logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 19 wrz, 2018 11:49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Producenci kusz średniowiecznych
PostNapisane: N 22 mar, 2015 15:12 
Administrator

W zasadzie sam się zastanawiałem czy dobry dział, ale najwyżej sam sobie usunę jak stwierdzę że nie pasuje :-P
Od dłuższego czasu chodzi za mną replika późnośredniowiecznej kuszy. Raczej myśliwskiej niż czegoś bojowego, zależy mi na dobrym wykonaniu zarówno jakościowym, jak i w miarę poprawnym historycznie. Hamuję chęć jej zakupu jak mogę, na szczęście na posiadanie potrzebne jest pozwolenie co nieco mnie od idei odstrasza (albo przynajmniej opóźnia decyzję), ale chciałbym się zorientować w temacie. W związku z tym, że na forum ostatnio zaroiło się od kuszników mam następujące pytanie:
Jacy producenci są godni uwagi? Jasne że miło byłoby nie zapłacić jak za nowy samochód, ale przede wszystkim pytam w kwestii jakości, ceny.
Z góry dzięki za pomoc.

Tytuł: Re: Producenci kusz średniowiecznych
PostNapisane: N 22 mar, 2015 16:01 
SPONSOR

Ogłasza się w internecie "Lorien", ale koło średniowiecznej kuszy to nawet nie leżało.
Było dwóch świetnych chałupników - ale niestety zmarli.

A poza tym... Znam jeszcze jednego żyjącego, ale już się wypalił (pewnie jakiś przyjemniaczek go podkablował, gnojków nie brakuje, a wyrób kuszy jest w Polsce traktowany jako "nielegalny wyrób broni"). Wojtek zrobił m.in. przecudowną zachodnioeuropejską kuszę wałową z windą angielską, belgijską pistoletówkę, kuszę francuską, ale jak z nim gadałem ze dwa lata temu, to mówił zniechęcony, że "klienci" chcą od niego kupować za mniejszą kwotę niż on zapłacił za surowce i dawno już nic nie zrobił.
No bo za dobrej jakości wierną replikę trzeba zapłacić od 4 tysięcy wzwyż...

=============

Dlatego najlepiej zrobić samemu, oto co Ci proponuję:
1. Kupujesz łuczysko w Kuźni Rycerskiej (mam stamtąd, ujdą, choć idealne nie są)
http://kuzniarycerska.pl/index.php?opti ... 10&lang=pl

2. Decydujesz się na kuszę środkowoeuropejską, wtedy odpada problem mocowania, bo samemu zrobić oplot konopny nie problem.

3. Strzemię, dźwignię spustową zamawiasz u kowala, jak chcesz to możesz się podczepić pod moje zamówienie, bo niedługo będę jechał do kowala zamówić kilka rzeczy.

4. Orzech albo strugasz z możdżenia jelenia (trudno zdobyć), albo (gorsza wersja) strugasz z nasady tyki łopaty łosia lub z potężnej tyki wieńca jelenia (drogo, bo nie może być stary zrzut) albo u tokarza - ślusarza zamawiasz orzech z grubego pręta mosiężnego.
W ostateczności mogę Ci sprezentować prawie wykończony orzech stalowy, który jest mi niepotrzebny - bo niehistoryczny. Ale nie polecam - właśnie dlatego że orzech stalowy jest niehistoryczny.

5. Łoże strugasz z belki twardego drewna, albo zlecasz stolarzowi (życzą sobie stówkę za robociznę).

Jeszcze tylko kilka pierdołek - rogowa podstawka pod bełt (środkowoeuropejskie nie miały prowadnicy bełtu w postaci rowka) i rogowe osłony z boku łoża poniżej orzecha, sprężynka dociskająca dźwignię spustową, cięciwa - i kusza gotowa.

No i jeszcze naciąganie... Albo lewar niemiecki (kilka lat temu można było zamówić za 600zł), albo winda angielska (droga i nie pasująca do kuszy środkowoeuropejskiej rzecz u kowala i ślusarza), a najlepiej nie przesadzić z siłą naciągu łuczyska i naciągać historycznym ustrojstwem składającym się z haka i bloczka mocowanych do pasa.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

PostNapisane: N 22 mar, 2015 16:10 
Administrator

No tak, tego się trochę spodziewałem, że jednak trzeba robić samemu. Swoją drogą jak to wygląda od strony prawnej. Czy mając pozwolenie mogę zrobić kuszę, czy znów wyjdę na nielegalnego producenta broni (choć odpada handel, może mi z 5 lat odpuszczą :P)?

PostNapisane: N 22 mar, 2015 16:54 
SPONSOR

Niech na pytania prawne odpowie Ci Prezydent... a ja tylko zauważę, że "co wolno policajowi, to nie tobie, szaraczkowi": :lol:

http://warszawa.naszemiasto.pl/archiwum ... id,tm.html

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]