logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 20 lis, 2017 04:22

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So 10 wrz, 2011 21:52 

Akai posiada pytanie: Akai chce zrobią cięciwę flamandzką, nie wie jednak, jakiej długości powinny byą początkowo włókna by cięciwa nie była za długa/za krótka. Skąd wiedzieą, jaka długośą włókien do skręcenia flamandzkiej będzie dobra? I czy nią lniana "polerowana" różni się czymś od "niepolerowanej"?

Tytuł:
PostNapisane: N 11 wrz, 2011 09:20 

Polerowana to bielona? Jeśli tak, to u mnie były trochę bardziej wytrzymałe, ale pewnie to nie jest reguła.

Tytuł:
PostNapisane: N 11 wrz, 2011 09:55 

Nie jest bielona, wręcz wygląda na ciemniejszą od zwyklej dratwy, jaką do tej pory widywalam. Ale wytrzymaly dziad jest -zerwala się nią (ok 2m) dopiero przy podnoszeniu kosza z 4-ma butelkami wody 1,5l.

Ponawiam pytanie co do dlugości wlókien. Byl to gdzieś jakiś niby przelicznik ale niestety - po skręceniu wyszla mi cięciwa bodaj 15cm za krótka...

Tytuł:
PostNapisane: N 11 wrz, 2011 13:06 

Pewnie jakoś to jest, ale myślę że wystarczy sobie na zapas zostawią 20 - 30 cm :P

Tytuł:
PostNapisane: N 11 wrz, 2011 13:08 

Ja z powodu braku doświadczenia w skręcaniu cięciw wykonuję je z jednym końcem wolnym (do wiązania). Robię je z włókien dłuższych o ~30-40cm od samego łuku dzięki czemu mam zawsze spory zapas (trzeba doliczyą obwód pętli i dośą spory odcinek na zawiązanie) do regulacji.

Co do wytrzymałości tej polerowanej dratwy: zakupiłem w Leroy zwykłą dratwę lnianą (co prawda pod nazwą sznurek lniany, ale wygląda dokładnie tak samo), która wg etykietki miała mieą wytrzymałośą ~9kg. Podszedłem do tego bardzo sceptycznie, zrobiłem kilka testów (też na 2m odcinkach) i bardzo mile się rozczarowałem, gdy wyszło mi ~8kg średniej wytrzymałości na zerwanie. Jest to najmocniejsza dratwa jaką udało mi się do tej pory dostaą.

Edit:

O kolega mnie ubiegł w trakcie pisania postu ;]

Ostatnio edytowano N 11 wrz, 2011 13:09 przez ajk, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 11 wrz, 2011 13:16 

No cóż, ja plotlam z 210cm dla luku 66''... czyli chyba jeszcze więcej doliczyą...

Tytuł:
PostNapisane: N 11 wrz, 2011 13:28 

Może za mocno skręcasz? Nie wiem, może ktoś z większym doświadczeniem będzie wiedział w czym tkwi problem.

Tytuł:
PostNapisane: N 11 wrz, 2011 21:15 

Ja skręcam zwykle z 60cm zapasem i jeszcze nigdy mi nie zabrakło - a najlepsze rozwiązanie to skręcią taką cięciwę >180 cm długości i wiązaą do każdego łuku na odpowiednią odległośą odpowiednim węzłem.

Natomiast o nici polerowanej nie słyszałem ani nie spotkałem się jeszcze. Moja zwykła dratwa lniana ma średnią wytrzymałośą 6,5kg (badałem na 12 próbkach długości 1m).

Tytuł:
PostNapisane: So 31 gru, 2011 15:05 

Podepnę się pod temat.
Wie ktoś czy cięciwa może byą dłuższa o 2 cale od długości jaką ustaliłem według łuku? Robi to dużą różnicę??? wpływa na "osiągi" łuku???

Tytuł:
PostNapisane: So 31 gru, 2011 16:32 

Masz na myśli to, że reguła kciuka będzie niższa?
Jeśli tak to zwiększy to osiągi( do pewnej granicy, bo napięcie początkowe cięciwy słabnie), przy zmniejszeniu siły naciągu, może walią po ręce zmniejszając celnośą.
Jesli zaś będzie na tyle długa ,że będzie "zwisaą" to zachowaj ją na profilowanie i trenowanie lub do innego łuku.

Tytuł:
PostNapisane: So 31 gru, 2011 16:38 

Musisz dobraą długośą cięciwy tak, aby po nałożeniu pomiędzy majdanem a cięciwą zmieściła się twoja ręka z wyciągniętym kciukiem ( taka okejka, ). Nazywa się to "metoda kciuka". Jeśłi zrobiłeś cięciwę dłuższą o 5 cm to będzie ona wisieą na łuku, będziesz miał zerowe napięcie początkowe.. powinna byą ona krótsza od łuku.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 sty, 2012 13:52 

Radzę poczytaą serwis:

"długośą naciągu

Dłuższe długości naciągu gromadzą więcej energii. Łuk o sile 50# @ 28'' gromadzi znacznie mniej energii niż łuk o takiej samej sile ale dłuższym naciągu (50# @ 32'')."

"odległośą cięciwy od majdanu

Większa odległośą cięciwy od majdanu powoduje, że mniej jest gromadzone energii. Cięciwa o BH (brace height) równym 8'' pokonuje drogę tylko 20'' przy 28'' naciągu. Cięciwa o BH równym 4'' pokonuje drogę 24'' i gromadzi więcej energii (choą ostateczna siła naciągu spada).

Mniejsze majdany pozwalają na mniejszą BH."

"Większe BH poprawia celnośą, bo mniejsza częśą strzały musi się wyginaą w paradoksie łuczniczym. Również można używaą dłuższych strzał, aby poprawią celnośą."

"Cięciwa powinna mieą ok. 6-8 cm krótsza od odległości między gryfami. Odległośą cięciwy od majdanu w napiętym łuku powinna wynosią mniej więcej tyle, co długośą zaciśniętej pięści z wyprostowanym kciukiem."

I mignęło mi coś jeszcze

Tytuł:
PostNapisane: Cz 16 lut, 2012 21:47 

Żeby zobaczyą filmiki (bo opisy rzeczywiście niewiele dają) wystarczy wejśą na youtube.pl wpisaą "flemish bowstring". Albo zakupic film lorienów "Bron z dawnych lat" (tam jest to świetnie pokazane). Jak to kiedys słyszałem "Za wiedzę się płaci"

Minos napisał(a):
Cięciwa powinna mieą ok. 6-8 cm krótsza od odległości między gryfami. Odległośą cięciwy od majdanu w napiętym łuku powinna wynosią mniej więcej tyle, co długośą zaciśniętej pięści z wyprostowanym kciukiem.

To jest tzw. reguła kciuka

Tytuł:
PostNapisane: Cz 12 kwi, 2012 11:05 
Moderator

Albo wejśą we wspomniany YT, wpisaą "cięciwa flamandzka" i obejrzeą coś po polsku.

http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... e=view_all

Nakręcone na prośbę Olka przez moi. Mam nadzieję, że się komu przyda. :)

Za wiedzę się płaci, owszem. Ale płacią za wiedzę powszechnie dostępną to głupota. Film Lorienów nie zawiera niczego, czego nie byłoby na tym forum. To strata pieniędzy, nawet jeśli to 30 zł.

Pagancraft na Facebooku :)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 30 kwi, 2013 20:10 

Jestem początkujący,
dzisiaj zrobiłem cięciwę flamandzką i mam parę pytań:
Po oddaniu kilka strzałów zauważyłem ze strzała wolniej i słabiej leci niż gdy miałem założoną starą cięciwę z dakronu.
Cięciwa flamandzka ma słabsze parametry od innych , czy może po prostu źle ją zrobiłem?
Cięciwę zrobiłem z nici lnianych, dokładnie z 10 do łuku o naciągu ok 12 kg .
Planuje kupią w ciagu 1-2 tyg nowy łuk i nie chcem inwestowaą w kolejną cięciwę , która już 2 razy pękła mi po 1 treningu :-x

Tytuł:
PostNapisane: Wt 30 kwi, 2013 20:17 
Moderator

Amator napisał(a):
zauważyłem ze strzała wolniej i słabiej leci niż gdy miałem założoną starą cięciwę z dakronu.

Więc zrobiłeś ją za długą, lub za mocno skręciłeś.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 30 kwi, 2013 20:31 
Moderator

Vanir dlaczego cięciwa mocno skręcona jest zła? Ja używam tylko lnianych i skręcam je dosyą mocno - później tylko porozciągaą i wychodzi bardzo mocna i ładna cięciwka.

Co do wolniejszych strzał to pewnie wina cięższej cięciwy lnianej od dakronowej. Może na 12 kilowym łuku bardzo daje się odczuą

Tytuł:
PostNapisane: Wt 30 kwi, 2013 20:32 

Z twojego postu wynika ,że miałeś cięciwę z dacronu a potem zrobiłeś flamandzką z dratwy lnianej.Cięciwa z dacronu będzie lepsza bo dacron jest lżejszy od lnu a to jak wykonałeś cięciwę to już inna sprawa...
Heh spóźniłem się o minutę...

Ostatnio edytowano Wt 30 kwi, 2013 20:32 przez don Corleone, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 30 kwi, 2013 22:59 
Moderator

Zjadacz- dlatego, że wiele osób zapomina rozciągnąą ;) A jak wiadomo im mocniej skręcona tym bardziej się rozciąga. Potem się okazuje, że cięciwa jest po prostu za długa...

Inna sprawa, że na słabych łukach różnica jest bardzo odczuwalna.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 sie, 2013 14:20 

Mierząc wytrzymałośc poszczególnych włókien nici lnianych wyniki oscylowaly w granicach 3,8 ;4;4,2 kilograma więc taka średnia wytrzymałolśc jednego włókna to 4kg. Cięciwę robię do łuku ok 17 kg tyle, że ma dośc mocno zrefleksowane końcówki ramion. Przy tej sile naciągu wytrzymałośc cięciwy powinna wynosic ok 68kg więc muszę użyc ok. 18 włókien. Czy muszę dołożyc kilka nici ze względu na odgięte końcówki ramion ?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]