch?v=6HdMsP9OZ40

Tytuł:
PostNapisane: Wt 29 mar, 2011 22:00 

Cream napisał(a):
Najlepiej zrobią na zapas. Ja robię flamandzką bardzo długą, ok. 220cm. Ma ok. 12 włókien z lnu. Mogę ją skracaą do dowolnych wymiarów przez wiązanie, więc mam jedną cięciwe do łuków o dowolnej długości.

To z dlugoscia, a jak pod wzgledem wytrzymalosci wykonac cieciwe? 40kg? 50kg?

Tytuł:
PostNapisane: Wt 29 mar, 2011 23:44 
Administrator

Zrób najsliniejszą jaką możesz po prostu: na tyle cienką żeby wchodziła w rowki na desce do profilowania. No i nie przesadnie grubą, 100kg powinno byą ok. Ja robiłem 40-50kg to czasem puszczały.

Tytuł:
PostNapisane: N 09 mar, 2014 01:31 
SPONSOR

Podrzucam coś dla startujących z robieniem cięciw.
http://www.youtube.com/watch?v=Sft6XNBw1Oc

Tytuł: Re: [poradnik] jak robią cięciwę za pomocą "maszynki"
PostNapisane: Wt 16 wrz, 2014 21:39 

W temacie viewtopic.php?f=7&t=3935 pytałem o zwiększenie bh i zdecydowałem się na ten zabieg aby z niecałych 12 cm zrobić choćby te 14, a co za tym idzie chcę zrobić nową cięciwę.
Ile razy pomnożyć naciąg łuku?
Przy 28 ma on 17kg przy 30 19. Mnożyć x 4, 5 czy może 6? Kusi mnie 5 ale, żeby czasem nie przedobrzyć :/
Chciałbym dodać włókna pomocnicze na oczkach, ale ścisnąć je mocno współczesną syntetyczną nicią, ażeby nie były za grube, a co za tym idzie za ciężkie.
Czy może darować sobie włókna pomocnicze i dobrze zawinąć?
W obecnej cięciwie mam 10 włókien i po 6 pomocniczych, czyli na gryfach jest po 11 włókien.
pzdr

aha jeszcze jedno, czy po zmianie cięciwy na krótszą dużo zmieni się siła naciągu?

Cięciwę będę robił tak jak pokazał to Will, dodam później jakieś materiały z tego jak mi poszło

PostNapisane: Śr 17 wrz, 2014 07:46 

Weź tę cięciwę co masz teraz, skręć ja do takiej długości aby otrzymać BH jakie Ci odpowiada. Pomierz siłę i długość, zrób nową według pomiarów.

PostNapisane: Śr 17 wrz, 2014 14:47 

No ok zrobię tak, ale jeśli już będę miał wszystkie parametry, to ilekroć pomnożyć naciąg, żeby dobrać liczbę włókien?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]