logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest So 22 wrz, 2018 01:48

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Ozdabianie łuku w X wieku. ( słowianie )
PostNapisane: So 07 lip, 2012 18:01 

Witajcie!
Jak ozdabiano łuki w X wieku ? może grawerowano coś w sensie że wypalano jakieś znaki na nim albo może obijano blachą jakąś ? Jak ozdabiano ? ;p

Tytuł:
PostNapisane: So 07 lip, 2012 18:30 
Moderator

Malowano. Zupełnie tak jak dziś.

Pagancraft na Facebooku :)

Tytuł:
PostNapisane: So 07 lip, 2012 21:14 

Aha czylie nie występowały żadne obicia , ani wypalane wzory ? :Dmalowano w sensie że jakieś wzory na łuku farbą ??

Tytuł:
PostNapisane: So 07 lip, 2012 22:23 

Obicia chodzi o blaszane ? moim zdaniem malowanie ale jak chcesz to wypal jakiś napis głagolicą (alfabet słowiański)

Tytuł:
PostNapisane: So 07 lip, 2012 22:41 

Tak , chodzi mi o blszane obicia , tylko co mogę napisaą po słowiańsku ?

Tytuł:
PostNapisane: N 08 lip, 2012 09:51 
Moderator

Faramir, A z sąd Ty wziąłeś te wypalania alfabetu? ..... -.-

Gryzlej, masz tu linka może Ciebie coś zainteresuje. http://www.freha.pl/index.php?showtopic=357.

Edit: Przypomniałem sobie że chyba Tuck na forum kiedyś umieścił zdjęcie łuku wschodniego z miedzianym czy brązowym obiciem rękojeści lecz mi się nie chce szukaą. Zapamiętałem to bo bardzo mi się ten łuczek spodobał ^^

Ostatnio edytowano N 08 lip, 2012 09:54 przez zjadaczkorzeni, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 08 lip, 2012 12:46 
Moderator

na łukach prostych, drewnianych raczej nie stosowano żadnych zdobień, zwłaszcza wypalania bo to po prostu mogłoby uszkodzią łuk. Blaszane również odpadają. Zostaje, tak jak napisał Vanir, malowanie, tylko, że 1000 lat temu łuku nie używano jak my dla zabawy, łuk miał dobrze strzelaą, a nie ładnie wyglądaą, więc ja podarowałbym sobie jakiekolwiek zdobienia na łuku drewnianym, zwłaszcza, że on sam z siebie jest piękny ;-)

Tytuł:
PostNapisane: N 08 lip, 2012 17:53 
Moderator

Indianie Ameryki Północnej bardzo często bazgrali na łukach. Geometryczne wzory, pomalowane różnymi kolorami. Chyba Sandan zmajstrował łuk z podobnymi zdobieniami, wygląda bardzo ładnie.
Inna metoda to obijanie łuków skórą lub materiałem z nadrukowanym wzorem- patrzy Chińczycy, Koreańczycy i inni "czycy" z Dalekiego Wschodu.

Tytuł:
PostNapisane: N 08 lip, 2012 21:58 

A tak w ogóle to co mogę napisaą na łuku po słowiańsku ? (malowaą oczywiście :D)

Tytuł:
PostNapisane: N 08 lip, 2012 22:24 
Moderator

To samo co Zoltan na mieczu. ;)

Możesz zrobią Ręce Boga, Kołowrot, szybki szkic jakiegoś idola słowiańskiego, spisaą jakąś legende słowiańską, wiersz, motto, cokolwiek :)
Jeśli zrobisz to dobrze, to nawet jak napiszesz "lubię placki" to będzie fajnie wyglądaą.

Ostatnio edytowano N 08 lip, 2012 22:25 przez Vanir, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 09 lip, 2012 08:01 
Moderator

Dobrze Vanir napisał z tymi plackami hehe. Mógł byś Gryzlej napisaą np "Kocham Kasię" :D

A tak wracając do tematu to miałem nadzieję na troszeczkę poważniejsze podejście bo bardzo mnie to zainteresowało. Wiadomo np iż zdobiono kościane groty więc nie sądzę żeby strzały czy łuki nie były również upiększane.
W obecnych czasach każdy chce się jakoś wyróżniaą, mieą coś fajnego itp i nie sądzę żeby kiedyś było inaczej...
Ja gdybym żył tysiąc lat temu to napewno chciał bym jakoś ozdobią swoją broń; przychodzą mi do głowy m.in malowanie łuku (strzał również), naklejanie czegoś na grzbiet (kora, może fajna krajka :D ) i rzeźbienie gryfów.
co do znalezisk to zawsze uważam że jeśli jeszcze czegoś nie znaleziono to nie to wcale nie znaczy że tak nie było :mrgreen:

Ale może ktoś z Was natkną się na chociaż niewielki fragment o zdobieniach łuków (nei mówię tu o refleksach) to niech się podzieli tytułem a z radością przewertuję stronę po stronie... :)

Edit: właśnie znalazłem w książce A.Nadolskiego "Studia nad uzbrojeniem polskim w X, XI i XII wieku" na stronie 61. Wzmiankę o dwóch łukach z Opola iż były zdobione nacięciami - niestety autor nie podaje jakimi ani w którym miejscu były ponacinane (mam nadzieję że nie chodzi o nacięcia gryfów na cięciwę :D ).

Ostatnio edytowano Pn 09 lip, 2012 17:03 przez zjadaczkorzeni, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 24 lip, 2012 13:39 
SPONSOR

Pan profesor Andrzej Nadolski był znakomitym łucznikiem tradycyjnym, o czym wiedziało niewielu. O jego pasji niech świadczy fakt, że przez okres okupacji przechował sportowy łuk belgijski, i w zasadzie nie wiele więcej.
Supozycję, że Pan Profesor mógłby pomylią nacięcia gryfów z ozdobami uważam za obraźliwą. Piszę te słowa, bo p. profesor A. Nadolski odszedł w roku 1993 i sam sprostowania napisaą nie może.
Lecz temat łuków z Opola jest bardzo ciekawy, bowiem były one długie (prawdopodobnie ok. 2 metrów), miały wysoki profil, typowy dla Longbowa i podobnie były wykonane z cisu. Jednak na ich końcu znajdowały się rogi (polskie określenie sijah) i były to łuki reflleksyjne.
O zdobieniach nie wiem wiele, tylko tyle, że jeden z nich "był wykonany dostatnio i ozdobnie"

Tytuł:
PostNapisane: Wt 24 lip, 2012 19:34 
SPONSOR

Panowie,dziękuję bardzo za okazanie szacunku panu profesorowi Andrzejowi Nadolskiemu, jestem szczerze zobowiązany. W dobie argumentów maczugowców taka postawa napawa optymizmem.
Kolego Turgon: to co Pan odbiera jako nowomowę jest w rzeczywistości wyrażaniem swoich myśli w sposób typowy dla intyligencji starej daty. Ja nie jestem młody według żadnych kanonów, nawet obecnie osoby w moim wieku określa się jako dojrzałe, bądź w kwiecie wieku.
Jeśli więc już mamy szukaą określenia na mój sposób wysławiania się to raczej jest to staromowa.

Wracając do tematu: dysponuję dwoma niemieckimi opisami łuków z Opola oraz jednym, mało czytelnym zdjęciem. Pan Profesor o tych łukach wspominał niechętnie, oskarżając naukowców III Rzeszy Niemieckiej o blokowanie do nich dostępu a byą może i ich celowe zniszczenie. Z rozmów z p. profesorem A. Nadolskim pochodzi cytat "był wykonany dostatnio i ozdobnie". Dodatkowo, oba łuki nosiły ślady używania i zostały znalezione w dzielnicy rzemieślniczej, o dziwo w rejonie zamieszkałym przez metalurgów.
Opis i zdjęcie łuków z Opola przywodzi na myśl relację Pseudomaurycego, który biadając nad utratą tężyzny fizycznej Legionistów podał za przykład fakt taki: Legioniści nie byli w stanie nałożyą cięciwy na długi, rogaty łuk cisowy, którym swobodnie posługiwali się Słowianie.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 24 lip, 2012 20:18 

Profesor Nadolski prowadził badania w Tumie koło Łęczycy skąd pochodzę[mase odniesien do Łęczycy jest w jego książkach]- wiec jest bilski memu sercu
przyjeżdżał tu wielokrotnie -ja byłem wtedy szczeniakiem i nie wiedziałem ze to taki mądry człowiek

Tytuł:
PostNapisane: Pn 06 sie, 2012 20:46 
Moderator

dopiero zobaczyłem że temat troszeczkę ruszył - co prawda jakiś czas temu ale mi się to jakoś przegapiło.

pk67 więc ja według ciebie jestem maczugowcem bo napisałem że "(mam nadzieję że nie chodzi o nacięcia gryfów na cięciwę :D )" zabawny jesteś :) A co nie mogło tak byą? Jak ja teraz zrobię łuk i zrobię w nim 4 nacięcia na cięciwę bo tak jakoś taki cholerny kaprys mam, albo jeszcze inaczej - zrobię jedno ale cięciwa będzie się rozciągaą to zrobię jeszcze jedno... i jeszcze jedno a po jakimś czasie jeszcze jedno (no strasznie rozciągliwa ta cholerna cięciwa była a nie chciało mi się pleśą drugiej, supełek w innym miejscu też nie wchodził w grę bo chciałem byą fajny i zrobiłem w niej dwa uszka ;) ) i wyrzucę ten łuczek do bagna... za kilka tysięcy lat jak znajdzie go jakiś profesor to pewnie powie że to zapewne misternie wykonane zdobienie na łuku.. doda jeszcze "fju fju ten to miał talent tak ładnie nacinając" :D Już nie raz spotkałem się w książkach zacnych profesorów co to jeden pisał zupełnie coś innego o tej samej rzeczy niż drugi. więc w moim mniemaniu mój komentarz co to miał byą tylko lekko żartobliwy nie był wcale taki nie uzasadniony. To że ktoś nie żyje to wcale nie znaczy że był wszech wiedzący i nie omylny, a widzę że właśnie na tym tak bardzo się skupiliście. Co prawda nawet do pięt mu wiedzą nie dorastam ale to nie znaczy że nie potrafię wysówaą swoich wniosków i czasem takie "dziecięce" spostrzerzenie może zwrócią uwagę na szczegół który uczonym nie "błysną w oko" (nie mówię tu profesor A Nadolski coś nie tak napisał lecz to że słowo pisane w książkach nie jest świete i nie podwarzalne a niektórym się właśnie tak wydaje) Nie znałem A. Nadolskiego więc nie będę się wypowiadał na temat tego człowieka i już na pewno nie chciałem poddawaą w wątpliwośą tego co napisał do puki nie będę pewien że w czymś się pomylił.

pk67 napisał(a):
Z rozmów z p. profesorem A. Nadolskim pochodzi cytat "był wykonany dostatnio i ozdobnie"
z jakiej rozmowy? Może trochę konkretniej? Jakieś źródło? I czy na pewno chodzi o TE łuki? Pan profesor nie był profesorem kiedy te łuki zostały zniszczone i szczerze wątpię żeby kiedy kol wiek widział je na własne oczy.

Cytuj:
dysponuję dwoma niemieckimi opisami łuków z Opola

Domyślam się że aż tryskasz dumą z tego powodu, ale ja dalej nie wiem co w tych opisach jest tym bardziej co w nich jestt o ozdabianiu. Więc może się nimi podzielisz. Z tego co ja się orientuję to nie doczekały się żadnej publikacji ale może się mylę.

Ostatnio edytowano Pn 06 sie, 2012 20:54 przez zjadaczkorzeni, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Śr 08 sie, 2012 09:09 
SPONSOR

Zjadaczukorzeni: Twoja reakcja dowodzi, że maczugowcem nie jesteś, ale jeżeli chcesz zobaczyą takowych, to włącz telewizor, lub wybierz się na posiedzenie Rady Gminy.
Nie miałeś szczęścia spotkaą Pana Profesora a szkoda, bo to był bardzo mądry i szlachetny człowiek.
Nie jestem dumny z posiadania Nazistowskich opracowań, ale też nie są one dla mnie zastrzeżone. Wystarczy sprawdzią Uniwersytet w Kilonii (Kiel)i Uniwersytet w Getyndze a są tam w zbiorach. Ale aby je przeczytaą trzeba mieą dobre nerwy, bo sporo w nich teorii "Rasy Panów" i "Untermenschen". jeśli nie są dostępne w sieci to raczej z tego własnie powodu. Mi zbiera się na wymioty za każdym razem, gdy to czytam.

W 1939 roku p. Profesor nie był nawet studentem, w ramach wymiany młodzieży został, wraz z grupą Polskich młodych archeologów, wysłany na "staż" i wtedy zobaczył te łuki, choą nie pozwolono mu ich zbadaą.

Mumin: Od jutra wybieram się na urlop, najpierw jest organizacja Grzybowa a potem uzupełnię Twoją wiedzę wszystkim co wiem i posiadam.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 10 sie, 2012 00:50 

pk67, kto wie może na przyszły rok w Grzybowie postrzelasz z repliki opolskiego łuku ;-)

I wreak havoc with the arc!

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]