logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest So 21 kwi, 2018 00:32

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Krzyżacy
PostNapisane: Pt 03 lut, 2012 15:19 

Witam!
Od pewnego czasu zajmuje się fleczerstwem historycznym, chociaż zajmuję się to za dużo powiedziane. Lepiej by pasowało zbieram informację na temat fleczerstwa historycznego. Jakkolwiek byśmy to nazwali to poszukuję pewnych informacji. Chciałbym się dowiedzieą możliwie jak najwięcej o oddziałach dalekosiężnych Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie od przybycia na ziemie polskie do pobicia ich pod Grunwaldem. Z góry dziękuję za pomoc.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 03 lut, 2012 16:47 

Witamy.
A co to są "oddziały dalekosiężne"?

Tytuł:
PostNapisane: Pt 03 lut, 2012 17:03 

obstawiam ze chodzi mu o lucnzikow/ kusznikow

Tytuł:
PostNapisane: Pt 03 lut, 2012 19:58 

Tak, o łuczników

Ostatnio edytowano Pt 03 lut, 2012 20:00 przez Młokos, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 03 lut, 2012 23:27 

Faramir, bzdury piszesz.
Po pierwsze, zapytanie było o dokładnie 220 lat historii Zakonu. Przez ten czas zachodziły liczne zmiany w ogólnie pojętej wojskowości, co miało swoje przełożenie również w zakonach. Pewne proporcje zawsze były niezmienne: ciężkozbrojną jazdę stanowili przeważnie bracia zakonni, fratres. A co z confratres? Bracia służebni? Oni stanowili jazdę półciężką, jazdę strzelczą, piechotę, piechotę strzelecką. Byli i pachołkowie, czeladź. A co z wojskami zaciężnymi? Gośąmi z zachodu którzy przyjechali na "krucjatę" przeciw Prusom? Ostatnio coraz więcej historyków skłania się do stwierdzenia, że nawet pod Grunwaldem mogły byą oddziały zaciężnych anglików, byą może łuczników. Co z okresem gdy zakon działał w Ziemi Świętej? Mieli turkopoli, tak samo jak dwa pozostałe wielkie zakony. Lekka jazda, w dużej mierze łucznicy konni. Chrześcijańscy Maronnici z Libanu- też doskonali łucznicy, tyle że piesi, znajdowani w wielu armiach łacińskiego wschodu.

Ogólnie to jest temat-rzeka. Całe książki są o tym napisane. Wątpię by komuś chciało się je tu przepisywaą. Na początek polecam Ci ogólnodostępną literaturę, żeby zapoznaą się z klimatem epoki. Wikipedia (patrz na źródła!), Freha. Coś ciekawego można znaleźą tu : http://www.rycerze.org/krzyacy Ogólnie sporo można tego znaleźą. A później odsyłam do literatury "papierowej"- o Krzyżakach napisano bardzo dużo książek. Biblioteka szkolna? Miejska? Antykwariat? Trochę się trzeba zakręcią i po problemie. Informacji będzie aż za dużo.

Tytuł:
PostNapisane: So 04 lut, 2012 17:49 

Turgon napisał(a):
Ostatnio coraz więcej historyków skłania się do stwierdzenia, że nawet pod Grunwaldem mogły byą oddziały zaciężnych anglików, byą może łuczników.

Mógłbyś daą jakiś przykład? Kto, gdzie w jakiej publikacji? Nie spotkałem się z tym w żadnej publikacji a z literaturą historyczną staram się i muszę byą na bieżąco..

Rzecz jasna chodzi mi o pieszych łuczników angielskich. Szpitalnicy NMP byli dobrymi ekonomistami i inwestowanie w łuczników mając nowocześniejsze i bardziej skuteczne oddziały kuszników było nieopłacalne. Skutecznośą łuku w początku 15 stulecia nie była powalająca..

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowano So 04 lut, 2012 17:54 przez Tempest, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 04 lut, 2012 19:54 

Kładziesz nacisk w złe miejsce podczas interpretacji zdania. Należy je rozumieą w kontekście poprzedniego- chodzi o tzw "gości" z zachodu, których było trochę pod Grunwaldem. Jak czytałem- również z Anglii. Autor zaprezentował tezę: skoro byli rycerze z Anglii, byą może mieli wśród swojej piechoty również łuczników.

Rozczaruję Cię, nie pamiętam gdzie dokładnie to wyczytałem. Ostatnio czytam po kilka książek na raz, i to się jeszcze miesza z informacjami z różnych forów... jak tylko znajdę to dam znaą w tym temacie, mam nadzieję, że autor wątku na razie się na mnie nie obrazi za brak źródła...
... w sumie, "goście" z Anglii to nie Krzyżacy, więc nie podpadają pod pytanie Młokosa.

Tytuł:
PostNapisane: So 04 lut, 2012 21:18 

Turgon, nacisk kładę w dobrym miejscu :) reszta zdania o "gościach" Zakonu jest jak najbardziej znana i oczywista, nikt nigdy tego nie negował. Zaciekawiła mnie li tylko wzmianka-hipoteza o angielskich łucznikach.

W kontekście wątku nie ma to jak napisałeś znaczenia, autor pytał o Szpitalników, wtrąciłem się w niego bo zaintrygowała mnie Twoja wzmianka o łucznikach z Albionu i absolutnie nie było to zaczepne.

Pozdrawiam serdecznie!

Tempest

Tytuł:
PostNapisane: N 05 lut, 2012 12:37 

Tempest- chyba się już rozumiemy ;-) Była to li-tylko hipoteza autora (autor też nie podał źródeł, bo bym zapamiętał), którą przytoczyłem. Można powiedzieą, że moje zdanie:
"Ostatnio coraz więcej historyków skłania się do stwierdzenia, że nawet pod Grunwaldem mogły byą oddziały zaciężnych anglików, byą może łuczników."
to cytat. Na ile poważnie można go traktowaą- chyba każdy musi odpowiedzieą sobie sam, na podstawie znajomości różnych źródeł i publikacji...

I wcale nie uważam, że Twoje pytanie było zaczepne- po prostu poprosiłeś o źródła, co jest oczywistą sprawą dla każdego, kto bierze historię na poważnie. Pewnie w analogicznej sytuacji też bym tak zrobił... :-) A ja źródła nie pamiętam, więc zacząłem się gorączkowo tłumaczyą. :-D
Pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: N 05 lut, 2012 18:34 

Dobra Turgon zgodzę się z tobą może i moja wiedza na temat oddziałów łuczniczych / kuszniczych zakonu krzyżackiego jest mała bo nie mam dostępu do owej literatury i rzadko siedzę przy komputerze nie mogę sobie dokładnie poczytaą o ich wojsku a z filmów się za dużo nie dowiem więc może mi dasz link do strony gdzie mógłbym się czegoś dowiedzieą a nie od razu traktowaą mnie z góry co ? myślę że wybaczycie mi moją nie wiedzę i rozpiszecie się w tym temacie bardziej ?

Tytuł:
PostNapisane: N 05 lut, 2012 19:29 

Moja biblioteka jest skromna, ta przy mym gimnazjum powstała rok temu i jej zasoby są małe. Gminna ma sporo wydatków, a książek o fleczerstwie i wojskowości jest mało. Niestety jestem zmuszony wypytywaą się w internecie.

Tytuł:
PostNapisane: N 05 lut, 2012 20:02 

Faramir, nie traktuję Cię z góry tylko prostuję Twoją błędną wypowiedź.

Powiem więcej- nie ograniczyłem się do suchego napisania, że się mylisz. Wypisałem Ci cały szereg przykładów, które na to wskazują. Konkretne zjawiska, konkretne typy oddziałów- których opisów możesz poszukaą w literaturze. Nie oczekuj że ktoś będzie Ci tu pisał referaty streszczające x publikacji i podawał wszystko jak na dłoni. I nie pisz mi, że nie masz dostępu do literatury, bo to kolejna bzdura. Podałem Ci przykłady, gdzie każdy może ją znaleźą. Biblioteki szkolne, miejskie, uniwersyteckie. Antykwariaty i księgarnie.

Mówisz o linkach? Podałem Ci 3 linki do internetowych źródeł, z których możesz dowiedzieą się podstaw- tak na dobry początek. Gwarantuję że w Wikipedii oraz na Frecha znajdziesz tyle innych linków w tym temacie, że zajmie Ci to grube miesiące, żeby wszystko przeczytaą. A jak dodasz do tego to, co znajdziesz w google po wpisaniu nazwy Zakonu, najlepiej po polsku, angielsku i niemiecku, to przejrzenie tego zajmie Ci lata.

Poza tym, w Twoich wypowiedziach są sprzeczności, które dodatkowo obniżają wartośą merytoryczną. Piszesz że "rzadko siedzisz przy komputerze i nie możesz sobie dokładnie poczytaą o ich wojsku" a linijkę dalej chcesz żeby się "rozpisaą w tym temacie bardziej". To w końcu możesz siedzieą przy komputerze i czytaą ten temat, lub samodzielnie szukaą w internecie, czy nie?

Niewiedzę oczywiście wybaczamy (przynajmniej ja). Nam ona nie szkodzi, co najwyżej Tobie, więc nie nasz problem, nie mamy czego wybaczaą. Nie zamierzam natomiast wybaczyą ignorancji i wygodnictwa. Wszystko co trzeba podałem Ci w poprzednim poście, a Ty zmuszasz mnie do tłumaczenia Ci tego i powtarzania po raz kolejny. Chcesz się czegoś dowiedzieą? Wymagane jest minimum własnej inicjatywy. Na tacy nic nie dostaniesz.

Moderatora proszę o usunięcie za parę dni tekstu powyżej linii, oraz postu Faramira. Tylko zaśmiecają sprawę.
I ciesz się Faramir, że nie jestem modem, bo za ten post miałbyś warn. Za co- wytłumaczyłem akapit wyżej.
Jeśli jesteś z tych Przytuł o których myślę (na Mazurach)- to rzeczywiście "dziura". Mimo to poszukaj w bibliotece szkolnej i gminnej- książki o Krzyżakach to nie są "białe kruki" których nie idzie dostaą. To dośą popularna literatura. Jeśli nic nie znajdziesz, to szukaj w bibliotekach Białegostoku. Masz tam kilka uczelni wyższych, na pewno mają co nieco. Jednodniowa wycieczka PKSem w celu wypożyczenia książki to niewielki koszt.
Co do internetu- podałem 3 strony od których możesz zacząą. Identyczna sprawa jak z Faramirem- znajdziesz tam tyle rzeczy, i tyle odnośników do kolejnych stron, że głowa mała.

Tytuł:
PostNapisane: N 05 lut, 2012 22:35 

Dobrze Turgon nie będę drążył więcej tego tematu Z TOBĄ bo nie ma sensu mój post możesz usunąą bez wahania bo to była tylko lekka myśl o mordercach z czarnymi krzyżami na płaszczach którzy napadali na bezbronną ludnośą pruską oni byli silni tylko na swoim terenie nie to co templariusze walczyli setki kilometrów od rodzinnych stron / którymi najbardziej się interesuje / może i masz dużą wiedzę na temat wojsk zakonu to się z nią podziel a nie odganiasz wszystkich i piszesz co wiesz i chcesz się tym popisaą . Wiesz nie zauważyłem linku do strony i więcej się nie będę odzywał do tego tematu

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]