logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 20 lis, 2017 04:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So 17 kwi, 2010 19:14 

A obłoga nadaje się na laminat? Chodzi mi o proces jej wytwarzania, drewno jest parowane w wysokiej temperaturze a nawet zaparzane chyba i obłoga można powiedziec "skrawana" bardzo ostrym nożem, wygląda to tak że paruje się pień oczywiście 'pierwyj sort' a następnie kroi na plasterki o gr.2,5-3 mm wzdłuż pnia. I to parowanie mnie martwi, czy drewno nie traci swoich właściwości?

Ostatnio edytowano So 17 kwi, 2010 19:23 przez Cristoferus, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 06 maja, 2010 16:09 

Ja mam pytanko..

Mianowicie, jako położę taką siatkę do tynkowania na grzbiet to będzie to brzydko wyglądało.. fałdki i lekko odstające strzępki i ogóle.. bejca tego na pewno nie zakryje, jak to zakryą.. czy skazani jesteśmy w tym wypadku na bardzo niskie walory estetyczne? Co zrobią?

Tytuł:
PostNapisane: Cz 06 maja, 2010 17:14 

ja bym polecal lakier : ) Mozna sobie kolor wybrac czy cos

Tytuł:
PostNapisane: Cz 06 maja, 2010 23:15 

Jak chcesz ładnie, to nie bierz siatki, tylko tkaninę szklaną, przy cienkiej warstwie to nawet widac drewno i przypomina to lakier. Możesz, też okleią czymś co całkowicie zasłoni siatkę, np skórą albo korą brzozy.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 07 maja, 2010 09:26 

a czym później smarujesz tą tkaninę żeby była jednolita, lakier bezbarwny? A gdyby na siatkę przykleią jeszcze listewkę? Z boku by było widaą i tak co?

Tytuł:
PostNapisane: Pt 07 maja, 2010 13:46 

Ja bym proponował wariant z listewką, ładnie papierem wyszlifujesz, czymś przekonserwujesz i nie będzie widaą

Tytuł:
PostNapisane: Pt 07 maja, 2010 16:14 
Moderator

Jak naklejasz listwę to po co Ci siatka?
Cytuj:
a czym później smarujesz tą tkaninę żeby była jednolita, lakier bezbarwny?

Nie kapuję. Przecież, jak się laminuje włóknem szklanym, przy użyciu żywicy to staje się przezroczyste

Tytuł:
PostNapisane: Pt 07 maja, 2010 16:45 

z moich doświadczeń z włóknem typu siatka , tkanina , mata to ich wytrzymałośą oceniam na
słabą. Jak dla mnie lepiej nakleią zwykłe płótno , len , bardziej to mocne. Dobre włókno na grzbiet to takie co uzywa Bisok czy grozer. Tu mamy je za ok 30 zł. Tapeta szklana to lipa ale kto co lubi.

http://www.bogenshop-binder.de/bogenbau ... tung-.html

Tytuł:
PostNapisane: Pt 07 maja, 2010 18:34 

Nie wie ktoś skąd wziąc w Polsce taką taśmę szklaną? Czy można naklejaą matę szklaną lub tkanine rowingową czymś innym niż żywicą epoksydową? Czy trzeba koniecznie korzystaą z materiałów jednokierunkowych? Czy można czymś nasączyą np. takaninę lnianą, żeby przynajmniej minimalnie nabrała sprężystości?

what's the difference, all the same
Iron Maiden

Ostatnio edytowano Pt 07 maja, 2010 18:36 przez pisarz, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 07 maja, 2010 20:04 

pisarz napisał(a):
czymś nasączyą np. takaninę lnianą, żeby przynajmniej minimalnie nabrała sprężystości?

a po co nasączaą? len (surowy) ma ~3% rozciągliwości może nie nada to sprężystości ale na pewno polepszy dynamikę łuku
ale poza tym nie myślcie że jak nakleicie coś na grzbiet to łuk będzie już super ekstra i nie zniszczalny, takie coą i tak trzeba wyprofilowaą :-P

a tak a propo ile może mieą rozciągliwości fiberglass w % ?

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: So 08 maja, 2010 21:42 

muszę zgodzią się z Robinem że wytrzymałośą siatki jest raczej słaba, zgodzam się także z tobą Mumin że i tak trzeba taki łuk wytrenowaą. Ale dla początkującego łukorobota, te przykładowo 2 nacięcia na desce do trenowania które daje nam siatka, mogą zdecydowaą o tym czy nasz łukorobot zauważy swój domiemany błąd w trenowaniu łuku, a także czy ten łuk się złamie oraz to czy nasz możliwe przyszły mistrz nie zrezygnuje z robienia łuków będąc zawiedziony bo jego pierwsze dzieło nad którym spędził wiele godzin złamało się przez jego małą nieuwagę.

what's the difference, all the same
Iron Maiden

Tytuł:
PostNapisane: Śr 04 sie, 2010 23:42 

Panowie, krótkie pytanie bo internetu mało do wiaderka nabrałem.

Łuk wycięty w poprzek słojów, w trakcie profilowania z grzbietu przez obecnośą malutkiego sęka(jakieś 1mm fi) odłupał się od reszty ramienia pasek o grubości 1mm na długości 5cm. Oczywiście cały wystraszony, że robota na marne wtłoczyłem pod ciśnieniem wikol w szczelinę, w imadło na dobę i jest ok. Jednak strach, że za dwa, trzy cale znowu trzaśnie. Czy położenie na grzbiet warstwy włókna(fizelina po regipsach mi została) powstrzyma to zjawisko, biorąc pod uwagę jednoczesne delikatne osłabienie ramion?

Tytuł:
PostNapisane: Cz 05 sie, 2010 12:41 

nie martw sie tak
jak jest w poprzek słojów to wystarszy ze solidnie przytrzesz papierem ściernym bo jeśli pozostawisz taka zadre nadłupaną to może sie pogłebią w tym miejscu to odszczypanie

albo jeszcze lepiej nie papierem tylko cykliną zgarnij ta zadrę z włosem az do momentu gdy nie będzie śladu odłupania

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: Wt 24 sie, 2010 21:33 

Sorki za tyle postów w różnych wątkach ale szukam czegoś dla siebie. Nie wiem czy to dobre miejsce na to pytanie ale innego nie znalazłem. Jeśli już ktoś pytał to sorki. Robił ktoś już ramiona ze sztucznego tworzywa (włókno szklane, węglowe, mata fiberglassowa)? Mam na myśli zrobienie ramion do np. łuku bloczkowego które mają sporą moc. Można by laminowaą mate fiberglass żywicą poliestrową ale z czym? Bo sama mata raczej za słaba.

Tytuł:
PostNapisane: Śr 25 sie, 2010 20:31 
Może się i nie znam ale zrobienie takich ramion to profesionalna robota, chyba niewykonalna w warunkach domowych bez profesionalnych narzędzi i materiałow. Możesz zrobią z kijków od pastucha :mrgreen: np. czterech a potem oblaą je żywicą, To jedyne co mi do głowy przychodzi, jeśli chodzi o protote wykonania...

Tytuł:
PostNapisane: Cz 16 wrz, 2010 15:07 

A jak zrobią dobre mocne ramiona koło 20kg za pomocą fiberglass'u? Uda się bez przekładania czymś innym? Czy przekładaą czymś lepiej? Jak tak to czym? Drewno raczej odpada.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 17 wrz, 2010 10:40 

Z tego, co wiem o żywicach i włóknach (a parę kadłubów jachtowych zrobiłem) wynika, że pręty o takiej sztywności i prawidłowej elastyczności muszą byą wykonywane metodą ciśnieniową. W domu tego nie zrobisz. Drewno jest jedynym materiałem,. z którego w warunkach domowych można zrobią dobry łuk.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 17 wrz, 2010 14:33 

Może i ja się nie znam, a do tego Discovery nie jest uznanym źródłem informacji - ale co jakiś czas w cyklu "jak to jest zrobione" pojawia się odcinek o łukach bloczkowych dla armii amerykańskiej bodajże. Pokazany jest niemal cały proces produkcji - niemal, bo samej technologii obróbki ramion nie pokazują. Ale pada tam stwierdzenie, że aby uzyskaą odpowiednie parametry fizyczne ramion - niezbędne jest zaplecze przemysłowe.
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Cz 04 sie, 2011 19:20 

Po pierwsze chciałbym powiedzieą, że takie paski grubości 1mm z włókna szklanego jest bardzo ciężko dostaą, jeździłem dzisiaj rowerkiem (dla zdrowia :-P) po okolicznych sklepach budowlanych (4 hurtownie i 2 mniejsze sklepy) i nie znalazłem niczego, w najbliższym czasie zorganizuje sobie transport i pojeżdżę po sklepach żeglarskich. Po drugie zobaczę czy do laminowania nada się pleksa (wątpię, ale kto wie...). Po trzecie (nie wiem czy to w tym czy w innym temacie) padło pytanie jakie drewno nadaje się do laminowania, często używanym drewnem (w ameryce) jest wiśnia (konkretnie listewki grubości ok. 1mm). Po czwarte na temat wykonanie samego laminatu odeślę was do YT (przyda się znajomośą języka angielskiego): http://www.youtube.com/watch?v=hoPvX8bHt1s ; http://www.youtube.com/watch?v=D7KpvQlHy6Q

Tytuł:
PostNapisane: Cz 04 sie, 2011 21:20 

Z pleksą, czyli z pleksiglassem, czyli polimetakrylanem metylu szkoda próbowaą, bo, o ile dobrze pamiętam, nie trzyma się do tego ani żywica epoksydowa, ani poliestrowa. Pleksa grubsza pęka przy zginaniu, cienka nie ma wystarczającej elastyczności. Tak naprawdę do zrobienia laminatu trzeba użyą albo drewna, albo włókien szklanych. Temat został bardzo dokładnie rozpracowany przez szkutników i chyba nie ma sensu wymyślaą koła na nowo.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]