logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Wt 12 gru, 2017 15:51

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Konkurs strzelania flightowego
PostNapisane: N 13 kwi, 2014 19:17 

Gratuluję wszystkim uczestnikom, gratuluję zwycięzcom, świetnie Danny. Największe wyrazy szacunku zaś posyłam dla Robina nie za zwycięstwo ale za podjęcie się i przeprowadzenie takich zawodów. Świetna idea, oby trwała.

PostNapisane: Pn 14 kwi, 2014 18:17 

A czy były robione pomiary samych strzał i ich zależności względem łuku. Czyli ile GPP miały strzały poszczególnych zawodników oraz jaką długość?

PostNapisane: Pn 14 kwi, 2014 19:24 

strzały miały bardzo różne masy i prędkości przy czym wcale nie przekładało się to na zasięg. Strzały zwycięzcy Dannego były długie na 32 cale i ciężkie 29 gram osiągały prędkość 202 fps, Jurka Jackowskiego były średniej masy ok 19 gram , Piotrka Goneta chyba ok 20 gramowe osiagały prędkość ok 230 fps moje ultra lekkie 27 calowe i 10 gramowe przekraczały 240 fps. Generalnie nic dalej nie wiadomo i o to chodzi :)

PostNapisane: Pn 14 kwi, 2014 21:47 

Dziękuję. Wbrew pozorom sporo wiadomo. Zdaję sobie sprawę, że uchyliliście tylko wieko skrzyni z tematem "flait" na tych pierwszych zawodach ale od czegoś trzeba zacząć. Troszeczkę już się naczytałem i poeksperymentowałem ale sporo jeszcze muszę się dowiedzieć a właściwie wszystko.
Jak zauważyłeś masa strzały to nie wszystko. Dochodzi długość naciągu, który przekłada się na dynamikę, dochodzi cały dział aerodynamiki związany z oporami, dochodzi balistyka i położenie środka ciężkości, dochodzi tłumienie drgań aby zniwelować straty energii strzały można tak jeszcze powymieniać trochę innych parametrów ale od pustego gadania bez praktycznych testów nic się nie rozjaśni.
Z miła chęcią podyskutował bym z praktykami (uczestnikami zwodów) i z każdym kto dorzuci swoje trzy grosze.

Nie wiem czy dobrze interpretuję wyniki ale odnoszę wrażenie, że o wyniku nie decyduje łuk i jego siła czy dynamika ale strzała. A konkretniej, jej dopasowanie do łuku biorąc pod uwagę masę zwycięzców - 29 i 10 gram. Totalne skrajności.

PostNapisane: Pn 14 kwi, 2014 21:59 

Skrajności są jeszcze większe. Policzyłem na szybko.

Danny energia strzały 54,97 J, energia łuku (liniowo, choć powinna być większa bo to recurve) 115,6 J, sprawność 45,5 %
Robin energia strzały 26,76 J, energia łuku 82,4 J, sprawność uwaga... raptem 32,5 %
Obie sprawności są niskie a oni obaj wygrali !
jeszcze
Piotr Gonet energia strzały 49,14 J, energii angulara nie policzyłem bo nie ma naciągu

Dopisałem energię strzały z longbow klejonego o którym Robin napisał poniżej 60,56 J, jeśli łuk na 28cali to jego energia 110,58 J a sprawność około 54,8 %

Oczywiście to są energie policzone bez uwzględnienia BH bo go nie podano. Czyli de facto są mniejsze a sprawności większe niż powyżej wyliczone.

Ostatnio edytowano Wt 15 kwi, 2014 22:17 przez Sandan, łącznie edytowano 3 razy

PostNapisane: Pn 14 kwi, 2014 22:24 

eksperymentalnie okresliłem optymalną masę dla mojego molgabeta między 10 a 13 gram. Giętkość była jednak zupełnie niedopasowana, strzała była dużo za miekka wychodziła fatalnie kosmicznym wegorzem, cud że tyle poleciała. Nie miałem czasu zrobic lepszej. W czerwcu jadę na wegry gdzie będzie konkurs flajt mam trochę czasu na dopracowanie strzały, mysle ze realne jest 300 m na tym łuku. Przygotowałem też 70 funtowy longbow klejony ale nie byłem w stanie go obsługiwać z obawy przed odnowieniem kontuzji. Bardzo mnie zaskoczyło kiedy jeden z silniejszych uczestników po zakończeniu konkursu pierwszą lepszą strzałą przekroczył z niego 250 metrów. Na pomiarach na chrono strzałą około 35 gramową pokazał 193 fps, Rodriges go przestrzeliwał :)
Mamy tez pierwsze polskie rekory do bicia za rok :

Łuk tradycyjny - 327 metrów Daniel Bochra
Łuk kompozytowy naturalny - 249,5 - Ja
selfbow( łuk z 1 kawałka drewna) - 202 Adam Klarowicz
rekord w kategorii kobiet - 239 m - Olga

PostNapisane: Pt 18 kwi, 2014 00:28 

Cichą zwyciężczynią konkursu jest pani Olga, strzelała z najlżejszego łuku uzyskując stratę w stosunku do najdalszego strzału tylko 9,5 m.

Pobawię się w zgadywankę ;-) Ten longbow klejony ma około 177 cm długości, BH 13 i waży około 440 g (3 rodzaje drewna, średnia gęstość około 750). Profil eliptyczny, średnica w majdanie 3 cm. Prędkość tego modelu na 9 gpp dochodzi aż do 177/178 fps, dla 10gpp 170/171 fps przy spuście z palców. Rod w emocjach przy pomiarze, przeciągnął strzałę o około 1/1,5 cm dalej niż powinien, przez co zawyżył wynik o jakieś 3 - 4 fpsy. To takie moje typowanie, trafiłem mniej więcej ?

PostNapisane: Pt 18 kwi, 2014 17:52 

Olga osiągnęła kosmiczny wynik w tej klasie naciągu, bardzo żałuje że pogoda była bezwietrzna, gdyby wiało jej lekki flajt by poleciał dużo dalej. A podobno turki naturalne o lekkich naciągach mają słabą sprawność :). Longbow miał ok 184 cm masa ok 600 gram, profliowanie takie przejściowe między elipsą a typowym angielskim. Na strzale ok 35 g czyli 8 gpp osiągnął 193 fps, przy czym bardzo możliwe że Rod go przeciagnął. Nie sprawdzałem na 9 i 10 gpp i dokładnym 28 cali, raczej niemożliwe żeby prędkość była powyżej 180 fps przy dokładnych pomiarach. Średnica w majdanie dokładnie 3 cm. Rod poza kokursem zaprezentował bardzo ciekawego krótkiego Manchu który miał gromadzenie energii +20 procent , był co prawda silniejszy od longbowa ale na tej samej strzale uzyskał 202 fps. Wogóle bardzo miłe i emocjonujące spotkanie, mam nadzieję ze w przyszłym roku w liczniejszym gronie

PostNapisane: Pt 18 kwi, 2014 18:59 

Zaskoczyłeś mnie. Przyjąłem trochę wyżej niż średnią gęstość z 3 rodzajów drewna - bambus 500 kg/m3, klon 660 kg/m3 i ipe z amerykańskich pomiarów 950 kg/m3. A tu trzeba było liczyć wagę jak dla samego ipe. Drewno ciężkie (o ile w ogóle ten longbow jest z ipe) a mimo to prędkość bardzo duża bo drewno niesamowicie sztywne, nawet bardziej niż lignofol przy jednocześnie mniejszej od niego wadze(lignofol 1200). Co ciekawe większy współczynnik sztywności do wagi od ipe ma z naszych drzew tylko jodła (reszta iglaków porównywalne za wyjątkiem cisu który ma prawie 2 razy mniejszy :shock: ) i stal resorowa.

PostNapisane: Pt 18 kwi, 2014 20:42 

wg mnie ipe ma 1,1 - 12 , bez wahania tonie w wodzie, rdzeń z klonu kanadyjskiego i to twardzielowego 750 obstawiam, na grzbiecie jesion.

PostNapisane: So 19 kwi, 2014 21:54 

Mam pytanie. Porównując wyniki 3 zawodników których prędkości i masy strzał podałeś, nie zgadza mi się w obliczeniach wynik Piotra Goneta, jest zbyt niski procent spr. lotu jak na tą wagę strzały. Zakładając że miał poprawnie dobrane strzały i ,że ich średnica jest taka sama jak u innych (tego nie wiem bo nie mogę poznać na zdjęciach) to zastanawia minie czy aby jego angular nie miał szerszego majdanu od windfightera i mollegabeta ?

PostNapisane: Cz 29 maja, 2014 08:32 

Filmik z turnieju http://www.youtube.com/watch?v=TszrwCgV ... e=youtu.be

PostNapisane: Cz 29 maja, 2014 08:51 
SPONSOR

Mega klimatyczne to wideo. Zresztą jak i sam turniej. To był dobry dzień :)

PostNapisane: Cz 19 cze, 2014 16:34 
SPONSOR

Dla porównania wyniki flajta strzelonego teraz w Gyula na Węgrzech przy bezwietrznej pogodzie i 36 celcjuszach:

Łuki z materiałów nowoczesnych

do 50# - 249,3m
51-70# - 253,8m

Łuki z materiałów naturalnych

do 50# - 231,3m
51-70# - 220,2m

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]