logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 20 lis, 2017 04:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So 10 sie, 2013 12:33 

nie koniecznie
cięciwa flamandzka ma to do siebie że jest bardziej zwarta niż robiona na maszynce i nici sie "zazębiają" tworzą bardziej zwarty sznur dzięki czemu siła rozkłada się nie na pojedyncze włókna a na cały sznur więc można zastosowaą mniej włókien

I wreak havoc with the arc!

Tytuł: Re: [poradnik] cięciwa flamandzka
PostNapisane: Cz 28 maja, 2015 14:03 
ma ktoś może poradnik jak zrobić tę druga pętlę w tych cięciwach; jakoś mi nie wychodzi "marynarski" sposób kończenia pętli.

PostNapisane: Cz 28 maja, 2015 15:20 
SPONSOR

Cięciwę skręcam zakręcając dwie wiązki włókien i pozwalam im się prawie samodzielnie pozakręcać nawzajem. Na 10-13 cm przed drugim okiem zaplatam mocniej w palcach tak źeby wyszły 2-3 sploty na cal. Dotąd aż będę miał całe oko. Zawijam cięciwé tak jak powinna być na długość minus 0,5 cm. Trzymając oko rozpltam te mocniej zawiniętą część. Pozostałe wolne końce prostuje i zawijam o włókna które rozplotłem. Trzeba zwracać uwagę na kierunek zawijania źeby nie pod prąd było. Jak zawinę pare razy zaczynam skręcać co rozplotłem i tak mniej weięcej co cal. Po skończeniu pociągwam pare razy źeby się ułoźyło i podczepiam wiadro z wodą na haku. Wisi tak z 12 godzin. Czasem nie odzyskuje tego 0,5 cm i trzeba poprawić oko :(

PostNapisane: Cz 28 maja, 2015 17:31 

Film poglądowy, bardzo przystępnie pokazany cały proces wykonania cięciwy flamandzkiej.

https://www.youtube.com/watch?v=C07evRZT_PQ

Wymiary tej deseczki pomocniczej bez problemu można znaleźć w internecie. Tutaj jeden z przykładów.

http://www.stickbow.com/stickbow/featur ... tring.html

Wiem, że to archeologia ale @MUMIN nie zupełnie jest tak jak mówisz. Flamandzka jest mnie zwarta i bardziej "rozciągliwa" niż zwykła sportowa. Dlatego zaleca się ja do naturali. Sportowe są bardziej "agresywne".
Sportowe robi się na specjalnych maszynkach z możliwością wstępnego napinania. Przed skręceniem (sportowe też się skręca) ja napinam cięciwę do 120 kg więc nie ma możliwości aby włókna były niejednolicie obciążone. Co do grubości cięciwy to jej wyznacznikiem nie jest wytrzymałość lecz gust :)
Cienka jest szybsza ale mniej stabilna, gruba odwrotnie. Najczęściej ilość włókien cięciwy określa wytwórca łuków (tak jest najczęściej).

PostNapisane: Cz 28 maja, 2015 17:59 
to ja też dorzucę od siebie gdzieś kradzionego "jig-a"
Obrazek

PostNapisane: Cz 28 maja, 2015 18:40 
SPONSOR

Kurde a prymityw jeden za pomocą kołka i gwoździa robię :)

PostNapisane: Cz 28 maja, 2015 20:10 
mój problem polega na tym, ze zakończenie ucha dolnego na lnie wychodzi bajka, ale już dacron czy FF to śliska sprawa i rozdupcza mi się przy łukach powyżej 50#

PostNapisane: Pn 01 cze, 2015 18:47 

Widocznie masz za krótkie "zakładki", które zaplatasz za pętelką. Ja strzelam w flamandzkiej przy 65# (obecnie z BCY 8125G) i się nie rozplata a robiłem według filmiku, który podałem powyżej. Jeśli masz z tym problem to widziałem, że robią owijkę za pętelką aby zabezpieczyć się przed rozplataniem.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]