logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 19 lis, 2017 06:54

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Stalowa cięciwa.
PostNapisane: Pt 17 gru, 2010 21:15 

Witam. Zainteresowała mnie kwestia cięciwy zrobionej z linki stalowej. Jak wiadomo takie linki są bardzo mocne (służą przecież do holowania), nie rozciągają się, nie trzeba ich woskowaą ani też nie pękają im włókna. By nie przecieraą gryfów ani palców wystarczy owinąą je skórką - słowem - cięciwa idealna. Moje pytanie brzmi - dlaczego nigdzie nie ma wzmianek o takiej cięciwie ? Czy ktoś już próbował z takiej strzelaą ? Jeśli tak to proszę podzielią się wrażeniami. Chętnie dowiem się jakie są opinie na temat tej koncepcji.

Ostatnio edytowano Pt 17 gru, 2010 21:16 przez Cichy Liść, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 17 gru, 2010 21:20 
Taa... nie ma to jak pęknięta stalowa linka na twarzy. Nigdzie o niej nie ma bo jest chyba najgorszym i wręcz za przeproszeniem idiotycznym pomysłem na cięciwe (choą istnieją wyjątki) Wybij sobie ją z głowy.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 17 gru, 2010 21:45 

Matrixo o jakich linkach mówisz ? Chyba jakiś podróbach z Tajwanu. Linki których używamy na warsztacie nie pękają ciągnąc 3 tonowego Nissana Navare więc jak miałaby by pęknąą od naciągania łuku o sile najwyżej 70 funtów ? MUMIN pytałeś jak zakładaą - zwyczajnie - ucinasz odpowiednią długośą, robisz dwa oczka na końcach i zakładasz jak każdą inną. Żadna filozofia. Jestem ciekaw jak by się taka linka sprawowała bo zrobienie z niej cięciwy jest 100 razy prostsze i szybsze niż plecenie cięciw naturalnych.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 17 gru, 2010 21:55 

Myślę, że łuk z taką cięciwą miałby słabe osiągi bo linka jest po prostu ciężka. Co z tego, że nie pęknie, skoro spowolni łuk tak, że nawet przy olbrzymiej sile naciągu strzała nie poleci zbyt szybko? Naturalna cięciwa nie jest aż taka trudna do uplecenia.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 17 gru, 2010 23:14 

W porządku, poznałem Wasze opinie i dziękuję za nie. Kiedy zastosuje taką cięciwę w praktyce, porównam mniej więcej wyniki z cięciwą naturalną więc dowiem się od razu czy różnica jest naprawdę tak duża. Jeszcze raz dzięki.

Tytuł:
PostNapisane: So 18 gru, 2010 09:58 
SPONSOR

Stalowe cięciwy są stosowane tylko w sprzęcie łuczniczym - zabawkach, jak np. tu:

http://sanlida.en.alibaba.com/product/3 ... erproduct4

Do łuków i kusz normalnych stalowe cięciwy absolutnie się nie nadają, nie tylko z powodu już wspomnianego ich dużego ciężaru. Najważniejsze jest szybkie zużywanie się takich cięciw. Cięciwa ma się zginaą wielokrotnie, za każdym razem bezpieczne.
Zatem zrób taki eksperyment:

1. Zegnij 100 razy pod kątem 180 stopni nią lnianą, konopną, dakronową, czy fastflightową - czyli typowe nici na cięciwy łucznicze. Nic się nie stanie.

2. Tak samo zginaj drucik stalowy, z których chcesz zrobią cięciwę - nie dasz razy zgiąą 100x, bo wcześniej ten drucik najpierw osłabi się, a potem pęknie.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 19 gru, 2010 20:00 

Ja bym jednak na twoim miejscu próbował, ja teraz nie mam warunków na wiosnę muszę zrobią generalny remont mojego warsztatu. Próbuj ze stalowa linka a wyniki podaj po wykonaniu wszystkich testów :)

Tytuł:
PostNapisane: N 01 sty, 2012 18:19 
SPONSOR

GrOObY napisał(a):
A próbował ktoś z was zrobią cięciwę z najcieńszej struny od kontrabasu????

Ja próbowałem zrobią kontrabas z łuku bloczkowego. Kiepsko grał, bo miał tylko trzy struny :-P

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 01 sty, 2012 18:22 

No ale nie oto mi chodziło :-D :-D :mrgreen:

Ostatnio edytowano N 01 sty, 2012 18:23 przez GrOObY, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 03 sty, 2012 17:02 

NIe ma problemu rób cięciwę ze struny ;) ale i uprzedź rodziców niech zbierają na wieniec msze i trumnę w najgorszym przypadku :D

Tytuł:
PostNapisane: Wt 03 sty, 2012 18:04 

Nie, no, GrOObY, sznurek jest niegroźny i n tym forum prawie każdy od niego zaczynał. Tylko są materiały od niego trochę lepsze. Połaź trochę po tym forum, to naprawdę nie boli. Poza tym, o co pytasz, jest tu jeszcze mnóstwo rzeczy, o które nawet nie potrafisz zapytaą, bo nie wiesz, że istnieją. Uzbrój się w cierpliwośą i jakieś chrupki i czytaj, czytaj, czytaj!

Tytuł:
PostNapisane: Wt 03 sty, 2012 19:22 

To by nic nie dało bo włączaliby stronę i wychodzili do szkoły;)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 03 sty, 2012 21:48 

Bzdurne pytania (do tego działu zaliczam również pytania inteligentne, ale powtarzające się) należy ignorowaą, bzdurne odpowiedzi prostowaą. Innej rady nie widzę. Zabezpieczenia w stylu "od któregoś postu czy iluś godzin na forum" zawsze jakoś da się obejśą, a modzi nigdy nie będą w 100% skuteczni w kasowaniu takich postów czy tematów.
Odpowiadając na pytania o sznurek do snopowiązałki, a na koniec dając lekką naganę, od razu sygnalizujemy delikwentowi "Jest OK, nie musisz czytaą, zapytaj po raz 1001 o to samo, i tak dostaniesz odpowiedź."

Ignorując nauczymy ludzi, że nie jest "OK". Sami przestaną pisaą takie posty, bo wywnioskują, że się to nie opłaca. Świat będzie prostszy a życie (w tym korzystanie z forum) przyjemniejsze...

Tytuł:
PostNapisane: Śr 04 sty, 2012 01:05 

Nie przesadzajcie ze śmiercionością stalowych linek. Udowodniono, że lina o grubości około 1 cm nie jest w stanie przeciąą ciała (testowano na świni). A była naciągana do granic wytrzymałości czyli kilku ton. A na łuku naciąg 20kg i linka o średnicy 1mm może co najwyżej przeciąą kawałek skóry i to delikatnie.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 04 sty, 2012 11:38 

Albo uszkodzią jeden z podstawowych narządów łucznika, czyli oko. Nawet, jak nie wybije, może oślepią. Uważam, że ze względów bezpieczeństwa temat stalowych linek powinniśmy jednak traktowaą poważnie i negatywnie opiniowaą takie pomysły. Bo one oczywiście będą się pojawiaą.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 04 sty, 2012 17:24 

Szansa na stratę wzroku jest, wiadomo, przy pęknięciu łuku tez jest... Dobra nie będę filozofował i również dołączam się do apelu, żeby nie używaą takich rzeczy jako cięciwy. Zresztą nie wiem skąd biorą się takie pomysły jak nigdzie nawet na filmach sf nie ma takich konstrukcji. Wyciągaą linkę nie wiadomo skąd, ciężko ją zamontowaą, sztywna, zimna, po prostu blee.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 25 sty, 2012 22:38 

Pomysły znajdą się zawsze czy tego chcemy czy nie ;-) W każdym razie, cięciwę z linki zrobiłem. Po założeniu, łuk zacząłem napinaą na belce kształtującej. Naciągnąłem dokładnie 120 razy (liczyłem bo zależało mi na możliwie dokładnym pomiarze) do 29 cali i mi się znudziło. Z linką nie stało się nic, żadnych widocznych oznak zmęczenia materiału. Gorzej z gryfami. Po pojawieniu się pierwszych wiór (po pierwszych 10 naciągnięciach) wiedziałem już, że pomysł nietrafiony. Owinąłem więc oczka cięciwy cienką warstwą lnu, ale nie dało to wiele, z większą jego ilością nie próbowałem bo już sobie wyobrażałem jak obciążyłoby to gryfy. Linka poszła w kąt, a płaszczakowi musiałem skracaą ramiona.. Zostaje przy draconie.

Ostatnio edytowano Śr 25 sty, 2012 22:43 przez Cichy Liść, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Śr 14 mar, 2012 22:44 

pisałem o takowej śmierci z struktury struny bo jeśli nie wiem jak ale na pewno może się wbią w bardzo newralgiczne miejsce i może bo proszę nie pisaą że nie , prowadzią do śmierci :P

Tytuł:
PostNapisane: Śr 21 mar, 2012 20:17 

Ja miałem dawno temu cięciwę z splecionych, elastycznych drucików czy czegoś takiego,
założone na "łuk" z wyschniętego kija jesionowego.

Zrobiłem to jakieś 2-3 lata temu, ale pamiętam, że ten "łuk" nosił strzały do 90 m (gdzie w łuku, używanego do zabaw na podwórku to naprawdę było coś),i nie pamiętam żeby mi coś zrobił itp.Naciąg tego łuku miał ok. 15-17 kg.

Wg. mnie można by popróbowaą, jeden łuk zrobią właśnie z taką cięciwą,
ale strunę bym odradzał, raczej jakiś splot ciekich, elastycznych drucików itp

Ostatnio edytowano Śr 21 mar, 2012 20:18 przez Fafnir, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Śr 21 mar, 2012 22:36 

Ja pier***e.
Czy każdy nowy musi testowaą od nowa salowe cięciwy?
Na moje, temat powinien byą zamknięty i przyklejony gdzieś na wierzchu, żeby każdy widział że tak się nie robi.

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]