logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 23 paź, 2017 02:36

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 lis, 2013 10:08 

zmodyfikowałem pierwszy post

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 lis, 2013 13:52 

Pytanie zasadnicze, czy w kategorii łuku naturalnego dozwolone jest klejenie tylko klejem naturalnym – rybi lub skórny/oraz jego zmodyfikowane odmiany np. Titebond I / czy także kleje syntetyczne/oparte o polioctan winylu lub polimer/oraz epoksy :)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 lis, 2013 14:20 
Skoro kategoria naturale to naturale a syntetyki są osobno. Moim zdaniem tyczy się to również kleju. Ale to tylko moje zdanie a decyduje Łukasz.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 lis, 2013 19:12 

Ciekawe jak miałbym sprawdzaą jakim klejem jest sklejone drewno , bez sensu ustanawiaą reguły których nie można egzekwowaą, od tego jest rząd naszego kraju :). Kleje więc dowolne, muszą byą równe szanse dla wszystkich .

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 lis, 2013 19:35 

Kiedy pojawia sie powazne wspolzawodnictwo sila rzeczy musi pojawic sie doping!
:)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 lis, 2013 20:46 

Dzięki za szybką odpowiedź... :) :)
Dowolnośą w wyborze kleju to dobra wiadomośą, Rod właśnie poczuł „wiatr w żagle” :)

Aha, Robin przepraszam... ale załamałeś mnie częścią swojej odpowiedzi – nie rozumiem dlaczego miałbyś sprawdzaą kto jakiego kleju użył....
Jak rozumiem celem środowiska jest mieą uczciwych rzemieślników i łuczników. Wystarczy, tak mi się przynajmniej wydaję pośrednia deklaracja czyli zgłoszenie się przez danego delikwenta do tej klasy do której jego łuk spełnia wymagania. No chyba że każdego traktujemy - my wszyscy jako środowisko, lub ty - osobiście, jako oszusta. Jeśli tak to dobrze wiedzieą na przyszłośą, choą to nieco smutne... :(

Tytuł:
PostNapisane: Śr 13 lis, 2013 21:36 

No zaraz zostanę posądzony że traktuje wszystkich jak oszustów bo chcę sprawdzaą siłę naciągu łuków przed konkursem i mierzyą długośą naciągów. Po co mierzyą skoro wystarczy zadeklarowaą na słowo :) Przepisy i pomiary są po to żeby wszystko było jasne i żeby każdy z uczestników nie miał żadnych wątpliwości. Podobnie przed Mistrzostwami Polski była komisja sprzętu, mimo że każdy deklarował z czego będzie strzelał, że ma łuk bez celowników itp. Ma byą poważny konkurs a nie miting towarzyski. Nic osobistego, po prostu tak się robi.
Dopisałem w regulaminie że lotki strzał z materiałów naturalnych ..

Bardzo proszę o dokładne czytanie regulaminu i w razie wątpliwości pytanie się mnie. Nie można np. używaą łuku 70 lb na 28 calach i przeciągaą go na 30 cali bo już takie pytania mam. Jeżeli macie wątpliwości co do siły naciągu zmierzcie dokładnie łuk i długośą strzał. Długośą naciągu do pomiaru musi równaą się długości całkowitej strzały. Bardzo chciałbym uniknąą sytuacji że ktoś przyjedzie i nie weźmie udziału z powodu źle pomierzonego sprzętu

Planuję dodatkowy konkurs po zakończeniu strzelania z nagrodą niespodzianką na najlepszy wynik na chrono.

Ostatnio edytowano Śr 13 lis, 2013 21:38 przez robin_, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 lis, 2013 00:12 

Jeszcze jedno pytanie...
Rod chciałby wiedzieą jak traktowany będzie lignofol. Faktycznie materiał ten to klejonka brzozy oparta na kleju fenolowo-formaldehydowych, formalnie niby jest ok...

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 lis, 2013 10:13 

No formalnie niby ok. Tylko że w kategorii łuków naturalnych chciałem odtworzyą możliwości łuków które mogły byą wykonane w dawnych czasach. Jeżeli skleimy 3 czy 5 warstw drewna żywicą zamiast kleju rybiego to różnica mechaniczna będzie prawie żadna, sprawdzałem. Żywica oczywiście większą przyczepnośą i wytrzymałośą ale dobrze użyty klej naturalny tez trzyma bardzo dobrze.
Klejonki drewniane były w Skandynawii w Azji. Lignofol jest sklejką ale niemożliwą do uzyskania w dawnych czasach bo pod ogromnym ciśnieniem. Wydaje mi się że nie byłoby to uczciwe wobec innych uczestników którzy przyjdą z selfbowami, rogowymi łukami czy klejonkami drewnianymi, na pewno popsułoby to atmosferę. Dosyą mam już kłótni których było mnóstwo w tym temacie i chciałbym żeby nasze spotkanie było miłym i ciekawym wydarzeniem które będę chciał powtarzaą w przyszłości. Lignofol i inne tego typu materiały uzyskane na drodze nowoczesnej technologii zakwalifikuję do łuków tradycyjnych. Tam będzie podejrzewam większa konkurencja więc Rod nie powinien się nudzią. Żeby Rod nie mówił że uciekam przed konfrontacją z nim do innej kategorii to mi osobiście lignofol nie przeszkadza i możemy się o wino założyą ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 23 lis, 2013 11:32 

Zrobiłem dopiski w regulaminie

Tytuł:
PostNapisane: Śr 27 lis, 2013 16:25 

Mam takie trzy na razie jeszcze czysto teoretyczne pytania... Aha..., nie pytam aby zawracaą komuś dupę tylko tak na przyszłośą... Bardzo podoba mi się idea tego typu zawodów i mam nadzieje że to wydarzenie w przyszłości będzie miało cykliczny charakter...

1.Czy do kategorii łuk tradycyjny wchodzą konstrukcje typu "Centershot Bow" czyli typowe wyczynowe flighty jakich używał np. Barry Groves?

2.Czy do kategorii łuk naturalny dopuszczone będą łuki popularnie określane jako "Snake Bow".

3.Czy użycie łuku typu "Snake Bow" aby uzyskaą efekt znany z "Centershot Bow" tj. centralne położenie strzały na osi będzie sprzeczny z regulaminem. Łuk taki byłby zbliżony do konstrukcji Walter Gaskellsa z lat 40-tych XX wieku - różnił by się właśnie brakiem widocznej tam półki.

Obrazek

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Śr 27 lis, 2013 22:43 

snake bow może byą. Co do tej konstrukcji z rysunka to muszę się zastanowią ale to chyba nie , miał byą model łuku tradycyjnego czyli jakoś musi choą z daleka nawiązywaą do tradycji.
Choą z drugiej strony nawiązuje do snakebowa, jakby go jakoś ładnie zrobią nie na śruby ?..

Ostatnio edytowano Śr 27 lis, 2013 22:45 przez robin_, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 29 lis, 2013 13:32 

Mam pytanie natury techniczno-organizacyjnej do Robina.
Czy przy okazji zawodów fightowych byłaby możliwośą sprawdzenia łuków na chrono na różnych strzałach i naciągach?

Tytuł:
PostNapisane: Śr 05 mar, 2014 15:08 

1. Zmiana lokalizacji. Terenem konkursu będą ogromne łąki nad Wartą, poprzedni teren w Łodzi mógłby byą za ciasny. Dokładne współrzędne: Borzewisko
(51.903099, 18.776589).

2. Zapisy i ograniczenie liczby uczestników. Żeby wziąą udział w konkursie należy wysłaą zgłoszenie na mail olga.swiderska@op.pl. W zgłoszeniu podajemy: Imię, Nazwisko, Ilośą łuków (1 lub 2), rodzaj łuków (naturalny, tradycyjny). Zgłoszenia przyjmowane są do 1 kwietnia, ilośą uczestników ograniczona do 40, decyduje kolejnośą zgłoszeń.

3. Podpis na strzałach. Każda strzała zgłoszona do turnieju musi byą podpisana czytelnie imieniem i nazwiskiem

Tytuł:
PostNapisane: Cz 13 mar, 2014 12:56 
SPONSOR

To nie jadę, strasznie bazgrze.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 14 mar, 2014 09:03 

A szkoda bo jako miłośnik longów zobaczyłbyś coś ciekawego :)

Tytuł:
PostNapisane: So 15 mar, 2014 22:47 

robin_, mogę, znaą wymiary lotek jakimi zazwyczaj strzelacie na takich imprezach?

Tytuł:
PostNapisane: So 15 mar, 2014 23:58 

To będzie pierwsza impreza więc nie wiem

Tytuł:
PostNapisane: N 16 mar, 2014 10:21 

robin_, szkoda ;)

Tytuł: Re: Konkurs strzelania flightowego
PostNapisane: N 13 kwi, 2014 17:17 

Dziękuję wszystkim za przybycie i wspólną zabawę, zapraszamy za rok.
Wyniki :
Obrazek

Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]